İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İçeriğim Çalınmasın Diyorsanız

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
İçeriğim Çalınmasın Diyorsanız

İçeriğiniz botla veya copy-paste ile çalınıyorsa bunu engellemek için yapılabilecekler (en azından caydırıcı önlemler):

1 - Wp kullananlar Ayarlar - Okuma sekmesine tıklayıp beslemeler için Özet seçeneğini seçin.
Feedburner üzerinden yayın yapıyorsanız, Optimize - Summary Burner'den karakter sınırlaması getirin.
Başka bir sisteminiz varsa RSS özet akışı yayınlamaya dikkat edin.

2 - Copy paste'ye karşı http://www.tynt.com/ tarzı siteleri kullanabilirsiniz. İçeriğiniz kopyalandığında sonuna otomatik link eklenecektir.

3 - Resimleriniz için watermark kullanın. Site ismini veya logosunu resimlere ekleyin.

4 - Sağ tuş kilidi kullanın. Bunu yaparken yazı seçimini de engelleyin.

5 - Yazı içlerinde diğer sitenizdeki yazılara link verin.

6 - Kopyalayan kişiye mail atıp içeriğin kaldırılmasını talep edin. Yapmıyorsa:

7 - Sitenizi kopyalayanı Google'a şikayet edin: https://www.google.com/webmasters/tools/spamreport?hl=tr&pli=1

8 - Adsense'ye şikayet edin: http://www.google.com/adsense/support/bin/answer.py?answer=146178

Başka önerisi olan?

9 - Emeğimi çalana Hakkım Haramdır gibi yazılar yazıp Herifin vicdanına oynamak :)
10 - İçerik hırsızını webmaster platformlarına şikayet edin.Sitesini verin ve içeriğinizi çaldığına dair kanıtlar sunun.Bu kesin çözümlerden biridir.

Onur07

0
İyinet Üyesi
Reaction score
21
DMAC diye bir sertifika varmış onu sitene koyunca kopyalarsalar bile google aramalarında çıkmıyormuş felan.

rarfile

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
çalan adam mutlaka çalar kafaya koyduysa o yüzden hırsızı uğraştırmayın :D

cagri169

0
İyinet Üyesi
Reaction score
19
Ödevim oluyor, tam aradığımı buluyorum yazıyı seçiyorum ctrl+c yapıyorum olmuyor, sağ tıklıyorum kopyalama yasağı çıkıyor. Bende şu yöntemi geliştirdim: Sağ tıklıyorum kutu çıkıyor ve sol elim enter tuşunda sağ elim mouse un sağ tuşunda hazırda bekliyor. Ardından entera basınca kutu kapanıyor ve kapanır kapanmaz saliseler içinde sağ tuşa tıklıyorum ve engeli aşıyorum :D

bdrc

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1

cleiner

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
6
9. Emeğimi çalana Hakkım Haramdır gibi yazılar yazıp Herifin vicdanına oynamak :)

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
temanızın arkaplan rengine göre "bu içerik xxx.com'dan alıntıdır" yazısını yazın, otomatik çekenler zor bulabiliyor ama manuel çekimlerde pek işe yaramıyor

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
temanızın arkaplan rengine göre "bu içerik xxx.com'dan alıntıdır" yazısını yazın, otomatik çekenler zor bulabiliyor ama manuel çekimlerde pek işe yaramıyor

Google bunu hidden text / cloaking falan olarak algılarsa yanarız.

Bu arada 5000. mesajını kutlarım :)

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
ingilizce olarak yazabiliriz belki bot ingilizdir :eek:ha:
wordpressin google fonts eklentisi var, cufon gibi eklentiler kullanıldığında yazı içeriği seçilemiyor.

gerard

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Orjinal bir içerigin çalınması kötü birşey de.Sitemdeki İçerigin indexlendikten Sonra Çalınmasının Olumsuzlugu nedir? Mesela herhangi bir konuda aramalarda (Ç)Alıntı yapan sitenin altındamı yer alırım yada hit veya düzenli bagımlılıgını kazanabilicegim ziyaretcimi kaçırırım? yahut google böyle şeyleri ayıt edemiyormu? vs vs... Bunları Ögrensem sizden çok daha iyi olucak.tşekkürler

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
iyi bir seo ile copy paste yapan site, orjinal makale kaynak sitesini geride bırakabilir. Eğer sitenin 2 3 yıllık geçmişi yoksa, iyinet gibi mesela, kendi sitende yayınladıktan sonra buraya gönderirsen konuyu iyinet önde çıkar, google bunu bilmiyor.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Orjinal bir içerigin çalınması kötü birşey de.Sitemdeki İçerigin indexlendikten Sonra Çalınmasının Olumsuzlugu nedir? Mesela herhangi bir konuda aramalarda (Ç)Alıntı yapan sitenin altındamı yer alırım yada hit veya düzenli bagımlılıgını kazanabilicegim ziyaretcimi kaçırırım? yahut google böyle şeyleri ayıt edemiyormu? vs vs... Bunları Ögrensem sizden çok daha iyi olucak.tşekkürler

Çalıntı yapan sitelerin çok çok altında yer alabilirsiniz. Acı ama gerçek.

gerard

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
konuyu çalan bir sitenin, google aramalarında öne çıkması dogal olabilir.yada konuyu kendi küçük mantalitesinde degiştirse bile yinede önde çıkabilir.bunu geçiyorum.zaten mesela farklı bir örnek vereyim ; site ilk açıldıgı zaman ff gibi sosyal bookmark'lar ,facebook gibi paylaşım alanları sıralamada sizden önde gözükebiliyor.Zamanlada bunun önüne geçebiliyorsunuz.

İyi güzelde kalite (bunu fazla açmıyacagım) için çalışan siteler/bloglar Yazıları çalındıgı zaman Google'dan degerlendirme açısından bir fayda görmezler mi? Sorumun Asıl Amacı Bu ? ''Özenti'' lafı vardır hayatlarımızda? ''Özenilen'' olmak Bizlere bir Fayda getirmezmi?

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
konuyu çalan bir sitenin, google aramalarında öne çıkması dogal olabilir.yada konuyu kendi küçük mantalitesinde degiştirse bile yinede önde çıkabilir.bunu geçiyorum.zaten mesela farklı bir örnek vereyim ; site ilk açıldıgı zaman ff gibi sosyal bookmark'lar ,facebook gibi paylaşım alanları sıralamada sizden önde gözükebiliyor.Zamanlada bunun önüne geçebiliyorsunuz.

İyi güzelde kalite (bunu fazla açmıyacagım) için çalışan siteler/bloglar Yazıları çalındıgı zaman Google'dan degerlendirme açısından bir fayda görmezler mi? Sorumun Asıl Amacı Bu ? ''Özenti'' lafı vardır hayatlarımızda? ''Özenilen'' olmak Bizlere bir Fayda getirmezmi?

Evet özenilen olmanın bize yarar sağladığı durumlar var. Ama bu biraz farklı bir konudur gerard. Örnek: burada

Çalıntı yapan siteler genelde bize backlink sağlamazlar. Sağlayacak olsalar bile bizden üstün yönleri olabilir.

Örnek vermem gerekirse: Siz bir genel blog açtınız, her telden yazılar yazıyorsunuz. Bir yemek tarifleri kategoriniz var.

Benim de bir yemek tarifleri sitem var, eski ve Google'a kendini kanıtlamış. Sizin özgün yemek tariflerinizi çalıp sitemde yayınlarsam, bir süre sonra sizden daha üstte çıkma ihtimalim yüksektir. :eek:lmadı:

gerard

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
mesela sizin pr5 bir yemek tarif siteniz var,ama artık yöntemlerinizi degiştirip arada sırada da olsa çalıntı yada degiştirilmiş konuları sitenizde açıyorsunuz diyelim? Peki bunlar için gooogle'ın bir algotirması yada böyle şeyleri algıma yazılımları testleri vs vs.. gibi olguları yok mu?

Bazen arkadaşlarımıza söleriz ya ''aynı seyleri anlatıyorsun'' diye? Google'da bunları kavrıcak potansiyel yok mu?

Çakma,emitasyon vb kelimeler algoritmalar için gecerli degilmi?

Tüm bunların dışında özenilen site olmanın kısa vadede degilde uzun vadede getirisinin olucagı inancındayım? Konuya yazılanları kabul ediyorum,Ama kimsenin konumu çalmamasınıda istemiyor degilim.Ahlak ve vijdanen rahatlıgı yerinde olucaksa bir insan,hangi siteden ne çalıyorsa çalsın yani...

Son olarakta gözle görünür beyaz gri siyah bir backlink zaten beklemiyorum konusu çalınan bir site sahibi/yöneticisi vs vs.. olarak ama google'nin elinde sonunda bizlere yarar saglıyacagı kanısındayım.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Bir site yüzlerce site tarafından paylaşılan içerikleri çalıp çırpıyorsa bu o sitenin filtreye girmesi için geçerli bir nedendir. Ama sizin bahsettiğiniz örnekte pr5 güçlü site bir blogdan almış yazıyı yayınlamış bu onun spam site olarak işaretlenmesi için yeterli bir neden değil.

O pr5 site üst sayfalarda çıkıyorsa, bir süre sonra onun da içerikleri çalınıp anonimleşecektir ve bazı sayfaları altta çıkacaktır.

Çünkü özgünlük üst sıralarda yer almak için uzun vadede geçerli bir faktör değil. Site içi seonuz güçlü olmalı, site dışı seonuz güçlü olmalı artı arama motorunun kategorileme algılamasına cevap vermelisiniz ve bunun gibi bir sürü etken.

Yani "benim içeriğim özgündür, çalınsın ben yine üstte çıkarım, google beni bilir, içim rahat" mantığı bence fazla iyimser bir yaklaşım olur.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5