İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İnternet,Sanallık,Para,Etik !

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben hala internetten para kazanılması olayına alışamadım :) yani birşeyler satarak tamam yine sanal ortam da olsa satış var ama içerikten para kazanmak ziyaretlerden para kazanmak vs..Bu işin içindeyim bir de!. Şimdi babalarımız dedelerimiz;
- bu bilgisayar başında ne yapıyor.
webmaster:-" Bak para kazanıyorum !!"
- " Bırak allahasen .."
:)
ne diyebilirz ortam sanal ancak emek gerçek.dolayısıyla parada gerçek olabilir.

Şimdi Etikle alakalı sorumu soriyim.Bir anlayışa göre nete atılan,artık ortamın malı olmuştur.Bu yüzden google de sormamdan sahne arkası çalışmalarımızı ifşa edip yanaklarımızı kızartıyor arasıra.Bu görüşü onaylarsak tarih hakkında bir içeriği sitemde yayınlamak istediğimde vatandaşın sayfalarını kopyalayıp yeni html yapıp yayınlayabilirm.
Diğer bir görüş derki kodları çalma yazıları alabilirsin.
vs..vs..
Peeki nedir bunun oluru sizce..Bir arkadaş sitemizin bir sayfasını kopyalanmış ama öle sıradan kopyalama değil print screen yapmış logoyu kesip resim olarak eklemiş.
Birde şu var örneğin Bay X in hayatını yayınlamak istiyoruz.Bunu bir siteden almak neyi değiştirir.Vatandaş diyebilirmi adamın hayatını ben keşfettim yayınlama.Bu herkesçe bilinen bişey.Sende ya bir siteden kopyaladın yada en iyi ihtimal yazma hakkın var.
Ne olacak peki!!
saygılar...

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
sen ne diyorsun

babam bilgisayarım yokken internet cafeye gittiğimde niye zamanını boşa hrcıyorsun diyordu. kuda adam ol derdi bırak şu çeti meti. Ah AH yaşasaydıda görseydi google adsense olayını

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Ben hala internetten para kazanılması olayına alışamadım :) yani birşeyler satarak tamam yine sanal ortam da olsa satış var ama içerikten para kazanmak ziyaretlerden para kazanmak vs..Bu işin içindeyim bir de!. Şimdi babalarımız dedelerimiz;
- bu bilgisayar başında ne yapıyor.
webmaster:-" Bak para kazanıyorum !!"
- " Bırak allahasen .."
ne diyebilirz ortam sanal ancak emek gerçek.dolayısıyla parada gerçek olabilir.

Şimdi Etikle alakalı sorumu soriyim.Bir anlayışa göre nete atılan,artık ortamın malı olmuştur.Bu yüzden google de sormamdan sahne arkası çalışmalarımızı ifşa edip yanaklarımızı kızartıyor arasıra.Bu görüşü onaylarsak tarih hakkında bir içeriği sitemde yayınlamak istediğimde vatandaşın sayfalarını kopyalayıp yeni html yapıp yayınlayabilirm.
Diğer bir görüş derki kodları çalma yazıları alabilirsin.
vs..vs..
Peeki nedir bunun oluru sizce..Bir arkadaş sitemizin bir sayfasını kopyalanmış ama öle sıradan kopyalama değil print screen yapmış logoyu kesip resim olarak eklemiş.
Birde şu var örneğin Bay X in hayatını yayınlamak istiyoruz.Bunu bir siteden almak neyi değiştirir.Vatandaş diyebilirmi adamın hayatını ben keşfettim yayınlama.Bu herkesçe bilinen bişey.Sende ya bir siteden kopyaladın yada en iyi ihtimal yazma hakkın var.
Ne olacak peki!!
saygılar...

her meslekte etik olmayan bişeyler vardır internetle çalışsan dair önemli olan senin naaptığın

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
:( Allah Rahmet eylesin. İnş icraatların ulaşır ona.

Yeni bir akımın ülkemizdeki öncüleriyiz.İşten ayrı birde öğretmenlik sıkıntıları çekecez.
Bazen liseden sonra okumasaydım belki üstüme daha az gelirlerdi diyorum yani.Ben adsenseden hala fazla kazanmıyorum yinede 10-15 ziyaretçiyle google 3 pagerank e ulaştırdı. Zemin oluşsun zaman ayırabildiğimde siteyi yeniden yapacam inş.
hazır site yapan programlarla çıraklık yaşadık,kendi html ve photoshop tasarımımızla kalfalık ve aspli ( ahh asp ne kadar heves ettim aspli sitelere ) haline geldi yeni ibr domain ve ustalığım için 3-4 ayrı kategoride site asp.net düşünüyorum.Hayırlısı artık.Para gelirse gelsin gelmezse kendi bilir..
saygılar..

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
her meslekte etik olmayan bişeyler vardır internetle çalışsan dair önemli olan senin naaptığın

bende ne yaptığıma işte bu etiklik davasını ayırt edince kara veriyorum.Kopyalamak normal birşey görüülyorsa neden sırf doğrusu bu diyerek tekrar yaziyim.herkes bir ansiklopedi yi yayınlayana kadar ben bir pragraf yazarım :)

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
bende ne yaptığıma işte bu etiklik davasını ayırt edince kara veriyorum.Kopyalamak normal birşey görüülyorsa neden sırf doğrusu bu diyerek tekrar yaziyim.herkes bir ansiklopedi yi yayınlayana kadar ben bir pragraf yazarım :)

tekrar yazmıyacan zaten kazanan öyle kazanıyo farklı bişeyler, bilinmedik kopyalayanlar kazanmıyorki (hiç değilse 100 kişiden 1 kişi farklı yollardan kazanıyordur) kazananda belirli bir yüöne profesyonelleşmiş tir ,Bir söz vardır ne yaparsan yap çöpçü bile olsan en iyi olacaksın.

o değilde kredi kartı vermiyolar :D diyorum çok para geliyo aylık yok veremeyiz diyolar

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
:D hııım demekki bu ülkede bu iş bir meslek oluncaya kadar bu tür sıkıntılarda çekecez.

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
bide internetten para kazanan web masterlara borsacı gözüyle bakıolar :D
ne anlasınlar :)

Metin77

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bana soruyorlar ne is yapiyorsun diye...
Marketing diyorum... Cogunluk ne marketi diyorlar ... :)
Yani bu interneti cogumuz halen bilmiyoruz ne ise yarar ne yapilir ...

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bırakın kimse bilmesin anlamasın. ne yaptığınızı söylemeyin gerek yok. rakip mi istiyorsunuz? bana ne yapıyorsun evde gir bir yere çalıs diyenlere yatıyorum diyorum. varsın salak gözüyle baksınlar :p bilmiyorlar ki 1 aylık maaslarını 1 günde kazanıyorum :p

lovemove

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
otopark işletmecisi ;)
bak bu iyiydi :)

Ben internet reklamcılığı diyorum.. gerçekten çok zor tanımı var. söylerken bin dereden su getirip toparlamaya çalışıyorsun anlamıyolar çünkü. sadece paradan anlıyorlar :)

internet hızla yaygınlaştığı için pek yakın zamanda bizim işlerimizinde bir tanımı olacaktır ve zamanla herkes bu tanımı kavrayacaktır. belkide artık insanlar oğlum doktor olacak değilde internetci olacak diye bir tabir kullanacaklar :p
Ne dersiniz hoş olmazmı?

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

bırakın kimse bilmesin anlamasın. ne yaptığınızı söylemeyin gerek yok. rakip mi istiyorsunuz? bana ne yapıyorsun evde gir bir yere çalıs diyenlere yatıyorum diyorum. varsın salak gözüyle baksınlar :p bilmiyorlar ki 1 aylık maaslarını 1 günde kazanıyorum

Maşallah valla .:D Host , web tasarımı, yada program falanmı yapıyorsunuz.Sadece sitelerinizden kazanmıyorsunuzdur heralde .Yoksa yahoo sizinmi :D .
Allah daha artırsın inş.
saygılar..

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bak bu iyiydi :)

Ben internet reklamcılığı diyorum.. gerçekten çok zor tanımı var. söylerken bin dereden su getirip toparlamaya çalışıyorsun anlamıyolar çünkü. sadece paradan anlıyorlar :)

internet hızla yaygınlaştığı için pek yakın zamanda bizim işlerimizinde bir tanımı olacaktır ve zamanla herkes bu tanımı kavrayacaktır. belkide artık insanlar oğlum doktor olacak değilde internetci olacak diye bir tabir kullanacaklar :p
Ne dersiniz hoş olmazmı?

Ben de yaptığım ekstra işleri öyle ifade ediyorum
"İnternet reklamcılığı" üzerine uğraşıyorum diyorum.

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar bir bilinen gerçek var ki ülkemizde tek bilinen geçerli nokta, üniversite diplomasıdır.

Bunun harici noktalarda kendinizi ne kadar geliştirmişde olsanız kalıplarınızın dışına cıkmazsanız çevrenizdeki insanlar sizi algılaması gerçekten zordur. Çünkü 10 sene önce Internet mi vardı ki, bu amcalar abiler sizin işinizi algılayabilsin?

Microsoft'un Sistem/Network/Grafik/Yazılım eğitimleri var.
Linux'un eğitim kurumları var.
Diğer özel kuruluşların eğitim kurumları var, Cisco, Hp, vs..

Bu sektörde hedeflerinizi belirlemiş ve işlerinizi profesyonel noktalarda yapmak firma/şirket durumlarına gelmek icin de iyi bir eğitim almanızı tavsiye ederim.

Ülkemizde üzgünüm ki profesyonel olarak bir alanda uzman olmanız sizi pek ileri götürmez.
Yazılım Mühendisiyim ama alakasız bir çok işide yapıyorum, mecburum.
Benim işim SEO, Swish Max, Sunucu Yönetimi, Reklam Stratejisi olmasa da mecburen yapıyorum..

Arayüz çalışmaları :HTML, CSS, Action Script, Ajax
Web Programlama : Asp, Asp.Net
Yazılım : Visual Basic .Net
Veritabanı Çalışmaları : Access, MsSQL
Ek çalışmalar :SEO(Arama Motoru Optimazyonları)
Kullandığım Editörler : Frontpage, Dreamweaver
+ İngilizce

Bu kadar bilgi yüklendikten sonra bir firmada da iş bilenler ne yazık ki çalışmıyor, kendi şirketlerini kurma yoluna gidiyorlar, yada yurtdışına çıkıyorlar.
Neden yurtdışı?
Size örnek bir iş ilanı ve ücretini göstereyim :

http://www.developerfusion.co.uk/show/6011/

Size tavsiyem, yapabileceklerinizin en iyisini yapın, dar kalıplar içinde kalmayın ki kendinizi toplum içinde ifade etme sorunu da yaşamayın, burası Türkiye.

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Microsoft'un Sistem/Network/Grafik/Yazılım eğitimleri var.
Linux'un eğitim kurumları var.
Diğer özel kuruluşların eğitim kurumları var, Cisco, Hp, vs.
.
bu eğitimleri bu işi meslek olarak yapmak içinmi yoksa toplumun algılaması içinmi gerekli sizce.

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1

yıllık 60-70 k dolar manyak bişey ama türkiye için manyak

burada 300 ytl = 200$ kira ile ev bulabilirken orada gecekondu tarzı yerler 600-700 $ dan başlıyor

ekmek burada 0,2 ytl orada ne kadardır allah bilir

o yüzden ne yapacaksam memleketimde yapmak isterim

bi ara greencarda başvurmuştum ama iyiki çıkmamış google heryerde google değilmi :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5