İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İnternet'de TÜRKÇE Teorisi.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Allttaki sitem Türkçe klavyesi olup da avrupa özentisi taşıyan Milletimin insanı içindir.

"ı" yerine "i" yazmak, "ç" dururken "c" yazmak. Birde tam tersi var "i" özürlüleri. hotmail.com a bile hotmaıl.com yazıp ısrarla girmeye çalışırlar. Ve yine dikkatimi çeken yeni yetme kızlar. Daha şirin görünmek için "b" leri hep p olarak kullanırlar, Türkçe'de eşi benzeri görülmemiş kelimeler kullanırlar "pen dıdıom" (Ben gidiyorum). Acayip acayip gülerler. Bazı gençlerimiz "g" kullanmaya üşenip hep "q" kullanırlar. "qeldim" ? ne demekse.

Bu işi daha çok abartan profesyonellerde var tabiki. "c" yi ve "ş" iki harf görenler. "çok yaşa" demezler "chok yasha".

"pen qeldim"
"ıyısın dımı"
"zelam"
"selams"
"napı10"

Birde msn'de her harfe gif entegre etme hastası arkadaşlarımız var. Hadi bunları kınamıyorum da, Birgün reklam alacağım ve sitesini profesyonel bulduğum birinin msn'ini ekledim ve konuşurken yazdığı selamın "m" sinin ekranımı kapladığını görünce şaşırdım. Reklam için pazarlık etmeye başlayınca. Yok yok yanlış görmemişim çünkü arkadaşın her kelimesine bir gif uydurduğunu gördüm. İnanın biraz uzun cümle yazsa tüm MSN ekranı kaplanıyor.

Bu tür gençlerimizi birde uyarın bakın size tepkileri ne olacak ? "a.*"

Peki sizce bu Türkçe'ye benzeyen ama Türkçe'yi mahfeden dil nasıl başladı, nasıl sonlanır, sonu ne olacak ?

Bence türkçe klavyesi olmayan cep telefonları satıldıkça bu dil devam eder...

".tr" uzantısını sub domain olarak geçiren ODTÜ, sub domainde ısrar edip ve bu uzantıya türkçe karakter desteği vermedikçe devam eder...

İndirdiğimiz yabancı Setup programlarında "Türkçe" diye bir seçenek görmeyene dek bu sorun devam eder...

İnterneti öcü olarak tanıtan devletimiz kısa zamanda içinde önlem alıp, çözüm üretmezse geleceğin Dünyasında Türkçe dil diye birşey kalmayacak ve bu böyle devam edecek.

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bunu bir nevi şive olarak görebiliriz artık. nasılki ülkemizde bir çok lehçe ve şive mevcut ve asıl Türkçe'den uzak kalan konuşmalar ve yazışmalar mevcutsa internettede bu tarz şive ve lehçeler oluşmuş hatta yeni yeni oluşumlarda mevcuttur. o yüzden bence bu kadar abartılacak ve büyütülecek bir olay değildir. burdaki yazma alışkanlıklarını okulda yada resmi dairelerdeki yazışmalarda kullanamadıkları için sadece burda kalıyor.

Dediğiniz gibi aslında güzel Türkçemiz tam teşekküllü kullanılsa muazzam olur. ama bu malesef çok uzak.

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
siber e kesinlikle katılıyorum.Yavuz Bülent Bakiler geçen dinlediğim iki ayrı konuşmasında da şunu söyledi.
"Bilim adamları kişilerin üretme zekalarının bildiği kelime ile yani konuşma dilinde kullandığı kelime ile doğru orantılı olarak arttığını tespit etmişlerdir." ve devamında afaki söylüyorum : gelişmiş milletlerin ilköğretim eğitimi 50 000 kelime ile verilierken bizde bu 6-8 binlerdedir.
Yani önemli değil diye birşey söylenemez.Zaten insanları görünmez umursanmaz küçük görülen tehlikeler vurmuştur hep.

Ben bir süre en azından "by" "bye" "ok" kelimelerinin kalkması için tüm msn de görüştüklerime bana bu kelimeleri kullanmayın diye ikaz edip yerlerine yenilerini kullanıma sokmaya çalıştım.Bunun yayılması içinde uğraştım ama pek duyarlı olduğmuz söylenemez.Ancak en azından kendi sohbetlerimde o ucube kelimeciklerle karşılaşmıyorum.

bye bye = güle güle ise bye yerine "GÜL" kullansak dedim.sonunada bir gül resmi.Bazen sadece gül resmi (F) .
Karşıdaki için "bye" zihinde zaten "güle güle" - "görüşürüz" şeklinde anlaşılıyor zira anadilimiz Türkçe.Bu yüzden eğer GÜL dersek bu zihinde pozitif bir etki bir tebessüm hali doğuracaktır.Deneyin görün :) şu gülücük gibi içinizde hoş bir etki yapacak..
Anlaşılma sağlanarak tüm bu ucube kelimeler yerine öz türkçe olanları kullanılabilir.
Saygılar..

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şüphesiz haklı bir tepki. Temelinde yatan ise örgün ve sosyal eğitimin milli olmaktan çok uzak olması. Amerikan kahramanlık hikayeleriyle büyüyen, öğreniminin herhangi bir kısmını Amerika'da okumuş olmanın ayrıcalık sayıldığı, Ingilizce öğretim veren bir okula girememenin hayatın kayması olarak lanse edildiği bir toplumda insanların da bu dile özenmesinin anlaşılabilir olduğunu düşünüyorum, nihayetinde ne ekerseniz onu biçersiniz. Bu konudaki enteresan nokta ise bu eğitimi almamış olsa bile kendini geliştirme yükümlülüğünü üstlenmemiş, üşenmiş, tembel insanların bunu kabullenmeden tartışmalarda "kim olduğunu bilemeyeceğinizi, "kulvarının farklı olduğunu",polemiğe girmeyeceğini(son ikisi magazin programlarından özümsenmiş)" şekilde anonimliğin arkasına gizlenip buna derin anlamlar yüklemeye çalışması.

Tembeliz tembel, üretmiyoruz, hep ezber hep kopya.. Şu Türk internetine bile bakıp bunun örneğini açıkça görebiliriz. Kaç kişi var kendi birşeyler üreten, mutlaka var ama genele vurunca.. Çalışmak lazım, okumak, araştırmak, üretmek lazım, en azından tükettiklerimiz kadar..

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Hele şu televizyondaki yeni tofita reklamı eskisinden de iğrenç. Gençlerin farklılık yaparak ilgisini çekeceğiz diye ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bu farklılıklarda hep okullarda öğretilmeye çalışılanların tersi uygulamalar oluyor.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Hele şu televizyondaki yeni tofita reklamı eskisinden de iğrenç. Gençlerin farklılık yaparak ilgisini çekeceğiz diye ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bu farklılıklarda hep okullarda öğretilmeye çalışılanların tersi uygulamalar oluyor.
Bunu yazmayı planlıyordum ki sen yazmışsın.
Sinir bozucu bir reklam. Öğrenciler böyle konuşur imajı veriyor.

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet çok haklısınız.Malesef bunlar sansürlenmiyor.Bunlar dediğim gibi sansürlenen birsürü içerikten daha tehlikeli.Yayınlanma kuşağı kısıtlamsı yok..

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
işin komik tarafı öyle bir konuşma şekli de yok yani, ben hiç jorje etmiş diye birşey duymadım:) Bunun çözümü orta okuldadır, üniversitelere insanlar salak testler ile değil, orta okuldaki yönelimleri ve yazdıkları kompozisyonlar (essay) ile kabul edilmeliler. O zaman dilini doğru düzgün kullanan insanlar olur. Yüksek lisans mertebesine gelmiş arkadaşlarım, kompozisyon, dilekçe vb gibi şeyler yazamıyorlar, internetten arıyorlar. Üniversite giriş sınavlarında Türkçe ve Tarih ders sorularında, hatırlarsınız üstte paragraf verilir aşağıda soru sorulur, bilgi filan gerekmez yani. Ama onu da yapamazlar, özel ders alıyorlar. Okuduğunu anlayamayan çocuk kime ne üretecek?

Bu arada yabancı dil öğrenmek çok güzel birşeydir, ama onun da içine ettiler. Biz de yabancı dil öğretilmiyor, tarzanca öğretiliyor.

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çocuklar anaokullarında ingilizce öğrenmeye başlıyorlar.Bu ne kadar doğrudur kendi dilini ible bilmedne.Yarın meclise girse derdini ingilizcemi anlatacak insanlarını ingilizcemi savunacak vsvsvs. biz bu işinde suyunu çıkarıyoruz.Oktay Sinanoğlunun bu konuda öenmli çalışmaları tespitleri var ama onuda 9 köyden kovuyorlar..

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Bu tofita tarzı (dili hiçe sayan) reklamlar, diğer ülkelerde de var mı acaba ? Bunu merak ediyorum. Yurtdışındaki arkadaşlardan bu başlığı okuyanlar olursa cevap verirlerse iyi olur.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Amerika'da vardır, orası da bizimki gibi vurdumduymaz bir toplum, ama en azından yönetenlerin kafası çalışıyor. Kuzey Avrupalılar'ın böyle olduğunu sanmıyorum ama.

ManuaL

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Bu her zaman vardı, süreklide olacaktır.
Bknz : Nayır, Nolamaaaazzzz :)

Ke[R]eM

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu tofita tarzı (dili hiçe sayan) reklamlar, diğer ülkelerde de var mı acaba ? Bunu merak ediyorum. Yurtdışındaki arkadaşlardan bu başlığı okuyanlar olursa cevap verirlerse iyi olur.
Bugün İnternetHaber'de okuduğum bir haberde geçen satırları aynen kopyalıyorum:
”Tarihte Türkler kadar çabuk asimile olan başka bir millet tanımadım”. Merhum Alparslan Türkeş böyle diyordu.

Birebir bu konuyu anlatmasa da, rahmetli Türkeş'in yıllar önce söylediği bu sözün ne kadar doğru (malesef ki :( ) bir söz olduğunu görüyoruz.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Bknz : Nayır, Nolamaaaazzzz :)

Bunun oluşum sebebi o yıllarda kullanılan ses cihazlarının kalitesinden dolayı, tv de birkaç belgesel sayılabilecek röportaj da açıklaması yapıldı. O yıllarda Türkçe mükemmel kullanılıyordu.

ManuaL

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Nayır nolamaz o zamanki ses sisteminden oluştu, slm nbr 'de internetle birlikte oluştu veya sms yollarken kelime sınırlaması olmasından bazı kelimeler kısaltılarak yazılmaya başlandı vs. ama bir şekilde hep vardı, malesef hepte olacak gibi gözüküyor..

qdin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Merhaba,
Güzelim Osmanlı dili gittikten sonra ne farkeder bakacak olursanız dilimiz ne kadar fakirleşti. tabi bu fakirlik içerisine bazı sözcükler , kelimeler girmesi gerekiyordu bunuda her zaman oldugu gibi elimize yüzümüze bulaştırdık. artık batıya o kadar ters entegre oldukki abarttık açıkcası Türkçe tam bir kırma dil oldu.

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ama elimizde olanları kullanmıyoruz değilmi.
Prof.Dr. Aydın Köksal, Türkiye’de Bilişim sektörünün doğmasına öncülük eden bilim adamı. Bu işe de ilk olarak yabancı terimleri Türkçeleştirerek başladı. ’Bilgisayar ve bilişim’ gibi 2 bin 500 kelimeyi dilimize çevirdi. Bunların 700’ü 1966 yılına, bin 500’ü ise 1971 yılına denk geliyor. Geri kalanı ise 80’li yılların başında çevrilmiş.
Prof.Dr. Aydın Köksal hocamız çok harika bir çalışma yapmış ve bilişim konusunda bilişim kelimesi bilgisayar kelimesi dahil çok fazla sayıda kelimeye türkçe karşılıklar bulmuş. Ancak ne kadarını kullanıyoruz.
Şu andan itibaren kullanabiliriz.
Bize düşen konuşmaktan fazlasını yapmak.(ama genelde bu çevirilerle dalga geçmek daha kolay ve zevkli geliyor bknz :
Nacizane bir fikir de ben atmak istiyorum ortaya...
Web: Ağ demek, örümcek ağı....
Master: Usta, Hakim, Sahip, Değnekci vs...

Şimdi; Webmaster=Ağ ustası ve bu işi en iyi örümcek yaptığına göre
Webmaster=Örümcek veya sanalörümcek diyebilir miyiz?

Bye... :cool:

________
bitişi de fikirle örtüşüyor değilmi.
Küçük bir adım değil şu başlık altında bu kelimeleri yazalım ve onları kullanmaya başlayalım biz sitelerimizde kullanırsak herkes buna sahip çıkacaktır.Çok kolay ve etkili bir adım dernek kuralım site açalım vs demiyorum sadece kullanalım gerisi otomatikmen gelecektir.
Yukarıdaki yazıdada geçiyor çok sık kullandığımız bir kelime ile açılışı yapmak istiyorum.
Webmaster=Ağustası

saygılar..

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
ağustası ne yaaa...Tamam size katılıyorum ama türk dil kurumu yatıp yatıp birsürü kelime uyduruyo tabi millet bunu benimsemez hostes e gök götürsel avrat mı ne dedirtmeye karar vermişler.(Başka bi örnek vereyim millet pis su var diye diye bisuvar(doru yazmamış olabilirim) oluştu).Yani pratikliği seviyor türk milleti

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5