İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Isparta’da yolcu uçağı düştü: 56 ölü

Mickey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Atlasjet Havayolları’na ait İstanbul-Isparta seferini yapan yolcu uçağı, Isparta’nın Keçiborlu ilçesi yakınlarında düştü. 49 yolcu ile 7 mürettebat bulunan uçaktan kurtulan olmadığı bildirildi.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 08:08 TSİ 30 Kasım 2007 Cuma

İSTANBUL - Atlasjet Havayolları’nın World Focus Airlines’ten kiraladığı MD 83 tipi 4203 sefer sayılı uçak, İstanbul-Isparta seferini yapmak için saat 00.51’de İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalktı. İçinde 49 yolcu ve 7 mürettebat bulunan uçakla Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na inmek üzereyken saat 01.45’te irtibat kesildi. Yapılan incelemede uçağın Keçiborlu ilçesinin 6-7 kilometre güney batısında, havalimanından yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta, Çukurören ile Yenitepe köyleri arasında bulunan 1830 metre rakımlı Türbetepe mevkiine düştüğünün tespit edildi. Enkaza ulaşılırken, ilk belirlemere göre yolculardan kurtulan olmadığı belirtildi.

Atlasjet Havayolları Üst Yöneticisi Tuncay Doğaner, kazada kurtulan olmadığını açıkladı. Uçağın World Focus Havayolları’ndan kiraladığını belirten Doğaner, pilotların da bu şirketin elemanları olduğunu söyledi.

Pilotların tecrübeli olduklarını, uykusuzluk gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Doğaner, uçağın bakımlarının yapıldığını kaydetti.

Öte yandan, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, kazanın meydana geldiği saatte havanın açık ve rüzgarın sakin olduğunu bildirdi.

UÇAKTA BULUNANLARIN İSİMLERİ
Uçaktaki 7 kişilik mürettebatının isimleri: Ferhat Özdemir (Kaptan Pilot), Fahir Aksoy (2. pilot), Çağatay Şirin( Kabin amiri), Mana Topçu (Hostes), Sinem Hatice Vurgul(Hostes), Mümine Bulut(Hostes) ve Alaattin Gürtürk (Teknisyen).

Yolcuların isimleri ise şöyle: “Özlem Karataş, Nuri Tığlı, Bahri Öndürücü, M.Rafi Taşkent, Muhsin Öndürücü, Şakir Özsoy, Kasım Mehmet Saygılı, Perihan Kutlu, Sinem Kutlu, Aysun Fatime Balcı, Mustafa Zengi, Davut Demirkurt, Hayri Tokgöz, Tevfik Büyükçaylı, Mehmet Yiğitbaşı, Zeliha Yiğitbaşı, Özgen Berkol Doğan, Engin Abat, Engin Arık, Sibel Uysal, Mehmet Yılmaz, Necati Kartal, Saniye Kartal, Hakan Ulutaş, İskender Hikmet, Senel Fatma Boydağ, Fahrettin Oğurlu, Özcan Oğurlu, Hakan Yakup Tullu, Alp Tezcan, Oğuz Cafer Çiftçi, Yusuf Çiftçi, Nazire Kurnaz, Gözen Polat, Mustafa Fidan, Doğan Göktaş, Hazal Kaynak, İsa Çobankaya, Saniye Çobankaya, Yaşar Çobankaya, Burhan Tepebaşı, Ruşen Mustafa Hamza Hemreli, Fuat Güler, Mustafa Çalışkan, Kenan Büyük, Süleyman Hilal, Ayşe Cantürk, Melike Ceylan, Sadettin Baysal.”

Kaynak; http://www.ntvmsnbc.com/news/428056.asp

Mickey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ucagindustuguyer.jpg

Uçağın düştüğü bölge.

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
çok üzücü bir olay. Allah rahmet eylesin hayatını kaybedenlere geri kalanlarada Allah sabır versin.

Batux

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ispartada 1979 da ucak düşmüş 153 kişi ölmüş bu 2 ci bi olay sanırım.
Ölenlere Allah Rahmet eylesin. Yakınlarına Allah sabır versin

MéDicLiFé

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Konu ile ilgili CNN'nin hem internet sitesinde hemde haber bülteninde Breaking News olarak devamlı olarak bu haber geçmeye başladı.

Yapılan açıklamada;

(CNN) -- A Turkish jetliner with 56 people onboard crashed in southern Turkey early Friday as the pilot was preparing to land in Isparta, according to Atlasjet's chief executive officer.
art.atlasjet.jpg

An image grab of the first video to come from the crash site shows the downed plane in southern Turkey.

"Search groups have not seen any survivors as of now," said Atlasjet CEO Tuncay Doganer. "We are hopeful to find some survivors."

The plane went down in a mountainous region near the village of Keciborlu, Doganer said.

The plane, which was carrying 49 passengers and seven crew, was en route from Istanbul to Isparta when the pilot radioed the tower, saying he was starting his descent. The flight never arrived at the Isparta airport, disappearing around 2 a.m. (7 p.m. ET Thursday).

Atlasjet leased the plane from Worldfocus Airlines, whose pilots were flying it, Doganer said.

Dendi.

TERCÜMESİ:

56 yolcu ile cuma günü sabah havalanan Türk şirketi Atlasjet ait, atlasjet sorumluluğunda olan uçak Güney Türkiye ıspartaya inmeye hazırlandığı sırada kaza yaptı.
art.atlasjet.jpg

Kaza yerinden gelen ilk fotoğaraflar elimze ulaştı. Türkiye'deki kazayı gösteren resimdir.

Arama çalışmaları devam ediyor ve arama gurupları şimdiye kadar sağ birine rastlayamadı göremedi. Atlasjet CEO'su Tuncay Doganer "Biz, bazı sağ kalan kimseleri bulmak için umutluyuz". dedi.

Doganer; uçak, Keciborlu köyünün yakınında dağlık bir bölgede düştü dedi.

49 yolucu ve 7 mürettabatı taşıyan uçak istanbuldan kalkıp ıspartaya yaklaştığında pilot telsiz ile kuleye inişe başladığını söyledi.

Ama uçak asla ıspartaya varamadı.

Doğaner;
Atlasjet pilotları Worldfocus havayolu taşımacılıktan uçak ile birlikte kiraladık dedi.

Tercümemde oluşabilecek hatalardan dolayı özür dilerim.

deviL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
abi çok kötü bir durum ya. Yolculardan bir kaçtanesi evli gibi soy isimleri aynı. Onların durumu daha kötü :( Allah rahmet eylesin.

MéDicLiFé

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yolcularin isimleri şöyle;
Sadettin Baysal
Özlem Karataş
Nuri Tığlı
Bahri Öndürücü
Hayri Tokgöz
M.Rafi Taşkent
Muhsin Öndürücü
Şakir Özsoy
Özgen Berkol Doğan
Kasım Mehmet Saygılı
Perihan Kutlu
Sinem Kutlu
Aysun Fatime Balcı
Kenan Büyük
Mustafa Çalışkan
Mustafa Zengi
Davut Demirkurt
Tevfik Büyükçaylı
Mehmet Yiğitbaşı
Zeliha Yiğitbaşı
Engin Abat
Burhan Tepebaşı
Engin Arık
Sibel Uysal
Mehmet Yılmaz
Fuat Güler
Necati Kartal
Saniye Kartal
Hakan Ulutaş
İskender Hikmet
Senel Fatma Boydağ
Fahrettin Oğurlu
Özcan Oğurlu
Hakan Yakup Tullu
Alp Tezcan
Oğuz Cafer Çiftçi
Yusuf Çiftçi
Nazire Kurnaz
Gözen Polat
Mustafa Fidan
Doğan Göktaş
Hazal Kaynak
İsa Çobankaya
Saniye Çobankaya
Yaşar Çobankaya
Ruşen Mustafa Hamza Hemreli
Süleyman Hilal
Ayşe Cantürk
Melike Ceylan

'Bu uçakların hepsi kötü'
AtlasJet'e ait yolcu uçağının Isparta'da düştüğü yönündeki kesin haberin ardından yolcu yakınları Atatürk Havalimanı AtlasJet yolcu hizmetleri birimi ile Atlasjet'in Florya'daki merkezine akın etti.

Atlasjet'in Florya'daki merkez binasına gelen bir yolcu yakınının uçakların kötü olduğu şeklindeki söylemleri üzerine güvenlik görevlileri yolcu yakınına müdahale etti. 'Ağabeyimiz gitti' diye feryat eden yolcu yakını 'Ben uçakları biliyorum, bu uçakların hepsi kötü' diye bağırdı. Bunun üzerine güvenlik görevlileri basın mensuplarının önünde yolcu yakınını uzaklaştırmaya çalıştı. Yolcu yakının annesi olduğu öğrenilen bir kadın da 'O benim oğlum bırakın!' diye güvenlik görevlilerinin arasına girdi.

Öte yandan Atlasjet'ten yapılan bir açıklamaya göre isteyen yolcu yakınlarının uçakla saat 10:00'da Isparta'ya gönderileceği belirtildi.

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Allah cümlesine rahmet eylesin

gerçekten çok can yakan bir haber oldu

Breeze

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Uçak kazasında yaşamını yitiren 6 nükleer fizikçiden 3'ü Boğaziçi Üniversitesi'nde, 3'ü ise Doğuş Üniversitesi'nde görev yapıyordu. Yaşamını yitiren 6 fizikçiden 2'si alanlarında uzman olan profesörlerdi.

İşte kazada yaşamlarını yitiren nükleer fizikçiler;

6.20071130105016.jpg

7.20071130104951.jpg

MéDicLiFé

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ODTÜ’lü araştırmacılar, yerli kaynaklarla, radarda görünmezlik teknolojisinde kullanılabilecek yeni radar soğurucu kaplamalar geliştirdi.

Yeni malzemeler, gemi, uçak, helikopter, denizaltı gibi askeri araçların radarda görünürlüğünü binde 1’e kadar düşürüyor.
oo153535.jpg

Hiçbir koşul altında alev almayan suya, tuza, yosuna, sürtünmeye ve darbeye dayanıklı malzemeler en fazla 2 milimetre kalınlıkta oldukları için uygulandıkları platformlara fazla bir yük getirmiyor.

TÜM PLATFORMLARDA UYGULANABİLEN YENİ GÖRÜNMEZLİK TEKNOLOJİSİ
Toppare, ODTÜ’de başkanlığını kendisinin yürüttüğü ve araştırma görevlileri Simge Tarkuç ve Funda Özyurt’tan oluşan çalışma grubunun iki yıl süren çalışmaları sonucunda, bu alandaki tüm eksiklikleri ortadan kaldırarak tüm platformlara uygulanması mümkün olan kaplamalar ürettiğini söyledi.

Toppare geliştirdikleri kaplama malzemelerle ilgili şu bilgileri verdi:
"Geliştirdiğimiz malzemeler en fazla 2 milimetre kalınlıkta olup uygulandıkları platformlar üzerine minimum ağırlık katmaktadır. Aynı zamanda bu malzemeler değil ısıya, çıplak aleve dayanaklı olup hiçbir koşul altında alev almamaktadır.

Deniz platformları için geliştirilen malzemeler suya, tuza ve yosuna; hava platformları için geliştirilenler ise ayrıca sürtünmeye ve darbeye dayanıklıdır. Bu kaplamaların en önemli özelliği ise geniş bant aralığında (2-18 GHz) yüksek soğurma sağlayıp uygulandığı cismin radar kesit alanını binde 1’e kadar düşürmesidir.

Bu 100 metrekarelik bir cismin 0.1 metrekare olarak algılanması demek olup radar tarafından fark edilmesini neredeyse imkansız kılmaktadır.

Bütün bunlara ek olarak bu malzemelerin üretimi için gerekli olan tüm girdiler ülke içinden sağlanabilmekte olup yurt dışına bağımlılık gerektirmemektedir."

Üniversitelerimiz Canavar Gibi Maşşallah ....

Detaylı Haber:http://www.milliyet.com.tr/2007/11/13/son/sonyas09.asp

diye bir konu açılmıştı.

Ve yapılan 3 yorum oldu biri benim yorumum.
İzninizle yorumları koyuyorum bakın ben bunu daha önce demiştim demekten nefret ediyorum ama diyeceğim.

BEN BUNU DAHA ÖNCE DEMİŞTİM!

1. Yorum
Umarım sözde intihar eden mühendisler gibi bu bulan bilim adamlarınında başına bir iş gelmez.Ülkemiz adına sevindirici bir haber...
2. Yorum (Benim yorumum)
Evet birde işin o boyutu var.
Kanserin çaresini buldum diyen ünlü prof.umuz amerikaya gitti ve bir daha haber alınamadı.
Türkiyede atom bombasını yapmayı bilen tek insan aniden ortadan yok edildi(!)
En büyük genel cerrahlarımızdan biri atar damarı kesik olarak bulundu ve intihar dendi.
3 önemli ismimiz gittikleri yemekte rahatsızlık geçirdi ve kanlarında siyanür tespit edildi.
Türk bilim adamlarının yarısı İngilterede diğer yarısı ile Amerikada. 2 yerde olmayanlarından tamamı ölü nedense...
Benim hep ilgimi çekmiştir bu konu...
3. Yorum
türkiyede dalaverlere calışan beyinler olmayınca hileyle gizlice dalaverelerle yapılan şeylerede dayanamıyoruz... Şu dünyada gizli örgüt okadar çokki ve onlar çıkarları için herşeyi yaparlar (bizim duyarsızlığımızda destek sağlamıyor değil)

MéDicLiFé

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Açıklamalara göre uçak sebebsiz düşmüş. Tesadüfen 6 nükleer fizikçi var ölen. Ve bunlar Türkiye'nin en büyük bilim adamları ve hepsi nükleer konuda çığır aşmış insanlar...

Bu arada birşey ima etmeye çalışmıyorum... Sadece esinleme yaptı bende öyle eklemek istedim.:)

Ben yorum yapmayacağım. Gidip kahve yapacağım isteyen varmı?

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
LiveImages%5CYeniFotoAnaliz%5CSaat%20saat%20kaza%20ani%5C1.jpg

Sanki hiç yangın olmamış gibi resimlerden öyle bir izlenim edindim, bu durum düşündürücü geldi.

Batux

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tahminlerime göre hava basıncından zehirlenip ölmüşler. ucagın gövdesi bütün duruyor yangın yok parcalanma yok. düşündürücü bi olay kazayı anlamak cok zor gercekten bi süikast olma ihtimalide yuksek. havalanı pisti ile düştügü yer cok alakasız bi yer.

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Sabah 5,30'da işe gitmeden önce tv'de tesadüfen gördüm. Radardan kaybolup haber alınamadığı yazıyodu. Akşam üzücü haberi öğrendim, Allah rahmet eylesin, yakınlarınada sabır...

Benim haberlerde gördüğüm kadarıyla pist dağın arkasında. Uçak dağı geçmeden fazla alçalmış olabilir. VOR sinyalini yakalayıp piste yaklaşıyolarmıştı. Pilotaj hatası gibi geldi bana...

Batux

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
6-7 tanesini tanıyorum. ve öldüklerinede inanmak istemiyorum :(
gidiş dönüş 65 ytl ye kombiye bilet satılmasına ragmen 150 kişilik ucak 3/1 yolcu ile zarar ediyor diye atlas jet 31 aralıkta ısparta seferlerine son verecekti.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5