İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İyinet - Yasağa karşı harekat. Susmayın!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
bizler kimsenin internetimize dokunmasını isttemiyoruz. Hali hazırda zaten bu gibi filtreleme sistemleri yazılımları mevcutken bu kadar gereksiz bir sistemi getirerek bazı haksız yere kapanan ve kapanacak olan sitelerinde yanında olaraktan karşıyız. Kimse benim çocuğumu benden de iyi koruyamaz. Bizler sizler gibi atlamıyoruz olaya. Devlet size siz çocuğunuza bakamiyorsunuz bırak ben bakarım diyor resmen sizler de eyvallah ediyorsunuz. Sen bu düşüncedeysen tmm ama bana ve benim gibilerin de hakkı yenerek düşünce ve fikir özgürlüğümü hiçe sayarak bu durumlara getirilmesi de yanlış.

Ben yineliyorum tekrar tekrar. Hali hazırda filtreleme yazılımları varken bu sistemin amacını kimse bana çocuklar için diyerek yutturulmasın. Altında birşeyler aramak doğal kaçıyor. Bunlar zaten mevcut yapmak isteyen zaten yapabilir. Aile bireyi olarak çocuğunun belirgin yerlere girmesini aileler zaten engelleyebiliyor. Bunun çocuk istismarcılarından uzak tutamayacağını da yazılarımın arasında bahsetmiştim. Daha da artma riskleri mevcut olabilir. Ama sizler bu sistem varken zaten yeni birşeyler yapıyorlarmış gbi göstermelerine göz yumup destekleyebiliryorsunuz. Destekleyiniz. Ama bu sistemler mevcutken çıkarılması ve eninde sonunda burda haksız yere birilerinde canının yanması ne kadar doğal olabilir? Ne kadar doğal karşılanabilir.? Bizler bunlara karşıyız.

Birde sürekli muhalefetin yazıları diyip geçmişsiniz her yazınızda :) Bu gerçekten akıl alınacak mantık değil. Yıllarını vermiş adamlara direktmen muhalefet diye kestirip atmak ne kadar mantıksaldır. Ben karşılıklı bütün yazıları okurum ki kendimle de öz eleştiri yapabileyim. Sizler hangi partiyi tutuyorsanız o partilerinde yaptıklarını başka dillerden okuyarak dinleyerek üzerinde öz eleştiri yapcaksınız ki doğruları görebilesiniz. Bir partiye körü körüne taraftarcana bağlanırsanız kuklası olursunuz gözleriniz kapanır. Tam desteklersiniz ama doğru desteklemiyor olabilirsiniz. Yıllarını vermiş avukatı tek bir kelamla köşeye attınız. Adam hukukçu yahu dinlemediyseniz bulun ve o videoları konuşmaları dinleyiniz. Ben adamı tanımadığım halde konuşmaları hukuksal ve dayandığı yerler yazılı yerler. Bu adamlar boş konuşamazlar zaten konuşmazlarda. Ama siz kimin hukukçusu diyip yıllarını veren adama söylediğiniz kelamlara bakınız gerçekten komiksiniz :)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Merhaba HitcH,

Bu uygulamayı desteklemenizi saygıyla karşılıyorum. Ancak bu uygulamayı protesto eden herkesi muhalafetin bir bekçisi olarak görüp söylediklerini dinlemeyip ön yargı ile yaklaşmanızı kabul edemem. Tabiki perotesto edenler içinde özellikle muhalif olmak için bir tutum sergileyenler vardır. Bunuda ülkemizin siyaset anlayışı içinde kabul etmeliyiz ve onları eleştiriyorsak diğerlerini de eleştiriyor olabilmeliyiz.

Emin olun ki bu uygulamaya karşı bir tavır alanların bir çoğu hem de epey bir çoğu şuan ki muhalefetin iktidarında gerçekleşiyor olması durumunda destekçisi olduğu partiye karşı tavrını alır ve onlara gereken dersi kesinlikle verirdi.

Birçok defa neden bu uygulamaya karşı olduğumu zaten dile getirmiştim, tekrar etmek istemiyorum.

Bir de sitenizin kapandığını ve aynı şeyin ekşi'nin de başına geliyor olması gerektiğini söylemişsiniz. Buradan yola çıkarsak bizden önce sizin bu uygulamaya karşı bir kuşku ile bakıyor olmanız gerekmez miydi?

Eğer çıkacak olan bir kanuın için "6 ay sonra ne olacağını kimse bilemez" gibi bir görüş var ise zaten başka söze gerek yok demektir.

hayırlısı olsun diyorum...

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
mathiaxbars ;

Hükümetin başında diğer parti olursa, sitelerin engellenmeyeceğini 6 ay sonra herkesin filtreli paket kullanmaya zorlanmayacağını sen bana garanti edebiliyorsan, bende sana garanti edebilirim. Ben uygulamanın şu anki görünen halini savunuyorum. 6 ay sonra ne olacağını kimse bilemez.

Btk başkanı doğru demiş. Yasaklanmış olan siteler zaten yasaklı. Yani insanlar dns değiştirip girsinler diye yasaklı değil o siteler. Giriş yapılması sakıncalı bulunduğu için yasaklı. Ha illaki fantazilerime düşkünüm diyenler bunu da aşar hiç sıkıntı yapma sen.

Sistem gelirse sadece hakeden sitelerin yasaklanacağını tabiki garanti edemem. Haketmeyen siteler yargı yoluna başvurursa siteleri açılır.

Bahsettiğiniz hukukçuları takmıyorum. Hepsi muhalefet partisinin avukatları. Bu zamana kadar neredeymiş bu hukukçular? Bu uygulama Şubat ayında açıklandı, Mayıs ayında tepki gösteriliyorsa bunun anlamı Haziran'daki seçimlerdir. Bunu anlamak için ileri zekalı olmaya gerek yok.

Benim sitem kapatıldı, eksi neden kapatılmadı diye nerede yazmışım ? Nereden uydurdun bunu? Benim sitem kapatılabiliyorsa, aynı içerik sebebi ile eksi'de kapatılır diyorum. Bundan daha normal ne olabilir? Benimle eksisozluk sahibinin arasında ne fark var? Yasa her ikimize farklı mı uygulanmalı? Ben, "neredeyse eksisozluk bile kapatılıyordu oooo" diye kıyametin koparılmasına kızıyorum. Sitelerin kapanmaması ihtimalini tabiki düşündüm. Ancak hakediyorsa kapatılması gerektiğinide düşünüyorum.

Ha sitende uyuşturucu maddeye özendirmişsin, ha dışarıda çocukları toplayıp birlikte uyuşturucu içmişsin. Aralarında ne fark var ?

Devlet ne yapsın, siteleri tek tek uygunsuz içerik var mı diye girip dolaşsın ona göre yasaklasın istiyorsunuz herhalde.

ozgurruh;

Hiçbirşeye balıklama atladığım yok. Atlayacağım yeri ben iyi bilirim, sana soracak değilim. Oltaya gelenleri de görüyoruz, burada sansür sansür diye amaçsız amaçsız ağlıyorlar. Bende onlara gülüyorum.

:)

Sen yanlış yere odaklanıyorsun ;) Parti dğeiştirmekten bahsediyorsun.Burda olay sansür.Ha deki ben partimi tutuyorum naparlarsa yapsın kabulüm de boşuna tartışmıyım.

Ama çıkıpta öbürsükü gelse dahamı iyi olcak ozaman hiç karşı çıkmayalım dersen bu mantıkla tartışmamız mümkün değilki.

Avukatlardan bahsetmişsin.Karşı görüşten insan geldi savundu anlattıda bizmi dinlemedik ? Nerde onlar ?

Aynı sebeple benimde sitem kapatıldı. E benim sitem kapatılıyor da, eksisozluk neden kapatılmasın ? )

Bak burdan uydurdum ;)

Kısacası burası siyaset yerine cevirmeyin .Siyasette sansüre gelene kadar tonla daha mühim hatalar yapılan haksızlıklar var.Burada sansürü tartışıyoruz karşı çıkıyoruz.

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Ayrıca hukuktan bahsetmişken de belirtmek gerek.

bugün erişim engelleme kararları sadece hukuka aykırı içeriğe yönelik uygulanmamakta, diğer bütün kullanıcıların anayasada ve AİHS’de tanımlanmış temel hak ve özgürlükleri ihlal edilmekte. Bu kararlar, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesi ile güvence altına alınmış bulunan, haber alma, yayma, bilgi edinme ve ifade özgürlüğünü kullanma hakkını ortadan kaldıran uygulamalara neden olmakta ve bu nedenle de ağır sonuçlar doğurmaktadır..

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
Merhaba HitcH,

Bu uygulamayı desteklemenizi saygıyla karşılıyorum. Ancak bu uygulamayı protesto eden herkesi muhalafetin bir bekçisi olarak görüp söylediklerini dinlemeyip ön yargı ile yaklaşmanızı kabul edemem. Tabiki perotesto edenler içinde özellikle muhalif olmak için bir tutum sergileyenler vardır. Bunuda ülkemizin siyaset anlayışı içinde kabul etmeliyiz ve onları eleştiriyorsak diğerlerini de eleştiriyor olabilmeliyiz.

Emin olun ki bu uygulamaya karşı bir tavır alanların bir çoğu hem de epey bir çoğu şuan ki muhalefetin iktidarında gerçekleşiyor olması durumunda destekçisi olduğu partiye karşı tavrını alır ve onlara gereken dersi kesinlikle verirdi.

Birçok defa neden bu uygulamaya karşı olduğumu zaten dile getirmiştim, tekrar etmek istemiyorum.

Bir de sitenizin kapandığını ve aynı şeyin ekşi'nin de başına geliyor olması gerektiğini söylemişsiniz. Buradan yola çıkarsak bizden önce sizin bu uygulamaya karşı bir kuşku ile bakıyor olmanız gerekmez miydi?

Eğer çıkacak olan bir kanuın için "6 ay sonra ne olacağını kimse bilemez" gibi bir görüş var ise zaten başka söze gerek yok demektir.

hayırlısı olsun diyorum...

neymiş :ıslık: oku ali oku, ayşe topu tut.

bi; “Ne kadar baskı altında olursanız olun, o zerafetinizi* koruyun”...Ernest Hemingway

*varsa

HitcH

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
Hepinize tek tek cevap vermekten sıkıldım. Anlasanız gerçekten bende anlatmaktan sıkılmam. Ama anlamamakta ısrar ediyorsunuz.

Elbette ebeveynler olarak çocuklarımızı korumak zorundayız. Ancak bunda devletin bize yardımcı olması neden zorunuza gidiyor anlamak güç. İyi o zaman, gidin sınırda nöbet tutun sınırlardan yurdumuza uyuşturucu sokulmasın. Sokaklardaki torbacıları alın, kafanıza göre cezalandırın, birşeyler yapın. Çocuklarımıza uyuşturucu satmasınlar. Ya da elinize defter, kalem, kitap alın. Çocuklarınızı devlet okullarına göndermeyin. Onlara okuma yazmayı, herşeyi sizler öğretin.Nihayetinde herşeyi devletten daha iyi bilmiyor musunuz?

Devlet her zaman vatandaşının haklarını korumak ve kollamak zorundadır. Bunun yanısıra çocuklarımızın eğitim, öğretiminden, fiziki ve ahlâki gelişiminden de sorumludur.

Yukarıda da belirttiğim gibi bu kararı alan hükümet partisine hayatımda bir kez bile oy vermemişimdir. Ben bu uygulamayı eleştirenlerin hepsi muhalefet partisinin yandaşıdır demedim. Fakat bir çoğunun muhalefet yandaşı olduğunu görmemek içinde kör olmak gerekir. Muhalefet partisinin başkanı bile bunun farkında, bunu konu ederek reklam çekmiş adam. :)

Site kapatmaların hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız, bugüne kadar bireysel olarak başvuramadığınız AİHM'e başvurabilirsiniz. Bunun önünü açan da şu anki iktidar partisidir diye biliyorum.

Bu konudaki ilk mesajımda yazdığım gibi, özellikle bu konu üzerinden islamı kötülemeye çalışan, osmanlı imparatorlarına laf atan bir kısım densizin bu kararı desteklememde etkisi çok büyüktür. Taksim'deki göstericilerin baldızıma bakamıyorum tarzında ensestvari pankart açması da benim ahlâki değerlerimle, geleneğimle ve göreneğimle örtüşmemektedir.

Burada her tarafından muhalefet, her tarafından Atatürk'çülük fışkıran bir takım insanın, Tanrı'nın öldüğüne inanan bir filozofun "cahil toplumla.." diye devam eden bir sözünü yazarak Türk milletini cahil toplum olarak nitelendirmesine Mustafa Kemal Atatürk'ün "Türk milleti zeki'dir" sözünü hatırlatınca Ali ata bak, ayşe topu tut diye çocukça cevaplar vermesi kimin hangi milletten, kimin ne kadar zeki olduğunu gösteriyor.

yagmayok ;
Bana 1 sene sonra herkese filtreli paketleri kullanma zorunluluğu getirilmeyeceğine dair garanti belgesi sordu arkadaşlar.:) Bahsettiğin 6 ay sonra ne olacağı belli olmaz konusu oradan çıktı yani.

mathiaxbars ;
mesajımın tamamını alıntı yaparsan ne demek istediğimi herkes görür. Kendi kendine bana cevap otutturmuş hissine de kapılmassın. Tekrar söylüyorum, eksisozluk'un hukuk önünde senin sitenden ya da benim sitemden hiçbir farkı yoktur. Anlatmak istediğim bu, anlayana.

Hepinize iyi sohbetler dilerim, bundan sonra olacakları yaşarsak hep beraber göreceğiz. Artık bu konuya mesaj yazmayı düşünmüyorum. Siz mesajlarımdan kesip kırptığınız satırlardan alıntı yaparak ve bana o şekilde cevap vererek egolarınızı tatmin edebilirsiniz.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Ahh HitcH bide bizim dediklerimizi anlasan :D

Devlet korusunda koruyorum ayağına bizi sınırlandırmasın.

Uyuşturucu sattırmasın ama bunu yaparken diğer ürünleri yasaklamasın.

Çocuğu korusun ama kendi düşünceleriyle kalıplaştırmasın ailesinin düşüncelerine hak versin.

Eksi yasaklanmasın sitende yasaklanmasın,Hukuken eşitte ol.Sen ceza al oda ceza alsın ama tüm içeriği kapatmak demek kurunun yanında yaşıda yakmak demek.Sitenin kapatılması hoşunamı gitti.Söyleselersdi veya sana ulaşabilme ihtimalleri olsaydı içeriği kaldırırmıydın.Bunların hepsine kendine sor.

Hala hükümet mualef parti diyebiliyorsan daha nediyelim sana.

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
HitcH boş konuşmuşsun ve anlatmak istediklerimizi de alamayan sensin. Benim sorduklarıma cevap veremeyen yine sensin. Benim sorduklarımlada alakasız sorular sormuşsun. Ve konuyu dallandırmışsın bunlara devletin yapıp yapmadıgına girersek çoğu şeyide yapmıyor. Ama görmediğinde bilemezsin. Tekrar yazıyor anlamak istersen tabi :)

bugün erişim engelleme kararları sadece hukuka aykırı içeriğe yönelik uygulanmamakta, diğer bütün kullanıcıların anayasada ve AİHS’de tanımlanmış temel hak ve özgürlükleri ihlal edilmekte. Bu kararlar, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesi ile güvence altına alınmış bulunan, haber alma, yayma, bilgi edinme ve ifade özgürlüğünü kullanma hakkını ortadan kaldıran uygulamalara neden olmakta ve bu nedenle de ağır sonuçlar doğurmaktadır..

Yapılanlar ortalıktadır. Herşey devletten bekleme diye bir söz var. Bizlerde beklemiyoruz sizler gibi buna luzüm yok. Lüzum hissedenler devletin yapmış olduğu özel yazılımlı programlar filtre programları varsa onları alsın. Yoksa size özel yapsın bizden ayrı tutsun...

HitcH

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
Birisi gider Nietzsche'den yazar, diğeri gelir Ayşe Kaymak'tan yazar. :)

Alıntı yaptığın sitedeki konulardan başlıklar :

Türkiye’de İnternet’i sansürleme girişimine Avrupa Komisyonu Genişleme Komiserinden gelen kaygı açıklaması.
TÜRKİYE’DE İNTERNET’İ SANSÜR ETME MEKANİZMASI ve ARKASINDA YATAN ZİHİN ÖRÜNTÜSÜ: KAMUOYUNU YANILTICI KÖŞE YAZILARI VE HABERLERİNE YANIT
AGİT’ten Ankara’ya: Yükümlülüklerini yerine getir!
15 Mayıs 2011 Ankara’dan: İnternet yaşamdır-sansürlenemez!
15 Mayıs’ta Özgür ve Sansürsüz İnternet için!
Amerika Sansüre Savaş Açtı
Mutlu Tönbekici: Yemişim el âlemin tosunlarını!
BTK’nın açıklamalarına yanıt

Bu da sizin amacınızı gösterir. Söylediklerimde ne kadar haklı olduğumda bir kez daha ortaya çıktı sayenizde.
İşiniz gücünüz yok, hangi muhalefet partisi yandaşı hukukçu, hangi muhalefet partisi yandaşı siteye ne söylemiş onları araştırıyorsunuz.

Siz daha kendi cümlelerinizi kuramıyorsunuz, kalkmışsınız koskoca devlet babaya asilik yapıyorsunuz. :) Sizin gibiler bu kervanı yolda bırakamaz.

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Hocam yine kafana göre konuşuyorsun anlamayacaksan savunuyorsundur uzatmayalım. Bizler karşıyız nedenimizide kendi içmizde belirttik. Muhalefetle alakası da yok. Adamlar daha açık oturuma dahi çıkmayı tenezzül etmemişken net açıklamalar yokken sizler ve sizler gibi yandaşların atladığı gibi biz atlamayız.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Gel sende sansürü destekleyenlerden alıntı yap , sansürle ilgili teknik olsun hukuki olsun nasıl yapılacağı veya nasıl ilerleneceği ile ilgili bilgi paylaş.A bidakka hiç bilgi yokdu dimi :D

Neyi savunduğunu bile bilmiyorsun , neyi savunduğunu bilmediğini bildiğini içinde farklı yönlerden farkı konulardan yakşamaya çalışıyorsun.

Sen gel kendi cümlelerini kurabiliyorsun madem açıkla bize.Bilgin var madem.

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Ben sürekli herkese en azından bazı bilgiler ama gerçek bilgiler sunuyorum ama tek savunma şu. Muhalefet cart curt diye kaçamak cevaplarla olmaz buyrun size gerçekliği ile bir alıntı daha yapayım. Düzgün okuyan yorumlasın ve anlayan yazsın çünkü daha da anlamayıp lafı çarpıtan olmasın.

Nereden Çıktı Bu Filtre?

Çıkacak olan yasa, BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) 2011/DK-10/91 nolu kurul kararına bağlanmıştır. Ancak temelde, kurul kararında da belirtildiği üzere, bu karar:

5809 sayılı Kanunun 4’üncü 6’ncı ve 50’inci maddeleri ile 28.07.2010 tarihli ve 27655 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 10’uncu maddesi hükümleri kapsamında Ek’te yer alan “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı”nın onaylanarak yürürlüğe girmesi hususuna karar verilmiştir.

Bu maddelerin ilgili kısımlarına bakalım:

4. maddenin b bendi:

“Tüketici hak ve menfaatlerinin gözetilmesi.”

6. maddenin c bendi:

“Abone, kullanıcı, tüketici ve son kullanıcıların hakları ile kişisel bilgilerin işlenmesi ve gizliliğinin korunmasına ilişkin gerekli düzenlemeleri ve denetlemeleri yapmak.”

50. maddenin 5. fıkrası:

“Abonenin önceden izni alınmadan otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla istek dışı haberleşme yapılması halinde, abone ve kullanıcılara gelen her bir mesajı bundan sonrası için almayı reddetme hakkı kolay bir yolla ve ücretsiz olarak sağlanır.”

27655 sayılı Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 10’uncu maddesi:

(1) İşletmeciler, internetin güvenli kullanımına ilişkin olarak tüketicileri bilgilendirmekle, TİB tarafından belirlenen yasadışı ve zararlı içeriklere karşı tüketicilerin korunmasına yönelik altyapı seviyesindeki hizmetleri ek ücret olmaksızın seçenekli olarak sunmakla yükümlüdür.

(2) Kurum bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar belirleyebilir.

Yukarıda bahsettiklerim 22 Ağustos’a kaynak olan maddeler. Maddeleri bilmeden atıp tutarak bir sonuca ulaşmak zaten mümkün değildir. Zira, kafaların karışık olmasının tek sebebi de, bu söylentilerden ortaya çıkan yanlış anlaşılmalardır.

Profiller Ve Özellikleri

Öncelikle BTK’nın aldığı kurul kararına göre, 22 Ağustos’tan itibaren 4 temel profil uygulamaya konulacak.

Bu bölüme özellikle dikkatinizi çekmek isterim, çünkü haberlerde en çok kelime oyunu yapılan kısım burasıdır.

Güvenli internet paketi herkesin zorunlu olarak kullanacağı pakettir. Şimdi aklınıza şu soru gelebilir, “hani isteyen kullanacaktı?”

Bunu şöyle açıklayalım:

Güvenli internet paketi 4 profilden oluşuyor, “Standart Profil, Aile Profili, Çocuk Profili ve Yurtiçi İnternet Profili”. İsteyen seçecek diyorlar ancak, Kurul kararında aynen şunu belirtiyorlar:

MADDE 6 – (1) İşletmeciler, güvenli internet hizmetini standart profil, çocuk profili, aile profili ve yurtiçi internet profili olmak üzere farklı erişim yetkilerine sahip dört farklı kullanıcı profiline göre sunmakla yükümlüdürler. Profil ve uygulamalarla ilgili alan adı, IP adresi, port numaraları ve/veya web proxy listelerle birlikte işletmecilere Kurum tarafından sunulur

MADDE 7 – (4) Güvenli internet hizmeti almayı tercih etmeyen kullanıcı, standart profil üzerinden hizmet alır. İşletmeciler bu hususta bireysel aboneleri talep olmaksızın bilgilendirmekle yükümlüdürler.

Şimdi bu iki maddeye dikkat edelim.

6.Maddenin 1. fıkrası, standart profili güvenli internet hizmetinin bir parçası olarak görmektedir. Ancak yine söz konusu kurul kararının 7.maddesinin 4.fıkrası, “Güvenli internet hizmeti almayı tercih etmeyenlerin standart profil üzerinden hizmet alacağını” belirtiyor. Yani buradaki kelime oyununun sonucu şudur: “İsteseniz de istemeseniz de Güvenli internet hizmetini alacaksınız“.

Özellikleri

Aile Profili: BTK tarafından işletmecilere (TTNet, superonline vb.) gönderilen kara listedeki, alan adı, IP adresi, port ve web proxy sitelerine erişimin sağlanmadığı profildir.

Çocuk Profili: BTK tarafından işletmecilere (TTNet, superonline vb.) gönderilen beyaz listedeki alan adı, IP adresi ve portlara erişimin sağlandığı profildir.

Yurtiçi İnternet Profili: Kullanıcının sadece yurtiçinde barındırılan ve kara listede yer almayan alan adı, IP adresi ve portlara erişimin sağlandığı profildir.

Standart Profil: Kullanıcının erişebileceği internet site ve uygulamalarına ait bir sınırlamanın olmadığı (???), mevcut mevzuat kapsamında internete erişimin sağlandığı profildir.

Profillerin özelliklerine baktığımızda, kara liste ve beyaz liste denilen bir kavrama rastlıyoruz. Ancak kurul kararında, bu listelerin kim tarafından – nasıl oluşturulacağı belirlenmemiştir. Bu belirsizlik yeterince kafa karıştırıcıdır, lakin işin bilmece kısmını bir tarafa bırakalım.

Kara liste, içerisinde yazılı olanlar hariç diğer tüm sitelere erişim sağlayabileceğiniz liste olacak.

Beyaz liste ise, içerisinde yazılı olanlar hariç hiç bir siteye erişim sağlayamayacağınız liste olacak.

Haliyle aklımıza takılıyor: “BTK 300 milyon internet sitesi arasından hangi teknoloji ile beyaz filtre yapacak.”

Bugün Google milyar dolarlık yatırımlar sonucu yeni açılan siteleri indexliyor, ancak BTK’nın filtre anlayışının Google üzerinden yürütülmeyeceğini düşünürsek, hangi yatırımla nasıl bir filtreleme yapılacağı merak konusu doğrusu? Yada sitelerimizin hangi profile uygun olup olmadığını nasıl öğreneceğimiz de başka bir belirsizlik.

Standart Profil Şu An Kullandığımız İle Aynı Mı?

Hayır.

Araştırmayan gazetecilerin (tarafsız olduklarını düşündüğümden dolayı, yandaş medya demek istemiyorum), yazdıkları yazılarda, İnternette Sansüre karşı yapılan yürüyüşü saçma ve politik bulduklarını söylemeleri, üstüne üstlük BTK’nın da bir açıklamayla “böyle bir engelleme yok” demesi, doğal olarak akıllarda soru işareti bırakıyor.

Şimdi işin aslına bakarsak, standart profil ile şu an kullandığımız hizmet bir noktada aynıdır.

Aynı Olan Taraf: her ikisinde de, filtremele yoktur ancak mahkeme kararıyla yasaklanan siteler vardır.

Farklı Tarafı: Şu an kullandığımız paketlerde, en azından yasaklamaları DNS yöntemiyle bir şekilde aşıp sitelere girebiliyorduk. Ancak yeni Kurul Kararı’nda belirtildiği üzere aşma yöntemlerine de önlem alınacak. Bunu ben demiyorum onlar diyor.

Şimdi diyeceksiniz ki, koskoca BTK yalan mı söylüyor!

Hayır BTK doğruyu söylüyor Yukarıda dediğim gibi bi kısmı aynı olduğu için, BTK’da doğal olarak şu an ki ile aynı diyor. Ama tam açıklama yapmıyor.

Bakın, Kurul Kararı ne diyor:

Filtre aşma yöntemleri

MADDE 11 – (1) İşletmeciler, filtreleme işlemini etkisiz kılmak için uygulanan filtre aşma yöntemlerinin engellenmesi amacıyla çalışma yapmak ve söz konusu çalışmanın sonuçlarını periyodik olarak Kuruma iletmekle yükümlüdürler.

(2) Filtre aşma yöntemlerinin engellenmesi için gerek görülmesi halinde Kurum tarafından düzenleme yapılabilir.

Kararda da göreceğiniz üzere, işletmeciler (yani ttnet, superonline vs.) artık dns ile yapılan engel aşımlarına karşı bir yöntem geliştirecekler ve bundan böyle “ben giriyorum siz de girin” diyemeyeceğiz.

Kaynak: http://www.semihaksu.com/22-agustos-internet-sansuru-hakkinda-her-sey/

Ekleme: Ben sürekli herkese en azından bazı bilgiler ama gerçek bilgiler sunuyorum ama tek savunma şu. Muhalefet cart curt diye kaçamak cevaplarla olmaz buyrun size gerçekliği ile bir alıntı daha yapayım. Düzgün okuyan yorumlasın ve anlayan yazsın çünkü daha da anlamayıp lafı çarpıtan olmasın.

Nereden Çıktı Bu Filtre?

Çıkacak olan yasa, BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) 2011/DK-10/91 nolu kurul kararına bağlanmıştır. Ancak temelde, kurul kararında da belirtildiği üzere, bu karar:

5809 sayılı Kanunun 4’üncü 6’ncı ve 50’inci maddeleri ile 28.07.2010 tarihli ve 27655 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 10’uncu maddesi hükümleri kapsamında Ek’te yer alan “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı”nın onaylanarak yürürlüğe girmesi hususuna karar verilmiştir.

4. maddenin b bendi:

6. maddenin c bendi:

“Abone, kullanıcı, tüketici ve son kullanıcıların hakları ile kişisel bilgilerin işlenmesi ve gizliliğinin korunmasına ilişkin gerekli düzenlemeleri ve denetlemeleri yapmak.”

50. maddenin 5. fıkrası:

“Abonenin önceden izni alınmadan otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla istek dışı haberleşme yapılması halinde, abone ve kullanıcılara gelen her bir mesajı bundan sonrası için almayı reddetme hakkı kolay bir yolla ve ücretsiz olarak sağlanır.”

27655 sayılı Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 10’uncu maddesi:

(1) İşletmeciler, internetin güvenli kullanımına ilişkin olarak tüketicileri bilgilendirmekle, TİB tarafından belirlenen yasadışı ve zararlı içeriklere karşı tüketicilerin korunmasına yönelik altyapı seviyesindeki hizmetleri ek ücret olmaksızın seçenekli olarak sunmakla yükümlüdür.

Yukarıda bahsettiklerim 22 Ağustos’a kaynak olan maddeler. Maddeleri bilmeden atıp tutarak bir sonuca ulaşmak zaten mümkün değildir. Zira, kafaların karışık olmasının tek sebebi de, bu söylentilerden ortaya çıkan yanlış anlaşılmalardır.

Profiller Ve Özellikleri

Öncelikle BTK’nın aldığı kurul kararına göre, 22 Ağustos’tan itibaren 4 temel profil uygulamaya konulacak.

Bu bölüme özellikle dikkatinizi çekmek isterim, çünkü haberlerde en çok kelime oyunu yapılan kısım burasıdır.

Güvenli internet paketi herkesin zorunlu olarak kullanacağı pakettir. Şimdi aklınıza şu soru gelebilir, “hani isteyen kullanacaktı?”

Bunu şöyle açıklayalım:

Güvenli internet paketi 4 profilden oluşuyor, “Standart Profil, Aile Profili, Çocuk Profili ve Yurtiçi İnternet Profili”. İsteyen seçecek diyorlar ancak, Kurul kararında aynen şunu belirtiyorlar:

MADDE 6 – (1) İşletmeciler, güvenli internet hizmetini standart profil, çocuk profili, aile profili ve yurtiçi internet profili olmak üzere farklı erişim yetkilerine sahip dört farklı kullanıcı profiline göre sunmakla yükümlüdürler. Profil ve uygulamalarla ilgili alan adı, IP adresi, port numaraları ve/veya web proxy listelerle birlikte işletmecilere Kurum tarafından sunulur

MADDE 7 – (4) Güvenli internet hizmeti almayı tercih etmeyen kullanıcı, standart profil üzerinden hizmet alır. İşletmeciler bu hususta bireysel aboneleri talep olmaksızın bilgilendirmekle yükümlüdürler.

6.Maddenin 1. fıkrası, standart profili güvenli internet hizmetinin bir parçası olarak görmektedir. Ancak yine söz konusu kurul kararının 7.maddesinin 4.fıkrası, “Güvenli internet hizmeti almayı tercih etmeyenlerin standart profil üzerinden hizmet alacağını” belirtiyor. Yani buradaki kelime oyununun sonucu şudur: “İsteseniz de istemeseniz de Güvenli internet hizmetini alacaksınız“.

Özellikleri

Aile Profili: BTK tarafından işletmecilere (TTNet, superonline vb.) gönderilen kara listedeki, alan adı, IP adresi, port ve web proxy sitelerine erişimin sağlanmadığı profildir.

Çocuk Profili: BTK tarafından işletmecilere (TTNet, superonline vb.) gönderilen beyaz listedeki alan adı, IP adresi ve portlara erişimin sağlandığı profildir.

Yurtiçi İnternet Profili: Kullanıcının sadece yurtiçinde barındırılan ve kara listede yer almayan alan adı, IP adresi ve portlara erişimin sağlandığı profildir.

Standart Profil: Kullanıcının erişebileceği internet site ve uygulamalarına ait bir sınırlamanın olmadığı (???), mevcut mevzuat kapsamında internete erişimin sağlandığı profildir.

Profillerin özelliklerine baktığımızda, kara liste ve beyaz liste denilen bir kavrama rastlıyoruz. Ancak kurul kararında, bu listelerin kim tarafından – nasıl oluşturulacağı belirlenmemiştir. Bu belirsizlik yeterince kafa karıştırıcıdır, lakin işin bilmece kısmını bir tarafa bırakalım.

Kara liste, içerisinde yazılı olanlar hariç diğer tüm sitelere erişim sağlayabileceğiniz liste olacak.

Beyaz liste ise, içerisinde yazılı olanlar hariç hiç bir siteye erişim sağlayamayacağınız liste olacak.

Haliyle aklımıza takılıyor: “BTK 300 milyon internet sitesi arasından hangi teknoloji ile beyaz filtre yapacak.”

Bugün Google milyar dolarlık yatırımlar sonucu yeni açılan siteleri indexliyor, ancak BTK’nın filtre anlayışının Google üzerinden yürütülmeyeceğini düşünürsek, hangi yatırımla nasıl bir filtreleme yapılacağı merak konusu doğrusu? Yada sitelerimizin hangi profile uygun olup olmadığını nasıl öğreneceğimiz de başka bir belirsizlik.

Hayır.

Araştırmayan gazetecilerin (tarafsız olduklarını düşündüğümden dolayı, yandaş medya demek istemiyorum), yazdıkları yazılarda, İnternette Sansüre karşı yapılan yürüyüşü saçma ve politik bulduklarını söylemeleri, üstüne üstlük BTK’nın da bir açıklamayla “böyle bir engelleme yok” demesi, doğal olarak akıllarda soru işareti bırakıyor.

Şimdi işin aslına bakarsak, standart profil ile şu an kullandığımız hizmet bir noktada aynıdır.

Aynı Olan Taraf: her ikisinde de, filtremele yoktur ancak mahkeme kararıyla yasaklanan siteler vardır.

Farklı Tarafı: Şu an kullandığımız paketlerde, en azından yasaklamaları DNS yöntemiyle bir şekilde aşıp sitelere girebiliyorduk. Ancak yeni Kurul Kararı’nda belirtildiği üzere aşma yöntemlerine de önlem alınacak. Bunu ben demiyorum onlar diyor.

Hayır BTK doğruyu söylüyor Yukarıda dediğim gibi bi kısmı aynı olduğu için, BTK’da doğal olarak şu an ki ile aynı diyor. Ama tam açıklama yapmıyor.

Filtre aşma yöntemleri

MADDE 11 – (1) İşletmeciler, filtreleme işlemini etkisiz kılmak için uygulanan filtre aşma yöntemlerinin engellenmesi amacıyla çalışma yapmak ve söz konusu çalışmanın sonuçlarını periyodik olarak Kuruma iletmekle yükümlüdürler.

(2) Filtre aşma yöntemlerinin engellenmesi için gerek görülmesi halinde Kurum tarafından düzenleme yapılabilir.

Kararda da göreceğiniz üzere, işletmeciler (yani ttnet, superonline vs.) artık dns ile yapılan engel aşımlarına karşı bir yöntem geliştirecekler ve bundan böyle “ben giriyorum siz de girin” diyemeyeceğiz.

Ekleme: Ben sürekli herkese en azından bazı bilgiler ama gerçek bilgiler sunuyorum ama tek savunma şu. Muhalefet cart curt diye kaçamak cevaplarla olmaz buyrun size gerçekliği ile bir alıntı daha yapayım. Düzgün okuyan yorumlasın ve anlayan yazsın çünkü daha da anlamayıp lafı çarpıtan olmasın.

Nereden Çıktı Bu Filtre?

4. maddenin b bendi:

6. maddenin c bendi:

50. maddenin 5. fıkrası:

Profiller Ve Özellikleri

Bunu şöyle açıklayalım:

Özellikleri

Hayır.

Filtre aşma yöntemleri

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Haa bu arada ayrı bi konuda açmıştım ama burayada yazııyım artık yurt dışından kendinize yılda 5 den ayda da 1 den fazla ürün getirtemiyeceksiniz.Eskiden 150€ altı getirilebiliyordu ya.Çıktı bunun kanu nu.Arada kaynadı işte.

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Arada kaynayan o kadar şey var ki ben şimdi döksem siyaset denilecek kapatılacak. En iyisi konuşmamak belli bir süre :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5