İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Kendimce yaptigim google adsense analizleri

dll

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
3 senedir google kullanmaktayim ve şu şekil analizler edindim

- Sayfadaki reklamlara tıklanma oranı %1 altındaysa google kalitesiz reklamlar veriyor ve çok az para kazanıyorsunuz. %2 %3 üzeri oldugunda cpm oranı artmakta. ( cpm = 1000 gösterimde kazanacağınız para miktarı )

- Diyelim uzun süre bir reklamı sayfanızda yayınladınız ve az kazanıyorum diyerekten bir google reklamı daha koydunuz. Bunu hiç tavsiye etmiyorum. Gösterim 2 katına artıyor ve google bunu hile olarak kabul edebiliyor. Bizzat kendim bunu yaşadım ve banlandım. ( Aynı foruma ilk başlığa google kodu ve ikinci başlığa farklı ölçülerde bir google kodu yerleştirmiştim )

- Forumlarda çıkan reklamlar daha çok kazandırıyor ancak vbulletin forumlar diğer site yazılımlarına göre daha çok sql kullandğından güçlü serverleriniz yoksa bu işe girmeyin.

- Yabancı siteler çok iyi para kazandırıyor. 10 tık 2$ gibi. Ama yabancı site açıp türk hiti yollarsanız ban sebebi :)

- Hesabınız banlandığında (eğer hile yapmadıysanız) başka bir adresten hesap açın ve pin isteyin. Ayrıca başka domainle başvurun. Kabul edildiğinizde banlanan hesabınızdaki siteleri tekrar kullanın. Hile yapmadığınzı sürece sakıncası olmaz. Domain whois bilgilerini değişmekte fayda var.

- Ve çok kazanmıyorsunuz diye üzülmeyin. Ben mesela aylık 1000$ 'ı beğenmiyordum yeni şeyler yaptım. Reklamları çoğaltıım vs. banı yedim ev anladım. Azla yetinmek lazım bence :) Ayrıca çok kazananları google daha sık kontrol etmektedir bunuda unutmayalım.

Şimdilik bu kadar sizlerinde analizleri varsa bu başlık altına yazarsanız sevinirim. Belki hep beraber sitelerimiz için en iyi kazanç yolunu bulmuş oluruz

raptor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
güzel yazılar. merak ettiğim bişey var 2 senedir aynı hesabımı kullanıyorsunuz ?

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
- Diyelim uzun süre bir reklamı sayfanızda yayınladınız ve az kazanıyorum diyerekten bir google reklamı daha koydunuz. Bunu hiç tavsiye etmiyorum. Gösterim 2 katına artıyor ve google bunu hile olarak kabul edebiliyor. Bizzat kendim bunu yaşadım ve banlandım. ( Aynı foruma ilk başlığa google kodu ve ikinci başlığa farklı ölçülerde bir google kodu yerleştirmiştim )

Bir sayfada, birden çok reklam birimini kullanmak hileye yol açabiliyorsa, Google neden bunu destekleyen optimazyon önerileri göndermektedir?
Eğer bir reklam birimi ile gelir az ise ve sayfada tıklamaya teşvik, aldatıcı bir dizilim sözkonusu değilse birden çok reklam biriminin kullanılmasının bir zararının olacağını sanmıyorum.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Bir sayfada, birden çok reklam birimini kullanmak hileye yol açabiliyorsa, Google neden bunu destekleyen optimazyon önerileri göndermektedir?
Eğer bir reklam birimi ile gelir az ise ve sayfada tıklamaya teşvik, aldatıcı bir dizilim sözkonusu değilse birden çok reklam biriminin kullanılmasının bir zararının olacağını sanmıyorum.

arkadaşın demek istediği bir reklam kullanırken bir anda 2 reklam birimi gösterimi 2 katına çıkardığı için hile sayabilir.

Benim merak ettiğim bu aylık kazandığınız 1000$ ı hangi dil sitelerde ve kaç hitle kaç siteyle kazandığınız. ( kendimce bende analiz yapıyorumda:))

dll

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0

Size şöyle anlatayım benim forum sitem var. İlk mesajın üzerine google kodu oluşuyordu ve 2 senedir sorunsuz kullanıyordum. Az kazanç yüzünden 2. mesajın üzerine farklı boyutta bir google kodu oluşturdum. Günlük tıklama 500 iken 800 'lere çıktı. Bence bu googlenin dikkatini çekti ve banladı. Çünkü bana sahte tıklamalar oldu diye mail geldi. 2 senedir banlanmayan hesap o ay banlanmıştı. Belki başka sebebde olabilir ancak %90 diğer kodu eklediğimden oldu. Ve araştırma yaptım benim gibi kullanan büyük bir forum sitesi vardı oda aynen banlandı. Belkide vbulletin forum sitelerinde bu şekilde reklam yayınlamak legal değildir.

dll

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
arkadaşın demek istediği bir reklam kullanırken bir anda 2 reklam birimi gösterimi 2 katına çıkardığı için hile sayabilir.

Benim merak ettiğim bu aylık kazandığınız 1000$ ı hangi dil sitelerde ve kaç hitle kaç siteyle kazandığınız. ( kendimce bende analiz yapıyorumda:))

Günlük 70.000 gösterim yaklaşık %1 tıklama oranı yani 700. Buda günlük 30$-35$ yapıyordu. Ancak aynı gösterim aynı tıklama oranı şu an 15-20$ arasında gidip geliyor. Son 2 aydır kötü maalesef.

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
AdSense Blog'tan :

Bir yayıncının geçersiz tıklamaya teşvikten kaçınmak için alabileceği birçok önlem olmasına karşın bazı reklam kodu yerleşimlerinin, yayıncının tahmin edemeyebileceği, 'kazara tıklama'lara neden olduğunu fark ettik. Bu tür tıklamalara neden olabilecek yerleşimlerden bazıları:

- Macromedia Flash oyunlarına yakın yapılan yerleşimler
- Pop-up'ların ya da download iletilerinin altına yapılan yerleşimler
- Site navigasyon linklerine yakın yerleşimler (Menü linkleri ya da drop-down'lar gibi)

Genellikle reklamlarınızı, ziyaretçilerinizin tıklayarak etkileşime geçebileceği site öğelerinin yanına koymamanızı istiyoruz. Eğer siteniz reklam tıklama sayılarını artıran fakat reklam veren için aynı oranda dönüşümle sonuçlanmayan öğelere sahipse bu tıklamaların geçersiz olduğu sonucuna varıyoruz.

Bence, sorun gösterimin artması değil de üstte belirtildiği gibi bir hatadan ötürü olacağını düşünüyorum.

dll

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Evet bunlar olabilir. Acaba vbulletin ilk mesajın üzerine otomatik yerleşen google kodlaması legalmidir. Bunu öğrenmek isterdim. Çoğu webmaster arkadaşımız o şekil kullanmakta çünkü.

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Misal, forum sitemizde sadece üst banner 728*90 Google kodu kullanıyoruz.Geliri azalttık belki ama sürekliliğini sağlamış olduk. Harici mesaj öncesi ve/veya sonrası bir yerleştirmeye gitmedik, Google optimazyonlarında ne kadar bunun kullanılabilir olduğunu belirtmiş olsada sonlara doğru tehlikesinide not düşmüştür.

Bakınız

dll

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Misal, forum sitemizde sadece üst banner 728*90 Google kodu kullanıyoruz.Geliri azalttık belki ama sürekliliğini sağlamış olduk. Harici mesaj öncesi ve/veya sonrası bir yerleştirmeye gitmedik, Google optimazyonlarında ne kadar bunun kullanılabilir olduğunu belirtmiş olsada sonlara doğru tehlikesinide not düşmüştür.

Bakınız

Türkçe açıklama yokmu dostum?

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yerleştirme: Reklam birimlerinizi tekrar gelen ziyaretçilerin onları fark edecekleri yerlerde görüntüleyin

Forumu düzenli olarak ziyaret eden kullanıcılar başlığı atlama ve doğrudan ilgilendikleri ileti dizisine gitme eğilimi gösterdiklerinden, reklam biriminizi ilk iletinin üstüne veya altına yerleştirmek, logonun yanına yerleştirilen reklamlardan daha etkili olabilir.
Son hemen sonrasına bir büyük afiş yerleştirin. Bu, bir ileti dizisini sonuna kadar okuyan kullanıcılara, içerik sona erdiğinde seçecekleri bir 'sonraki adım' sağlar. Kullanıcılarınız reklamı görmeden sonraki ileti dizisine geçebileceklerinden, büyük afişi sayfa altlığından sonra yerleştirmekten kaçının.

Biçimler: Tasarımınızı birden fazla reklam birimi ve sınırlı yer için uyarlama.

Birden fazla reklam birimi kullanırken, sitenizdeki reklam yerlerini doldurmak için çok çeşitli biçimler kullanabilirsiniz. Forumunuzun sol tarafındaki kıvrımın üstüne bir gökdelen yerleştirmek, diğer konumlandırmalara göre biraz daha iyi bir performans elde edilmesini sağlar gibi görünüyor. Bununla birlikte, sayfa üzerinde birden fazla reklam birimi kullanırken, yatay yönle ilgili önyargımız hala büyük afiş kullanılmasını teklif ederiz. Isı haritamız daha fazla ayrıntı sağlayabilir.

Forumunuzun üst tarafının yakınında başlığın hemen altına sığacak kadar küçük, yatay bağlantı birimleri kullanın. Düzenli forum ziyaretçileri için, bağlantı birimleri, göz atılacak daha fazla miktarda alakalı konu dizisi sağlar.

Reklamlarınızı her nasıl oluşturmayı seçmiş olursanız olun, forumların düzenli kullanıcılarla büyük ölçüde etkileşen siteler olduğunu aklınızda bulundurun. Çok tacizkar görünmemelerini sağlamak için, reklamları hoş bir şekilde harmanladığınızdan emin olun - ama reklamlarınızı kullanıcıları yanlış yönlendirmelerine neden olacak kadar iyi harmanlamamaya da dikkat edin! Her forum sitesi farklıdır ve topluluğunuzu en iyi siz bilirsiniz; o nedenle, kullanıcılarınız için en olumlu deneyimi oluşturmak için her zaman kendi değerlendirmelerinizi kullanın.

dll

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Saol dostum. Bu google ne derse desin biz deneyerek en iyiyi bulmak zorundayız. Ben bu yüzden 1 kez banlandım umarım ikincisi olmaz.

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google'nin dediklerini yaparsan banlaması muhtemel, yapmazsan kazanç düşüyor en güvenlisi başka projeler yaparak geliri arttırmak :)

dll

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Değişik hesaplar açıp yeni projelere yönelmek en akıl kárı davranış :)

Ece

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

Buna katilmiyorum google kurallarında sitenizde bir sayfanızda 3 tane reklamimiza yer verebilirsiniz 4 cü yasakdır diyor bir sayfada 2 3 tane reklam birimi icerik icin adense sekilde yerlesimi güzel olursa sitede icerikliyse bir sorun asla yok kendileride belirtmiş bunu

alexius

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben ortalama 1 yıldır bu işi yapmaya çalışıyorum ve 2 tane sitem de yayın durduruldu. Tabiki ilkinde google ın hakkı vardı engellemekte. Bende bundan ders aldım ve diğerinde daha dikkatli olmaya çalıştım. Fakat ikinci de banlandı.İkinci yaptığım site duvar kağıdı sitesiydi ve doğal olarak ünlüler resimleride vardı. Bunların içinde Paris Hilton un 1 tane mayolu resmi var diye yetişkin içerik diyip reklam yayınını durdurdu. Şimdi internette içeriğinde uygun-değilgrafi olan sitelerde dahi nasıl oluyorda google reklamları devam ediyor onu anlayamazken aklıma site kontrollerini ödeme yapılan ülkedeki google personelinin yaptığı geldi. bunu düşününce ülkeden ülkeye google in site banlama veya hesap banlama kriterlerinin değiştiğini düşünüyorum. Mesela resim yanına üstüne sağına veya soluna google reklamı yerleştirmek yasak gibi bir kanı var fakat bu şekilde resim sitelerinde başka içerik aranamayacağına göre neden yasak olsun.

Benim anladığım şöyle bir şey var google türkiye hesap kapatmak için bahane arıyor

dll

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Eğer ödemeler Türkiye ofisinde onaylanıyorsa 1000$ 'in üzerindeki ödemelerde sıkı kontrol yaparlar ve en ufak açıkta (kural hatasında) banlarlar diye düşünüyorum. Sonuçta onlar ne kadar maaş alıyorlarki. Bu düşünce biraz mantıklı gibi geliyo bana.

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben bütün okuduklarımın sonrasında tartışma oluşan noktaya şu açıklamayı getirmek istiyorum:
ikinci reklam alanının forumda yerleştirilmesi şöyle bir durum oluşturmuş.
örneğin foruma 100 kişi günlük giriyor
bu giren 100 kişinin 90 kişisi hep aynı kimseler.
ve siz ikinci bir reklam alanı koyarak şunu yapmış oldunuz.
reklamlara aynı makinadan tıklama oranını arttırmak
işte bu sizin ban nedeniniz oldu (yapay tıklama teşhisi uygulandı)
aslında ikinci bir reklam alanı koymak illegal bir durum değilken sonuç illegal oldu.

bu noktada hem @dll arkadaşın dediği doğru hem de diğer arkadaşların dedikleri.

sen de haklısın sen de haklısın olayı yani.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5