İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Kopya Korumalı Disketler Nasıl Kopyalabilir?

granit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
slm
Kopya korumalı disket(flopy) nasıl kpyalanabilir? Cd ler için yazılım var ama disketler için..

N

neco83

Misafir
disketin alt kısmında bir yer var onu itekleyerek kopyalayabilirsin.

granit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dostum pardon.
Konu disket kopyalama değil. Disketin içindeki bir dosyaya kopya koruma konmuş..
Salt okunur yapmak filan .. sorunu çözmüyor. Disket kopyalamada.. sadece o dosyayda takılıyor..Dosyayı ayrı kopyalamak istediğimde ise FILE_3HL diye bir hata veriyor.

N

neco83

Misafir
işte bu konu hakkında bir fikrim yok ama aklıma bi şeyler gelirse yazarım.

granit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Aslında benim istediğim cd ler için kullanılan imaj programlarının Flopye uygulanabilmesi, , ama çok sağlam bir koruma konmuş, Ms-dos da type komutuyla bile açamadım. Okuma hatası veriyor.

Shadowman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bozuk değil, bu tür disketler var. yazılım firmaları için özel üretim disketler yani. dosya var ama yok gibi bişey. fat'ta dosyanın adresi var ama o adreste dosya yok.
winimage programı disketleri image olarak kopyalıyor. dene ama olmaz zannedersem.

granit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Disket tabii ki bozuk değil. :)) O dosyayı kullanarak disketten, kullandığım programı aktive ediyorum. Yani demodan tam kullanıma geçiyor. Ancak iş disketi kopyalamaya gelince... Yani benimkisi inat oldu. Bu disketi nasıl kopyalayamam.
Dostum dediğin programı da deneyeceğim. Sonucu yazarım.

K

kahkaha

Misafir
Bak ben sana kendi deneyimimden bahsedeceğim. Biraz uzattım, istersen son paragrafa göz at.

Bir ara windows sapıttı, programlar menüsünde Türkçe karakterler yerine acayip karakterler geldi. Yani bildiğimiz karakter problemi gibi. Yalnız sadece görünür böyleydi. Fakat o karakterlerin kodları aslından farklıymış (onların oraya nasıl geldiğini bilemiyorum). Onlar Windows un tanıyamadığı karakterlermiş. Programlar menüsünde bu karakterlere sahip olan klâsörler kullanılmaz haldeydi. Ve içi açılabiliyor, ne silinebiliyor, ne taşınabiliyor, ne de adı değiştirilebiliyordı. Windows orada öyle bir klâsörün olmadığından bahsediyordu.

Ve bu sorun DOS ta da aynıydı. Burda yola çıkarak dosya isimlerinin sonuna bu acayip karakteri ekleyip onları tekrar eski haline getirebilen bir program yaptım. Bu sayede dosya adeta -dokunulmaz- hale geliyor. Formatsız dokunmak normal kullanıcılar için biraz zor. Düşünün artık...

Şimdi senin konuna geleyim, FILE_3HL dosyasındaki "_" tahminimce bildiğimiz (alt+095) alttan çizgi değil, işletim sisteminin o biçimde tanımladığı başka bir karakter. Nasıl çözebileceğine gelince, dosya ismindeki karakterleri sırasıyla değiştirebilen bir qbasic programı bulabilirsen (o dosyayı kopyaladıktan sonra eski haline de getirmek gerek) biraz uğraşla yapabilirsin. Ama bunun yerine internette clone cd(cdler için) gibi sektör sektör (dosyalara bağlı kalmayan) kopyalama yapan bir program bulman daha kolay olur. Ha bir de önce windows'un diskey kopyalama olayını denemediysen dene bence..

Kolay gelsin

granit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Slm. dostum deddiğin programı yapmayı deneyeceğim. Diğerlerini denedim. Ama şu an için başka bi fikir geldi aklıma. Disketi linux altında kopyalamayı deneyeceğim.

M

mc_kudret

Misafir
Dostum kahkahanın dedigini yap....
bi süre önce öyle bir şey gelmişti basıma yanlıs hatırlamıyorsam kahkahanın yaptıgını yapmıstım...
Ama dedigi gibi biraz ugrasmalısın...

Kolay gelsin....

X

x86asm

Misafir
Disket korumalari bazi uretici firmalarca hala uretilmekle birlikte eski yillara ait bir yazilim koruma methodudur. Disketler zamanla yerini donglelara birakmistir. Donglelar ayri bir fiyasko:)) Neyse master disket ya da key disket olarak adlandirilan disketler ozel olarak formatlanir. Mesela disketteki bazi sectorler olagandisi boyutta gosterilir. Bu, disketin o bolgesinin kopyalanmasini engeller. disket korumalarini asarken cogu zaman en iyi cozum disketi kopyalamaya calismak yerine program kurulum dosyasinin key disket kontrolunu bypass etmektir. Bunlar isin ehlinin yapabilcegi bir sey tabii.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5