İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

" Lost "

Lost'u izliyor musunuz?

• Kullanılan toplam oy
    197

Ganez

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
Final bölümü izleyene kadar toz kondurmuyordum şimdi ise küfrediyorum resmen.
böyle bir final mi olur yahu ???

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
saçmalığa bak yaa, yıllarımı verdiğim losta keşke başlamasaydım
lanet olsun
icon8.gif

Hugo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
10
devamı gelir belki veya bir sinema çekerler belki.

Çünkü gerçekten boş bir final oldu.

Bir ara yanılmıyorsam senaryoyu yazanlardı galiba, cevaplanmayacak soru kalmayacak herşeyi ortaya dökeceğiz falan diyorlardı. Böyle bir son hiç beklemiyordum... Sinirliler arasına beni de katın.

X

Xman

Misafir
Türkler böyle bir dizi yapsa hemen eleştiririz, aynı Cüneyt Arkın'ın filmlerini eleştirdiğimiz gibi, yok 10 metreye zıpladı yok 1 yumrukla 5 kişiyi devirdi diye. Bu dizide bir adam dumandan canavara dönüşüyor :D millet güleceğine ayılıp bayılıyor....

Hugo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
10
Türkler böyle bir dizi yapsa hemen eleştiririz, aynı Cüneyt Arkın'ın filmlerini eleştirdiğimiz gibi, yok 10 metreye zıpladı yok 1 yumrukla 5 kişiyi devirdi diye. Bu dizide bir adam dumandan canavara dönüşüyor :D millet güleceğine ayılıp bayılıyor....

Türkler bu diziyi aynen böyle yapsaydı kimse dediğiniz bağlamda eleştirmezdi. Çünkü burada önemli olan mevcut konunun işleniş biçimi, çekimleri, kullanılan teknoloji vs... Bu dediğiniz eleştirinin bu dizide olmamasının nedeni de budur.

Ama şuda unutulmamalı ki o zamanda da bu tarz dizileri bu şekilde işlenmiş olarak izleyici karşısına sunmakta imaknsızdı.

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Benim final yorumum şu şekildedir. Tamamen kişiseldir.

Bu satırın altı ağır spoiler içerir, finali izlemediyseniz okumayın...
---------------------------------------------------------------------
Oceanic uçağı 5 sezon boyunca izlediğimiz şekilde düşmüş ve tüm izlediklerimiz gerçekleşmiştir. 6.sezonda ise paralel evren olarak düşündürdükleri şey aslında ölüm ile yaşam arasında kalan kutsal bir evrendir. Şu şekilde bu görüşü destekleyebiliriz;

- Bu evrende öldüklerinin farkına vardıklarında, yaşadıkları herşeyi hatırlamaları bunun göstergesidir.
- İkinci bir gösterge ise finalin sonlarına doğru Hugo ile Ben arasındaki birinci ve ikinci adam şeklindeki şifreli konuşmadır. Buradan anlıyoruz ki adada muhtemelen çok uzun süren bir yaşam sürmüşler ve Hugo, Jacob'ın görevini, Ben ise Richard'ın görevini üstlenmiş.
- Muhtemelen çok uzun dememin sebebi ise Jack'in babasının Jack'le konuşmasında "bazıları senden önce bazıları ise senden çok sonra..." şeklindeki konuşmasına ve Jacob ile Richard'ın hepimizin bildiği ölümsüzlük durumuna bağlıyorum.
- Ayrıca aradaki kutsal evrende Ben ile Locke arasındaki sonlarda geçen diyalogda bu evrenin gerçekliğinin sahte olduğunu gösteriyor. Tekerlekli sandalyede kiliseye gelen Locke'a bahçede bulunan Ben bence artık onlara ihtiyacın yok diyor ve Locke kalkıp yürümeye başlıyor. Daha yeni omurilik ameliyatı olmuş bir insanın gerçek hayatta bunu yapması sadece deliliktir ve imkansızdır.

Nihayetinde hepsi öldüğünde farkında olmadan hayatlarında en güzel vakit geçirdikleri insanların yer aldığı bir evrende buluşuyorlar ve farkına vardıklarında kişilerin dinsel inançlarına göre şekillendirilecek şekilde ışık konseptiyle dizi bitiriliyor. Biz diyelim cennete gittiler, başkası desin nirvanaya ulaştılar.

Bir de sezon hakkında minik bir yorumum daha var. Sezon başlangıcını hatırlarsanız takımımız Oceanic uçuşunda bir türbülansa girdiler ve uçak sağlıklı şekilde indi. Ancak Jack'ın boynunda bir süre sonra anlamsız bir yara ortaya çıktı. Sona yaklaştıkça yara daha da belirginleşti. Son bölümde Sahte Locke (siyah duman) ile olan kavgasında Locke bıçağı tam o noktaya dayamıştı.

Özetlersek;
Oceanic uçağı düşmüş ve kurtulanlar adada gerçekten yaşamıştır. Nihayetinde hepsi zamanı geldiğinde ölmüş ve yaşamla ölüm arasındaki bir ara evrende buluşmuşlardır. Aslında dizi finali bizim 5 sezon boyunca izlediğimiz dizinin değil 6. sezonda birden ortaya çıkan yaşam ile ölüm arasında kalan ara evrenin finali olmuştur. Bir çok kişinin merak ettiği Jack öldükten sonrası adanın durumu yani Hugo ve Ben tarafından yönetilen adanın durumu açıkta bırakılmıştır.

---------------------------------------------------------------------
Bu satırın üstü ağır spoiler içerir, finali izlemediyseniz okumayın...

Benim çıkarımlarım kendimce bunlar. "Sen bu finalden tatmin oldun mu?" derseniz. Cevabım okkalı bir "HAYIR..."

Son sözüm ise, herşeye rağmen bunca sezon bize bu heyecanı yaşattığı için artılar eksileri fazlasıyla götürdü. Lost hafızamda güzel bir bilim kurgu dizisi olarak yer edindi. Benim kitabımda daha iyisi çıkana kadar en heyecanlı dizi başlığının sahibi Lost...

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Lost finalinde yayınlanmayan bonus bölüm (New Man In Charge) adı altında bir ekstra daha çıktı. Meraklısına duyurulur.

Bölüm 13 dakika ve Ben ve Hurley orijinli.

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Emin olmasam da orijinal dvd'den bir bonus olduğu için bu tarz paylaşımlar yasak olabilir diye düşünüyorum.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Dinçer teşekkür ederim, haber vermesen hiç haberim olmazdı. İzlediğim dizi kalmadığı için girmiyorum siteye.

Bunu yayınlamalarındaki mantık nedir şimdi ? Bunlar bitti diyip tekrardan yeni bölümler ile gelirler mi ?

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Finalden hemen sonra DVD setinde olacak diye duyurmuşlardı zaten bunu. Meraklısına DVD seti satabilmek için. Malum son tatmin etmedi ya.

Bu özel bölüm Jack öldükten sonra adanın yeni Jacob’u olan Hurley ile ışığın orada yardımcısı olmayı kabul eden (yani yeni Richard olan) Ben’in birlikte nasıl çalıştıklarını gösteren ve bunu gösterirken de bir kaç minik soruya daha cevap veren ek bir bölümdür. Devamı yoktur.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5