İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Marka olabilecek jenerik domain

merih.izmir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Türk halkı için kapitülasyon kelimesinin ne anlam ifade ettiği malumken bu alan adının çok para edeceğini zannetmek vehimdir bence.

Kaldı ki "ü" harfi "u" şeklinde yazılıyor ve alan adının uzunluğuna değinmiyorum bile.

4500 lira ha? İyi para. Marka olabilecek ha? Vay be... :)

Kusura bakma ama gerçekler acıdır. Uçmuşsun.

turkiyede de ü var ama turkiye.com elinde olsa 100 bin liradan aşağıya satmazsın. Zaten satmamalısın da ....
4500 lira biraz fala görünebilir ama bu belirlenen fiyattır. Ciddi yaklaşanlarla pazarlık payı da olur.

Ekleme:
thefacebook.com 12$'dı. facebook.com'a iyi para verdiler :)

Facebook jenerik domain değil ama iyi ellerde olduğundan çok gelişti. Facebooka itirazımız yok.

merih.izmir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İlk Alındığında 12$dı jenerik domain değildi çünkü araştırın lütfen.Şuan değil tabiki :)

Bende aksini iddia etmiyorum zaten. Belki 12 dolar bile değildi. Godaddy bazen kampanya yapıyor domainler 1 dolardan satılıyor.
Facebook jenerik domain değil ama iyi ellerde olduğu için gelişti dememin nedeni o...

Berker09

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Ben bu domaini adres çubuğuna yazmaya üşenirim. ( amacım satış baltalamak değil, kişisel görüşüm )

merih.izmir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Genç kardeşlerimize internet dersi no 134:

Facebook ilk açıldığında domain www.thefacebook.com'du. www.facebook.com'a daha sonra geçtiler ki www.facebook.com çok daha önceden alınmış bir domaindi, bu yüzden satın aldılar.

Olay budur işte. thefacebook un kurucuları siteyi geliştiremeselerdi facebook.com çok büyük para etmezdi.
Çünkü jenerik olmadığı gibi çok büyük esprisi de yok. İşlenmediği sürece para etcek domain değil.

Ekleme:
Ben bu domaini adres çubuğuna yazmaya üşenirim. ( amacım satış baltalamak değil, kişisel görüşüm )

:harika:

Sonuçta fcebooku yazmak da çok kolay olmasa gerek.

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
Sattığınız domainin telafuzu oldukça zor, + aranma popüleritesi diye birşeyi yok.

Okullarda öğretmenler öğrencilere ödev verirse belki üç beş hit alınabilir.

http://www.google.com.tr/webhp?hl=t...lasyon&aq=f&aqi=&aql=&oq=&fp=8050d2261de01796

Satmaya çalıştığınız domainin rekabet ortamı yukarıdadır. İnsanları hayallerinden uyandırmak hoşuma gitmiyor, ama gerçekler bunlar.

Artık vazgeçin şu üzerine düşülürse iş yapar laflarından.

Ben armutas.com adresinin üzerine düşsem o da iş yapacaktır.

merih.izmir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sattığınız domainin telafuzu oldukça zor, + aranma popüleritesi diye birşeyi yok.

http://www.google.com.tr/webhp?hl=t...lasyon&aq=f&aqi=&aql=&oq=&fp=8050d2261de01796

Satmaya çalıştığınız domainin rekabet ortamı yukarıdadır. İnsanları hayallerinden uyandırmak hoşuma gitmiyor, ama gerçekler bunlar.

Atıyorum siz bir haber sitesi yapacaksınız. haberler.com adresi de sizin. Bugün bir site kurdunuz varsayalım. Siz herhangi bir arama motoruna haber yazın bakalım sizin site kaçıncı sayfada çıkacak.

Konu başlığından da anlaşılacağı gibi kapitülasyon marka olmaya aday bir domaindir. Taklit değildir, tamamen özgündür.

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
Atıyorum siz bir haber sitesi yapacaksınız. haberler.com adresi de sizin. Bugün bir site kurdunuz varsayalım. Siz herhangi bir arama motoruna haber yazın bakalım sizin site kaçıncı sayfada çıkacak.

Konu başlığından da anlaşılacağı gibi kapitülasyon marka olmaya aday bir domaindir. Taklit değildir, tamamen özgündür.

Benim o bahsettiğiniz şekilde bir çok sitem var

site içeriği xxxxx ve domainde zerre kadar x geçmemekte fakat buna rağmen sektörün en öncü ve marka olan tek sitesi.

Ürün sizin kendinize göre dilediğiniz yakıştırmayı yapabilirsiniz, ama genel anlamda bunu diğer insanlara kabullendiremezsiniz, o sadece sizin görüşünüzdür.

artofevil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
28
adaptasyon.com'da bende hemde daha jenerik duruyor :)
bende mi satışa çıkarsam acaba 6000 tl'den :D

firazsu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

Evet bu isimin telefuzu gerçekten zor. Birde bizde hep osmanlının borçlarını çağrıştırdığı için negatif imaja sahiptir diyebilirim. Bu yönüyle haklısınız ancak armutas.com (örnek çok güzel :) )sitesinin üzerine istediğiniz kadar düşelim, doldur boşalt durumundan kurtulamazsınız. Kazandığınızı reklama yatırırsınız. Reklam bitince tüketici unutur...

Anlamlı ve yapılan işi kapsayan bir domain aynı zamanda marka demektir. Markalaşma konusunda ismin önemi nedir konulu bir araştırma yapıldığında konunun önemi daha iyi görülecektir. İstediğiniz kadar güzel proje ve paranız olsun uygun bir adınız yoksa veya google gibi gücünüz yoksa merdivene ters binmek, akıntıya karşı kürek çekmek gibi bir durumla karşı karşıyayız demektir.

Hepinize iyi çalışmalar dilerim.

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
ronesans.com olsanız hadi neyse dicem, zaten marka olan bir şirket var zaten. Bu domain biraz zor gözüküyor bu fiyata. Üzerine düşülcek domainede 4500TL niye versinler, SargeT üstadıma katılıyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5