İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Maskot için ?

ata350

0
İyinet Üyesi
Reaction score
35
Maskot için hangi program uygundur ? Grafik tablet alıyorum.Grafik tableti olan varmıdır ? Varsa alırken dikkat edeceğim şeyler nelerdir ?

E

Erturk

Misafir
Bende almayı dusunuyorum bu aralar. AI kullanabilirsin. Bende ona başlayacam. Istersen tablet olmadan da normal vectorel calısmalar yapabilirsin ama...

Örnek:

logo.gif

calidere.jpg

Not : Bunlar FW ile çizildi ama.

MaykCan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
17
Düz bir beyaz kağıda kalem ile maskotunu tasarla, onu tarayıcıdan geçir. Photosop ile çizgilerin üzerine çiz ve içini boya. Ben bu işleme yeni yeni başladım çok iyi oluyor.

ata350

0
İyinet Üyesi
Reaction score
35
Bende almayı dusunuyorum bu aralar. AI kullanabilirsin. Bende ona başlayacam. Istersen tablet olmadan da normal vectorel calısmalar yapabilirsin ama...

Örnek:

logo.gif

calidere.jpg

Not : Bunlar FW ile çizildi ama.

Bunlardan ziyade maykcan ın avatarındakiler ...

Düz bir beyaz kağıda kalem ile maskotunu tasarla, onu tarayıcıdan geçir. Photosop ile çizgilerin üzerine çiz ve içini boya. Ben bu işleme yeni yeni başladım çok iyi oluyor.

Mantıklı.Yarın denerim.

Angelica

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Maskot ve illüstrasyonlar genelde Adobe Illustrator ile çiziliyor. Vektörel olması tercih ediliyor çünkü.

Benim Uc-Logic WP8060 grafik tabletim var. Dikkat etmen gerekenler kısaca:
- LPI değerinin yüksek olması. (2000 üzeri tercih et)
- Aktif alan boyutu.
- Kalemin basınç hassasiyeti. (1024'ten aşağısına bakma)
- Yedek kalemi ve ucu var mı yok mu. (Çünkü harici satıldığında çok pahalı olabiliyor.)
- Belki de en önemlisi; el ile çizim becerin yoksa alma. "Ben tableti bir alayım sonrası kolay öğrenir çizerim" dememelisin, boşuna alırsın yoksa.

lbrk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Angelica selam, bir kaç şeyde ben sormak isterim.
1-Kullandığın modeli ne kadara? Nereden aldın?
2-Şimdi çizim yaparken önünde (çizdiğin alanda bir şey olmuyor değil mi?) Yani tablette çizim çıkmıyor değil mi?

ata350

0
İyinet Üyesi
Reaction score
35
Çizimim mükkemmel değil ama geliştirmeyi düşünüyorum.İllüstrasyonlar sanırım aradığım kelime.Şu animelerdeki karakterleri çizmek istiyorum.

2-Şimdi çizim yaparken önünde (çizdiğin alanda bir şey olmuyor değil mi?) Yani tablette çizim çıkmıyor değil mi?

Çizim çıkmaz.

Angelica

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Angelica selam, bir kaç şeyde ben sormak isterim.

Merhaba.
- Ben 208 TL'ye almıştım bir tanıdığımın bayisi olduğu firmadan. İnternette de benzer fiyatlarda.
- Hayır tablette görüntü olmuyor. Dizüstü bilgisayarların mouse için kullanılan dokunmatik alanının büyüğü ve daha hassası olarak düşün. Bazı büyük boyutlardaki tabletlerde görüntü oluyor. Onlar da zaten binlerce lira.

Çizimim mükkemmel değil ama geliştirmeyi düşünüyorum.İllüstrasyonlar sanırım aradığım kelime.Şu animelerdeki karakterleri çizmek istiyorum.

Anime karakterlerini detaylı olarak kağıtta çizemiyorsan tablette hiç çizemezsin. Geliştikten sonra almanı öneririm. Tabletle geliştirmen daha zor olur çünkü.

ata350

0
İyinet Üyesi
Reaction score
35
O zaman kağıtta çalışayım şimdi.Ben aslında graffiti çiziyorum.500 küsür sayfalık bir graffiti defterim var , bununda 4/1 ' i falan dolu.Çizim tekniği konusunda bilgilerim var , ama tabiki insan çizmek bambaşka , font yaratmak bambaşka.

ozday

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Tablet ve Maskot Çizimleri Hakkında

LaPazz kullanıyorum WP8060 A5 boyutunda. 2 kalemle birlikte set olarak almıştım. Çizim yaparken üzerinde iz kalmıyor, ekrana yazıyorsun direk. Yani grafik tabletle çizerken çizdiğin yere değil ekrana bakman gerekiyor ( parası bol olanlar için monitörlü tablet hariç)

Kullandığım tablet bu;

bd46896-1.jpg

Aslında grafik tablet genelde illustrasyon / karikatür / photoshopla boyama yapanların işine çok yarar. Maskot çizimlerinde ise sadece kabataslak çizimler yapıp işin iskeletini oluşturabilirsin. İllustratorle çizersen işin biraz daha kolaylaşır ama yine pen tool'a muhtaçsın :)

Grafik tablet fikir belirleme aşaması / photoshopla çizmiştim.

22.jpg

Vektöre döküm aşaması

3.jpg

Benim önerim bu işte yeniysen kendini geliştirmek için önce çizmiler yap, karakalemin yerini hiç bişey tutmaz. Eğer vektöre dökmek istersen tara / fotografını çek, freehand, corel, illustrator gibi programlarda vektöre dök.

İnan bana kağıt kalem - bence- grafik tabletten daha iyi :)

01.jpg

03.jpg

04.jpg

11.jpg

10.jpg

08.jpg

16.jpg

Velhasıl işin temelini özellikle maskotun temelini oluşturan şey, desen çizimi - bol bol anatomi ve yüz çalışmak :) tabi insan kaynaklı maskotlar için..

Saygılarımla.

ata350

0
İyinet Üyesi
Reaction score
35
O kadar usta olmayı hedeflemiyorum.Ama hayatta birşeyler üretmek ve bunu insanların sevmesi çok hoş birşey.Bu nedenle bu işi benden ne götürse bile yapmak istiyorum.Şu kadar bile çizsem kardır :

ozday

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
O zaman kağıt kalem / Adobe İllustrator öneririm. :) Umarım istediğin neticeyi yakın zamanda alırsın.

Angelica

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Yetenek gerekiyor bu tip işlerde.Yeteneği olmayan hiç çizemez sözüne katılıyor musunuz ?

Yeteneği olmayan kağıtta çizerek gelişebilir. Ama yeteneği olmayan tablette çizemez. Kağıtta çok güzel çizebilen benim bile tablette bir şey çizemediğim zamanlar oldu. Yeni yeni alışıyorum. Sen sanırım yeni olarak doğrudan tabletle çizmeye başlayacaksın.

ozday

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
:) zaman zaman katılıyorum. Ama Picasso'nun son dönemlerinde çizmiş olduğu resimleri gördüğümde 3 yaşındaki kızım bile bundan iyi resim yapar dediğim oluyor :) Azim azim azim.

ata350

0
İyinet Üyesi
Reaction score
35
Yeteneği olmayan kağıtta çizerek gelişebilir. Ama yeteneği olmayan tablette çizemez. Kağıtta çok güzel çizebilen benim bile tablette bir şey çizemediğim zamanlar oldu. Yeni yeni alışıyorum. Sen sanırım yeni olarak doğrudan tabletle çizmeye başlayacaksın.

Evet.aynen öyle.Kağıtta çiziyorum , ancak çok profosyonel değil.İsterseniz scan edip atayım bir örneğini ?

:) zaman zaman katılıyorum. Ama Picasso'nun son dönemlerinde çizmiş olduğu resimleri gördüğümde 3 yaşındaki kızım bile bundan iyi resim yapar dediğim oluyor :) Azim azim azim.

Çalışma çalışma çalışma :) Bakalım , sonuçlarını göreceğiz :)

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
ata graffitilerini merak ettim bir ara taratabilirmisin. Bir ara arkadaşım meraklıydı ondan görüyordum hoşuma gidiyordu fakat beceremem.

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
eyv..
Yarın erken kalkmam gerekiyor. Çıkmış olursam ya gece yada yarın bakabilirim.Hayırlı geceler hocam

ata350

0
İyinet Üyesi
Reaction score
35
Tamam , biraz uzun sürer renklendirmesi falan :)

Ekleme: Dün aradım aradım aradım.Boya kalemi bulamadım birtürlü.Şimdi gidip alsam , başka çok kullanmam boşa gelir.O yüzden almadım :) İçi boyansaydı daha güzel şeyler olurdu :) Az sonra deneyeceğim photoshopda.

Ekleme: http://sunucu.pvpserverinfo.com/host/

bylacoste olan senin :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5