İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

mdb'den php mysql'e çeviri scripti yazdıracağım..

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Elimde bulunan mdb veritabanındaki bilgileri, yine elimde bulunan php bir scriptin mysql veritabanına yükleyebilecek bir script yazdıracağım.

Aslında istediğim şey şu :

MDB veritabanının adres tablosunda bulunan bilgileri, mysql veritabanında adres_adres tablosuna aktarabilecek bir şeyler istiyorum.Yani; yazdıracağım script bütün veritabanını çevirmeyecek.Ben hangi tabloyu hangi tabloya yüklemek istersem onu yapacak.

Scripti çalıştırdığımda bana soracak :

*MDB veritabanındaki hangi tabloyu çevirmek istiyorsunuz ?

Ben diyecem :

*adres tablosu

İleriyi tıkladığımda script bana soracak :

*Seçtiğiniz tabloyu mysql veritabanındaki hangi tabloya işlemek istiyorsunuz ?

Ben diyecem :

*adres_adres tablosu..

Seçimleri yaptıktan sonra, script mdb veritabanında bulunan adres tablosundaki verileri, adres_adres tablosuna işleyecek.

Bu tarz bir şey istiyorum kısacası..(Pek kısa olmadı gerçi :) )

Scripti yazarken kullanacağınız programlama dili farketmez.Win,Lin sunucular mevcuttur elimde.Fakat script belirli bir sınırdan sonra kendinden geçmemeli..Stabil olmalı, hızlı çalışmalı :)

Böyle bir script yazabilecekler varsa, 1-2 referans, teslim süresi ve ücreti konuya cevap olarak gönderirlerse sevinirim.(Fiyatlandırmayı lütfen piyasayı düşünerek yapalım)

Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar..

Not : MDB'den Mysql'e çeviri scripti hakkında alternatif düşünceleriniz varsa onlara da açığım.Mesela, mdb'deki bilgileri şu düzende export edip, php bir scriptle bunları işleyebilirsin vs tarzı..

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hazır bu programlar var mdb to MySQL için, sanırım onlar işinizi görmüyor.

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zbahadir' Alıntı:
Hazır bu programlar var mdb to MySQL için, sanırım onlar işinizi görmüyor.

3-4 program denedim.Ya ben yapamadım, ya da ben yapamadım :)
Her lazım olduğunda programla uğraşmak yerine, db'leri bi klasöre atıp script çalıştırmak daha kolay olacak gibi. + Biraz acil olduğu için başka programları denemek istemiyorum..

ozcesa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bunu php ile de yapabilirsin. ben php ile yapmıştım
Fakat bunları localde yap.

Mesala: odbc klasörü altında isimler.mdb şeklinde access veritabanın olsun. ve aynı yapıdada mysql de bir veritabanın olsun. Her iki tablonun yapısıda aşağıdaki gibi olsun.

Kod:
CREATE TABLE `isimler` (
  `ADI` varchar(20) NOT lisanssız default '',
  `SOY_ADI` varchar(20) NOT lisanssız default ''
) ENGINE=MyISAM

Şimdi access tablosundaki dataları mysql'e aktaracak kodlarda şu şekilde olacak.

Kod:
<?php

$path = $_SERVER['DOCUMENT_ROOT'];
$baglan = new COM("adodb.connection");
$baglan->Open("DRIVER={MICROSOFT ACCESS DRIVER (*.mdb)};DBQ=".$path."/odbc/isimler.mdb");

function db_con($host,$user,$pass,$db) {
  @mysql_connect($host, $user, $pass);
  @mysql_select_db($db);
}

$query = $baglan-> Execute("SELECT ADI, SOY_ADI FROM ISIMLER");

$host = "localhost";
	$user = "root";
	$pass = "pasword"; // buraya mySQL parolasını yaz
	$db = "isimler";

db_con($host,$user,$pass,$db);	

while(!$query->EOF) {
	$record = mysql_query("INSERT INTO isimler (ADI, SOY_ADI) VALUES ('".$query->Fields[0]->value."', '". $query->Fields[1]->value."')");
	$query->MoveNext;
	}		
	mysql_close;	
?>

Bu sana örnek teşkil eder sanırım. eğer kendi access tablonu bu kodlara uyarlarsan düzgün çalışacaktır. Ben çalıştırdım...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5