İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

MEB tüm ödev sitelerini kapatıyor

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
ttnet fitamin noolcek peki ozaman? :p birde internet kafeciler'in bir gelir kolu da kapandı sanıyorum :D

ttnet vitamine hiç girdimmi acaba :)

Bence en büyük sorun öğretmenler. İlk önce onları değiştirmek lazım. bir öğrenciye araştırmayı öğretemeyen adamdan (kadından) zaten öğretmen olmaz.

mcloft

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Burada en büyük sorun öğrencinin kendisi. Ne eğitim sistemi , ne de hoca.
Eğitimi almak isteyen insan , gerçekten başarılı olmak isteyen kişi internetten ödevi araştırır ama sadece print tuşunu kullanmaz.İnternette bir konuyla ilgili 10larca sonuç var hepsinden harmanlar yapar önemli noktaları kullanır.
Ayrıca bir çok büyüğün çocuğuna bilgisayar alması yada internet bağlatma sebebi ödevlerine yardımcı olmasıdır.Burada en büyük olay öğrencinin kendisidir.Bende öğrenciyim ama şuana kadar hiç bir ödevimi ctrl + c / ctrl + v mantığıyla yapmadım.Ö
Siteleri kapatmak yerine bu ödevleri kabul etmemek daha mantıklıdır.

webyazilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bir öğretmen ortalama maaş olarak 1350 ytl alır. günde 6 haftada 30 saat derse girerse 1550 ytl yi bulur maaşı. Ek derslerle yani.

istanbulda 8 arkadaşım öğretmen. en ucuz kiralık evde oturanı 650 YTL kira veriyor. Kalıyor ona aylık 700 YTL. 100 YTL elektrik suya veriyor. 50 YTL internete ödüyor. 90 YTL aidat yakıt veriyor. aylık 22 gün giderse okuluna 50 ytl falanda yola veriyor. Bu durumda bu adamların yemek yemek için aylık ortalama 370 YTL parası kalıyor. Günde 12.3 YTL ye ailesini 3 öğün doyuruyorlar güya.

sonrada 45 kişiye verdiği ödevi okuyacak internetten orjinal mi diye bakacak, değerlendirirken adam akıllı değerlendirecek. Malesef kötü haber nüfusumuz çalışkanlık katsayımızla, vasıflarımızla uyuşmuyor. ülke 70 milyon meslek sahibi 7 milyonu bulmaz. Halimiz hiçte iyye gitmemekte. Askere gidiyorum diye seviniyorum. Daha ne diyim...

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
venom yanlış düşünüyorsun bana göre..

ben odtüde okuyorum.. haftada en az 5 tane online library ye erişim sağlandıgına dair mail alıyorum okul tarafından gönderilen .. ve bu kütüphanede sadece kitaplar yok.. daha önce öğrencilerin verdiği bitirme tezleri vs vs bunlar saklanması gereken şeyler değil.. zaten bunları "çalar"sanız cezası çok büyük.. bi kere telif haklarını ihlal etmiş oluyorsunuz aynı şey ödev konusundada geçerli ödev ödevi hazırlayan öğrencinin malıdır.. ve illa kanunen yayın niteliği taşımasına ihtiyaç yoktur benim hazırladıgım ödevi sen kullanırsan bu suçtur benim yazdıgım bir kitabı çalmandan bir farkı yoktur.. dolayısıyla bu internette o bilgiyi yayınlayan insanın değil çalan ve çalındıgını kontrol edemeyen sistemin suçudur .. kısa vadeli çözümler bunlar..

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Öğrenciliği tembelliğe alıştıran HAZIRCILIĞA alıştıran kendi emeği olmadan ödev yapan ve OT gibi öğrenmeden ÖDEV siz okul bitiren şahıslar yetiştirmek yerine eskisi gibi kendisi çalışıp ya da en azından yardım alarak ödev yapan birbirinin KOPYASI olmayan ödevler hazırlayıp KOPYACILIKTAN uzak kalan nesiller için ÇOK GÜZEL BİR UYGULAMA ...

TEBRİK EDİYORUM !

ilave : sağlık bakanlığının sağlık siteleri olayıyla ilgisi nedir çözmek güç - sağlık siteleri sağlık konusunda bilgilendirir danışmanlık yapar bir nevi - diğeri çocuklara DERS çalışma konusunda danışmanlık vermez onları düşünmeye teşvik etmez - KOPYACILIĞA - HAZIRCILIĞA alıştırır - ÜRETKENLİĞİ KÖRELTİR...

MEB ONLINE eğitim veren UZAKTAN EĞİTİM tarzı siteleri değil - ÇALINTI veya KOPYA içeriklerı kaynakları ödevleri öğrencilere satan web sitelerini kapatma girişiminde sanırım bu da gayet güzel.

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Odev siteleri kapansa ne olur ki? Teknik olarak internette odev konusu ile ilgili sitelere girip yine kaynak edinebilirler. Yasaklama sebebi kopyala/yapistir ise interneti hatta bilgisayari kokten kapatsalar daha mantikli ;)

WebmasterEvi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ödev sitelerin çoğalmasına,öğrencilerin hazırcı olmalarını kendileri sağladı.Performans ödev denen şeyi icat ettileri.Hocalarda sürekli Performans ödevi verip yolluyorlar.Üstüne öğrencilere internetten bulun getirin diyorlar.Ne burada ödev sitelerin suçu ne...

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
venom yanlış düşünüyorsun bana göre..

ben odtüde okuyorum.. haftada en az 5 tane online library ye erişim sağlandıgına dair mail alıyorum okul tarafından gönderilen .. ve bu kütüphanede sadece kitaplar yok.. daha önce öğrencilerin verdiği bitirme tezleri vs vs bunlar saklanması gereken şeyler değil.. zaten bunları "çalar"sanız cezası çok büyük.. bi kere telif haklarını ihlal etmiş oluyorsunuz aynı şey ödev konusundada geçerli ödev ödevi hazırlayan öğrencinin malıdır.. ve illa kanunen yayın niteliği taşımasına ihtiyaç yoktur benim hazırladıgım ödevi sen kullanırsan bu suçtur benim yazdıgım bir kitabı çalmandan bir farkı yoktur.. dolayısıyla bu internette o bilgiyi yayınlayan insanın değil çalan ve çalındıgını kontrol edemeyen sistemin suçudur .. kısa vadeli çözümler bunlar..

Ödevi olduğu gibi kullanmak mutlaka suç. Ama mp3 indirmekte, divx indirmekte suç. Demek istediğimi anlamışsındır.
Ve tabi şuda varki üni okuyan biri ilköğretim okuyan birinden daha çok kendini yönetebiliyor. Fakat yaşı küçük olanın yönlendirilmeye ihtiyacı var diye düşünüyorum. En azından 8 sayfa yazıyı kopyala-yapıştır yapacağına oturup elle yazması bile ona çok daha yararlı olacaktır.
Bilgiyi çalıp kullanan eğer yaşça küçükse haklısın, onu sistemi kontrol etmesi gerekli ve zaten sistemi kontrol için yasaklanıyor :)
Bir bilgisayara virüs girince temizlemekmi daha mantıklı yoksa en başta onun girmesini engellemek için programmı kurmak daha mantıklı? Tabiki milyonlarca kullanıcını yaptığı gibi onun girmesini yasaklamak mantıklı...
Belki saçma gibi görünen bir örnek oldu ama anlatmak istediğime en yakın bu geldi aklıma :)
Zaten bizim gibi adamlardan başka örnekte çıkmaz heralde :p

aXzel

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kaç sene okula gittim ama hiç ödev yapmadım :) dönem ödevlerinden normal ödevlere kadar ama üniversite okuyup tez filan yazsaydım onu kendim yapardım sanırım çünkü ödev dediğin öyle olur :)

eğitim sistemimizde neler eksik neler anlat anlat bitmez ama bunu çözecek olan devletmi evet devlet peki devlet para olmadan bunu nasıl çözsün ?

Biz daha ürün aldığımızda fişini almamak için elimizden geleni yapıyoruz vergi iadesi dolduruken parayla fiş satın alıyoruz Ürün aldığımız yerlerle fiş - fatura almazsam biraz daha indirim yaparmısın diye soruyoruz.. Sonuçta bu bize geri dönüyor eğitime güvenliğe sağlığa bir şekilde bize geri dönüyor çalışıp üretmiyoruz hep hazır peşinde koşuyoruz.. İstisnalar hariç çoğumuz böyleyiz ama bunu bir türlü kabullenmiyoruz üstüne üstelik hükümeti, devleti, kurumları yada insanları suçlayarak kendimizi haklı çıkartmaya çalışıyoruz biz kendimizi kandırıyoruz...

LeaD_SoLDieR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bizim devlet kurumlarimizda calisanlar niye bu kadar duyarsiz anlam vermek guc, sanki baska bir dunyadaymis gibi davranilip adeta kendi bildiklerini okumaya calisiyorlar. Cozumu uretecekleri yerde, sozum ona odev sitelerini kapatmayi dusunerek cozume ulastiklarini zannedecekler.
Ne de olsa moda oldu site kapattirma...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi