İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

nixcon.com.tr

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
L

LNWServers

Misafir
İsrailden istedin bende sana verdim bilgiyi işte bu kadar basit, bu kadar fazla kasmamak lazım ya isteyen alır isteyen almaz

sihirlinet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
oldu

güzel. şeker. sanırım ping e kapalı olmasını anlıyorum da, bu durumun tracele sunucunun lokasyonunun bulunamayacağını söyleyen sanırım düşünememişler. trace nerde son bulur, düşünelim. saolsun kablosuzundan faydalandığım ın hattından trace denemem :
En çok 30 atlamanın üstünde 62.68.192.98'e giden yolu izlemek
1 3 ms 2 ms 2 ms 10.0.0.2
2 42 ms 48 ms 49 ms 88.240.80.1
3 53 ms 59 ms 37 ms 212.156.24.182
4 73 ms 123 ms 42 ms 212.156.120.5
5 50 ms 50 ms 87 ms 212.156.120.29
6 55 ms 33 ms 49 ms 212.156.118.21
7 * * 263 ms 212.156.117.250
8 62 ms 70 ms 77 ms 212.156.117.253
9 64 ms 32 ms 48 ms getepeM160-aciM160.ttnet.net.tr [195.175.7.17]
10 43 ms 47 ms 49 ms 195.175.50.26
11 * * * İstek zaman aşımına uğradı.

aşımlar devam edip gidiyo. size sorum tt nin yurt dışı çıkışlarında kapalı bi nokta mı var yoksa ulaştı mı sunucuya :)

bırakın ip whois i .. her datacenter kendine arin den kendi adına ip almak zorunda mı.

I

iyiyiz

Misafir
simdi kesinlestimi sunucunun nerede oldugu,sunucu alicam ama kararsiz kaldim cok fena.

B

beynit

Misafir
WoLeRiNe' Alıntı:
http://domainsdb.net/62.68.192.7

IP location: Israel [IL] - Rehovot
IP owner: X.O.Soft, Ltd. IP assigned to: X.O.Soft., Ltd

O kadar da değil , zaten hizmetin Metro Ethernet olduğu belli , trace çekerseniz son loop'ta 195.175'li bir RAS network ip'si goreceksiniz. Sunucu lokasyonu ve hizmet ile ilgili bir sorun yok .

Bunu anlamak için alim olmaya da gerek yok , tek sorun metro ethernetin ücretleri belli iken nasıl oluyor bunu merak ediyorum .

Kısa bir cevap vericeksiniz o kadar .

Amma attınız İsrail diye , yuh daha ne diyim. Hizmetin ne oluğu belli bilmiyorsanız yorum yapmayın :)

B

beynit

Misafir
sihirlinet' Alıntı:
güzel. şeker. sanırım ping e kapalı olmasını anlıyorum da, bu durumun tracele sunucunun lokasyonunun bulunamayacağını söyleyen sanırım düşünememişler. trace nerde son bulur, düşünelim. saolsun kablosuzundan faydalandığım ın hattından trace denemem :
En çok 30 atlamanın üstünde 62.68.192.98'e giden yolu izlemek
1 3 ms 2 ms 2 ms 10.0.0.2
2 42 ms 48 ms 49 ms 88.240.80.1
3 53 ms 59 ms 37 ms 212.156.24.182
4 73 ms 123 ms 42 ms 212.156.120.5
5 50 ms 50 ms 87 ms 212.156.120.29
6 55 ms 33 ms 49 ms 212.156.118.21
7 * * 263 ms 212.156.117.250
8 62 ms 70 ms 77 ms 212.156.117.253
9 64 ms 32 ms 48 ms getepeM160-aciM160.ttnet.net.tr [195.175.7.17]
10 43 ms 47 ms 49 ms 195.175.50.26
11 * * * İstek zaman aşımına uğradı.

aşımlar devam edip gidiyo. size sorum tt nin yurt dışı çıkışlarında kapalı bi nokta mı var yoksa ulaştı mı sunucuya :)

bırakın ip whois i .. her datacenter kendine arin den kendi adına ip almak zorunda mı.

madem bilmiyorsun neden sallıyorsun ?

İstek zaman aşımına uğrama yeri network'ün nixcon'daki ucu. Yani adamlar istemiyor trace etmeni , o gördüğün IP'den sonra kendi içlerinde route etmiyolarsa ki yuh derim artık 2 loop var o kadar.

Bence anlamsız mesajlar atıp , nixcondaki adamları güldürmeyin. Basit olarak bir cevap vericekler metro ile bu iş nasıl oluyor . Ben sadece bunu soruyorum!

B

beynit

Misafir
3. olarakta Türkiyeye IP'leri arin değil ripe verir , Ttnet değil direk olarak ripe'tan da IP alabilirsiniz . Bence nixconda iş var ama bir 3 kağıtta var.

D

debraallentompson

Misafir
Sunucular gaipte bir yerde işte, ne karıştırıyorsun ki. Neden bu kadar gizlilik anlayamadım, bunun altından bir şey çıkacak ya hadi hayırlısı...

orcunyucel

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
vps cozumlerinde neden cpanel secilemiyor? bircok yer vps'te cpanel cozumu sunmakta.

I

Illumina

Misafir
Cunku cPanel NOC Reseller olabilmek icin (o 25 dolara satanlar gibi) en az bi 100-150 lisans alman gerekiyor aciktan. 20-25 tane aldiginda 40 dolar filan oluyor lisansı.

Metro Ethernet 1 Gbps 33.000 YTL ise, 1 mbps'i 33 YTL ye mal edilebiliyorsa, 1:3 overselling makul bir oran ise, basit bir sekilde o paraya mal edilebilir. Demiyorum bu arkadaşların 1 GBPS hattı vardır diye. Ama olabilir, olamaz değil.

cengizzz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu hattın Türkiye (telekom) tabanlı olma ihtimali % 1
Çünkü yakında 100 mbit/sn sunucular sağlayacaklarını söylüyorlar...

B

beynit

Misafir
Hat %100 Türkiye'de. Bu açık.

Fakat bence overselling'in farklı bir boyutu var 1:9 yada 1:10 oranında overselling yapılıyor gibi geliyor bana.

Üstteki arkadaşta 1 Gbit alınsa yapılır diyor :)

Hadi bakalım 1 Gbit al bakalım tek core fiber üzerinden. Sonra onu git bağla (sonlandır)nixcon.tr 'ye , şimdi ordaki sonlanan layer 3 switchte hattın var.
güzelll , hadi nixcon şimdi satsın 1 Gbiti 1000Mbit diyelim , hadi 200 tane server var diyelim . Bunların yarısının oyun sunucu olduğunu varsayalım . Var mı nixcon'da bir babayiğit anlık 40-50bin paketi belki daha da fazla normal bir switch üzerinden döndürecek . :) pehhhh

Ayrıca sadece hat kirası ile olmaz bu işler
1 Mbit 'in sana masrafı 33 YTL , süper. Makina başına 300 W bir makina 19-20$ arasıda elektrik masrafı vra diyelim. Kira ve teknisyen ihtiyacınında makina başına cok cuzi bir ucret olan 10 dolar olduğunu varsayalım ve hesap yapalım hadi .

33YTL x 3 : 99 YTL ( 330GBx3 : yaklaşık 1000 GB bw)
20dolar : 26 YTL elektrik
10 dolar : 13 YTL etc

Toplam : 139 YTL

İsletmenin kar edebilmesi masraflarini karsiyalabilmesi icin minumum yuzde 10 kar ettigini varsayalim .

Yaklasik 150 YTL , dikkat ediniz HARDWARE masrafini katmadim .

Ben nixconun yapip benim yapamadigim hesabi yapmasını istiyorum.

Hat şurdanmış burdanmış hepsi hikaye . Bana MATEMATİK öğretin , bu oluyor diyin hemen 5 tane farklı lokasyonlardaki serverlarımı sizin oraya taşıyacağım.

cengizzz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kardeş türk telekom metro ethernet yok bu adamlarda(tabi durum bunu gösteriyor)... İlerde göreceğiz , önümüzdeki haftalarda 100 mbit çıkışlı server sağlayacaklarmış..

B

beynit

Misafir
cengizzz' Alıntı:
türk telekom metro ethernet yok bu adamlarda(tabi durum bunu gösteriyor)... İlerde göreceğiz , önümüzdeki haftalarda 100 mbit çıkışlı server sağlayacaklarmış..

Nasıl anladın teknik olarak ?

I

Illumina

Misafir
Beynit, kanıtlamaya çalıştığın şey nedir bunu açıklarsan senin üslubun ile cevap vermeye çalışalım. Ben şu switchi kullanıyorlar 1 GBPS aktif olarak kullanabilirler dedim mi? 1 GBPS'nin fiyatını yazdım pekala 1:3 overselling ile 1000 GB'i 33 YTL'ye mal edebilirler dedim. 1:3 overselling super uygun bir modellemedir, ben 1500 GB transfer olarak reklam edilen serverlara 256-512 k arası biçiyordum colo yaparken. Zaten ortalama öyle kullanılıyor, elimde kalan geçmiş RTG loglarından gösteririm çok arzu edersen. Benim evimde bile 2 adet bilgisayar neredeyse 24 saat açıktır, monitorlü printerlı, 1U rackmount serverın ayda 20 dolar elektrik çekmesi pek olası gibi görünmedi bana ama BEDAŞ'da çalışmıyorum açıkçası çok da ilgilendirmiyor beni.

Nixcon'da bir babayiğit yoksa o kadar paketi döndürecek, belki siz onlara katılıp nacizane yardım edersiniz? Benim anlamadığım domates tüccarına sen bunu nasıl satarsın bu fiyata, bunun kamyonu var, tohumu var, ilacı var, ziraati var, toprağı işleyen ırgatın yevmiyesi var diye sorgulamıyorsanız, herhangi birinin koyduğu fiyata da kendinizce onların işlerini nasıl döndürdüklerini bilmeden maliyet muhasebesi yapmamanız gerekiyor.

Kaldı ki, kar etmese bile, zarar ederek büyümek de ayrı bir plandır, belki onlar ileride katma değer servislerden kar etmeyi planlayarak şu anda bilerek zararına satıyorlardır, belki elde ettikleri aylık çok büyük nakit akışını belirli araçlarda kullanıp borcu döndürerek finanse ediyorlardır şirketlerini, belki paşa dedelerinden Yeniköy'de yalı miras kalmıştır, onu satıp biz forumda böyle satır satır yazalım diye datacenter açıp, koltuklarından gülüyorlardır.

Bunların hepsi olabilir şeyler öyle değil mi? Peki nereye gelir konu? Bizi ilgilendirmez, gerçek olamayacak kadar iyimserse almazsınız, alanlar da burada negatif şeyleri paylaşırlar, şirket kendi kendine maziye karışır zaten, e almadan/etmeden bu kadar laf tantana ne diye? Hepimiz kardeşiz. Bakın 3 dk yazı yazdım gece vakti, değerli vaktimde başka birşeyler ile elbette uğraşabilirdim. Sevgilerimi sunarım

B

beynit

Misafir
İllumina, haklısın diğer post atanlar gibi , hat burda değil , nasıl oluyor siz 3 kağıtçısınız deyip geçmek daha kolay bir çözüm . Ne seni nede buradaki herhangi birini bilgilendirmek gibi bir niyetim yok , bu gibi şeyler türkiye'de oluyorsa bunu algılamak ve bu olay gerçekçi ise yararlanmak istiyorum.

Ayrıca eğer nixcon bir domates tüccarı ise , domatesin rengi neden bu kadar kırmızı bize göstermek zorunda. Ama nixcon bırakın bunu söylemeyi ilaç kullanmadım diyor.( tracert , ping ) Olayın mali boyutu tabii'ki de onları ilgilendirir. Borusan'dan hizmet alırsan 1 sene sonra o firmanın orada olacağını bilirsiniz. Çünkü bir Mbit'i en az belli bir fiyata satar. Bunların hepsi söylediğin gibi bizi ilgilendirmez.

Fakat ben müşteriysem yada adayıysam sadece sorularıma cevap istiyorum , vermek zorunda değiller . Hatta onların yerinde olsam bu konuya cevap bile yazmazdım ama işi devam ettirip yazıyı buraya da onlar getirdiler.

Dediğin gibi gerçek olmayacak kadar iyimser bir teklif olarak görüyorum , ama başarılı olmalırını ve bu piyasada yer etmelerinide temenni ediyorum.

I

Illumina

Misafir
Biliyorsun ama bu is iki ucu da ayni degnek, pahali satsan ya daha yeni şirket tüyü bitmemiş ama kazıklıyorlar, ucuz satsan ya borusan pahalı satıyor onlar iyi bunlar kötü denebiliyor. O yüzden en iyisi bekleyip görmek, fazla sinirlenmeden :)

B

beynit

Misafir
Sinir hiç yok olmadı olmayacak . Bekleyip görmek , en azından müşteri geri dönüşlerine göre yorum yapmak yada bir hizmet almak en mantıklısı sanırım . Ama yok yok ben hayatımdan memnunum .

Herkese iyi çalışmalar

cengizzz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
beynit' Alıntı:
İllumina, haklısın diğer post atanlar gibi , hat burda değil , nasıl oluyor siz 3 kağıtçısınız deyip geçmek daha kolay bir çözüm ....
her şeyde kötü niyet arama, hat telekom üzerinden değil dedim çünkü benim görüşüm, tahminim. Kesinlikle 3 kağıtçı diye bir şey kastedmedim. Sen belki bu firmayı yeni biliyorsun fakat ben aylardır takip ediyorum. "Hat telekom tabanlı değil" düşüncem ise, 2-3 haftaya kadar 100 mbit çıkışlı server sağlayacaklarını söylediler. ( Telekomla bu mümkünmü, biraz düşünürmüsün? )

L

LNWServers

Misafir
Bakıp görücez , eğer servisleri dediklerini gibi yürüyecekse, Türkiye'de Dedicated Server satışınıda yeni bir dönem başlıyacağını düşünüyorum.Tabi sadece benim düşüncem

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5