İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

nixcon.com.tr ???

emuzzik

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yurtiçi sunucuları bu kadar ucuz fiyata vermesinin nasıl olanağı var? 1000gb band ve p4 3.2 sunucuyu 135ytl ye nasıl satabiliyorlar :) var mı kullananlar? merak ettim....

Furkan_ed

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Makinalari almanyada ipleri block etmisler turkiyede gosteriyorlar ;)

okan23

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
"Makinalari almanyada ipleri block etmisler turkiyede gosteriyorlar"
hiç bir mantığa sığmayacak bir mesaj az bire teknik bilgisi olan birisi bile böyle bir şey olmayacağını bilir çek 2 sunuc arasında traceroute gör tr demi dğeilmi

E

exc

Misafir
Okanın söylediği olay ola bilir evet. Bende merak ediyordum bu fiyatlara türkiyeden sunucu nasıl verilebilir diye...

IndexServers

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
benimde duydugum kadarıyla sadece almanya değil diğer bir kaç ülkedede var ama ne derece doğru bilemem sadece duyduklarımı yazdım.Dediklerine göre makinaları türkiyeye yakın bir yerde ve yönlendirme yapılıyor.bende onlardan kurumsal müşterilerim için alacaktım ama böyle söylentiler ve forumdaki yorumlardan dolayı çekindim açıkcası.

Çünkü türkiyede metro ethernet var ve bunun 100mbit bağlantısı şuanda 7.200YTL/Aylık yani 7 milyar 200milyon çivarında.İnsanı düşündürüyor açıkcası.

E

exc

Misafir
Benide düşündüren bu oldu çok yakından takip ediyorum türkiye ücretlendirmelerini ve türkiyede data centeri bulunan insanlarla genelde iç içeyim fakat bu tarz bir ücretlendirme hiç görmedim. Bu konu hakkında umarım gerçek bilgileri olan birisi olurda açıklığa kavuşturur böylece herkesin kafası rahatlar ve çalışmayı düşünenler çalışır. Eğer bu hizmet bu fiyatlara ise herkes için güzel olur.. Iyi çalı$malar...

Not: Hatalı mesaj vardı düzeltildi.

okan23

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
a zonelarına bakarsın çok zor değil anlamak a zonu nereyi point ediyorsa sunucu ordadır burdan sunucu alan 3 tanıdığım insan var u ana kadar bir sorun yaşamadılar

emuzzik

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yani ben zaten almayacağım ama düşünün bir, bu konunun erbabı amerikada bu fiyata host veren yok :) kaldı ki türkiyede 1000gb band ı o fiyata verebiliyorsak eğer. neden bizim adsl di kabloydu bu kadar pahalı? hangi akla hangi mantığa sığar. sitelerinin pinge kapalı olmasıda düşündürüyor. benim sunucum var ancak eğer türkiyede bir internet devrimi olmuş ve artık amerikadan daha iyi hizmet verip daha ucuza sağlıyosak (!) bilmek istedim... Türkiyede olması imkansız tek kelimeyle...

okan23

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
havuz yapıyorlardır belki nerdne biliyorsun fdc misali

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
ben gecen gun sunucu almaya niyetlendim ve bu firmaya başvurdum ayrıca nasıl bukadar ucuza ustelikte 1000 gb tarik verdiklerini sordum turkiyede dedikleri sunucularda daha sonra kendilerinden referans gostermelerini istedim onlarda referans gostermeyi red edince bende sunucuyu almaktan vazgectim
ozet:bu firmadan sunucu veya host alacak arkadaşlar araştırıp sormadan almasınlar derim

n0tepad

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
makineleri malatya da bulunuyor. baktım. malatya/llevent

E

exc

Misafir
Aslında irc izni vermeleride enteresan bir durum fakat Malatya da hangi data center var merak ettim ve zaten verilen hat 1 mbit = 1024 adsl :) Toplasan 2 site barındıramazsın ve isteğe göre 10mbit olur demişler bununda kesin ek ücreti vardır o zaman herşey normale dönüyor..

cumakinaci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba,

Ben istanbulda yazılım firmasında çalışan bir yazılımcıyım. Ekstradan hosting satışı yapıyorum akraba/yakın, eş , dost'a . ticari bir gelirim hosting işinden ciddi olmadığı için aman aman pek o kadar yüksek değil. Yurt dışında layeredtech'den bir p4 3.0 serverim vardı. Neyse forumlarda gezinirken bu konuya rastladım yanıtyayayim dedim çünkü gördüğüm kadarıyla "mantıklı" kullanıcılar olduğu kadar "en alakasız-mantıksız" yorumlarda bazı kullanıcılar tarafından yazılmış, itham edilmiş vs. Bu konuyu gördükten sonra temsilcim olan serdar yurtcan ile görüştüm, iyinet forumlarını takip ettiklerini , firma hakkında yazılan,çizilenlere "güldüklerini" ve bazı yorumların ise "çok komik" olduğunu söyledi. Neyse dedim bende mesaj yazmak için buraya davetyiye göndermesini istedim ancak sanırım kullanmış hepsini, o da başka bir müşterisinden benim için talep etti daha sonradan öğrendik ki "iyinet" davetyiye olayınıda kapamış neyse, bu hesap bana ait değil , başka bir nixcon müşterisine ait ancak ben de başka bir müşteri olarak buradaki yorumlara yanıt vermek için bu hesabı kullanıyorum. ( baştan söyleyeyim dedim olayın gelişimini sonradan abuk sabuk mesajlar atmayın )

iyinet de 3 tane konu var yaklaşık 2-3 saattir okuyorum, çoğu saçma mesajlar ile dolu , bir konu var serdar bey'ide eleştirdim direk olarak kendisi yanıt yazmış gelip buraya. neyse bazı yorumlar var ben bile bayağı güldüm açıkcası "almanyadalar, israildeler , malatyadalar (!?!?) " fln.

nixcon'dan amd 3700 aldım ( cpanel/ fantastico ) yaklaşık 1.5 ay oldu.NXIF dedikleri bir programları var, onu devreye sokmaya çalıştıkları zamanlar dışında bir problemim olmadı o zamanlarda 10-20 dakika problem oluyordu NXIF sistemleri yüzünden. Neyse yani firma ile yaşadığım problem süresi 20 dk maks o da nxif sistemleri yüzünden idi. Neyse yurt dışındaki server'imi yaklaşık 1 hafta önce iptal ettirdim, buradakinden memnun olduğum için, yaklaşık 2.13-2.70 mbps kullanımım var her gün isteyene gönderebilirim bandwidth resimlerini. Ödedim miktar aylık kdv dahil 150 YTL o da amd 3700 makina. ( cpanel / fantastico ) ücretsiz veriyorlar. Önümüzdeki haftada 1 gb ram daha ekleteceğim.

Bir kaç konuya açıklık getireyim dedim kendi bilgilerim doğrultusunda.

burada yazan yazmış, biri demiş israil, biri demiş malatya (???) , alakasız olduğunu söyleyebilirim , aha biri de demiş netdirekt. Adamların telefonları 0212 ile başlıyor bilmeyenlere söyleyeyim ( İstanbul alan kodudur ) , 2) adamlar kağıthane taraflarındayız diyor , adres konusunda biraz gizli oynuyorlar, faturam geldi kağıthane/ durgun sokak yazıyor altta uyarı var boş tutuluyor diye. neyse temsilcim ile görüştüm çağlayan/ayazağa taraflarındayız dedi "OK" dedim. Aksini söylemesi resmi suçtur zaten. o yüzden malatyada fln olma gibi bir şansları yok.

Bağlantılarına gelince, malatyaya metro ethernet daha istanbuldaki gibi her bölgesine yaygın değil. geoip 'den bakıyorsun sen heralde Malatya/Levent yazıyor geoip'de bazı sitelerde databaseleri yanlış onların %99.9. Adamların bu kadar bağlantıyı nereden sağladıkları açıkcası benim umrumda değildi pek yada nasıl gelir getirdikleri aksine ben %1000 zarar ettikleri kanısında idim. Çünkü metro ethernet kullansalar arkadaşın dediği gibi 100mbps/s 7500 YTL rakkam, birde makina maliyeti + personel maaliyetleri var bu adamların. makinalarda verdikleri fdc gibi amd 1400 vermiyorlar ( ! ) dikkatinizi çekerim ortaya karışık koymuşlar bir menü şahsen ben amd 3700 aldım. Hızlı sistem'e sordum bu makinanın maaliyetini kdv dahil 927 YTL dediler (!). şimdi bu adamların bana 3mbps verdiğini üzerine amd 3700 üstüne cpanel/fantastico verdiklerine göre ödedim fatura belli 150 YTL şuan kdv dahil, sadece makinayı bölün 927/150 = 6 AY yapıyor adamların + 'a geçmesi birde üzerine 3 mbps geliyor ne kadar fiyatları bilmiyorum da veriyorlar bu fiyatın içinde ama diğer datacenter'lara bakıyorum mesela vtds.net ( nam-ı değer vargonen / sabancı telekom fiyatlarından verirler ) - 2mbps için 499$ + kdv o da colocation fiyatları.

Adamlarda başta bakıldığında güven vermeyen bir çok nokta var mesela o adres olayı niye sitelerine koymuyorlar adresi, niye blacklist gibi "saçma" bir olay yapmışlar anlaşılmıyor. ANCAK, mesela bugün konuştuğumda temsilcim ile önümüzdeki hafta siteye "datacenter resimlerini" ve "personellerin, dahili,email,isim, soyad" 'larını, yönetim kurulu üye ve başkanın resim , telefon ,email , dahilileri ve özgeçmişlerini koyacaklarını söyledi. Dedim iyi o zaman böyle saçma mesaj yazmazlar heralde diye bende buraya bir mesaj atayim dedim.

referans olayına gelince, bende sormuştum referans diye "referans verilmiyor" demişlerdi başta, iyi deyip ertesi gün makinayı aldım. yurt dışında theplanet var , theplanet de referans vermiyor, ev1servers'da vermiyor , savvis ,sagonet de vermiyor. fransada amen.fr var onlarda vermiyor. büyük datacenterların hiç biri vermiyor. + beni pek ilgilendirmiyor referansları ticari beklentim yüksek değil çünkü, siz hosting satışı yapıyorsunuz ticari yada ticari olma yolunda belki sizin için önemli olabilir de okan23 'ün dediği gibi benim de tanıdığım adam gibi "hosting" işi yapanlar var onlarda memnunlar nixcon'daki serverlarından ki birinin dual xenon 3.2 'si var / cpanel.

+ belki havuz yapıyorlar fdc gibi belki yapmıyorlar bilemiyorum ama beni etkilemediği sürece ben yurt dışındaki gibi 2-3 mbps , TR'deki diğer datacenterlara ödeyeceğim parayı ödemeyip yurt dışında gibi ödüyor isem bana giren çıkan yok açıkcası. 1mbps aldım makinayı, yetmedi 2mbps 'e çıkarttırdım şuan 3mbps limiti var ödediğim para değişmedi. faturasını isteyene bandwidth raporları ile gönderirim.

nixcon'u savunma gibi pek bir niyetim yok açıkcası diğer "topic'lere" nazaran benim gibi diğer müşterileri yapmışlar.

Adamların maaliyetini hesaplamak acayip mantıksız geliyor açıkcası makina,bağlantı,personel,bina vs dediğimizde patlıyoruz 1$ 'mı kar ediyor diyoruz. ben bıraktım hesaplamayı çünkü sonucu bulamıyorum her sonuç mantıksız geliyor ve üzerine adamlar makina vermeye hala devam ediyor. hadi maddi sıkıntıları olsa diyecem adamlar nasıl veriyor hem bağlantı hemde makinaları "hala" .

+

Almanyadan alıp da TR'de göstermek demiş bir arkadaşımız , biraz saçmalamışsın kusura kalma :) Bilmeyenler için RIPE RFC'den açılımlarına bakabilirler.

Hatta bende açıklamasını yapayim öğrenin en azından burada bilgili arkadaşlarımız var daha da olsun bilgi paylaşarak çoğalır :p

inetnum: 84.16.253.0 - 84.16.253.255
netname: NETDIRECT-TeknoAS
descr: TeknoAS Bilisim Teknolojileri Ltd STI
country: TR
admin-c: YSA9-RIPE
tech-c: SR614-RIPE
status: ASSIGNED PA
mnt-by: NETDIRECT-MNT
mnt-lower: NETDIRECT-MNT
mnt-routes: NETDIRECT-MNT
source: RIPE # Filtered

---

netname: NETDIRECT-TeknoAS --->> netdirect ripe den whois değiştirmiş yanınada ismini koymuş

nixcon'a bakıyoruz "netname: NIXCON-SIN"

Bu ne demek oluyor adamların kendi network'ü , netdirekt'in yada diğerinin değil.

Daha önemli nokta,

mnt-by: NETDIRECT-MNT
mnt-lower: NETDIRECT-MNT
mnt-routes: NETDIRECT-MNT

burada RIPE'e zorunlu olarak belirtmek zorundasınız, bağlantınızı kim route ediyor, yetkilisi kim ripe tarafından hesabı olmak zorunda diye.

netdirect yazmış "NETDIRECT-MNT" diye işte.

Nixcon'a bakıyoruz,

mntner: Nixcon-MNT
mnt-by: Nixcon-MNT
mnt-lower: Nixcon-MNT
mnt-routes: Nixcon-MNT

---

10 küsür de yetkili atamışlar oraya. + zaten hem teorik hemde mantıksal/tekniksel olarak "almanyadan alıp, TR'de imiş gibi" göstermelerinin bir olasılığı olamaz çünkü firma Türkiye/İstanbuldayız diyor, resmi suç olur ki bunuda göze almazlar boşu boşuna.+ dışarıdan da tracert yaptığınızda ip'ler Türkiyeye giriyor...

"Benide düşündüren bu oldu çok yakından takip ediyorum türkiye ücretlendirmelerini ve türkiyede data centeri bulunan insanlarla genelde iç içeyim fakat bu tarz bir ücretlendirme hiç görmedim."

firmaları yabancı, Türk tabanlı firma değil. sistemnet,datafon,teklan ile el-ele-kol-kola samimiyet oluyor benimde makinalarım vardı fikri var sistemnet de ayrılacakmış gerçi msn konuşmaları rezalet ötesi ( fazla samimiyet suyunu çıkarmış misal ) . + serdar bey'in dediğine göre adamlar tr deki diğer dcler gibi 10-30 kişilik personelden oluşmuyor. 90 küsür dedi bana serdar bey. Bununda sağlamasını hafta içi siteleri güncellendiğinde görebileceğimi söyledi.

( forum izin vermediği için 2. post'a pasteliyorum devamını )

cumakinaci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sonuç olarak adamlar ile konuşmadan burada "10mbps gelince ek fiyat kesin geliyordur o zaman normale dönüyordur" gibi yorumlar anlamsız. firmadan resmi olarak sağlamasını yapmadıkça burada "kesin" olarak söylediğiniz herşey suç. adamlar çok da rahat dava açarlar. aha + şuan stok bekliyorlarmış 2. makinamın siparişini verecektim , 1 haftadır gelmedi stokları yurt dışından geliyor dedi serdar bey TIR ile. ( 400 küsür sunucu ) dedi, siteyede koyacaklarmış stok durumlarını. neyse stokları gelince NXIF paneli ile beraber ücretsiz remote reboot ve 1mbps'i kaldırıp en az 2mbps vereceklermiş aynı fiyatlardan en fazla 20-30 ytl oynama olur dedi sayın temsilcim.

bu mesajımdan sonra ne yazarsanız yazın boş gelir açıkcası, bekleyip görmeden adamların yapacağı sitelerinde ki "şeffaflık ( resim, personel, yönetim tanıtımı falan ) . + biri taş atmış kuyuya diğerleri hemen atlamış misali. firma diyor istanbuldayım , burada biri mesaj atmış malatya/levent geo ip 'den bakarak, diğeride atlamış "malatyada hangi dc var öyle" diye devam ediyor :) yanlış anlamayın arkadaşlar ben ne nixcon'cuyum, ne de sistemnet'çi. alt tarafı müşteriyim, programcıyım - webmasterim gelip de burada bilgili arkadaşlar gördüm yanıt yazayim dedim mantıklı olarak. sonuçta WHT yurt dışındaki forumlarda da böyle yorumlar yapılıyor datacenterlar hakkında iyinet de de olumlu mesaj gelince datacenter hakkında geçen topiclerde "nixcon" demişler bazı üyeler. üstüne nixcon a.ş , iyinet yönetimi ile irtibatta geçmiş adamlar resmi açıklama yapmışlar zaten. Bende bu mesajıma en başta da dediğim gibi "abuk sabuk o tür mesajlar" ile yanıtlamayın diyorum. profesyonel olarak yanıtlar gönderin arkadaşlar, acemi arkadaşlar olabilir doğaldır herkes acemi doğar ama "saçmalamak" farklı bir olay sonuçta konuşulan resmi bir firma, gidip de hosting satışı yapan bir firma değil..

Teşekkürler
İsmet Alsancak
[email protected]

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5