İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Okul Kıyafetlerinde reform

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
86
Seneye okul kıyafetleri serbest. İşte yeni öğretim yılında okullarda geçerli olacak kıyafet kuralları.

Habertürk'ün haberine göre, gelecek öğretim yılından itibaren öğrenciler okula mavi önlük ya da okulların belirlediği formaları giymeden gidecek. İşte yeni öğretim yılında okullarda geçerli olacak kıyafet:

-Kışın pamuklu yazın keten pantolon giyilecek.
-Kota izin yok.
-Şort ve askılı giymek yasak.
- Kızlarda etek giyme zorunluluğu yok. Etek boyu dizin hemen altında olacak.
-Erkek öğrenciler kışın renk şartı olmaksızın gömlek ve ceket giyecek yazın tişört serbest.
-Erkek öğrencilerde tek renk kravat zorunluluğu kaldırıldı.
-Kıyafetler dini, etnik, ideolojik sembol ve renkleri taşımayacak.
-Başörtüsü, türbana izin yok.
-Sandalet ve terlik gibi ayağı açıkta bırakan ayakkabılar giyilemeyecek.

------------------
Bakan çubukcu iycene eğitim sisteminin içine etmeyi planlıyor sanırım.

Line

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48
Millet zaten adam akıllı giyinmiyordur bundan sonra iyice karışacak ortalık

lost42

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Süper... Zaten bu ülkede yaşayan herkesin para durumu süper. Hiç öyle köyden hergün okula gelip giden gariban çocuklar yok.

O yüzden herkes nasıl olsa çeşit çeşit giyineceği için sıkıntı yok. Herkes zengin ;)

Sinyor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Kimi şıkır şıkır gelecek, kimisi de delik, yamalı..

free45de

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hayır oyunu kullandık ama yapacak birşey kalmadı.Görüşlerinize kaılıyorum bir eğitimci olarak

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Hiç sorun olmaz. O delik deşikler 30 yıl öncesinde kaldı artık millet az yada çok giyiniyor. Sorun olmaz.

Gookhan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
İyi olmadı. Niye?

Birincisi dediğiniz gibi maddi durum olayı ikincisi çocukların takibi, kontrolü zor olur. Çocuk derse girmez, dışarda gezer, okul talebesi olduğu belli olmaz. Kimse de bişe demez. Bunu kendi ilk öğretim dönemimden hatırlıyorum. Beden dersi olan günler eşofmanını giyen haylazlar kaçardı.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
bir kaç sene de böyle denerler...
Tutarsa ne ala!

Hugo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
10
Hiç sorun olmaz. O delik deşikler 30 yıl öncesinde kaldı artık millet az yada çok giyiniyor. Sorun olmaz.

galiba yaşınız bir 70-80 var ki böyle konuşmuşsunuz...
Genç olsanız ve böyle birşey diyor olsanız çok yadırgardım. O yüzden yaşınızı büyük görüyorum. Çünkü bir 70 80 yıl öncesi ile karşılaştırırsak tabi fark var, ama "millet az ya da çok giyiniyor" gibi bir laf ile bunu bu şekilde savunmanızı genç birisi iseniz kabul edemem...

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
galiba yaşınız bir 70-80 var ki böyle konuşmuşsunuz...
Genç olsanız ve böyle birşey diyor olsanız çok yadırgardım. O yüzden yaşınızı büyük görüyorum. Çünkü bir 70 80 yıl öncesi ile karşılaştırırsak tabi fark var, ama "millet az ya da çok giyiniyor" gibi bir laf ile bunu bu şekilde savunmanızı genç birisi iseniz kabul edemem...

22 yaşındayım. Ben ilkokula giderken bu serbest kıyafete geçilse denildiği gibi olurdu fakat artık 2010 yılının ortasına geldik. Üzerine bir tişört bir pantolon alamayacak kimseyi tanımıyorum ben ki adam gidip 50 tl cekete vereceğine o fiyata 3-4-5 tane tişört alabilir. Kimseninde okula hergün farklı bir giysiyle gelip diğer öğrencilere nispet yapacağını sanmıyorum. Zaten böyle biri olsa daha üst seviye bir okulda okurdu ve o okulada daha durumu müsaitler gelirdi.

Abartılacak bir durum yok bence.

Hugo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
10
22 yaşındayım. Ben ilkokula giderken bu serbest kıyafete geçilse denildiği gibi olurdu fakat artık 2010 yılının ortasına geldik. Üzerine bir tişört bir pantolon alamayacak kimseyi tanımıyorum ben ki adam gidip 50 tl cekete vereceğine o fiyata 3-4-5 tane tişört alabilir. Kimseninde okula hergün farklı bir giysiyle gelip diğer öğrencilere nispet yapacağını sanmıyorum. Zaten böyle biri olsa daha üst seviye bir okulda okurdu ve o okulada daha durumu müsaitler gelirdi.

Abartılacak bir durum yok bence.

Yaş muhabettini aslında bir gönderme olarak yapmıştım, yaşım şudur diye bir açıklamada bulunmanıza gerek yoktu.

Çevrenizde bunları alamayacak kişilerin olmaması bir Türkiye gerçeği değildir. Bir önceki mesajımda asıl vurgulamak istediğimde buydu zaten.

Tabi birde nispet olayı var sorun parası olupta her gün yeni gıcır gıcır belki kıyafetler ile okula gelip diğer çocuklara nispet yapması değil, ailesinde yokluk çeken çocukların diğer çocukları görüp yaşayabilecekleri duygular ve içine düşebilecekleri durum hakkında...

Ayrıca bu yeni düzenlemeyi daha iyi okumanızı isterim.

axl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
17
serbest kıyafet bence gerekli bir şey ama serbestlik içinde sınırlar konulmalı, aşırı serbest olmamalı, yine kurallar dahilinde serbest giyinilmeli. Ceket kravat vs dayatmalarından çok sıkılmıştım ortaokul ve lisede, hele üniversitede bir ara keçi sakal bırakamazsın dediklerinde çılgına dönmüştüm

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Yaş muhabettini aslında bir gönderme olarak yapmıştım, yaşım şudur diye bir açıklamada bulunmanıza gerek yoktu.

Çevrenizde bunları alamayacak kişilerin olmaması bir Türkiye gerçeği değildir. Bir önceki mesajımda asıl vurgulamak istediğimde buydu zaten.

Tabi birde nispet olayı var sorun parası olupta her gün yeni gıcır gıcır belki kıyafetler ile okula gelip diğer çocuklara nispet yapması değil, ailesinde yokluk çeken çocukların diğer çocukları görüp yaşayabilecekleri duygular ve içine düşebilecekleri durum hakkında...

Ayrıca bu yeni düzenlemeyi daha iyi okumanızı isterim.

Ailesi yokluk çeken çocuğun ailesiyle kavga etmesini önlemek için kıyafet serbestliğini önlemek yanlış düşünce. Ailesi yokluk çekiyorsa çocuk 7den 70e ailesiyle günde 48 defa kavga eder zaten. Eğer bu kadar ince detaylar konuşulacaksa çocuğun 4 senelik liseyi ilk sene aldığı tek ceketle pantolonla tamamlaması, arkadaşınında her dönemde ceket alması düşünülebilir. Yani olaylar eşitleniyor farklı bir durum olmuyor.

Türkiye gerçeklerinden bende haberdarım ki o gerçekleri en ağır şekilde yaşamış birisiyim. Listede bahsedilen kıyafetleri alamayacak yoktur bu ülkede. Normal okul kıyafetine harcanan paradan farklı bir para çıkmaz ortaya.

Ben destekliyorum serbest kıyafeti ki okurkende en çok istediğim şeylerdendi. Çocukların bu sayede okulu daha çok seveceğinden eminim.

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
86
gökhan sen nerde yaşıyorsun yahu ?
veya sen kolejde filan okudun sanırım !

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
gökhan sen nerde yaşıyorsun yahu ?
veya sen kolejde filan okudun sanırım !

Gokhanblog.com whoiste açık adresim yazıyor. İstanbulda Küçükçekmecede yaşıyorum. Okuduğum okullarda alanlarında en berbatlarıydı. Yazdıklarımda anormal bir durummu var? Listedeki kıyafetleri alamayacak kimse yok bu ülkede. Normal okul kıyafetlerinin fiyatı bunlarınkinden daha farklı değil.

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
86
ben sana söyliyimmi serbestlik geldiğinde neler olcak !
marka deliliği tavan yapcak biri pazar malı beyaz t-shirt giyerken biri nike 80-90 milyonluk beyaz t-shirt giycek. Buda zengin fakir ayrımını çıkaracak

Hugo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
10
"Listede bahsedilen kıyafetleri alamayacak yoktur bu ülkede" BENCE bu lafınızın başına bence diye bir ibare ekleyiniz. Çünkü böyle bir ifade kesinlikle yanlıştır...

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
ben sana söyliyimmi serbestlik geldiğinde neler olcak !
marka deliliği tavan yapcak biri pazar malı beyaz t-shirt giyerken biri nike 80-90 milyonluk beyaz t-shirt giycek. Buda zengin fakir ayrımını çıkaracak

Bende sana söyliyimmi. 80-90 lira tişörte veren adamla 10 lira tişörte veren adamın aynı okulda okuma ihtimali milyonda 1. Her markanın çakması var. Merak etme o 80-90 liraya tişört alanla 10 liraya tişört alan şuan her haftasonu buluşup geziyolar. Sokakta dolaşan arkadaşlarında bazıları pahalı bazıları ucuz ürün geyiyor. Bu sorun olmayacak görürsünüz..

"Listede bahsedilen kıyafetleri alamayacak yoktur bu ülkede" BENCE bu lafınızın başına bence diye bir ibare ekleyiniz. Çünkü böyle bir ifade kesinlikle yanlıştır...
Her mesajımın sonuna bence bence yazmayı düşünmüyorum. Mesajı ben yazıyorsam bunlar benim düşüncelerimdir zaten. Başkasının fikrini değil kendi fikrimi yazıyorum sonuta.

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
86
ya gökhan sen içmişsin kafan güzel filan sanırım birşey diyemiyorum veya sen şuanki nesilden haberin yok. bir gerçek varsa oda şudur. Fakir zengin ayrımı çıkarıcak bu olay

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
peep yok kullanmıyorum ben. :D Nesilden haberim var bende farklı bir dünyada yaşamıyorum. Bence serbest kıyafet eskisinden daha iyi olacak tüm öğrenciler için. Fakir zengin ayrımı çıkmayacak ortaya. En azından 25-30 yaşındaki bir adamın hayatıyla başka bir 25-30 yaşındaki adamın hayatı arasındaki farktan daha fazla olmayacak bu kıyafet konusuda. Onunda bir önemi yok zaten.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5