İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

PHP Editör, kodlama icin kullanilabilecek PHP editörleri

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
62

asoza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
www.pspad.com adresinde aynı adlı güzel bir editör var.
Kurduğunuzda Türkçe açılır. Hemen her programlama diline renklendirme desteği verir. Favoridir demiyorum ama diyenlere de karşı görüşüm olmaz.
iyidir. ücretsizdir.

K

kepche

Misafir
Editplus http://www.editplus.com/
Arada yapılacak tek tük değişikler için, ya da FlashFXP tarzı ftp programlarıyla site üzerinde ufak değişiklikler yaparken kullanımı uygun, highlighting (kodları renklendirme) var ama code completion (yazdıgınız kodları tamamlama) dinamik olarak yapılamıyor. Birsürü eklentisini bulmak mümkün, ama yeterli gelmedi bana.

PhpED http://www.nusphere.com/
En sevdiğim özelliği dynamic highlighting. Şöyleki; sayfanın html kısımlarıyla uğraşırken, php kısımların renklendirmesini kapatıyor, php kısmıyla uğraşırken de html kısımların renklendirmesini kapatıyor. Bu da gayet rahat çalışmanızı sağlıyor. Code completion özelliği gayet gelişmiş. Tavsiye edilir.

PHP Designer http://www.mpsoftware.dk/phpdesigner.php
Ücretsiz araçlar içerisinde en iyisi PHP Designer bence, ücretli rakiplerinde olan özelliklerin çoğu (bazen fazlası) var içerisinde.

Zend Studio http://www.zend.com/products/zend_studio
Şu anda bunu kullanıyorum. Bilgisayarı biraz kasması dışında kötü gördüğüm hiçbir yanı yok. include ettiğiniz dosyaların içindeki değişkenleri dahi tanıyıp, code completion kısmında gösterebiliyor. Yine hiçbir kısa yol tuşuna gerek kalmadan, eklediğiniz function template leri, ilk bikaç harfini girmenizle size getiriyor. Dediğim gibi, PC niz hızlıysa, kesinlikle tavsiye ederim.

Bunların yanında, EditPlus haricinde, hepsinde debugging özelliği var, dahili FTP client lerini kullanmadığım için, onlara yorum yapmıyorum, ama editplus dahil hepsinde gömülü ftp client var.

Denediklerimden beğendiklerim, kullandıklarım, kullanmakta olduklarım bunlar. Ama içlerinde Zend Studio var ki .. Deneyin, tahmin ettiğinizden hızlı alışacaksınız, alıştıktan sonra da işlerinizde daha hızlı ilerlediğinizi farkedeceksiniz.
Editplus ı da, notepad yerine kullanmanız tavsiye edilir, gayet hızlıdır ve sağtuşla açılan menüye kendisini eklediği için, istediğiniz dosyayı açar, desteklediklerini renklendirir.

İyi kod yazmalar :D

Y

Yns

Misafir
Java ile yazılması ( dolayısıyla pek bi ağır olması ) dışında Zend Studio kullanıyorum.

Diger editorlerde olup ZS'de olmayan bir özellik göremedim.Gören varsa söylesin :)

ctmedya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar meraba benim şöyle bir sorum olacaktı bu editörler içersinde hangisinde mesala resim eklemeyi aynı frontpagedeki gibi basit şekilde yapabiliyoruz?Yani ben ilerde öğrenicem php ancak olan scriptlerin tasarımlarını değiştirmek istiyorum.Yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkürler.

TurkVista

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Zend kullanıyorum yavaşlığı dışında çok memnunum.

dsgnr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
notepad ++ kullabıyorum. kullanacak arkadaşlara başarılar diliyorum.

Mepring

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Editplus http://www.editplus.com/
Arada yapılacak tek tük değişikler için, ya da FlashFXP tarzı ftp programlarıyla site üzerinde ufak değişiklikler yaparken kullanımı uygun, highlighting (kodları renklendirme) var ama code completion (yazdıgınız kodları tamamlama) dinamik olarak yapılamıyor. Birsürü eklentisini bulmak mümkün, ama yeterli gelmedi bana.

acikcasi ben kod tamamlama sistemlerini sevmiyorum cunki Adı üzerinde kod yazmak işin zevk'i zaten burada kodu yazarak hem daha pratik hemde daha fazla bilgi sahibi olunabilinir. Renklendirme özelliği sayesinde kafayı karıştırmıyor. Bir dreamweaver veya o tarz programlarda genellikle kod tamamlama oluyor ama dikkat ederseniz o kodu zaten tamamlarken kişiye ezber veriyor. bilmediğiniz bir kodu yazmak icin araştırma yapıyorsunuz. bunun sonucunda en az 1 kod daha öğreniyorsunuz.

Örn : substr 'inin calisma mantigini ararken veya kodu strlen'i ogreniyorsunuz. tabi basitcilik araştırmacılığın önüne geçti bile :)

Notepad'den şaşmamak lazım :)

qdin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Merhaba,
Editplus tercih ediyorum yeri geldiginde dreamweaver de kullanıyorum her işi kolaylaştıran zamana göre degişken programları tercih ediyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5