İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sen Gel De çaliş şimdi!

TReX

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
PDET ; Bende senin gibi düşünüyodum küçükken.Okul yıllarında webmasterlığa merak sarmıştım.O zaman hayal ediyordum.Site işlerinden falan para kazanırsam okula bile gitmem falan diye :).Yıllar geçtikçe daha iyi anladım şimdi.Herşeyini buna göre kuramazsın.Öyle bi şey başına gelirki bütün gelirin biter.O zaman ne yapacaksın?Ama oku,elinde bi diploma bile olsa zor durumda kaldığın zaman kendine bi iş en azından geçinebilecek kadar maaş alabilirsin.
Ayrıca birçok arkadaşta bunu söylüyor.O işler kolay değil.1-2 bin $ basit rakamlar değil internette.
Öyle şapşal tanıdıklarım var ki.Gitti 4 senelik bitirdiler.Liseden tanırım onları.Tam bi inektiler.Mantık 0'dı.Kalın kafalı,okuduğunu en az 10 kez tekrarladıktan sonra anlayan çocuklardı.Şimdi elektrik mühendis oldu.Belki bazı arkadaşlar bu sözüme içerleyecek ama okumak bence bu işlerden daha kolay :) Dediğim gibi webmaster işi zeka gerektirir,kendini geliştirmeye yöneliktir.Kendini geliştirmezse hiçbişey yapamaz.Ama az önce verdiğim örnek gibi 10 kere oku , 100 kere oku bi şeyi yine öğrenirsin.Sonrada arkadaşların söylediği gibi hödük dediğimiz adamlar mühendis olurlar
Saygılar

M

messmedia

Misafir
TReX' Alıntı:
PDET ; Bende senin gibi düşünüyodum küçükken.Okul yıllarında webmasterlığa merak sarmıştım.O zaman hayal ediyordum.Site işlerinden falan para kazanırsam okula bile gitmem falan diye :).Yıllar geçtikçe daha iyi anladım şimdi.Herşeyini buna göre kuramazsın.Öyle bi şey başına gelirki bütün gelirin biter.O zaman ne yapacaksın?Ama oku,elinde bi diploma bile olsa zor durumda kaldığın zaman kendine bi iş en azından geçinebilecek kadar maaş alabilirsin.
Ayrıca birçok arkadaşta bunu söylüyor.O işler kolay değil.1-2 bin $ basit rakamlar değil internette.
Öyle şapşal tanıdıklarım var ki.Gitti 4 senelik bitirdiler.Liseden tanırım onları.Tam bi inektiler.Mantık 0'dı.Kalın kafalı,okuduğunu en az 10 kez tekrarladıktan sonra anlayan çocuklardı.Şimdi elektrik mühendis oldu.Belki bazı arkadaşlar bu sözüme içerleyecek ama okumak bence bu işlerden daha kolay :) Dediğim gibi webmaster işi zeka gerektirir,kendini geliştirmeye yöneliktir.Kendini geliştirmezse hiçbişey yapamaz.Ama az önce verdiğim örnek gibi 10 kere oku , 100 kere oku bi şeyi yine öğrenirsin.Sonrada arkadaşların söylediği gibi hödük dediğimiz adamlar mühendis olurlar
Saygılar

hehe ne güzel yazmışsın, hayatı web'e endekslemek yanlıştır.

M

Metalirik

Misafir
Kısa bir döngü içinde dönüp duruyor konu ;
Olayın özü şudur - bence -
Sosyal statü ve kariyer ve hatta CV'de görünmesi için Üniversite eğitimi diploması gereklidir.
Kişi, kendini geliştirmeli ve bunu pratiğe dökmelidir. Bu üniversite eğitimi ile olamaz. Klasik üniversite eğitimini sevmiyorum ama 1 üniversite bitirdim.
İlgili alanın bilişim sektörü ise, gerekli alana dair dışardan kendini geliştirirsin ve çok kolayda bu sektörde iş bulursun..
Bknz. Kariyer sitelerine haftalık 100ü geçik iş ilanı vardır.
Ama hepsinde Üniversite diploması aranmaktadır.. Ama dışardan alacağınız kendinizi geliştireceğiniz eğitimlerde istenmektedir..
İyi bir iş veya gelecek için, tek 1 yön yetmiyor artık..

Diploma + dil + sertifika ideal bir 3lü
Sertifika + dil de küçük işletmelerde idealdir..

Sertifikayı, sertifika diye alanlar hep açıkta kalır. Amaç, insanın kendini geliştirebilmesinde yatıyordur.. Üniversite okumadan dışardan kendini geliştiren insanlarda gerçekten hırslı ve azimli ise geliştirip yüksek makamlara gelebilirler. Bu dediğim bilişim sektörüne dair sözlerdir.
Çalıştığım kurum, Citibank Genel Müdürlük'teyim. Bilgi ve birikimlerime dayanarak acizane düşüncelerimi paylaşmak istedim..

H

http

Misafir
yaşam kaygısı değilde üniversiteyi bir yaşam biçimi olarakgörmek de lazım

nice zengin insanlar var yaşları gelmiş 40a hala içlerinde kalmış üniversite okumak

o yüzden en güzeli üniversite.. yaşasın üniversite.

HighVoltage

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Webmasterlık bence hobidir.. Ne kadar para kazanırsan kazan bunun yanında okumak vede başka bir işte çalışmak gerekir..

lovemove

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar kesinlikle Web e güvenipte İşinizden okulunuzdan ve hayatınızdan vazgeçmeyin... Web bugün kazandırır yarın kazandığına güvenerek yaptığın işlemlerle kaybettirir... Web Borsa gibidir... Hayattan koparsan Web e endekslenirsen BORSA oynuyorsun demektir.. Ve bununda iniş çıkışları hatta iflasları olabilir...

bleem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu arada webmasterlığa bakış açınıza göre hobi diyebilirsiniz ancak. bu tıpkı balık avlamak benim hobim demeye benzedi. ama balıkçılık diyede meslek var unutmad. aynı şekilde web tasarımcısı & uygulamacısı & yöneticisi diyede meslek var. Etrafında göremesende var. bu webi iyice basite indirmeyiniz...

webe varsayılan işiniz olarak bakıyorsanız sıradan bir iş kadar riski var. ama evdeki pc'nizden ama şöyle site yapayım aman böyle yapayım. bu sene okul kalsın evde çalışcam kazancam derseniz bu işte çok yanlış. sanırım arkadaşlarında demek istediği bu. yoksa profesyonel olarak webe odaklanacaksanız tabii ki güzel bi yoldasınız...

[bunu demek isteyen arkadaşlar biraz daha dikkatli yazsın - yazdıkları başka anlama gidiyor. aramızda daha yolunu çizenler var - insanların akıllarında net yönlendirmeler yapmadan herşeyi acıklayarak bi yargı yazın...]

A

aborjin

Misafir
ehehe

Mühendis abi sen niye zamanını boşa harciyorsun ki? İngilizcen filan vardır senin. Patlat bi ingilizce site, vur voliyi... Hey allahım ya... İlla kıskanclık olacak yani. " Nazar etme ne olur, kafayı çalıştır seninde olur " diye bir söz yok, ben onu düzenledim, günümüze uyarladım...

Anladın herhalde möhendis abi :p :) " Nane nane nanee nana nananeee " Makina möhendisiyim ben :)

H

http

Misafir
Ben de mühendisim, ama kimin ne kazandığı umrumda değil.
Önüme bakıyorum. Sağıma soluma bakıp fesatlık düşünürsem zaten en kötü duruma ben düşerim..

Herkes önüne bakmalı.. Bunu zamanla herkes anlar.

W

W3BM4ST3R

Misafir
Bence çok Hakliiiii!!!!!

Yale Üniversitesi mezunlari, daha önce böyle bir giris görmediginiz için özür dilerim ama benim için bir sey yapmanizi istiyorum. Lütfen, etrafiniza iyi bir bakin.
Solunuzdaki sinif arkadasiniza bir bakin. Sonra saginizdaki sinif arkadasiniza bir bakin.Ve simdi sunu akliniza koyun:Bundan bes yil sonra, on yil sonra, hatta otuz yil sonra, solunuzdaki kisi hiçbir seyi basaramamis olacak. Saginizdaki kisi de aslinda hiçbir sey basaramamis olacak.Ve siz, ortadaki? Ne bekliyorsunuz? Siz de basaramayacaksiniz. Basaramayacaksiniz. Aslinda bugün söyle bir etrafima baktigimda parlak gelecek için yüzlerce umut isigi göremiyorum. Yüzlerce degisik endüstride liderligi ele alacak kisiler de göremiyorum. Görebildigim tek sey, gelecegi basarisizliktan baska bir sey olmayacak yüzlerce insan. O kadar.Sinirlendiniz. Bu anlasilabilir bir sey.Ben, Lawrence 'Larry' Ellison üniversite terk, kim oluyorum ve bu yetkiyi nerden aliyorum ki, ülkenin en prestijli yüksekögrenim kurumunun bu yilki mezunlarina böyle seyler söyleyebiliyorum?Bu yetkiyi nereden aldigimi söyleyeyim:Çünkü ben, Lawrence 'Larry' Ellison, üniversite terk ve dünyanin en zengin ikinci adamiyim. Siz degilsiniz.Çünkü Bill Gates, o da üniversite terk ve dünyanin -simdilik- en zengin adami. Siz degilsiniz.Çünkü Paul Allen, o da üniversite terk ve dünyanin en zengin üçüncü adami. Siz degilsiniz.Baska örnekler de var. Mesela Michael Dell, o listede 9 numara ve yukari dogru hizla tirmaniyor, o da üniversite terk. Ve siz o listede hâlâ yoksunuz.Himmm... Simdi çok kizdiniz. Bu da anlasilabilir. O halde biraz da egolarinizi oksamama izin verin.Pek çogunuz burada dört ya da bes yil egitim gördünüz. Önünüzdeki yillar için epey iyi bir egitim aldiniz, bilmeniz gereken pek çok seyi ögrendiniz. Iyi çalisma aliskanliklari edindiniz. Burada size o önünüzdeki yillar boyunca yardimci olacak bir sürü insan tanidiniz, onlarla baglanti kurdunuz. Ve hayat boyunca yaninizdan ayrilmayacak bir kelimeyle güçlü bir iliskiniz oldu burada: Terapi.Bunlarin hepsi güzel seyler.Ama gerçekte, o kurdugunuz arkadaslik baglantilarina fena halde ihtiyaciniz olacak. O çalisma aliskanligina ve 'terapi'ye de ihtiyaç duyacaksiniz hayat boyu.Ihtiyaciniz olacak, çünkü üniversiteyi terk etmediniz. Dolayisiyla asla dünyanin en zengin insanlari arasina katilamayacaksiniz. Elbette, belki de listeye 10 ya da 11. siradan, Microsoft yöneticisi Steve Ballmer gibi, girebilirsiniz. Ama herhalde onun kimin için çalistigini söylememe gerek yok, degil mi? Sadece kayda geçsin diye söylüyorum, o da zaten master sinifindan terk. Biraz geç kalmis anlayacaginiz.Son olarak, herhalde bazilariniz ya da umarim bu konusmadan sonra çogunuz kendi kendinize soruyorsunuz: 'Yapabilecegim bir sey var mi? Bir umudum var mi?'Maalesef hayir. Çok geç kaldiniz. Içinize çok sey dolduruldu, siz onlara bakip çok sey bildiginizi saniyorsunuz. Artik 19 yasinda degilsiniz.Eveeet, simdi gerçekten çok kizdiniz. Bu anlasilabilir bir sey. Belki de su an, size bir umut isigi vermenin, bir çikis yolu göstermenin tam zamanidir.Hayir, 2000 mezunlari size degil. Siz kaybettiniz. Sizi, yilda 200 bin dolarlik komik maas çeklerinizle bas basa birakiyorum. Üstelik o maas çekinin üstünde sizden birkaç yil önce okulu terk etmis birinin imzasi olacagini söyleyerek.Ögütlerim size degil daha alt sinifta okuyanlara.Size söylüyorum: Hemen ayrilin. Daha güçlü söyleyemem: Ayrilin. Hemen toplayin esyalarinizi ve fikirlerinizi ve bir daha geri dönmeyin. Terk edin. Her seye yeniden baslayin.Size söyleyebilecegim tek sey, o basinizdaki kepler ve kiyafetin sizi aynen su güvenlik görevlilerinin beni kürsüden asagi çektigi gibi asagi cektigi..."<!--

xkare

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bazı arkadaşlar konuşmalarıma kızabilir ama Türkiyede Mühendislik okuyup "Mühendis" sıfatına erişebilecek kişi az yada yok desek yeridir. Siz para kazanmaktan bahsediyorsunuz. Nasıl kazanalım peki? tabiki kısa yoldan. İnternetten güzel para kazanılıyormuş. Geçtiğimiz günlerde bir korsan cd'ciye girdim "Yoktur" arkadaşımla. Ve bir konuşma dikkatimizi çekti. Allahın krosu "Abi websitesi işinde iyi para varmış o işe giricem" diyordu. TR de işlerin ne denli içler acısı olduğunu kavrayın. 2 kuruş paran mı var hemen internet cafe aç yada simitçi aç iyi para var o sektörde. Ülkemizin 2 güzide sektörü İnternet Cafe ve simitçiler (internet cafeciler ve simitçiler ne olur kızmasın. Sözüm meclisten dışarı. Sadece kritik). İnternet adsense işlerine gelirsek. 2 kuruş parayı duyan site açmaya başladı. İnternetin i'sinden anlamayan adamlar site açıp para kazanma derdinde. Bir insan 1 işte uzmanlaşır. ve 1 işte para kazanır. Ben bilgisayar mühendisi adayıyım henüz daha olamadım. Okuyorum. Ama inanın Yıldız teknikten boğaziçiden bilgisayar müh. mezun olup yanıma iş için gelenler bile oldu. Bu neyi açıklıyor. Okumak vs hiçbirşeydir. Üniversite size 2000-3000 $ maaş garantisi vermez. Böyle bir mantık olmaz. Sen hayatın boyunca yan gelip yatacaksın kendini geliştirmeyeceksin üniden mezun olacaksın şirketin biride seni işe alıp paraları önüne koyacak. Nasıl bir mantıktır. Kendinizi geliştirmeniz bu konuda önemli. + Ne iş yapacağının kararını veremiyor birçoğumuz. Mühendis mi olayım doktor mu ne iş yapayım telefoncu mu açayım. Öncelikle insan hayatında karar vermelidir. Ben bu mesleğin kararını 10 yıl önce verdim ve 10 yıldır devamlı kendimi geliştirme derdindeyim. Bunun meyvelerini 3 yıl önce almaya başladım. Ben çok para kazanayım diye girmedim bu işe. Üni okuyan kesmin %70 i "bu sektörde para var" diye bölüm seçiyor. Yeteneği olduğundan veya berecebileceğinden değil. Paraya bakıyor.

Kendimizi geliştirmemiz çok önemli. Ve kafayı çalıştırmamız. Misal koskoca Netsis ile bir şirketin toplantısında genel menejerine mevcut yazılım için "Size XML Data Diagram" ı hazırlayıp veririm dediğimde suratıma öcüye bakar gibi bakmışlardı. Sebebi bazit. Analiz nedir bilmiyor adamlar. Buradaki birçok arkadaş zaten bilgisayar işinde ve analiz bu işin temelidir. Malesef Türkiyede Analiz nedir bilen kişi veya şirket yok denecek kadar az.

Kısacası olay kendinizi geliştirmekte geçer. Para var diye bi işe girerseniz ancak soğuk su içersiniz.

R

ramrom

Misafir
uslanmaz' Alıntı:
sosyal statünün bütünlüğü her zaman zenginlikten önemlidir benim gözümde.

bu konuyu açan PDET, o kadar kolay madem aç bir site ve sen de kazan binlerce dolar da göreyim. her hödük mühendis, işletmeci olabilir. her hödük webmaster da olabilir. iyi bir üniversitede matematik okudum, şu an işletme okuyorum, beraberinde de halkla ilişkiler okuyorum. iyi kazanan bir webmaster kadar kafası çalışan çok az üniversiteli gördüm.

bu arada ramrom, hödük kelimesini senin de yazdığını sonradan gördüm :)

ben hödük kelimesinin hiç bir kişi veya kişiler yada meslek grubu için kullanılmasını tasvip etmediğim için eleştirmek için atıfta bulunarak yazdım.

anlaşılmadıysa mütevaziliği bırakıp daha açık diyeyim, 24 saatim dersle geçmedi ama bende çok ders çalıştım, çok ders çalışıp odtuye veya başka bir üniversiteye girip mühendis olanlar hödük mü olur.

bu arada hödük ten kasıt her ne ise; bu insanlar ne yapıyorda bu kelimeyi hak ediyor?

(bu arada gecesi gündüzü dersle geçip hayattan kopan insanlardan değilim bunu bende tasvip etmiyorum).

demek istediğim kimse kimseyi beğenmiyor,

zamanında arkadaşları ders çalışıp universiteye giden mühendis olan, ama kendisi bunu yapmayan yada yapamayan bir arkadaşımız çıkıyor, ben çalışsaydım bende girerdim gibisinden yaptığını çok doğruymuş gibi göstermeye çalışıyor.

o zaman girseydin de bitirseydin.

her ne derseniz deyin, okumak öğrenmek gibisi yoktur, hiç para kazanmasada bir üniversiteyi bitiren birini, bitirmeyenle hiç bir zaman aynı göremem. kazandığı para umrumda bile değil.

bu arada okuyamayan yada çeşitli sebeplerle okumayan üniversiteyi görmeyen birini de hor görmem.

hiç birimizde görmemeliyiz.

anlayışımızı değiştirmemiz lazım; herkesin para kazanmak için üniversiteye gittiğini düşünmeyelim. bunun için gidenlerde hiç durmasınlar dönsünler yolundan. üniversite bitirince kimse size para vermez. bitirinceye kadar kendinizi de geliştireceksiniz, ve bu devamlı olacak.

üniversite mezunu olupta para kazanamıyor diye bu insanları kimse küçümseyemez.

bu arada bill gates amca aşağıdaki sözü söylerken çok ayıp etmiş.

"Siz ne kadar basarılı veya zekide olsanız gelebileceğiniz en iyi konum benim yanım olacaktır"
bir söz:
"her söylediğinde doğru söyle ama her doğruyu her yerde söyleme"

Sygılar sunarım.

cahveci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
HighVoltage' Alıntı:
Webmasterlık bence hobidir.. Ne kadar para kazanırsan kazan bunun yanında okumak vede başka bir işte çalışmak gerekir..

+1111111111 TR de su an bir saygınlıgı yok insanlar bilinçlendikce saygı görecek bu meslek biz görürmüyüz bilmem (netten para kazandığınızı sölemeyin uzaylı muamelesi görürsünüz )

T

trlist

Misafir
xkare olum gec bunlari yaw hava atma şimdi milllete :>
daha dün mysql_num_rows kullaniyodun kim orettti he yawsak... XML felan diyorsun burda hahahah ne adamsin varya.......

F

fenerli

Misafir
PDET' Alıntı:
Abiler olaya bakın ya. Millet bir ay çalışıyor ellerine doğru düzgün para geçmiyor. Kimisi de adsense ile bi site yapıp binlerce dolar kazanıyor. Sen gel de şimdi adam gibi çalış. Mühendislik yap, bilmem ne yap. Olacak iş mi yav. Ne yapsak ne etsek anlamadım ki!

Bu mesajımı bu başlığa verilmiş cevapları okumadan yazıyorum.
Hedef hangi işi yapıyorsan yap o işi en iyi yapan olmaya çalışmaktır, istersen ayakkabı boyacılığı yap, istersen holdingi yönet, o işi senden daha iyi yapan varsa senin yerine onu alacaklardır veya işi ona yaptıracaklardır, kısacası sürekli kendi kendimizlede yarış halinde olmakdır.

Hiçbirşey kolay değil ve 1 günde olmuyor. Herkes internetten para kazanmak veya site yapmak mecburiyetinde değil ama ülkemizdeki köşe dönücülük zihniyeti ve falanca internetten şu kadar kazanmış gibi laflar herkesi nedense internetten para kazanmaya itti, yıllar önce birisi dolmuş şoförü idi bilgisayar kurslarından çok para kazanılıyor diye bir dershaneyi devr aldı, 4 sene belki çalıştırabilmiştir, kapandığında 3,4 daire gitmişti, 1 araba gitmişti ve bir sürüde para borcu vardı.
Yani bol paran olmasıda çok önemli değildir.
Her zaman yaptığın işte usta olmalısın.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5