İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Seo İpucu SEO Konusunda Soruları Cevaplıyorum

Black+

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SEO Alanında Soruları Cevaplıyorum

Merhaba arkadaşlar,

Bir süredir aktif değildim. Yeniden fırsat buldukça yararlı paylaşımlar yapmaya çalışacağım.

Bu sürede kendimi SEO alanında yetiştirmeye çalıştım. Bunda en çok serkantkar, eif ve diğer bazı üyelerin emeği oldu. Kendimi bu alanda geliştirmeye hala devam ediyorum.

Merak ettiğiniz soruları bana sorabilirsiniz. Bilgim dahilinde tamamını fırsat buldukça cevaplamaya çalışacağım.

Not: Lütfen bu konu le ilgili özel mesaj göndermeyin arkadaşlar. Soruları konu altından yöneltebilirsiniz.

Site incelemesi yapmıyorum arkadaşlar lütfen site adresi yazmayın.

akn~

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Footer backlink'in artık pek bir önemi yok diyorlar, sizce de öyle mi?

Artık footer backlink yerine tanıtım yazısı almak daha etkili ve hızlı çözüm gibi görünüyor.

Black+

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

Artık footer backlink yerine tanıtım yazısı almak daha etkili ve hızlı çözüm gibi görünüyor.

Footer backlinki verimli kullanmanın bazı yolları vardır. Ama bundan bahsetmeden önce son yıllarda insanların footerdan uzaklaşamalarının en büyük nedenlerinden birinin altında ceza alma korkusunun yattığını belirtmekte fayda vardır.

Google penguen algoritmasını ilk çıkardığında wpmu gibi dev siteler cezaya takılmıştı. Sonrasında Google tarafından defalarca yapılan açıklamalarda kesinlikle temalardan, widgetlardan dofollow footer istemedikleri belirtildi. Ama hep bir parantez açıldı. Site çaplı backlinkler doğal ve alakalı olduğu sürece kötü değil diye (Sitewide backlinks are not bad until they are natural and relevant - bununla ilgili video Matt Cutts : How does Google consider site-wide backlinks?)

Peki asıl soru olan footer backlink gerçekten etkisiz mi?

Ben tecrübelerime dayanarak footer backlinkin riskli olduğunu söyleyebilirim. Özellikle sitenin kelime filtresi alması açısında da riskli olduğunu düşünüyorum. Ama buna rağmen footer backlink bence etkisiz değildir. Özellikle doğru kullanımda verimi arttırılabilir. Bununla ilgili Eif'in co-citation açıklamaları vardı ama makaleyi bulursam paylaşayım. Kısaca bahsetmek gerekirse linki nereden ve ne şekilde aldıklarımızdan ziyade kimlerle komşuluk ilişkisi içerisine girdiğimiz çok önemlidir. Bunu doğru bir şekilde planlayarak alınan backlinklerin verimi arttırılabilir.

bipixel

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1

Footer backlink doğru yerlerden yeterli miktarda alındığı zaman hala yarar sağlamakta.

Black+

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar lütfen konuyla ilgili özel mesaj göndermeyin. Sorularınızı buradan yazarsanız hem aynı sorular tekrar tekrar sorulmamış olur. Hem de paylaşımlara katkımız olur.

Black+

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aşağıda verdiğim sitelerin ne eksiği olabilir ..

bir türlü hit olmuyor

Sitenizin neden hitlenmediğini benim verdiğiniz adrese tıklayarak anlamam mümkün değildir. Google çalışanları bile bu tür sorulara cevap veremiyorlar. Çünkü sıralamalar sitelerin çok karmaşık algoritmalardan geçmesi sonucu oluşuyor. Ama iyi incelemeler yaparak gerçeğe en yakın tahminlerde bulunmak mümkündür. Bunun için sitenizin çok detaylı analizinin yapılması gerekir. Sitenizin açılışından bugününe kadar elde edilen verileri detaylı olarak inceleyip, size gereken soruları sorup, sitenizin iç ve dış seosunu inceleyip daha sonra izlemeniz gereken yol haritasını çıkarmak mümkündür. Ben bu tarz analizlere en az birkaç günümü ayırıyorum. Sonrasında sitenin doğru semantik çekirdeğini oluşturmadan tutun da ilgili sektörün kelime listesini çıkarıp, rakipleri inceleyip, güncel konuların kullanımını hesaba katıp verimliliği nasıl arttırabileceğimi planlıyorum.

Bu çalışmaların hepsini site adresinize tıklayıp 10 dakikalık bir inceleme yaparak gerçekleştirmek mümkün değildir. Sitenizi detaylı incelemeden taktik vermeye çalışan kişi ancak kafadan atmış olur.

Daha genel sorularınız varsa yardımcı olmaya çalışırım.

Black+

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
... yerel bir haber sitesi için nasıl bir seo çizelgesi önerirsiniz birde seo eksikleri var mı teşekkür ederim

Bir önceki mesajımda yazdığım gibi bu şekilde sitelere özel seo önerilerinde bulunmayı doğru bulmuyorum. Çünkü çok sayıda verinin incelenmesi gerekir. Ve bu işlere iyi zaman ayırılması gerekir.

Fakat sitenize hızlıca göz attım ve kopya içerikler olduğunu gördüm. Örneğin Toki ile ilgili bir habere baktım haberler.com ve başka sitelerde yayınlanmış. Bu tür otoriter sitelerde yayınlanan haberleri olduğu gibi sitenizde yayınlamamalısınız. Kopya içeriklerin ne kadar süredir sitenizde yer aldığını ve toplam içeriğe oranını bilmiyorum ama siteniz bundan dolayı çoktan Panda filtresine girmiş olabilir.

Bir diğer konu da bu site sizin için önemli mi. Eğer öyleyse sitenizden tanıtım yazıları satmamalısınız. Çünkü yazılardan özellikle kalitesiz sitelere yaptığınız link çıkışları sitenizin performansını önemli ölçüde düşürebilir.

Haber siteleri için önemli olan haberi herkesten önce duyurmaktır. Serkantkar hocanın bu konuda yazısı vardı kalite ikinci plandadır diyordu. Yani bu siteler farklı bir algoritmanın süzgecinden geçiyor ve sıcak aramalarla ilişkileri tespit edilip üst sıralarda yer alırlar. Öyleyse siz hitinizi arttırmak için ve haberleri hızlı duyurmak için kendinize iyi kaynaklar bulmak için kafa yormalısınız. Kocaeli diye bir Google alert de oluşturabilirsiniz. Bunu sosyal medyada da yapabilirsiniz. Kim nerede bu ille ilgili neler konuşuyor haberiniz olur. İlgili kelimeleri takip edip kendi haberlerinizi bile oluşturabilirsiniz.

Önemli olan hız ve istikrardır. Bunu başarabilirseniz haber sitesinin başka pek bir ek desteğe ihtiyacı olmaz.

tgrl5000

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhabalar çok güzel bir uygulama yapmışsınız teşekkürler öncelikle.
Soruma gelecek olursak;
Heading etiketleri hakkında 1 sitede
en fazla 1 h1 etiketi
en fazla 2 h2 etiketi
en fazla 4 h3 etiketi olmalı diyorlar.
Devamı değişiyor.Genelde tüm seo dan bahseden sitelerde bu şekilde anlatılıyor.Ancak ben yaptığım incelemeler doğrultusunda bunların yalan olduğu kanatine vardım.Çünkü bunu söyleyen her siteyi incelediğimde h2 ya da h1 etiketleri uçmuş.Tüm konuların başlıklarını h1,h2 arasında yazmışlar.Şunu gördüm ki bunu yapan sadece seo siteleri de değil.Google da yüksek sıralarda olan siteleri gördüğümde aynı şeyi yapmışlar.Siz bu heading etiketleri hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Black+

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhabalar çok güzel bir uygulama yapmışsınız teşekkürler öncelikle.
Soruma gelecek olursak;
Heading etiketleri hakkında 1 sitede
en fazla 1 h1 etiketi
en fazla 2 h2 etiketi
en fazla 4 h3 etiketi olmalı diyorlar.
Devamı değişiyor.Genelde tüm seo dan bahseden sitelerde bu şekilde anlatılıyor.Ancak ben yaptığım incelemeler doğrultusunda bunların yalan olduğu kanatine vardım.Çünkü bunu söyleyen her siteyi incelediğimde h2 ya da h1 etiketleri uçmuş.Tüm konuların başlıklarını h1,h2 arasında yazmışlar.Şunu gördüm ki bunu yapan sadece seo siteleri de değil.Google da yüksek sıralarda olan siteleri gördüğümde aynı şeyi yapmışlar.Siz bu heading etiketleri hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Merhaba,

H1 etiketinin kullanımı ile ilgili uzun yıllar önce moz (o dönemlerde adı seomoz'du) bir yazı yayınlamış ve sayfa içi SEO faktörü olarak H1 etiketinin ve diğer başlık etiketlerinin kullanımının önemli olduğunu belirtmişti. Bu yazıdan sonra herkes anahtar kelimelerini H1 etiketi içerisinde geçirmeye çalıştı. Çünkü moz önemli SEO otoritesidir. Yaptığı testlerle ve açıklamalarla kendilerini piyasaya kanıtladılar. Ancak daha sonra tekrar açıklama yaparak (burada) yaptıları testlerde H1 etiketi içerisinde anahtar kelimenin geçmesinin sıralamaya pek bir etkisinin olmadığını açıkladılar.

Ancak Matt Cutts konuşmalarında H1 etketinin hala sıralama faktörü olarak bazı ağırlığının olduğunu söylemişti. Ve bir sayfada kaç tane H1 olabilir sorusuna cevap olarak da birden fazla H1 kullanılabileceğini, bundan dolayı Google tarasından sayfanın ceza almayacağını, ancak insanları rahatsız edecek kadar çok sayıda kullanılırsa bundan dolayı sayfanın olumsuz etkilenebileceğini söylemişti.

İnsanlar sadece bir adet H1 kullanın diye öneriyorlar. Bunun nedeni Matt Cutts'ın yine videolarında yaptıkları açıklamalardır. Çünkü birden fazla kullanıldığında ağırlığının bölüneceğini söylüyor. (burada)

Ben moz ile çok farklı görüşte değilim ve heading etiketlerinin sadece sayfa içi faktör olduklarını ve sıralamaya çok büyük katkılarının olmadığını, anahtar kelimeleri bu etiketlere göre optimize etmeye çalışmanın gereksiz olmadığını ama çoğunlukla zaman kaybı olduğunu düşünüyorum. Evet bir veya bikaç tane kullanılabilirler. Çünkü artık 2015 yılında heading etiketiymiş, anahtar kelimeyi kalın yapmakmış, italik yapmakmış bu tarz şeylerle site yükseltmeye çalışmak iğne ile kuyu kazmaktan farksızdır.

2015 yılındayız ve Hummingbird algoritması devrededir. Google artık sadece soruları değil soruların cevaplarını da aramayı öğrendi. Yani istediğiniz kadar anahtar kelimeleri kullanın ve bunları istediğiniz etiketlerin arasına alın eğer sitenizin içeriğinde cevapları barındırmıyor ve semantik anlamda bir bütünlük sağlamaya çalışmıyorsanız siteniz maalesef çok başarılı olmayacaktır.

Bu yüzden öncelikle önem verilmesi gereken şey "Soru nedir?". Daha sonra "Bu sorunun cevabı nedir?". Ve belki de en önemlisi "Google'a göre bu sorunun cevabı nedir?". Çünkü Google soruların cevabını biliyor. Bunun için bir veritabanı yaptı. Bu veritabanında tüm olayların, kişilerin, yerlerin ve benzeri konuların bilgilerini tutuyor. Soru sorulduğunda veritabanı ile kıyaslıyor. Bunu yapamazsa otoriter sitelerle kıyaslıyor. Çünkü arama sonuçlarında çıkan sitelerin doğru bilgi içermesini istiyor.

silver2941

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bir önceki mesajımda yazdığım gibi bu şekilde sitelere özel seo önerilerinde bulunmayı doğru bulmuyorum. Çünkü çok sayıda verinin incelenmesi gerekir. Ve bu işlere iyi zaman ayırılması gerekir.

Fakat sitenize hızlıca göz attım ve kopya içerikler olduğunu gördüm. Örneğin Toki ile ilgili bir habere baktım haberler.com ve başka sitelerde yayınlanmış. Bu tür otoriter sitelerde yayınlanan haberleri olduğu gibi sitenizde yayınlamamalısınız. Kopya içeriklerin ne kadar süredir sitenizde yer aldığını ve toplam içeriğe oranını bilmiyorum ama siteniz bundan dolayı çoktan Panda filtresine girmiş olabilir.

Bir diğer konu da bu site sizin için önemli mi. Eğer öyleyse sitenizden tanıtım yazıları satmamalısınız. Çünkü yazılardan özellikle kalitesiz sitelere yaptığınız link çıkışları sitenizin performansını önemli ölçüde düşürebilir.

Haber siteleri için önemli olan haberi herkesten önce duyurmaktır. Serkantkar hocanın bu konuda yazısı vardı kalite ikinci plandadır diyordu. Yani bu siteler farklı bir algoritmanın süzgecinden geçiyor ve sıcak aramalarla ilişkileri tespit edilip üst sıralarda yer alırlar. Öyleyse siz hitinizi arttırmak için ve haberleri hızlı duyurmak için kendinize iyi kaynaklar bulmak için kafa yormalısınız. Kocaeli diye bir Google alert de oluşturabilirsiniz. Bunu sosyal medyada da yapabilirsiniz. Kim nerede bu ille ilgili neler konuşuyor haberiniz olur. İlgili kelimeleri takip edip kendi haberlerinizi bile oluşturabilirsiniz.

Önemli olan hız ve istikrardır. Bunu başarabilirseniz haber sitesinin başka pek bir ek desteğe ihtiyacı olmaz.

Çok teşekkür ederim yazılara gelince ajans haberleri için geç kalıyorum benden erken ekliyen olabiliyor birde büyük sitelerde ekliyor maalesef özgün haberler girmeye çalışıyorum mesela sporların %90+ özgün yazar tarafından yazılıyor ama haber kısmı hobi olarak yaptığım için sokak sokak çıkıp haber yapamıyorum

Black+

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Önceki mesajlarda da belirttiğim nedenlerden dolayı site incelemeleri yapmıyorum arkadaşlar. Lütfen daha fazla site inceleme isteğinde bulunmayın. Sitelerin tüm istatistiklerini detaylı incelemeden tahmine dayalı yorum yapmak istemiyorum.

Site incelemeleri başlığı ayrıca daha sonra açılabilir fırsat olursa. Bu sadece genel SEO soru cevap konusudur.

Black+

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
google backlink nasıl alınır

Bir bağlantının Google backlink olarak hesaplanması için sitenize bağlantı veren sayfanın Google arama motorunda indexinin bulunması gerekir. Bu backlinklerin tamamı olmasa bile geniş bir kısmı webmaster araçlarına yansır. Çeşitli nedenlerden dolayı Google backlinklerin sadece çok küçük bir kısmı link:siteadi.com şeklinde sorgulandığında görüntülenebilir. Ama bu bağlantıların en geniş listesine dediğim gibi webmaster araçlarından ulaşılabilir.

Google backlink genel olarak 2 şekilde alınır

Doğal: Bu Google'ın onayladığı bir yöntemdir. İçeriğiniz yeterince iyiyse veya doğal yollardan webde popüler olmanın yollarını bulduysanız insanların size bağlantı vermesini sağlayabilirsiniz.

Doğal olmayan: Google'ın onaylamadığı ve yakaladığında siteleri cezalandırdığı yöntemdir. Paravan bloglar oluşturmak, tanıtım yazıları satın almak, footer veya sidebar link satın almak, link takası yapmak, otomatik programlar kullanarak backlink almaya çalışmak, kalitesiz dizinlerden backlink almak, kalitesiz imleme sitelerinden backlink almak tamamı doğal olmayan ve ceza aldırabilecek yöntemlerdir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5