İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

SEOda ne zaman başarılı olurum ?

2pac

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Arkadaşlar 2-3 haftalık bir bloğum var. (blogspot)
SEO tekniklerini araştırdım. öncelikle neler yaptıklarımı anlatim;
- dili ingilizce ülkeyi amerika seçtim çünkü amerikadan belli başlı kelimeler aranınca ilk sırada çıkmak istiyorum. paylaşımlarım hep ingilizce.
- html ile Meta Tag ekledim
- sitemap ekledim
- sosyal imletme sitelerine kaydoldum
- bazı yabancı forumlardan profil back link aldım (DoFollow)
- www.google.com/addurl 'a sitemi ekledim
- Pr değeri 2 , 3 , 4 ,5 olan sitelerden backlink aldım.
- Youtubeda ve dailymotionda paylaştığım videolarda açıklamaya sitemin linkini ekledm ve videolar çok izlenince başkalarıda kendi sitesinde paylaştı böylece bloğumun linki birçok yabancı siteye yayıldı.
- Makale sitelerinde ingilizce makaleler ve bloğumun linkini yayınladım
- Facebook sayfalarında bloğumu paylaştım ve 8 K hit almasını sağladım
- Alexada ilk başta 12 milyonlardaydım şmdi 8 milyonlara yükseldim.
- birde blogda RSS içeriği sunmak diye bişey varmış bunu anlayamadım ama açıklayabilecek varmı ?

Tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar başka neler yapabilirim ve ne kadar süre beklemem lazım ? Amerikadan ayda 50.000 defa aranan bazı keywordslerde ilk sırada çıkmak istiyorum.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
SEO

Bunların üzerine bir de 40 fırın ekmek yemelisin :)

1. 2pac bu anlattıkların yeni bir blog için fazla ve hepsi SEO adınla yapılmış şeyler değil.

2. SEO adına yaptığını sandığın bazı şeylerin ilgilisi bile yok, Alexa demişsin, Facebook demişin.

3. Sitemap ekledim demişin. Bloggerin zaten sitemapi var, robots.txt de otomatik yer alır. WM tools'a kaydettim demek istemişsin herhalde. Öyle ise yahoo, bing, ask ve tercih ettiğin diğer arama motorlarına da ekle. Yabancılar en fazla olsa da sadece Google kullanmaz.

4. Bir sürü PR yüksek yerden link almışın blogun ilk haftasında. Blogger torpilli bir site olduğundan umarım filtreye düşmezsin.

5. Rss zaten bloggerde mevcut olan bir özellik.

Bir anda çok fazla şey yapma bloguna. Yavaş yavaş, her gün bir az... Bu sistemler zaten SEOlu, sıfırdan bir site yapmıyorsun. Ama bu saatten sonra yapılacak şey blogunun abartmadan tanıtımını yapmak olmalı.

xclever

0
İyinet Üyesi
Reaction score
45
özgün içerik şart copy paste yaptıysan diğer teknikleri uygulamanın fazla faydası olmaz

2pac

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Bunların üzerine bir de 40 fırın ekmek yemelisin :)

1. 2pac bu anlattıkların yeni bir blog için fazla ve hepsi SEO adınla yapılmış şeyler değil.

2. SEO adına yaptığını sandığın bazı şeylerin ilgilisi bile yok, Alexa demişsin, Facebook demişin.

3. Sitemap ekledim demişin. Bloggerin zaten sitemapi var, robots.txt de otomatik yer alır. WM tools'a kaydettim demek istemişsin herhalde. Öyle ise yahoo, bing, ask ve tercih ettiğin diğer arama motorlarına da ekle. Yabancılar en fazla olsa da sadece Google kullanmaz.

4. Bir sürü PR yüksek yerden link almışın blogun ilk haftasında. Blogger torpilli bir site olduğundan umarım filtreye düşmezsin.

5. Rss zaten bloggerde mevcut olan bir özellik.

Bir anda çok fazla şey yapma bloguna. Yavaş yavaş, her gün bir az... Bu sistemler zaten SEOlu, sıfırdan bir site yapmıyorsun. Ama bu saatten sonra yapılacak şey blogunun abartmadan tanıtımını yapmak olmalı.

ne yani hocam alexada yükselmenin seoya katkısı yokmu ? facebooku şey için söyledim hocam fazla üyesi olan sayfalarımda paylaştım hiti arttı bunu demek istedim. hit artmasıda çok önemli değilmi ? hocam birde bir iki sorum olcak ingilizcem çok iyi olmadığı için uzun cümleler kuramıyorum genelde copy paste yapmak zorundayım özgün içerik ekleme şansım yokmu ? birde bugün bi siteden değerlendirme yaptım
google backlink : sıfır
yahoo backlink: 44
diyor. ne bu şimdi :D

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Alexa bir istatistik aracıdır. Toolbar yükletmek için yıllardır uğraşır, SEO öncesinde de vardı, sonra da olacak. SEO hakkında söylenen her şeyi ciddiye almamak lazım. Forumlarda çok şey yazılıp çiziliyor, yazılanların büyük bir kısmı yanlıştır. Kulaktan dolma bilgilerdir. Her kes bir şeyler duyup tekrarlıyor. Her ıvır zıvıra takılmamak en doğrusu.

Blogun yeni copy paste bu aşamada sana bir yarar sağlamaz. Özgün makale yaz, yada yazdır, yada spin yap. The best spinner alamıyorsan ücretsiz araçlara bak, belki işine yarar. http://www.contentprofessor.com/index2.html
http://www.spinnerchief.com/

Ama adı üstünde ücretsiz. Backlink güncellemesi yapılınca backlinklerin ortaya çıkar.

akahaita

0
İyinet Üyesi
Reaction score
38
Arkadaşlar 2-3 haftalık bir bloğum var. (blogspot)
SEO tekniklerini araştırdım. öncelikle neler yaptıklarımı anlatim;
- dili ingilizce ülkeyi amerika seçtim çünkü amerikadan belli başlı kelimeler aranınca ilk sırada çıkmak istiyorum. paylaşımlarım hep ingilizce.
- html ile Meta Tag ekledim
- sitemap ekledim
- sosyal imletme sitelerine kaydoldum
- bazı yabancı forumlardan profil back link aldım (DoFollow)
- www.google.com/addurl 'a sitemi ekledim
- Pr değeri 2 , 3 , 4 ,5 olan sitelerden backlink aldım.
- Youtubeda ve dailymotionda paylaştığım videolarda açıklamaya sitemin linkini ekledm ve videolar çok izlenince başkalarıda kendi sitesinde paylaştı böylece bloğumun linki birçok yabancı siteye yayıldı.
- Makale sitelerinde ingilizce makaleler ve bloğumun linkini yayınladım
- Facebook sayfalarında bloğumu paylaştım ve 8 K hit almasını sağladım
- Alexada ilk başta 12 milyonlardaydım şmdi 8 milyonlara yükseldim.
- birde blogda RSS içeriği sunmak diye bişey varmış bunu anlayamadım ama açıklayabilecek varmı ?

Tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar başka neler yapabilirim ve ne kadar süre beklemem lazım ? Amerikadan ayda 50.000 defa aranan bazı keywordslerde ilk sırada çıkmak istiyorum.

Arkadaşlar zaten cevaplamış, ben şu "html ile Meta Tag ekledim" kısmına takıldım.
description ve keywordsları nasıl ekledin?
<meta name="description" content="açıklama"/> şeklinde eklediysen hata yapmışsın, heleki henüz yeni olan blog için. Çünkü, bu şekilde eklediğin metalar sabittir. Yani her sayfada aynıdır.
Keywords ve description tagları için post başlığını çeken kodlar var, şimdilik onu kullan (ya da hiç kullanma), daha sonra blogunun kelime yoğunluğuna göre değiştirirsin.

spywolf

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bencede bir blog için çok erken şeyler yapmışsın backlink alma olayını abartma derim. ilk günlerden

PauLShark

0
İyinet Üyesi
Reaction score
51
Burada önemli olan süreçtir. Şöyle diyim: "her iyi şeyi bir anda yaparsan ertesi güne birşey kalmaz." ve atalarımızdan bir söz : " hızlı giden atın some body elses lover"

Yani önemli olan bu çalışmaları sürece yaymak, yavaş yavaş ama sağlam.

EnkaZ

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
47
Burada önemli olan süreçtir. Şöyle diyim: "her iyi şeyi bir anda yaparsan ertesi güne birşey kalmaz." ve atalarımızdan bir söz : " hızlı giden atın some body elses lover"

Kesinlikle haklısın. Yavaş yavaş ve sağlık adımlar atmak. Gelişen teknoloi ile birlikte herşey programlara ve yorum bi şekilde yapılmaya başlandı. Bunun getirisinden çok götürüsü var.

Şu yazımda birkaç konuya açıklık getirmeye çalıştım. http://forum.iyinet.com/google-optimizasyon-ve-sandbox/152330-neden-filtreye-giriyorum.html

2pac

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Alexa bir istatistik aracıdır. Toolbar yükletmek için yıllardır uğraşır, SEO öncesinde de vardı, sonra da olacak. SEO hakkında söylenen her şeyi ciddiye almamak lazım. Forumlarda çok şey yazılıp çiziliyor, yazılanların büyük bir kısmı yanlıştır. Kulaktan dolma bilgilerdir. Her kes bir şeyler duyup tekrarlıyor. Her ıvır zıvıra takılmamak en doğrusu.

Blogun yeni copy paste bu aşamada sana bir yarar sağlamaz. Özgün makale yaz, yada yazdır, yada spin yap. The best spinner alamıyorsan ücretsiz araçlara bak, belki işine yarar. http://www.contentprofessor.com/index2.html
http://www.spinnerchief.com/

Ama adı üstünde ücretsiz. Backlink güncellemesi yapılınca backlinklerin ortaya çıkar.

tamam hocam saolun ingilizcede olsa özgün makale yazmaya çalışcam ingilizcemi geliştirmekten başka çare yok :D

Arkadaşlar zaten cevaplamış, ben şu "html ile Meta Tag ekledim" kısmına takıldım.
description ve keywordsları nasıl ekledin?
<meta name="description" content="açıklama"/> şeklinde eklediysen hata yapmışsın, heleki henüz yeni olan blog için. Çünkü, bu şekilde eklediğin metalar sabittir. Yani her sayfada aynıdır.
Keywords ve description tagları için post başlığını çeken kodlar var, şimdilik onu kullan (ya da hiç kullanma), daha sonra blogunun kelime yoğunluğuna göre değiştirirsin.

<b:include data='blog' name='all-head-content'/>
bunun altına
Kod:
<meta content='Blog açıklamanızı buraya girin !Örneğin Girdikçe Giresi gelen blog gibi :D' name='description'/>
<meta content='Buraya İse googlede görünmek istediğiniz kelimeleri yazıyorsunuz.Örneğin(bloggger hek,blogger eklentileri,blogger temaları vs' name='keywords'/>
<meta content='Yazar ismini yazını ' name='author'/>

bu koddan eklemiştim hocam.

aynen hocam

Kesinlikle haklısın. Yavaş yavaş ve sağlık adımlar atmak. Gelişen teknoloi ile birlikte herşey programlara ve yorum bi şekilde yapılmaya başlandı. Bunun getirisinden çok götürüsü var.

Şu yazımda birkaç konuya açıklık getirmeye çalıştım. http://forum.iyinet.com/google-optimizasyon-ve-sandbox/152330-neden-filtreye-giriyorum.html

yazını okudum kardeş o tarz programları kullanmak zararlımı yani hiç bi zaman kullanmaya gerek yokmu yoksa ayda yılda bir kullansak olurmu :)

akahaita

0
İyinet Üyesi
Reaction score
38
<b:include data='blog' name='all-head-content'/>
bunun altına
Kod:
<meta content='Blog açıklamanızı buraya girin !Örneğin Girdikçe Giresi gelen blog gibi :D' name='description'/>
<meta content='Buraya İse googlede görünmek istediğiniz kelimeleri yazıyorsunuz.Örneğin(bloggger hek,blogger eklentileri,blogger temaları vs' name='keywords'/>
<meta content='Yazar ismini yazını ' name='author'/>

bu koddan eklemiştim hocam.

Eklediğin meta description ve keywords tagları yerine, aşağıdaki kodları eklersen, descrtiption ve keywords tagların sadece anasayfada görünür:

HTML:
<b:if cond='data:blog.pageType != "item"'>
<meta content='Açıklama...' name='description'/>
<meta content='kelime1,kelime2,kelime3' name='keywords'/>
</b:if>

Anasayfa dışındaki sayfalarında description ve keywords taglarının başlığı çekmesini istiyorsan aşağıdaki kodu, yukardaki kodu silmeden hemen altına ekle:

HTML:
<b:if cond='data:blog.pageType == "item"'>
<meta expr:content='data:blog.pageName' name='description'/>
<meta expr:content='data:blog.pageName' name='keywords'/>

Son olarak, bu kodu da sil:

HTML:
<title><data:blog.pageTitle/></title>

Ve yerine şunu ekle:

HTML:
<b:if cond='data:blog.pageType == "index"'>
<title><data:blog.title/></title>
<b:else/>
<title><data:blog.pageName/> | <data:blog.title/></title>

2pac

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
saol hocam dediklerini adım adım aynen uyguladım yalnız

HTML:
<b:if cond='data:blog.pageType == "item"'>
<meta expr:content='data:blog.pageName' name='description'/>
<meta expr:content='data:blog.pageName' name='keywords'/>

bu kodu olduğu gibi yapıştırdım. yani şu 'data:blog.pageName' kısımlarında bi oynama yapmama gerek yok dmi ? hocam bide bunları uygulamamızdaki amacı anlayamadm tüm tagları tanıtmışmı oluyoruz böylece ? bende bir tek anasayfa var çünkü bloggerda kategori desteği yokmuş ben onun yerine etiketlerle kategori oluşturmuştum.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
unutma ki reklamın iyisi kötüsü olmaz, 1 2 haftada bir spamcılık oynayabilirsin ama en fazla 2 link bırak, kendine free servislerden senin sitene en uygun içeriğe domainler al blogcu blogspot wordpress.com kullan, tanıtım yazını, çıkmak istediğin kelimeler üzerine yaz, imleme kullan, digg ve tecnorati kullan, gerisi zaten gelecektir. tamamen özgün yazılar yazma, kimse senin özgün yazılarını okumaz, özgün+güncel olmalı

2pac

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
unutma ki reklamın iyisi kötüsü olmaz, 1 2 haftada bir spamcılık oynayabilirsin ama en fazla 2 link bırak, kendine free servislerden senin sitene en uygun içeriğe domainler al blogcu blogspot wordpress.com kullan, tanıtım yazını, çıkmak istediğin kelimeler üzerine yaz, imleme kullan, digg ve tecnorati kullan, gerisi zaten gelecektir. tamamen özgün yazılar yazma, kimse senin özgün yazılarını okumaz, özgün+güncel olmalı

digg ve delicious kullanıyorum hocam. ingilizcem çok iyi olmadığı için elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum kısa cümleler oluyor genelde yada başka sitelerde gördüğüm cümleleri değiştirerek bloğuma aktarıyorum.
hocam bişey sorcam ben bloğumun linkini google'a yazdım en az 7 sayfa boyunca başka sitelerde kendi bloğumun linkini gördüm. bu benim için faydalımıdır sizce seoya katkısı olurmu ? youtubeda yüklediğim videolar sayesinde linkim yayılmış

wwwxxxyyy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Bir de ben anlatayım seo konusunda ne yaptığımı.

Yaklaşık iki ay önce blogger'da bir blog açtım. Tüm içerik tek bir konu üzerine. Bir sürü web sitem olmasına rağmen hiç bir sitemden link vermedim. Hiç bir yere link eklenmesi için başvuruda bulunmadım. Hiç bir bloga ya da foruma linkini eklemedim.

Girdiğim içerik bir dakika içinde indeksleniyor ve ilgili arama kelimelerinde ilk sayfada (umuyorum ki yakında ilk sırada) çıkıyor.

Bence en önemli seo, link, meta, w3c vs değil, (Bunların önemi kuşku götürmez tabii) ÖZGÜN VE İHTİYACI KARŞILAYAN İÇERİKTİR.

Siz ihtiyaca cevap veren birt site yaparsanız hakettiğiniz yere gelirsiniz.

Gerisi palavradır.

2pac

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Bir de ben anlatayım seo konusunda ne yaptığımı.

Yaklaşık iki ay önce blogger'da bir blog açtım. Tüm içerik tek bir konu üzerine. Bir sürü web sitem olmasına rağmen hiç bir sitemden link vermedim. Hiç bir yere link eklenmesi için başvuruda bulunmadım. Hiç bir bloga ya da foruma linkini eklemedim.

Girdiğim içerik bir dakika içinde indeksleniyor ve ilgili arama kelimelerinde ilk sayfada (umuyorum ki yakında ilk sırada) çıkıyor.

Bence en önemli seo, link, meta, w3c vs değil, (Bunların önemi kuşku götürmez tabii) ÖZGÜN VE İHTİYACI KARŞILAYAN İÇERİKTİR.

Siz ihtiyaca cevap veren birt site yaparsanız hakettiğiniz yere gelirsiniz.

Gerisi palavradır.

helal olsun hocam bloğunuz ilk sırada çıkıyor bazı kelimelerde. denedim şmdi.
sadece özgün içerikle 2 ayda bu hale geldi yani ?

wwwxxxyyy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Ben blogumun adresini yazmadım ki!

İmzamdaki blog değil. O bir arkadaşımın sitesi, benimle alakası yok.

wwwxxxyyy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Bir açıklama yapma gereği hissettim. Muhtemelen "neden imzana başkasının sitesini yazdın" diye düşünenler olabilir. Kaliteli sitelerin yapay linklere ihtiyacı olmaz. Zaten o tür siteler doğal link alır. Benim sitelerim de öyle olduğu için herhangi bir sitede linkleri yayınlama ihtiyacı hissetmiyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5