İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

SEO'lu Post Girmenin Yolları

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Bu konuda SEO'lu yazı nasıl yazılır? konusuna değinmeyeceğim. Ama ilgilenen olursa bu konu ile ilgili buraya gözatabilir.

Bir kaç niche sitem üzerinde bazı denemeler yaptıktan sonra ve eklentilerini inceledikten sonra bu konuyu açmaya karar verdim. Yazıyı güzel bir şekilde yazmak yetmiyor, onu siteye yerleştiriken de bazı ayarlamalar yapmak gerekir.

Sayfa İçi Optimizasyon İçin:

- Anahtar kelimenizi belirleyin
- Anahtar kelimenin H1 tagı içinde geçmesine dikkat edin.
- Anahtar kelimenin H2 tagı içinde geçmesine dikkat edin.
- Anahtar kelimenin H3 tagı içinde geçmesine dikkat edin.
- İlk cümleniz anahtar kelime ile başlasın
- Son cümleniz anahtar kelime ile bitsin.
- Anahtar kelimeyi bold olarak kullanın: Burada açıklamak istediğim nokta; bolddan kastetiğim <b> tagı değil. Özellikle <strong> tagı kullanmalsınız. İkisi aynı şey değil. Browserde bizin gözümüz şu anda ikisini de aynı şekilde görüyor olsa da anahtar kelimeyi kalın vurgulayan tag <strong> dur. Bu konuyu okuyup eski sitelerdeki tüm <b> leri <strong> a çevirmeye kalkmayın. Sadece önemli kelimeleri <strong> yapın.
- Anahtar kelimeyi italik kullanın: <em> tagını kullanın.
- Anahtar kelimeyi altçizili olarak kullanın.
- Sayfa içinden alakalı kelime ile başka bir sayfaya link verin.
- Resimde anahtar kelimeyi "alt" olarak kullanın.
- Yazınız yukarıdakileri uygulayabilmek için en az 500 kelimeden oluşsun. Density olayına çok dikkat etmelisiniz.

Dikkat ettiyseniz site içi değil sayfa içi optimizasyon yazdım. Her sayfanız anahtar kelimesi farklıdır, ona göre optimiza edilmelidir.

Bazen de her şeyi yaparsınız ama site yükselmez. Geçtiğimiz Günlerde Matt Cutts bir açıklama yaptı ve örneğin bir üniversite sitesi SEO'suzdur ama en üstte çıkar. Bu gibi durumlarda Google farklı davranıyor. İlgilenenler webmaster merkezinden 14 nisanda yayınlanmış videoyu izleyebiirler.

Sonuç: Her sayfa kendi anahtar kelimesine göre optimize edilecek. Anahtar kelimeleri seçip metalara yazmak yetmiyor.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
255
her sayfaya ayrı metayı nasıl yazıcaz ki?

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
her sayfaya ayrı metayı nasıl yazıcaz ki?

All In One SEO bu işe yarıyor.

Geribildirimleriniz için teşekkür ediyorum ve onları bekliyorum arkadaşlar. Bu geribildirimlere göre, konuyu anlayıp anlamadığınızı, ilgilenip ilgilenmediğinizi, katılıp katılmadığınızı, size yararı olup olmadığını anlıyorum ve ona göre bir sonraki yazımı şekillendiriyorum.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
255
all in one'da bu işlem nasıl oluyor peki? otomatik mi veriyor yoksa manuel mi? ben otomatiğini bulamadım

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
all in one'da bu işlem nasıl oluyor peki? otomatik mi veriyor yoksa manuel mi? ben otomatiğini bulamadım

Bu işi otomatik yapan eklentiyi ben tavsiye etmiyorum. Bana göre title, description ve keywords seçilerek oluşturulmalı, postun ilk bilmem kaç karakterinden değil.

Manuel girmek fazla zaman almaz zaten.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Smileyleri seviyorum. Rica ederim arkadaşlar :)

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Rica ederim. Bu konuda başka görüşü olan yok mu?

2pac

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
eif hocam çok saolun sizin bu taktiklerinizi not defterime bile kaydetmiştim gerçekten faydası oluyor postu bilinçli bir şekilde girmenin

• Like
Reactions: Eif

akahaita

0
İyinet Üyesi
Reaction score
38
Rica ederim. Bu konuda başka görüşü olan yok mu?

Benim eklemek istediğim bi şey var (kızmazsan). :p
Ana başlık dışında makale içinde alt başlıklar da olmalı. Ayrıca başlıklar için kullanılan "H" tagları hiyerarşik olmalı. Ve her ne kadar bazıları aksini iddia etse de sayfa içinde her "H" tagının 1 defa kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca "H" tagları içinde title da olmalı.
Makaleniz gerçekten anahtar kelimeniz ile alakalı olmalı. Yani Başlık "Hayvanlar" ise makaleniz "Hayvanlar şöyledir, hayvanlar böyledir..." şeklinde olmamalı, atlardan, eşeklerden de bahsetmelisiniz, hatta hayvanlardan hiç bi farkı olmayan bazı şahsiyetler var, onlardan da bahsedin..

• Like
Reactions: Eif

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
var h1 h2 h3 konusunu biraz daha açabirmisiniz ?

Tamam. Şu şekilde anlatacağım. Anahtar kelimemiz "kurabiye yapımı" olsun.

Ana başlık: Pratik Kurabiye Yapımı ve Püf Noktaları
Alt başlıklar: Tatlı Kurabiye Yapımı
Tuzlu Kurabiye Yapımı

kodların içinde bu şekilde yer almalıdırlar:

<h1>Pratik Kurabiye Yapımı ve Püf Noktaları</h1>
<h2>Tatlı Kurabiye Yapımı</h2>
<h3>Tuzlu Kurabiye Yapımı</h3>

"Pratik Kurabiye Yapımı ve Püf Noktaları" bu makalemizin başlığı olabilir. O halde temadan ayarlamalar yapıp makale başlıklarının hep <h1> tagı içinde geçmesini sağlayabiliriz. Bazı temalarda bu zaten ayarlıdır. Bir sayfada sadece bir adet <h1> olmalıdır.
Diğer alt başlıkları manuel olarak h2 ve h3 taglarının içine alabiliriz.

Anahtarımız kurabiye yapımı olduğuna göre makalenin içinde bu kelimelerden bir kaçını da kullanmamız bize avantaj sağlayabilir: kurabiye tarifleri, çikolatalı kurabiye yapımı, basit kurabiye yapımı, ev yapımı kurabiye, tuzlu kurabiye tarifi, tatlı kurabiye yapımı. (wonder wheel aracını kullanın)

Ayrıca, bu durumda sitenin yiyecek içecek sektörü ile alakalı olması bir artı sağlayacaktır.

Anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edeceğiz. %4-%5 olabilir.
Benim eklemek istediğim bi şey var (kızmazsan). :p
Ana başlık dışında makale içinde alt başlıklar da olmalı. Ayrıca başlıklar için kullanılan "H" tagları hiyerarşik olmalı. Ve her ne kadar bazıları aksini iddia etse de sayfa içinde her "H" tagının 1 defa kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca "H" tagları içinde title da olmalı.
Makaleniz gerçekten anahtar kelimeniz ile alakalı olmalı. Yani Başlık "Hayvanlar" ise makaleniz "Hayvanlar şöyledir, hayvanlar böyledir..." şeklinde olmamalı, atlardan, eşeklerden de bahsetmelisiniz, hatta hayvanlardan hiç bi farkı olmayan bazı şahsiyetler var, onlardan da bahsedin..

akahaita çok kızdım. Yani ne kadar çok kızdığımı anlatamam, hala kızıyorum :D

Söylediklerine katılıyorum. Sadece alt başlıklar bir kaç tane olacağı için h2, h3, h4 bunlardan da bir kaç tane olması doğal olarak algılanacaktır.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi