İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Server Kapandığında otomatik olarak Açmak

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar Sunucuyu her 5 dakikada yada isteğe göre her 1 dakikada bir kontrol edip, bir sorun olduğunu farkedip yada o an server kilitlenmişse yada açılmıyorsa otomatik Serveri açan yada restart eden bir script. Böyle bişeyin kullanıldığını biliyorum ama ayrıntısını bilemiyorum. Bu oto-Kontrol scripti bir çok Server Sahibi kişiyi kurtarabilir. Örneğin bi sorun olursa en fazla bir kaç saniye kapalı kalıcak anlamına geliyor bu. Bunun nasıl yağıldığını bilen yazarsa buraya ayrıntılı bi şekilde sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Server kilitlendiğinde dışarıdan müdahale gerekir. Bu sistem pek çok almanya kaynaklı dedicated sunucu hizmeti veren firmalarda bu sistem var.

Server kilitlendiğinde kontrol panelinizden restart komutu verildiğinde bu komut doğrudan serveri değil serverin elektrik sistemini kontrol ederek sistemi yeniden yükleyebiliyor.

Ama benim bilmediğim başka sunucu sistemlerinde bu özellik varmıdır bilmiyorum.

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben de böyle bir şeyler aramıştım zamanında.Windows sunucumda php olunca doğal olarak kilitlenmeler oluyordu :)
Çözüm olarak da sunucuyu upgrade ettim, biraz da fazlalıkları sildim.Ama henüz test etmedim.

Eğer dediğin türden bir çözüm olursa, bence birçok kullanıcının işine yarayacaktır.

H

Hym

Misafir
script değilde bu özellik theplanet da var. orbis mi ne öyle birşeyler diyorlardı. bilgine.

GoTcHA

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
server zaten kitlenmişse mantık olarak bi yazılımla reset atamazsınız die düşünüyorum. gelen isteğe cevap veremez çünkü... ev1servers.net de falanda var otomatik monitoring ve reset sistemi, zbahadir'in da dediği gibi o serverin elektrik switchine reset atıyo sistem. biostan da elektrik geldiğinde otomatik olarak açılma seçeneğini aktif ediyolar. sistem böyle işliyo. ayrıca bu sistem windowsta pek verimli çalışmıyo çünkü php garip şekilde kitliyo windowsu. alet gelen isteklere cevap veriyo ama yinede işlem yapmıyo.

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zbahadir , GoTcHA
Arkadaşlar söylediğimi yanlış anlamışsınız, ben "Remote Reboot" tan yani Serveri tamamıyle elektrik sistemini kesip yeniden başlatmadan bahsetmiyorum.

Normal Server devrede iken, oluşan kitlenmeler vs... yada web Sayfalarının açmaması durumunda iken Server içerisinde bir oto kontrol mekanizmasından bahsediyorum. Yani Server server hali hazırda faal iken, sadece Appache'ye restart atıyor sanırım mantık bu. Ama bu bir scriptle mi yada başka bişeyle mi yapılıyor bilmiyorum. Yoksa elbette hiç cevap vermeyen bi servere script de başka bişey de işlemez yani mantık olarak. Ama dediğimi anlamışsınız umarım şimdi. Bu arada evet o Ev1'deki sistemi ben zaten kullanıyorum, Remote Reboo o senin dediğin, ama onu demiyorum. Bu olayı bilen arkadaşlar zaten doğru tepkiler yazmışlar yukarda, ama ayrıntısıyla bilen yok mu acaba

SLiM_BoY' Alıntı:
Ben de böyle bir şeyler aramıştım zamanında.Windows sunucumda php olunca doğal olarak kilitlenmeler oluyordu :)
Çözüm olarak da sunucuyu upgrade ettim, biraz da fazlalıkları sildim.Ama henüz test etmedim.

Eğer dediğin türden bir çözüm olursa, bence birçok kullanıcının işine yarayacaktır.
Evet Php benim Server da. Dediğin gibi evet Mysql'li serverlarda oluyor sanırım bu genelde. Bunu bilen biri varsa gerçekten çok faydalı olacak.

Hym' Alıntı:
script değilde bu özellik theplanet da var. orbis mi ne öyle birşeyler diyorlardı. bilgine.
Hmmm, bunu bir araştırmak lazım. Teşekkür ederim.

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Anladım şimdi sizin dediğinizi. :)

Arkadaşlar Sunucuyu her 5 dakikada yada isteğe göre her 1 dakikada bir kontrol edip, bir sorun olduğunu farkedip yada o an server kilitlenmişse yada açılmıyorsa otomatik Serveri açan yada restart eden bir script. Böyle bişeyin kullanıldığını biliyorum ama ayrıntısını bilemiyorum. Bu oto-Kontrol scripti bir çok Server Sahibi kişiyi kurtarabilir. Örneğin bi sorun olursa en fazla bir kaç saniye kapalı kalıcak anlamına geliyor bu. Bunun nasıl yağıldığını bilen yazarsa buraya ayrıntılı bi şekilde sevinirim.

Edit: Siz server kilitlenince dediğinizde konu yanlış anlaşılmış, Servis kilitlenmeleri demek daha doğru olacak sanırım.

Öyle bir sistemi ben şu an kullanıyorum, ama sadece Linux sunucular üzerinde çalışıyor.

Ufak bir script kendine tanımlı servisleri belli zaman aralıklarında check ediyor ve servis cevap vermiyorsa servisi start veya restart ediyor, aynı zamanda cep telefonuma da hata ile ilgili bir sms gönderiyor.

Bazı durumlarda servis start işlemi başarısız olursa başka bir sms gönderiyor ve ben SMS'e cevap yazarak servisi tekrar restart edebiliyorum.

Konu ilgini çektiyse nasıl yapılacağını anlatırım.

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zbahadir' Alıntı:
Anladım şimdi sizin dediğinizi. :)

Edit: Siz server kilitlenince dediğinizde konu yanlış anlaşılmış, Servis kilitlenmeleri demek daha doğru olacak sanırım.

Öyle bir sistemi ben şu an kullanıyorum, ama sadece Linux sunucular üzerinde çalışıyor.

Ufak bir script kendine tanımlı servisleri belli zaman aralıklarında check ediyor ve servis cevap vermiyorsa servisi start veya restart ediyor, aynı zamanda cep telefonuma da hata ile ilgili bir sms gönderiyor.

Bazı durumlarda servis start işlemi başarısız olursa başka bir sms gönderiyor ve ben SMS'e cevap yazarak servisi tekrar restart edebiliyorum.

Konu ilgini çektiyse nasıl yapılacağını anlatırım.
Evet Bahadır, benim istediğim de bu. Bunu nasıl kurabiliriz ayrıntılı bir şekilde anlatabilirsen çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kullandığın Linux dağıtımı hangisidir? Onu yazarsan onun üzerine ayrıntılı olarak anlatmaya çalışırım.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Bu, dedicated hostu olan herkesi ilgilendiren bir konu.
Cozumu ozelde degilde forumda paylasirsaniz sevinirim (+rep)

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bütün Linux dağıtımlarında kullanılacak bir script hazırlıyorum. Başlık aşağılarda kalmasın diye yazayım dedim. Bir kaç gün içerisinde scripti buradan veririm.

İşlerim yoğunluğu nedeniyle hemen yapamıyorum maalesef.

WhiteKey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
2 server aralıklarla birbirini kontrol eder ardarda 2 denemede sonuç olumsuz olursa [email protected] a standart restart maili atılır (heryerin maili vardır) sonuç beyni minimum seviyede yorarak üst düzey parmaklı restart :)

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zbahadir' Alıntı:
Kullandığın Linux dağıtımı hangisidir? Onu yazarsan onun üzerine ayrıntılı olarak anlatmaya çalışırım.
Red-Hat kullanıyorum, ama yakında server değiştiricem, o ne olur bilemem. Teşekkür ederim bu arada

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu konuda acaba bi gelişme var mı diye yazmak istedim. Şu anda sık sık kapanma yaşandığı için de çok lazım gerçekten.

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çok özür dilerim arkadaşlar, bu konuyu burada unutmuşum ama bir şey daha öğrenmiş olduk. Ben bu programı bilmiyordum onun için kendim hazırlamıştım, bu program daha profesyonel olduğundan artık bende bu programı kullanabilirim.

Teşekkürler okan23

Y

ysf

Misafir
Merhabalar ;

windows için yorum yapamayacağım. Fakat linux sunucularda crontab kullanılarak belirli periyodlarla loadlar kontrol ettirilip, nokta atışı yapılabilir. Örnek vermek gerekirse loadlar 10 üstüne çıktığı zaman process lerden sunucuyu en fazla yoran ( bu load tanimlanmalidir ) process e kill atilabilir. Eğer sorun devam ediyorsa ( 3 defa process killendi ve halen loadlar 10 üzeri ise ) sunucu restart ettirilebilir.

Saygılar

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5