İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Şu forumu adam edin artık - Kendinize gelin..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kuaza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Şimdi iyinet aşığı değilim ama arada bir giriyorum bu foruma. Ama iyiliğiniz ve üyelerin iyiliği için artık söylemek istiyorum içimde kalmasın :D Foruma ciddi çeki düzen gelmesi lazım özellikle şuandaki tasarımın ne kadar itici olduğunu anlatamam bile. Çoğu zaman konulara ulaşamıyorum çıkıyorum.

iyinet forumun şuanda bir tek adı var başkada bişeyi yok. rakip olarak gördüklerinizi bence artık rakip olarak görmeyin bence hala o kaliteye ulaşılmamış. Umarım bundan sonraki dönemde iyi kararlar alır forumu kalkındırırsınız. Bu boşluğu yeni açılan çıkarcı forumların değil iyinetin doldurmasından yanayım.

Saygılar - bir dost...

kfy2000

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kalite konusunda iyinet i tek tutarım arkadaşım.

Diğerlerinde inanılmaz bir bilgi kirliliği var. Ticaret sitesine dönmüş durumdalar.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
İyineti sizin tabirinizle "adam" eden hiçbir zaman tasarım falan olmadı. Eğer bu forumu az çok biliyorsanız bunu tahmin etmeniz çok zor olmasa gerek. İyinet her zaman üyeleri ile var oldu. İyinet bir kişi veya birkaç kişiden oluşmuyor. İyinet benim ve aynı zamanda sizsiniz. Bunu anlayan üyeler zaten burada şu anda.

Çok fazla webmaster forumu açıldı. Biz rekabet peşinde değiliz hiç olmadık da. Az olsun kaliteli olsun benim fikrim budur. Evet eskisi kadar aktif olmayabilir. Aktif forumları da görüyoruz. Bazı forumlarda mevcut olan subjektif ve çıkar amaçlı paylaşımları iyinette göremezsiniz.

Bazı konulara ulaşamıyormuşsunuz onlar hangileri?

Bizim düşmanımız yok zaten.

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Kuaza (yanlış hatırlamıyorsam) iyidir ya, söylediklerine kulak vermek gerekiyor. Belli ki buranın daha iyi ve etkili olmasını istiyor ki, ne kadar güzel bir istek.

Not: Yanlış başlık rijit kaçmış ha, "adam edin" ve "kendinize gelin" kelimeleri olmamış...

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Biz sizler için varız
Fikirleriniz bizler için önemli
Sizin isteklerinizi her zaman değerlendiriyoruz
vs.vs.vs.

Bunların hepsi yalan dolan. Yıllardır forumda bir hevesli yönetici çıkar buna benzer bi kaç konu açar ama ya kararlarında ya da uygulamalarında bu hevesi hiç bir zaman göstermez. Göstermezde. Yaptıkları bazen biri için etkisiz, biri için etkili olabilir. Forumu yönetenlerin öncelikle düşünen insan olmaları gerekmekte. Düşündüklerini sanmaları bu forumu bu hale getirdi.

Kısacası bu saatten sonra hiç bir şey olmaz.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Arkadaşlar iyinet'in belirli bir çizgisi var.Bu çizgide devam ediyor.
Temaya falan çok takılıyoruz.Ben temasını herkesin beğendiği bir iyinet hiç görmedim. :)

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
86
eskisi kadar aktif olmadıkca kaybeder.
webmaster dünyasında kaç kişi var hobi için yapan kusura bakmayın ama çok geride kaldı iyinet... firefox actıgımızda ilk girdigimiz site iyinetti şimdi haftada bir kere girdigimiz
neden mi ?
gelişmedi
neden gelişmedi ?
bilmiyorum

ama iyinet çok iyi yerleri hakkediyordu evet kaliteli ama kaliteye talep olmadıktan sonra pekte anlamı kalmıyor.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Daha kötü günleri oldu... bir günde sadece birkaç mesaj yazıldığı günleri oldu.

Bu kadar karamsar olmayın :)

May

0
İyinet Üyesi
Reaction score
27
Webmaster araçları falan koyun bari de girmek için bir nedenimiz kalsın şu foruma

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Herkes her turlu elestiriye acik olmali. Ama elestirilerin yapici olabilmesi icin atomik ve actionable (Turkce karsiligi ne bilmiyorum) olmasi gerekir. Yani cok genelleyici "forumu adam edin", "tema cok itici" gibi elestiriler cok aciklayici olmuyor ve eee ne yapmam lazim bunu duzeltmek icin sorusunu cevaplamiyor. Nelerin problemli oldugunu maddeler halinde yazabilirseniz ve hatta mumkunse cozum onerebilirseniz iste o zaman bir yere varilabilir. Kisace sadece bir problemi detayli olarak ifade edebilirseniz ve kafanizdaki cozumu isaret edebilseniz dahi bundan cok daha fazla iyi olacaktir.

Sayin adminler, eger uyeleri musteri gibi gormeye baslarsaniz sorunlarin detayina inmek icin daha fazla sebep bulabilirsiniz diye dusunuyorum. Sonucta sorununu adreslemediginiz her uye foruma biraz daha kusecektir ve en nihayetinde kapinizi calmaz olacaktir. Eger sikayette detay yoksa sorunun temellerine inmek icin sikayet eden uyeye ne? nasil? neden? sorularini sormaniz gerekir.

kuaza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Kalite konusunda iyinet i tek tutarım arkadaşım.

Diğerlerinde inanılmaz bir bilgi kirliliği var. Ticaret sitesine dönmüş durumdalar.
Kalite nerde peki isimdemi? içindemi ?

İyineti sizin tabirinizle "adam" eden hiçbir zaman tasarım falan olmadı. Eğer bu forumu az çok biliyorsanız bunu tahmin etmeniz çok zor olmasa gerek. İyinet her zaman üyeleri ile var oldu. İyinet bir kişi veya birkaç kişiden oluşmuyor. İyinet benim ve aynı zamanda sizsiniz. Bunu anlayan üyeler zaten burada şu anda.

Çok fazla webmaster forumu açıldı. Biz rekabet peşinde değiliz hiç olmadık da. Az olsun kaliteli olsun benim fikrim budur. Evet eskisi kadar aktif olmayabilir. Aktif forumları da görüyoruz. Bazı forumlarda mevcut olan subjektif ve çıkar amaçlı paylaşımları iyinette göremezsiniz.

Bazı konulara ulaşamıyormuşsunuz onlar hangileri?

Bizim düşmanımız yok zaten.
Biraz sert eleştiriyor olabilirim ama bunlar olumlu eleştiri. iyinet'e şuanda adam olmuş gözüyle bakanlar onun çok iyi olmasını isteyenlerdir. Ancak gerçekte o statüye ulaşılamadı ben bburayı bildiğimden beride böyle. Her geçen dönemde bu çizgi gittikçe aşağılara indi.

Rekabet peşinde değilsiniz görüyorum yoksa üyelerin eleştirilerini ve şikayetlerini dikkate alırdınız. Bu yüzden her geçen gün buraya gelen üye sayısı azalıyor ve bu yüzden hiç aktif olmuyor. Rekabet düşmanca yapılmadığı sürece her zaman kaliteyi beraberinde getirir. Bunu görmenizi umuyorum.

Az olan bir şey kaliteli değildir, yeni başlamış demektir. Kalite için çoğunluğun katılımına ihtiyaç vardırki buda iyinetde yok. Bunun içinde hiçbir önlem alınmıyor.

Kuaza (yanlış hatırlamıyorsam) iyidir ya, söylediklerine kulak vermek gerekiyor. Belli ki buranın daha iyi ve etkili olmasını istiyor ki, ne kadar güzel bir istek.

Not: Yanlış başlık rijit kaçmış ha, "adam edin" ve "kendinize gelin" kelimeleri olmamış...
Teşekkürler ama başlık yerinde oldu :D lafım içindeki üyelere değil forumaydı...

Arkadaşlar iyinet'in belirli bir çizgisi var.Bu çizgide devam ediyor.
Temaya falan çok takılıyoruz.Ben temasını herkesin beğendiği bir iyinet hiç görmedim. :)
Konu sadece tema değil. Bu görünüşle kim iyinet kaliteli diyebilir? Daha önce siteyi bilmeyen birisi gelsin, emin olun sonrasında bir daha gelmez. Çünkü Kalite kadar görünüşde herzaman önemlidir. Bunun en sonunda anlayacağınızı düşünüyorum.

Herkes her turlu elestiriye acik olmali. Ama elestirilerin yapici olabilmesi icin atomik ve actionable (Turkce karsiligi ne bilmiyorum) olmasi gerekir. Yani cok genelleyici "forumu adam edin", "tema cok itici" gibi elestiriler cok aciklayici olmuyor ve eee ne yapmam lazim bunu duzeltmek icin sorusunu cevaplamiyor. Nelerin problemli oldugunu maddeler halinde yazabilirseniz ve hatta mumkunse cozum onerebilirseniz iste o zaman bir yere varilabilir. Kisace sadece bir problemi detayli olarak ifade edebilirseniz ve kafanizdaki cozumu isaret edebilseniz dahi bundan cok daha fazla iyi olacaktir.

Sayin adminler, eger uyeleri musteri gibi gormeye baslarsaniz sorunlarin detayina inmek icin daha fazla sebep bulabilirsiniz diye dusunuyorum. Sonucta sorununu adreslemediginiz her uye foruma biraz daha kusecektir ve en nihayetinde kapinizi calmaz olacaktir. Eger sikayette detay yoksa sorunun temellerine inmek icin sikayet eden uyeye ne? nasil? neden? sorularini sormaniz gerekir.
İlk mesajımda zaten herşeyi yazdım :D neden sorusuna bakmak için iyi okuyup düşünmek yeterlidir. Forum şu haliyle çok kötü diyorsam anlayınki herşeyinin değişmesi gerektir...

Eleştirilerim forumun ve kalitesinin iyileştirilmesi yönünde. Bir yerden başlamak istiyorsanız seo yarışmaları yerine tasarım ve katkı yapacak içerik yöneticilerine ağırlık verin ve birbiri ile etkileşimde ve iletişimde olan bir yönetim ekii oluşturun. Şuankileri değiştirin demiyorum toplanıp bir iyinet yasası oluşturun bunun üzerinden etkinliğinizi artırmaya çalışın.

Ama en önce yapmanız gereken bir konu açıp üyelerin şikayetlerini ve önerilerini dinleyin, liste oluşturun, ve tek tek uygulamaya koyun önem sırasına göre.. Bu sizi farklı kılar, kalteyi artırır..

Saygılar, bir dost..

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Abi sence sorun forumda mı yoksa ülke olarak internet kullanıcılarımızın ağırlıklı olarak niteliksiz olmasında mı? Yani, sence uygun amillerle insanlar nitelikli paylaşım seviyesine çekilebilir mi? bu potansiyel bizde var mı?

kuaza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Abi sence sorun forumda mı yoksa ülke olarak internet kullanıcılarımızın ağırlıklı olarak niteliksiz olmasında mı? Yani, sence uygun amillerle insanlar nitelikli paylaşım seviyesine çekilebilir mi? bu potansiyel bizde var mı?

Ülkede hatda dünyada nitelikli Türk çok var. Ama bunlar neden iyinetde takılsın bilgilerini yada satış konularını paylaşsın? siz bana bir neden söyleyin :D

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Abi burada bilen adam her şeyi paylaşır mı sana soruyorum? daha iyi bir net ortamı için elbette bir şeyler paylaşılıyor ama kimse kendini öne çıkaran farkları ve sırlarını, yani işin püf noktalarını anlatarak rakiplerine bir şeyler öğretmek istemez. Haksız mıyım Samet? ("Doğru, haklısınız; Başkanım." demen gerekiyor şu anda.)

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Arkadaşlar,
Bizler eski üyeyiz.Eğer aramızda eski üye varsa onlar da ortamın neden böyle olduğunu bilirler.
5 sene önce böyle değildi.
İyinet ve r10 vardı.İkisi de çok güzeldi.Şimdi bir sürü webmaster forumu var.Hiti olsa bile istenilen içerik yok.Ne r10 ne iyinet ne de diğerleri buna sahip değil.
Seneler önce 40-50 bin kelimelik makaleleri yazan insanlar şu devirde yok artık.Varsa da forumlarda değiller.Forumlara giriyorlarsa bile yazmıyorlar.Bu iyinet'in suçu değildir.Belki şu ana kadar iyinet'i yargılıyorduk ama lütfen diğer forumlara da bir göz atın.
Tartışmamız gereken iyinet veya r10 veya bir x forum değildir.Piyasanın durumu budur.

Moderatör tarafında düzenlendi:

kuaza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Abi burada bilen adam her şeyi paylaşır mı sana soruyorum? daha iyi bir net ortamı için elbette bir şeyler paylaşılıyor ama kimse kendini öne çıkaran farkları ve sırlarını, yani işin püf noktalarını anlatarak rakiplerine bir şeyler öğretmek istemez. Haksız mıyım Samet? ("Doğru, haklısınız; Başkanım." demen gerekiyor şu anda.)
Söylediğin kişiler bildiklerini zaten internetden bulup öğreniyor onların yazmasına gerek varmı :D Ben bloğumda ne biliyorsam yazarım, neden burda da paylaşmayayım ? altına kaynak yazmak kaydıyla :D bunu başkalarınında yaptığına eminim..

Paylaşım sorununa genel bakalım. Artık internet kullanıcıları bilinçleniyor ve kendi bloglarını açmak istiyorlar. Kendi bloğu olan adamda burda gelip birşey yazmaz. Paylaşırsada altına bloğunun linkini koyarki bence bu bile bir artıdır. Bunun olmasınıda sağlayabiliriz.

Neden kullanıcılara bulduğumuz suçu kendimize bulmuyoruz, Onlar değişiyor değil mi ? peki biz neden yani iyinet neden değişmiyor. Piyasa analizine göre yol haritası belirlemek yeni projeler geliştirmek zor değil. Ekip var, site var, sağlam barındırıcılar var ama vizyon yok. Büyük eksik burda başlıyor işde..

Moderatör tarafında düzenlendi:

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
peki sana soralım ozaman
temanın değişmesi iyinete ne gibi bir katkı sağlayacak?
kendinize gelin derken nasıl bir kendimize gelinmişlik bekliyorsun? (forumun hali ortada)
seninde söylediğin gibi insanlar artık kendi bloglarını açıyorlar ve buda paylaşımı engelliyor, biz insanlara gelin burda paylaşın mı diyeceğiz?
forumun aktif olmaması sence bundan dolayımıdır?
ve büyük bir soru geliyor
iyinetin aktif olması için ne öneriyorsun?

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Söylediğin kişiler bildiklerini zaten internetden bulup öğreniyor onların yazmasına gerek varmı :D Ben bloğumda ne biliyorsam yazarım, neden burda da paylaşmayayım ? altına kaynak yazmak kaydıyla :D bunu başkalarınında yaptığına eminim..

Paylaşım sorununa genel bakalım. Artık internet kullanıcıları bilinçleniyor ve kendi bloglarını açmak istiyorlar. Kendi bloğu olan adamda burda gelip birşey yazmaz. Paylaşırsada altına bloğunun linkini koyarki bence bu bile bir artıdır. Bunun olmasınıda sağlayabiliriz.

Neden kullanıcılara bulduğumuz suçu kendimize bulmuyoruz, Onlar değişiyor değil mi ? peki biz neden yani iyinet neden değişmiyor. Piyasa analizine göre yol haritası belirlemek yeni projeler geliştirmek zor değil. Ekip var, site var, sağlam barındırıcılar var ama vizyon yok. Büyük eksik burda başlıyor işde..

Sıradan bir insan olarak dediklerin doğru. Ancak burada bir wm kimliğinle yazınca senin adına hak veremiyorum yazdıklarına.
Çünkü sen ve senin gibi pek çok kişi düzenin ne olduğunu bilmesi lazım. Ucundan sonundan bilemiyorum ama bir şekilde sektörün içindesin. Burası bir forum. Senin yukarıda yazdıkların ise sosyal imleme diye adlandırıldı biliyorsun. Peki ne yapsın Calvin, pinterest gibimi olsun burası? Ya da ona benzer diğerleri gibi mi? Ancak burası forum öncelikle bunu bilmek gerekli. Forumda paylaşım yapmanızı kimse engellemiyor zaten. Altında imza atılmasıda yasak değil. Fakat senin gibi 30 kişinin ya da 300 kişinin bunu yapması forumu tavana çıkarmayacaktır. Forum ilk önceleri soru-cevap şeklindeydi. Ardından insanlar bildiklerini makale havasında ekleyip sabit konu oluyordu. Ancak şimdi herkes kendi bloğunda yazıyor. Hem de birbirinden alıntı halde. Birinin hatalı ya da eksik anlattığı bir konuyu sözde özgün yazacak diye eveleyip geveleyip yine hatalı sonuca ulaştıran binlerce konu var internette. Herkes kendi yazmak istiyor, herkes banner alıp para kazanmak istiyor bu şartlarda kim neyi neden paylaşsın?

Biraz mantığı anlamak gerekli. Mesela sen Sql ile alakalı 20 konu açsan ve bu konularında hem özgün hem de doğru bilgiler olsa ve bunu ben takip ediyorsam sql ilgimden dolayı takip ederim. Senin açtığın 20 konuyu takip ettiysem başka bir gün buna benzer bilgiler almak istediğimde buraya değil direk senin sitene, senin siten gibi 10 ayrı siteye girerim. İşte iyinet ya da diğerlerinin düşüş sebepleri bu halkanında içinde olduğu zincirdir.

Burada bir suçlu bir yok. Sadece ayak uyduramamak, sağlıklı analiz edememe eksikliği var.
Örneğin ben bir yıldır hiç gazete satın almadım. ipad uygulamalarından takip ediyorum para isteyenede ucuz diye ödüyorum. İstediğim zamanda açıp okuyorum. Ama gazete satın almıyorum. Senin örneğinde gazeteyi ayaklandıralım hevesi var. Olmaz ki geçti o devir artık. Bitti gitti. Forum mantığıda öyle. Oda geçti gitti. Bir kaç yıl sonra belki hiç kalmayacak belki tekrar geri gelecek öngöremiyorum ama şu an ki durum kişilerle değil internetin kendi değişimiyle alakalı.

kuaza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
peki sana soralım ozaman
temanın değişmesi iyinete ne gibi bir katkı sağlayacak?
kendinize gelin derken nasıl bir kendimize gelinmişlik bekliyorsun? (forumun hali ortada)
seninde söylediğin gibi insanlar artık kendi bloglarını açıyorlar ve buda paylaşımı engelliyor, biz insanlara gelin burda paylaşın mı diyeceğiz?
forumun aktif olmaması sence bundan dolayımıdır?
ve büyük bir soru geliyor
iyinetin aktif olması için ne öneriyorsun?
Size hoş ve güzel gelen bir şey varsa onunla olmak isterseniz, orda takılmak hoşunuza gider çünkü sizi orda tutacak bir şey vardır illaki, görüntü, arkadaş çevresi,ortamı v.s İnsanlar blog açmaya başladıysa iyinetde blog dağıtmaya yada bloglarında yararlı olacak makaleler yayınlamaya başlasın. İlla bir şey yapılackasa zaten dediğim gibi yönetim kadrosu toplanır bir vizyon belirlenir. Sonrada üyelerin öneri ve görüşleri dinlenir. Sonrasında herkes yol haritası çizer.

Şimdi olduğum yerde iyineti zirveye taşıyacak şeyleri söylememi beklemeyin benden çünkü herşey kademeli olmak zorunda ve oluşacak sonuca göre yeni şeyler düşünülür. Ben önerimi sundum gerisi sizlere kalmış. ama şunuda unutmayın ben bu foruma şuanki hali yüzünden gelmiyorsam kaliteli üyeleride boş yere beklemeyin... Yok iyi netdi, kaliteli üyelerdi, eski üyelerdi bunları bırakın lütfen..

Sıradan bir insan olarak dediklerin doğru. Ancak burada bir wm kimliğinle yazınca senin adına hak veremiyorum yazdıklarına.
Çünkü sen ve senin gibi pek çok kişi düzenin ne olduğunu bilmesi lazım. Ucundan sonundan bilemiyorum ama bir şekilde sektörün içindesin. Burası bir forum. Senin yukarıda yazdıkların ise sosyal imleme diye adlandırıldı biliyorsun. Peki ne yapsın Calvin, pinterest gibimi olsun burası? Ya da ona benzer diğerleri gibi mi? Ancak burası forum öncelikle bunu bilmek gerekli. Forumda paylaşım yapmanızı kimse engellemiyor zaten. Altında imza atılmasıda yasak değil. Fakat senin gibi 30 kişinin ya da 300 kişinin bunu yapması forumu tavana çıkarmayacaktır. Forum ilk önceleri soru-cevap şeklindeydi. Ardından insanlar bildiklerini makale havasında ekleyip sabit konu oluyordu. Ancak şimdi herkes kendi bloğunda yazıyor. Hem de birbirinden alıntı halde. Birinin hatalı ya da eksik anlattığı bir konuyu sözde özgün yazacak diye eveleyip geveleyip yine hatalı sonuca ulaştıran binlerce konu var internette. Herkes kendi yazmak istiyor, herkes banner alıp para kazanmak istiyor bu şartlarda kim neyi neden paylaşsın?

Biraz mantığı anlamak gerekli. Mesela sen Sql ile alakalı 20 konu açsan ve bu konularında hem özgün hem de doğru bilgiler olsa ve bunu ben takip ediyorsam sql ilgimden dolayı takip ederim. Senin açtığın 20 konuyu takip ettiysem başka bir gün buna benzer bilgiler almak istediğimde buraya değil direk senin sitene, senin siten gibi 10 ayrı siteye girerim. İşte iyinet ya da diğerlerinin düşüş sebepleri bu halkanında içinde olduğu zincirdir.

Burada bir suçlu bir yok. Sadece ayak uyduramamak, sağlıklı analiz edememe eksikliği var.
Örneğin ben bir yıldır hiç gazete satın almadım. ipad uygulamalarından takip ediyorum para isteyenede ucuz diye ödüyorum. İstediğim zamanda açıp okuyorum. Ama gazete satın almıyorum. Senin örneğinde gazeteyi ayaklandıralım hevesi var. Olmaz ki geçti o devir artık. Bitti gitti. Forum mantığıda öyle. Oda geçti gitti. Bir kaç yıl sonra belki hiç kalmayacak belki tekrar geri gelecek öngöremiyorum ama şu an ki durum kişilerle değil internetin kendi değişimiyle alakalı.
forum kültürü biteli 5 yıldan fazla oldu. ancak hala insanlar soru cevap forumlarında. Zaman geçiyor ama hala öğrenmeye aç bir yeni nesilde doğuyor büyüyor. Siz eskileri düşüneceğinize yenileride düşünün bence. Biten tek şey vardır oda umut, sonrasında bişey kalmamıştır :D

Line

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48
Bence piyasa artık doydu ve insanların gelirleri düşmeye başladı.Benim bu işi bırakma sebebim 1 sene önce 10 liraya yaptığım işlemi ertesi sene 1 liraya bile yapamamam.İş ele ayağa düşünce az birşey olaylardan haberi olan insanlarda bu işlerden elini eteğini çektiler.Böyle kısır döngü içinde gidiyor birşeyler..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5