İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sunucu reboot zamanı?

hekimce

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tecrübelerinize dayanarak, sunucuda her hangi bir sorun yoksa sunucunun yeniden başlatılması için (reboot) dikakt edilmesi gereken genel bir kriter var mıdır?

swap dosyaları veya başka dikkate alınması gereken bir parametre var mı?

Yoksa sorun çıkarmadığı sürece sunucu yeniden başlatılmamalı mı?

teşekkürler

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Son seçenek. Sorun çıktığında dahi reboot edilmeden kurtarılabilir, rebootu çare olarak düşündürecek konuma geldiğinde zaten büyük ihtimalle donanımda veya kullanılan birşeyde bir problem vardır. Tabii bu linux için geçerli.

Yapılan değişikliklerin sisteme geçmesi için sistemin yeniden başlatılması gerekiyor diye mesaj veren işletim sistemlerinde reboot edilmeli:)

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Son seçenek. Sorun çıktığında dahi reboot edilmeden kurtarılabilir, rebootu çare olarak düşündürecek konuma geldiğinde zaten büyük ihtimalle donanımda veya kullanılan birşeyde bir problem vardır. Tabii bu linux için geçerli.

Yapılan değişikliklerin sisteme geçmesi için sistemin yeniden başlatılması gerekiyor diye mesaj veren işletim sistemlerinde reboot edilmeli:)
ciddi misin, ben kafama göre reboot atıyordum sunucuya allahtan bir sey olmamıs. 24 saatte bir reboot atıyordum hatta, sunucu biraz kendine gelsin diye, demek hata yapmısım :D

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
ciddi misin, ben kafama göre reboot atıyordum sunucuya allahtan bir sey olmamıs. 24 saatte bir reboot atıyordum hatta, sunucu biraz kendine gelsin diye, demek hata yapmısım :D

Ya atınca da ölmez tabii de, ben zamanında reboot edildi diye geri dönmeyen çok fazla makinayla karşılaşınca biraz yanlı yaklaşıyorum konuya. Tabi durup dururken olmaz da windows gibi olmayınca birşey değiştiriyorsun ya da bir işlem yapıyorsun, sonra reboot etmeyip ne yaptığını unutuyorsun, 3 ay sonra reboot edilince bir sürü uğraş çıkıyor.

Geçenlerde makinanın birindeki disklerden birini çıkarttırırken, adama makinayı kapatmadan yapsan olur mu gibi bir saçma ricada bulundum da hayatına kastım var zannetti:)

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Serverlari 30 ile 60 gun arasinda 1 kere reboot etmekte fayda var.

hekimce

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sanırım yanlış anlaşıldı.
directadmin yönetici panelinde bir reboot seçeneği var, yoksa theplanet sunucularındaki gibi elle (manuel olarak) reboot yaptırmayı kastetmemiştim.

bunun için de aynı durum mu geçerli?

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Panellerden anlamam, ama reboot reboot dur nasil ypatigin farkeder mi?

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
sunucu(lin) çok ağırlaşırsa atılabilirmi, bir kere bana oldu mysql filan kitlendi reboot yaptım , düzeldi hatta site hızlandı, bir arkadaşımızda 2günde bir reboot yap diyo..

yokmu ortası bunun

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
her gece 5 te atın derim

ama yiyorsa:)

şahsen 5-6 kere yaşadım.attım gelmedi.riski göze alıyorsanız atın

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Reboot atınca mevcut bütün insanlar ağdan atılacak, servisler yeniden başlayacak doğal olarak hızlanması normal. Ama yeniden insanlar bağlanmaya başladıkça aynı sorun tekrar başlayacaktır. Optimizasyon ya da daha fazla RAM sorunları çözer, reboot değil.

Uptime'ın yük ile doğrudan bir ilişiği yok, örnek:

[root@new ~]# w
05:59:18 up 42 days, 17:05, 1 user, load average: 0.00, 0.00, 0.00

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
reboot bir sorun çözmez o sırada servere bağlı olanları atar ve çalışan şeyleri kapatır. siz sorunun kaynağını bulmadıktan sonra eski haline geri dönmesi uzun sürmez.

kaldıki HostBank24'ün dediği gibi reboot risktir, makinada zaten sorun varsa geri gelmeme olasılığı yüksektir. Disk hatalarının çoğu reboot sırasında olur.

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sorunları bulabilmek için servisleri restart edip mümkünse /var/log altına bakarak çözümleri üretmeye çalışınız

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
benim gibiler belki forumu sorularıyla bezdiriyo ama kusurumuza bakmayın, yinede hayal gücümü çalıştırıp , sorun çözmeye uğraşıyorum ,

bir çözüm buldummu bilmiyorum , farkettimki sunucuyu komple reboot etmeden , sadece Mysql ve Apach restart yaparakta , sunucu bayağı hızlanıyor , rahatlıyor..

ne dersiniz bununda zararı varmı ,

not: param olsa scriptin db sini optimize yaptırıcam ama bu aralar, böle idare ediyom işte:)

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
[root@server root]# uptime
16:52:08 up 78 days, 18:19, 1 user, load average: 1.22, 1.48, 1.52

---

Şarj edilebilir bir pil düşünün. ilk aldığınızda 10 gün gidiyor. her bittiğinde dolduruyorsunu, her bittiğinde tekrardan şarj ediyorsunuz. aaa oda ne aradan 1 yıl geçmiş bir bakıyorsunuz artık 4 gün gidiyor şarjı. üzülüyorsunuz doğal olarak.

Ana fikrimize gelince; siz bilirsiniz isterseniz günde 50 defa reboot atın ama yukarıdaki olayda olduğu gibi üzülecek siz olacaksınız.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Evet öyle zamanlarda apache ve mysqld restartı cron'a al, 20 dakikada bir atsın, ya da loadu check etsin, 2 den fazlaysa service restart atsın. Böylece bazı ziyaretçilerin sayfa gezme zevklerini arttırabilirsin.

Mickey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Angelo'nun dediğini yapan bir program var linux altında ni-osman vermişti unuttum ismini loadları kontrol ediyor hangisi kastırıyor veya yüksek tutuyorsa onu restart atıyordu çok akıllı bir programdı bilen varsa yazabilirmi?

mrt

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Angelo'nun dediğini yapan bir program var linux altında ni-osman vermişti unuttum ismini loadları kontrol ediyor hangisi kastırıyor veya yüksek tutuyorsa onu restart atıyordu çok akıllı bir programdı bilen varsa yazabilirmi?

System Integrity Monitor

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
enson 8 gun once guncellemeler be bileşenleri kurduktan sonra restart ettim sunuyucu sorun olmadığı surece neden restart edeyimki sunucunuzu hic restart etmeyin demiyorum ama gunde birkere restert biraz acemice olur 30 gunde bir sunucunun kendine gelmesi icin restart etseniz kafidir kanımca

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5