İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Telekom'un reklam stratejisi, dikkat edilmesi gerekli

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kurtlar vadisi dizisinin ne kadar büyük kitleler tarafından izlendiğini ve ne kadar etkili olduğunu bilirsiniz.

cem yılmazda en az kurtlar vadisi kadar etkili, en azından yaptığı işler akılda kalıcı

gelmek istediğim konu şu; kurtlar vadisinin en son bölümünde görüntülü telefon kullanıldı ve telefon yerel hatta çalışıyordu, yani gsm değil. onu gördüğümde "telekomun böyle bir alt yapısı yokki" demiştim ama telekom sanki duydu dediğimi, cem yılmazın alıştığımız reklamlarının dışında özel bir reklam çalışması ile cevabını verdi. belki sadece bir tesadüftür. ama ikisi aynı anda yayınlandı.

bu iş sanal reklam değil, doğrudan bir kültür meselesi. Telekom görüntülü telefon olayını gsm şebekelerinden daha iyi tanıttı ve bence bu işin pazarlamasında gerçekten başarılı olacak.

ticaretle ilgilenen arkadaşların dikkatini çekmek için yazdım bu yazıyı, reklam ve pazarlama konusunda örnek alınabilecek bir çalışmadır. umarım hepimize bir katkısı olur.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Cep telefonlarındaki görüntü hizmetinin fahiş fiyatlarda olacağına eminim. Belkide lansman yapılırken bu bile etki etmiştir firmalara.
Ancak anyamadığım yazınız şu ;
bu iş sanal reklam değil, doğrudan bir kültür meselesi.
Bir maddenin reklamıyla, kültürü nasıl bağdaştırdınız anlayamadım ?

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Neyi ne zaman, nasıl yapacağını bilmek ile ilgili kültür.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
yok zaten reklamın kendisi bir kültür olduğu için işin içinden çıkamadım. :D
Yıllardır sektörde olan biri olarak garipsedim biraz galiba.

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Cep telefonlarındaki görüntü hizmetinin fahiş fiyatlarda olacağına eminim. Belkide lansman yapılırken bu bile etki etmiştir firmalara.
Ancak anyamadığım yazınız şu ;
bu iş sanal reklam değil, doğrudan bir kültür meselesi.
Bir maddenin reklamıyla, kültürü nasıl bağdaştırdınız anlayamadım ?

bu reklam çalışması film içinde "sanal reklam" uygulaması olarak yapılmadı, izleyenlere "bakın böyle bir teknoloji de var" demek istendi. değinmek istediğim nokta ise toplumun herhangi bir konu hakkında bilgilendirilmesi sonucunda toplumun bunu benimsemesi, uygulaması ve sonuç olarak kültür haline gelmesidir.

kültür kelimesini "uygulamalı bilgilendirme" diye değiştirirsek daha doğru olacak sanırım.

myguitar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Reklamlarda kullanılan "espriler" çok saçma (gülme efektleri vs.. cabası) kendi çevremde reklamlara gülene yada çok iyi iş çıkarmış diyene rastlamadım şimdiye kadar..

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Reklamlarda kullanılan "espriler" çok saçma (gülme efektleri vs.. cabası) kendi çevremde reklamlara gülene yada çok iyi iş çıkarmış diyene rastlamadım şimdiye kadar..

insanlar cem yılmazın telekom reklamalrını gülmek için izlemiyor zaten. Cem yılmazın popülaritesi kullanılıyor ve bu popülarite cem yılmaz mizah yönünden kaynaklanıyor. Bu şekilde olması gayet doğal.

FrontPage

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu kadar çok kişinin izlediği bir dizinin her bir karesinden farklı reklamlar çıkartılması ve kullanılması gayet doğal ve normal bence..
Dikkat edilmesi gereken konuyu anlamadım ben.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
bu reklam çalışması film içinde "sanal reklam" uygulaması olarak yapılmadı, izleyenlere "bakın böyle bir teknoloji de var" demek istendi. değinmek istediğim nokta ise toplumun herhangi bir konu hakkında bilgilendirilmesi sonucunda toplumun bunu benimsemesi, uygulaması ve sonuç olarak kültür haline gelmesidir.

kültür kelimesini "uygulamalı bilgilendirme" diye değiştirirsek daha doğru olacak sanırım.

Tamamdır dostum demek istediğini şimdi daha iyi anladım.

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
insanlar cem yılmazın telekom reklamalrını gülmek için izlemiyor zaten. Cem yılmazın popülaritesi kullanılıyor ve bu popülarite cem yılmaz mizah yönünden kaynaklanıyor. Bu şekilde olması gayet doğal.

peki popüler insanları reklamlarda kullanmak ne kadar etkili ve mantıklı? mesela birçok mobilya ve halı markası ünlülerle reklam yapıyor, sizin ve çevrenizdekilerin üzerinde olumlu etkisi varmı?

aslında bu konuya değindiğiniz iyi oldu, ünlüler bize birşey satın aldırabilirler mi? marka bilinirliliğine faydası olur mu? üzerinde konuşursak sanırım faydalı olacak.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
bu kadar çok kişinin izlediği bir dizinin her bir karesinden farklı reklamlar çıkartılması ve kullanılması gayet doğal ve normal bence..
Dikkat edilmesi gereken konuyu anlamadım ben.

Aslında kendiside demiş arkadaşın "belki tesadüftür" diye. Ancak şu varki sanal reklam uygulaması RTÜK tarafından zaten yasak. Özellikle dizilerde. Ajansta 2 dizi çekiliyor bizim her hafta içi. Adamlar benim masada dect in bile üzerindeki markayı kapatıyorlar bantla. RTÜK gizli reklam sanar endişesi ile.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
kurtlar vadisindeki görüntülü telefon olayı zaten bir reklamdı tanıtım amaçlı bir şeydir cem yılmazın reklamı ile tesadüf degil. önce kurtlar vadisinde bir görüntü verildi herkesin aklında kaldı böyle hizmet yokki olurmu böle dedirtti ve arkasından tanıım reklamlarını yayınladılar.

marka belirtmeden yapılan bir tanıtım bu.

cem yılmazın reklamını izleyen hemen kurtlar vadisindneki sahne aklına kesin gelmiştir.

Güzel bir düşünce ile yapılmış bir reklam. kurtlar vadisi hiç bir şeyi bedavaya tanıtmaz dizi oynarkan dizi arasındaki reklam fiyatları 100-150 bin$ olan bir dizi tesadüfen bir tanıtım yapmaz

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
peki popüler insanları reklamlarda kullanmak ne kadar etkili ve mantıklı? mesela birçok mobilya ve halı markası ünlülerle reklam yapıyor, sizin ve çevrenizdekilerin üzerinde olumlu etkisi varmı?

aslında bu konuya değindiğiniz iyi oldu, ünlüler bize birşey satın aldırabilirler mi? marka bilinirliliğine faydası olur mu? üzerinde konuşursak sanırım faydalı olacak.

:)
Bahsini ettiğin reklamlardan birinin içinde bende varım dostum :p
(marka vermeme gerek yok)
Konu kısaca şöyle;
Ürün gamı olarak tezgahtan çıkan kalite orta sınıf olunca hedeflenen kitlede buna paralel oluyor. ist/Ulus platin sitesi sakinleri hedef alınmıyor yani, ya da kemerburgazdaki villa sahipleri bu müşteri skalası içinde değiller. Anadolu'da yaşayan, orta ve düşük gelirli kişiler bu hedef içinde yer alıyor. Yeni evliler özellikle nişan alınanlar. Çünkü ya kiracı ya da ileride iyisini alırız diyebilen kişiler sıklıkta. Bugün hafta içi izlenen kadın programları retingi tavana çıkıyorsa orta sınıf izleyicinin kime ne kadar değer verdiği ortada. Hal böyle oluncada kendi hedef müşterilerine odaklanan ünlülerinde reklamlarda oynuyor olması başarılı bir sonuç veriyor.
Şöyle ki ;
Anadolu Hayat sigortayı Erzurumda'daki çiftçi ya da Mardin'deki asgari ücretle çalışan kişiler daha çok talep etselerdi, reklamlarda elinde bastonla duygusal bir şekilde 35mm çekilen reklam filmi yerine İbrahim Tatlıses çıkar kısa bir türkü okur reklam filmi biterdi. Ancak bunu kanıksayanlar yüksek gelirli kişiler oludugu için durum buna izin vermiyor tabi ;)
Ünlü ürün sattırırmı?
Evet sattırır. Zaten bunu gelen medya sonuçlarında rahatlıkla görebiliyorum.
Peki ünlü neden ürün sattırır ?
Çünkü biraz önce benim anlayamadığım şeyden dolayı. Yani kültürden. Ürünün hitab ettiği kültür düştükçe onlara vurgulanacak reklam kaliteside düşüyor. Reklama bir misyon ya da bir kompozisyon eklemektense, o kişilern programlarına gidip şak şak yapan kitle hedefleniyor ve hedef tam ortadan vurulmuş oluyor.

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Telekomun Cem Yılmaz ile anlaşması mantıklı bir hareket. CMYLMZ DVDleride şu anda piyasada misal.

Turk telekomun reklam alanında ki danışmanları etkiliyici.

Turkcellide yabana atmamak gerekiyor.

Ne kadar sabit tel ve gsm olsada bu iki firma. Bunların arasında sıkı bir rekabet ortamı var.

Demedi demeyin. :)

Batux

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kurtlar vadisi dizisinin ne kadar büyük kitleler tarafından izlendiğini ve ne kadar etkili olduğunu bilirsiniz.

cem yılmazda en az kurtlar vadisi kadar etkili, en azından yaptığı işler akılda kalıcı

gelmek istediğim konu şu; kurtlar vadisinin en son bölümünde görüntülü telefon kullanıldı ve telefon yerel hatta çalışıyordu, yani gsm değil. onu gördüğümde "telekomun böyle bir alt yapısı yokki" demiştim ama telekom sanki duydu dediğimi, cem yılmazın alıştığımız reklamlarının dışında özel bir reklam çalışması ile cevabını verdi. belki sadece bir tesadüftür. ama ikisi aynı anda yayınlandı.

bu iş sanal reklam değil, doğrudan bir kültür meselesi. Telekom görüntülü telefon olayını gsm şebekelerinden daha iyi tanıttı ve bence bu işin pazarlamasında gerçekten başarılı olacak.

ticaretle ilgilenen arkadaşların dikkatini çekmek için yazdım bu yazıyı, reklam ve pazarlama konusunda örnek alınabilecek bir çalışmadır. umarım hepimize bir katkısı olur.
görüntülü telefon yıllardır gelecek diye sölenti vardı. ama dediginiz gibi reklam zamanlama olarak cok guzel secim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5