İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Telif hakkı

H@run

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaslar. Arkadaslar bir domainin telif hakkının olup olmadığını nasil öğrenebiliriz. Bir tane domain var alcam. hiti de iyi diğer domainin. Yani adam kalkıp bana diyemicek bu domain benim geri ver.

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Öyle birşeyi öğrenmen mümkün değil ancak patent ofisine gidip O marka ile araştırma yaptırman gerekli sonra sana Menfi veya Müsbet cvp verebilirler.. Ama maliyetli bir iş yani olaya Domain diye değilde Marka Dİye bakman daha mantıklı ...

H@run

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ortalama ne kadar telif hakıl yapmak için domaini ?

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
Bütün noterleri dolaşman gerekiyor, ,

alacağın domain adı "adidas-prada-beko-arcelik-sabanci" gibi dünya çapında meşhur isimlerden biri olabilir..

fakat böyle bir durumda , isterlerse domaini senden geri alabilir ...

yani bize biraz ipucu verirsen daha çabuk soruna çözüm bulabiliriz.

telif hakkı değilde , tescil ettirebilirsin...

benden bu.....

not: ismi yazarsan marka araştırması yaparım.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Bu soruyu düşündüğüne göre %90 ihlal durumu var.

H@run

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ya alacağim bi forum domaini arkadaslar. Birde telif haklı domaini alsam adamlar ne yapabilir bana ?

bAdlove

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaslar. Arkadaslar bir domainin telif hakkının olup olmadığını nasil öğrenebiliriz. Bir tane domain var alcam. hiti de iyi diğer domainin. Yani adam kalkıp bana diyemicek bu domain benim geri ver.

diyemeyecek arkadaşım.
Domainin bir yıllık süresi vardır. Bu süre sonrasında domain düşer ise istediğin gibi alır ve kullanırsın.
Nihayetinde domaini firmalar kiralamaktadır. Kira süresi dolan domaini de anlaşma yenilenmemişse dilediğine kiralamakta hürdür.
Uzantı resmi tescilli ise com.tr gibi, bu isimi zaten sen alamazsın bunu almak için resmi evrak talep ederler.

H@run

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
diyemeyecek arkadaşım.
Domainin bir yıllık süresi vardır. Bu süre sonrasında domain düşer ise istediğin gibi alır ve kullanırsın.
Nihayetinde domaini firmalar kiralamaktadır. Kira süresi dolan domaini de anlaşma yenilenmemişse dilediğine kiralamakta hürdür.
Uzantı resmi tescilli ise com.tr gibi, bu isimi zaten sen alamazsın bunu almak için resmi evrak talep ederler.

Öncelikle dostum tesekkür ederim cevabın için. .net ve .org lu domain alacam.

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Benim aklıma bişey takılıyo. Şimdi eğer bir isim üzerinde Patent almışsanız o isimde hiç kimse com yada net dahi olsa Domain alamıyor. Peki diyelim "dolma kalem" diye bir ismin ben Patentini aldım, Telif Hakkını aldım.

Bir yandan da yıllardır mesela dolmakalem.com yada dolmakalem.net diye siteler var. Bu siteleri de alma hakkı mı doğuyor. Bu işi bile var mı?

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
eğer tescil tarihin bu sitelerin açılışından önce ise bildiğim kadarıyla kapatılmasını isteyebiliyorsun ya da belli bir ücret karşılığında sitelerin yayınına devam etmesi konusunda izin veriyorsun ama sen var olan bir site için gidipte tescil yaptırırsan eline pek bi şey geçmez. (Bildiğim kadarı ile)

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
eğer tescil tarihin bu sitelerin açılışından önce ise bildiğim kadarıyla kapatılmasını isteyebiliyorsun ya da belli bir ücret karşılığında sitelerin yayınına devam etmesi konusunda izin veriyorsun ama sen var olan bir site için gidipte tescil yaptırırsan eline pek bi şey geçmez. (Bildiğim kadarı ile)
Bence de mantıklı olan bu ama, yukarda bir sürü arkadaş şudur budur vs... diye yazmış. Bu konuyu kesin olarak bilen yok mu acaba.

Eğer bizim dediğimiz gibi değilse, ben oz aman hemen gideyim hangi siteyi istiyosam gidip o ismin telif hakkın alayım, adamın da elinden sitelerini alayım.

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hmm tamam öyleyse sorun yok zaten, benm zaten kimsenin sitesinde gözüm yok, zaten olması gereken de bizim dediğimiz gibi olmalı yukardaki gibi. O zaman sorun yok. Saol cevapların için. ;)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5