İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Türkiyede webmaster olmak?

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
bir çok webmasterin ortak sıkıntısı;

1. Emeklerinin karşılıklarını alamamaları
2. Türkiye içerisinde işverenin webmasteri kullanması veyahut hakettiği parayı vermemesi

gibi ortak sorunları var... bu konu hakkında;
http://www.ceviz.net/index.php?case=article&id=743
şeklinde açıklayıcı ve uzun bir yazı yazdım. Yorumlarınızı burada bekliyorum.

Ayrıca size göre webmasterlerin türkiye sınırları içerisinde genel sorunları nelerdir?

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Örneğin: http://sozluk.sourtimes.org adresinden ulaştığımız ek$i sozluk projesi kensini kanıtlamış ve türkiyede ilk 50 arasına girebilmiştir. Peki bu proje sahibine Microsoft kapılarını açıp iş imkanı sağlamıştır.

Anlamadım?

2. Arama motorları reklamları tık başına Türkiye içerisinde bulunan sayfalara çok az ücret veriyor (tık başına 0,01$ gibi)

Türk yatırımcılar sağ olsun..

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
ekşi sozluk projesi asp ile yaratıldığı ve ilk olduğu için Microsoft yüksek bir maaş ile eksisozluk coderi "ssg" 'yi işe almıştır anlatmak istediğim o idi.

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Peki bu proje sahibine Microsoft kapılarını açıp iş imkanı sağlamıştır.

derken soru soruyormuş gibi oldu da.Sanki soru soruyor gibi çıkmış cümle..

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
ha evet yanliş yazmışım, düzenledim makaleyi.

Y

ysf

Misafir
ssg eksisozluk gibi bir olusumu ilk olarak yaptigi icinmi microsoft da cali$iyor ? bu veriyi nereden aldiniz ?

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
bilgi doğru olmasa vermezdim. bir sekilde biliyorum. (bende microsoftta çalışıyorum.)

eksisozluk bir ilk olduğu için ve çok tuttuğu için ses getirdi.

Daha sonra cok fazla intel hakkında yazı yazdıkları ve reklam yaptıkları için intel firması kendilerine bir sunucu ve dc ayarladı.

Daha sonra eksisozluk ASP ile yapıldığı için ve muhteşem bir fikir olduğu için Microsoft bu projenin sahibi olan ssg ile görüşmeleri sonucu (yazılım asp olduğu için) kendisini Serviceability bölümünde yazılım tasarım mühendisi olarak işe almıştır.

Ayrıca altın örümcek ödülünede laik olmuştur.
Buyrun:

Sedat Kapan oğulu ve altın örümcek:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/9/96/Altın_orumcek_sedat_kapanoglu.jpg

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
bu arada konuyu saptırıyoruz arkadaşlar...

Lütfen sizde yaşadığınız sorunları yazınız...

Y

ysf

Misafir
Merhabalar Sayin Caesar;

yanli$ anla$ilmasin bilgi amacli soruyorum :) peki siz nasil MS e girdiniz ?

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
ben ogrenimimin son 2 yılını abd de california/berkeley edu da yaptim bilg. müh. o zamanlar 2007 yilina kadar sözleşmeli ms ye girdim. ama yine belirtiyim konumuz bu degil.

WhiteKey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ysf' Alıntı:
Merhabalar Sayin Caesar;

yanli$ anla$ilmasin bilgi amacli soruyorum :) peki siz nasil MS e girdiniz ?

ysf
$ leri düzgün yazıyor diye girmiştir belki :)

yazılanlar büyük oranda doğru sıralamasıda doğru Türkiye'de artık internetten para kazanmaya spam gözüyle bakan kitle sayısı çok fazla 14-15 yaşında kişiler kod yazmayı öğrenmek yerine nasıl para kazanırım derdinde başlıyor bu işe..

Site yapan büyük çoğunluk genç kesimden oluşuyor. Yani buna iş gözüyle bakmıyorlar ama işini ciddiye alıp bu işten para kazananlara en büyük kötülükde bu çocuklardan geliyor. onlar neden bu yola düşüyor buralara gelipte spam yaptım biton para kaldırdım imajlı kişiler yüzünden görende hevesleniyor tabi.

Y

ysf

Misafir
Konuyla alakali sunlari soyleyebilrim ;

Evet türkiyede ne yazikki webmasterler hakkettiklerini alamiyorlar. Sebebi ise sadece ve sadece templatedir. baska hic bir sey degil. Turkiye 'de bilisim hizla yayildi, hizla gelisti. Fakat bu sektorun gelistigini goren belirli yasa mensup insanlar tecrubelerini ( chat yapmak, msn kullanmak tecrübeden sayiliyor ) template ile birlestirip satisa sunuyorlar.

Gelisen teknolojide gelisen(!) webmasterler(!) oldu. Ama firma yetkilileri ise halen web tasarimina "internette reklamimiz olsun yeterlidir." gozuyle bakiyorlar. Ve bu firma sahibine bizler gidip el emegi goz nuru tasarim demomuzu yaptiktan sonra emegimiz karsiligi teklif ettigimiz fiyatin neredeyse 5 te 1 ini template ile baska bir kisi veya kurum sunuyor ve tasarimi ne yazikki onlar aliyorlar. En basitinden benim sorunum bu. Template ve marez scriptler türkiye 'de ne yazikki webtasarim alanindaki yaraticligi koreltti..

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
haklisiniz. aslinda google ve bilimum tik basina ucret veren reklam sirketleri turkiye yi bu kampanyalardan banlarlarsa gercekten cok mutlu olacak (bir cok tepki gelebilir kusura bakmayin ) böylelikle artik para kazanmak icin webmasterlar ugras verip cok guzel projeler ortaya cikaracaklarini dusunuyorum.

Y

ysf

Misafir
Bir alışveriş sitesi, sistemine gore minimum 2000-3000 satir arasi koddan olusacagini dusunuyorum. Eger marezler olmasaydi sen, ben, o bu yazdigimiz binlerce satir kod icin, harcadigimiz zaman, kafa yormasi icin ortalama 1000 ila 1500 YTL fiyat alabilrdik. Ama boyle bir sistem icin vermek zorunda kaldigimiz teklifler o kadar gulunc hale geldiki, ve buna ragmen firmalara emek/2 verilen fiyat tekliflerinde, firma sahipleri geri donus tenezzülünde bile bulunmuyorlar ?

neden verdigimiz fiyat teklifinin 4/1 'ini coktan birileri marez icerikle vermis ve isi kapmis oluyorlar.

Türkiye 'de artik binlerce webmaster bulabiliriz. PHP-NUKE yada baska bir CMS kurup bir tema ile para kazanabilen binlerce insanimiz var. ama PHP-NUKE yada Baska bir CMS gelistiren insanlarimiz ise, kit kanaat gecinerek bu isi yapmaya devam ediyorlar. Peki nereye kadar ? Yarin bir gün bu insanlara bir iş teklifi gelse satış temsilcisi olarak iyide bir para verilse, bu programci arkadasimiz gecip orada calisacak, ve kaybeden yine Türkiye olacaktir. Sedat Kapanoğlu, Mevlüt Dinç ve benzeri bir cok beyinlerimiz, ya calismasi gereken sektorde calisamayacak, yada calistiklarini Türkiye icerisinde pazarlayamayacak. Her ikiside bizim icin buyuk bir kayip oldugunu dusunuyorum. ( bu arada mevlut dinc, ve sedat kapanoglu da iyi yerlerdedir :))

Bir sektörn gelisebilmesi icin o sektörde rekabet sarttir, fakat kiminle hangi kulvarda rekabet yapabilecegiz ? Kizilay 'da gecen gun ofise yururken bir kartvizit uzattilar aldim. Üzerindeki yazi aynen şmöyleydi " WEB TASARIMI 30 YTL" napacaz ? ne yapabilecez ?

B

BEBEX

Misafir
Piyasa artık çok ölü Çünkü insanlarda artık biliyor bizim yapacağımız bir proje 500 ytl ise bunu 100 ytl ye yaptıracağını bunca konular açılıyor Web sayfası veya böyle bir script yazdıracağım diye peki verdiğiniz fiyatlar içinde konuda göreceksinizki gülünecek fiyatlar çıkacak ama ne oluyor 2 gün sonra bir sorun çıkıyor veya başka bir şekilde yapan arkadaşa bir daha ulaşılamıyor.. Burada gelen arkadaş önemlidir.. Tutumlu olması gerekiyor.. Unutmayalım ki ilk zamanlarda web sayfaları 1500 usd den aciliordu ( şirket tasarımları, reklam tasarımları , ) bende bir şirket sahibiydim fakat gördümki şirketler için bile 200 ytl ye site yapıyorlarsa sadece bu iş ile ugraşan bir şirket ne yapacak ?

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
şahsen ben o belirttiğin fiyatlarla hiç kimse ile çalışmıyorum. ama bana yaptırmak isteyende cok oluyor. yoğun olduğum için pek fazla iş alamıyorum. önemli olan bir kaç proje ile isim yapmak sanirsam.

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bende birşeyler yazayım bari. Önce şu açıdan söyleyeyim. PHP-Nuke'nin sahibi F. Burzi öyle ahımşahım bir para almıyor, Fakat atıyorum NamePros sitesinin sahibi ondan kat be kat para kazanıyor. Biri kodlarla uğraşıyor diğeri reklamlarla yatırımla uğraşıyor. Fark bu. Yani kodlama ile para kazanılacak diye birşey yok. Yeni girişimci Türkler bunu tam anlamıyla bilmiyor. Ben Forum açıyım "şu site"dekileri kopyalıyım hit yaparım para kazanırım diyorlar. Ama "şu site" dediklerinin halini bilmiyorlar..

Türk girişimciler eskiden ICQ şimdi MSN Messenger denilen iletişim araçlarıyla fazlasıyla haşır neşirdir, her zaman daha iyisini almak isterler, oysa yabancılar [email protected]'a razılar fazlasına gerek görmezler(ki düzenlisi de budur ama neyse). Ve kendini nete girmeden önce böyle bir ortamda bulan gençlik site açınca direk bunları sağlayacak Programları vermeye çalışır ve yeni gençlik de bu sitelerden bunları bulur kullanır. He bazı biraz daha bilinçli bu işe girenler kendisini kodlama sitelerinde bulur az çok birşeyler öğrenirler, 2 kod değiştirince birşey yapmış olurlar ki yaparlar da...

Ve bu 2 kod değiştirmeyle, msn muhabbetiyle ve kopyacılıkla bir site açan hemen para kazanmak ister. Reklam koyduk mu ohh. Bi de hit yaparsak deyme keyfime derler.. Ve Türkiyede bunu yapan çok fazla kişi var. Hemde aşırısı. Bunlar reklam firmalarını o kadar bezdiriyorlarki "hile yapmalarından" şirketlere banlamaktan başka seçenek kalmıyor.(oysaki adam gibi siteleri ayıklasalar..) Yani sonuçta herkesin sitesi olması(dikkat edin Blog gibi demiyorum portal gibi sitesi) sorun yaratıyor. 70 Milyonluk Türkiye'de 70 milyondan fazla site yeralıyor nerdeyse...

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
bu konuya deyinmişken şunuda görüyoruz ki aslinda;

Bir çok webmaster forum sitesi incelendiğinde yazılım bölümlerinden (php,asp,veritabanları,cold fusion, jsp,java,vs..) çok google ile ilgili bölümler rabet görüyor. buda kısa yoldan köşeyi dönmeyi planlayan türk webmasterların izledikleri yolları kolayca gösteriyor.

K

Kerasus

Misafir
Kargaşa daha webmaster kelimesinin kendisinden başlıyor. Webmaster dendiğinde ne anlaşılıyor, Programcı (Coder, Programmer), Tasarımcı (Designer), Program+Tasarım Yapabilen yada herhangi grafik tabanlı sürükle-bırak mantığı ile çalışan program kullanabilen herkesmi?

Webmaster nedir diye sorulmuş ve cevaplar çok garip:
http://webdesign.about.com/library/bl_whatisawebmaster.htm

Sorunlara gelince, yukarda bahsi geçen w*z, içerik çalınması, kolay para kazanma sevdası sadece Türkiye'ye özgü bir durum değil. Bu gün BT sektöründe söz sahibi ülkelerde (Hindistan, Rusya, Çin) bu oranlar çok daha fazla ama onlarda kaliteli içerik ve dünya piyasasında söz sahibi çokta ürün/yazılım/uygulama/servistte var umarım Türkiye birçok alanda kaçırdığı treni bilişim sektöründe kaçırmaz.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
evet Türkiyeye özgü bir durum değil ama Hindistan veya Rusya ile aynı bölümde yer alacağımıza Almanya veya Japonya gibi ülkelerlede ismimiz yan yana geçebilir önemli olan bu sanirim.

Ben isterdimki;
Almanların: http://www.sourceforge.net 'ini,
ABD'nin: http://www.google.com 'unu veyahu ebay.com u

bir türk üretseydi. Arkadaşlar internet tarihine baktığımızda gerçekten bir türkün ürettiği tek kaide varır alexa da dünya çapında hit kazanmış site
yonja.com gibi duruyor. buda türklerin arkadaşlık sohbet olayına düşkünlüğünü gösteriyor.

Şimdi bu yonja.com üyelerine haydi cocukları esirgeme kurumuna yada türkiye yazılım dernegine bağış yapın deseniz hiç biri sallamayacaktır velakin 3 aylik bilmemne üyelik 1000 tane resminizi koyabilirsiniz derseniz adamlar babalarının kredi kartlarını yürütüp anında bilmemne üyelik sıfatına geçiyorlar.

allah aşkına bu güne kadar babasının kredi kartını yürütüp te bağış yapan birisi var mıdır sizce? ben bunu cok merak ediyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5