İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Varmı Beni Wordpress'den Kurtaracak

X

Xman

Misafir
Arkadaşlar 4 senelik bir yemek tarifleri sitem var, site wordpress ve sitede 1100 adet özgün yemek tarifi, 7000 küsür üye yorumu ve 6000 civarı mesajlı entegre forum sayfası var. Yemek tarifleri için fazla trafik yemeyen ve işlemci yormayan, forum eklentili, resim galerili ve son tarifler vb. gibi uygulamaları kullanabileceğim güvenli bir script yazdırmak ve güzel bir tasarım yaptırmak istiyorum.

Ancak burada en önemli nokta şu; google indekslerim silinmeden mevcut url'leri olduğu gibi yeni scripte sorunsuz bir şekilde aktarması gerekiyor işi yapacak arkadaşın, yapabilirim diyen varsa detayı pm bekliyorum. Siteyi incelemek isterseniz adresi imzamda mevcut.

E

Ephitet

Misafir
wordpress ten neden kurtulmak istiyorsun ki hocam? optimize edebilirsin eğer çok yoruyorsa makineyi.

X

Xman

Misafir
Hocam 4 sene oldu hit geldi bir yerde takıldı, uygulamadığım seo kalmadı ama ilerleme sağlıyamıyorum, seo'su güçlü bir script ile bu sorunu çözebileceğimi umuyorum.

E

Ephitet

Misafir
Öyle diyorsun ama seo yapısı en güçlü cms dir wordpress :) Script yazdırsan bile mutlaka mevcut hitlerinde düşme olacaktır, kayıpsız geçebileceğini düşünmüyorum açıkcası :).

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
CPU/RAM optimizasyonu yapabilirim. Çinçin mahallesini göstermek şartıyla :)
Not: Dedicated bir makina üzerindeysen..

X

Xman

Misafir
Cpu ve Ram optimizasyonuna gelince şu an için bu konularda bir sıkıntı yok ama hiti artırmayı planladığım için şu aşamada script değişimine gitmek ( tabi mümkünse böyle bir olay) benim için daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Çin çinle ilgili pm atıyorum :D

kuaza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
hic yeni sistem ile ugrascam CACHE uygula sistemine, ben uyguladiktan sonra 100 tekil olan 10 gunluk site 400-500 tekile cikti..

cache demek, php ve sorgularin html olarak kaydedilmesi ve siteye giren kisilere, botlara hizlica kendini gostermesi demektir. Ne kadar hizli acilis, o kadar hit. SEO ile dogrudan orantilidir..

bu arada 10-15 gunluk ve 500 tekile cikan sitem: http://www.hdvideoclip.com

burada kullandigim cache sistemi icinde yazi yazdim, bakarak sizde yapabilirsiniz: http://www.makaleci.com/programlama...sisteminizi-kendiniz-hazirlayin-php-7036.html

bu dokumanin oldugu site de de kullaniyorum ayni cache sistemini..

eklentiyle ugrasmayin, kafaniz rahat olsun.. ayrica sorgu sayisini ciddi oranda optimize eder :)

www.makaleci.org sorgu sayisi 150-200 arasinda. ancak cache den sonra sorgu sayisi 9 a dusmustur. sag tiklayip kaynak kodlarini acin, en alta bakin :):)

fazla guncellenmeyen bir siteniz varsa siddetle oneririm, guncellediginizde de cache edilen dosyayi silerek guncel cache almasini saglayabilirsiniz...

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Kuaza nin dediklerine katılmamak elde değil fakat illaki sistemi değiştiricem link yapısı v.s bozulmadan iyi birşey yazdırıcam diyorsan Lugesoft ile iletişime geçebilirsin.Aynı şekilde sistemleri taşıyabiliyordu.

X

Xman

Misafir
Arkadaşlar evde yeni bebek var inanın konu açmaya bile vaktim olmuyor eve gittiğimde, gündüzleri ise iş yerinden yapma şansım yok, o nedenle kuaza nın önerilerini uygulamaya vaktim yok, ama hayrına ben yapiyim diyen olursa ne ala :)

kuaza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Arkadaşlar evde yeni bebek var inanın konu açmaya bile vaktim olmuyor eve gittiğimde, gündüzleri ise iş yerinden yapma şansım yok, o nedenle kuaza nın önerilerini uygulamaya vaktim yok, ama hayrına ben yapiyim diyen olursa ne ala :)

valla bende de zaman yok, olsa el atardim :) ben teknigi yazdim, uygulayabilecek kisiler icin faydali olacaktir.

ilyasbat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Hocam bunun için sağlam bit bütçe gerekiyor. :)
En iyisi Kuaza'nın dediği cache olayı.

T

trgy

Misafir
Sadece wordpress için hostgator reseller alabilirsin. Hiç kasılmadan kullanırsın. Çok güçlü makina olmadan wordpress sorunu tam anlamıyla geçiyor diyemeyiz. Azaltmalar vs bir yere kadar oluyor.

Birisi wordpress gibi sistem yazsa da desteklesek diye içimden geçirmiyor değilim.

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Veya cpu/ram sorunu yaşıyorsan 32 gb ramli softlayerdaki makinalardan bayiler aracılığıyla reseller alabilirsin, hem ddos garantili olur hemde cpu sorunu v.s olmaz.

E

Ephitet

Misafir
Lakin hostagor için %15 cpu limiti bulunuyor (öyle hatırlıyorum), bu limiti aşarsan başın çok ağrır. Tecrübe ile sabittir. En güzeli bir dedicated kiralamak orta çaplı birşey yeterli olacaktır rahat rahat kullanırsın.

T

trgy

Misafir
Lakin hostagor için %15 cpu limiti bulunuyor (öyle hatırlıyorum), bu limiti aşarsan başın çok ağrır. Tecrübe ile sabittir. En güzeli bir dedicated kiralamak orta çaplı birşey yeterli olacaktır rahat rahat kullanırsın.

Hosting alırsan başın ağrıyabilir ama ayda 24 dolar verip reseller alırsan hiç başın ağrımaz. 1 yıl kullandım 15k-20k hitli wordpress siteyi bana mısın demedi.

E

Ephitet

Misafir
Hosting alırsan başın ağrıyabilir ama ayda 24 dolar verip reseller alırsan hiç başın ağrımaz. 1 yıl kullandım 15k-20k hitli wordpress siteyi bana mısın demedi.
para var, huzur var :p Valla uzun zamandır kendi sunucumu kullanıyorum hiç başım ağrımıyor :)

dahi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aslına bakarsanız wordpress cpu canavarı yapan yine biziz, wordpress'de dikkat edilecek 3 şey var;

1) Özel alandan resim çekiyorsanız ve çektiğiniz kodla load başınıza belada ise kodlamayı değiştirip sunucuyu kasamayan bir kodla çekmeyi deneyebilirsiniz

2) Temada yapılan değişiklerle döngüyü sonlandırmamak, kodlamada döngüyü sonlandırmaz iseniz sınırsız döngülerle sunucu down olabilir

3) Cache sistemini mutlaka kullanılmalı, bu aralar w3 cache eklentisi mükemmel denilmekte ama kullanmaya yanaşmadım, wp super cache ile anlık 500 online da load 1 küsürde olmakta disk kullanımı %18lerde olmakta oda problem olmuyor.

ilyasbat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Sadece wordpress için hostgator reseller alabilirsin. Hiç kasılmadan kullanırsın. Çok güçlü makina olmadan wordpress sorunu tam anlamıyla geçiyor diyemeyiz. Azaltmalar vs bir yere kadar oluyor.

Birisi wordpress gibi sistem yazsa da desteklesek diye içimden geçirmiyor değilim.

http://www.yazikolik.net fırsat bulup geliştirebilsem çok güzel bir script oldu. :)

kuaza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
buraya yine mi el atmam lazim:):)

bakin: http://www.makaleci.com/webmaster-y...u-ve-host-firmalarinin-cpu-limitleri-881.html

hostgator %25 di bu yaziyi yazdigimda, %15 e dusurmuslerse ayip etmisler :):)

cache kesinlikle olmali, normal girenler haricinde saldirilarda da cok faydasi oluyor sunucuya :) tecrubeyle sabittir :)

ornegin burada: http://www.ressim.net/show.php/610518_tsk329pf.jpg.html

anlattigim yazidaki uygulamayi kullandim, 1 kere sorgu yapip bilgileri kaydeder ve sonrasinda sql calistirmaz, genelde sunucu DOWN oluyorsa bunun sebebi apache degil mysql dir arkadaslar unutmayin. bu yuzden fazla sorgulardan mumkun oldugunca kacin, kacamiyorsaniz CACHE kullanin :)

emreunan

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1

Hostgator %25 fakat makinalarının optimasyonu mükemmel şöyle ki;
Kendi makinamda 1 wordpress sitem makinayı kilitliyordu, ücretli apache ve mysql optimasyonu yaptırdım 2,3 kişiye olmadı, makinayı değiştirdim 4 çekirdeğe geçtim gene olmadı, bende siteyi gözden çıkardım, hostgatora attım orada sorunsuz ,%10 harcıyor ortalama :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5