İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yardım Rica Ediyorum

Priapos

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Arkadaşlar Gözüm Gibi Baktığım ( En çok İlgilendiğim ) Site Bir Anda Diplere Vurdu..

Anlıyorum SandBox ( Bir Anda dayadım pr6 Linkleri )

Şimdi En Az Yarayla Ve Kısa Yoldan Bu Box Tan nasıl Çıkarım ?

Link Almaya Devam Edeyim mi ?

Sürekli Yeni Sayfalar mı Ekleyeyim ?

Ya da Tabsiye Ettiğiniz Başka Yönetmler var mı ?

Lütfen iyinet Yorumunu Bekliyorum

Dmoz da Kaıtlı Değil. ( Hiç Denemedim kaydetmeyi )

Bu Konuda Gerçekten Başarılı arkadaşlar olduğunu Biliyorum Ve Yardımlarınızı Bekliyorum

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
1. Sitende kopya içerik varmı? Var ise yok et yada kelime oyunları ile değiştir...
2. absürt marez vs. yerlerden link aldınmı? Aldıysan kaldır ve seninde görünmemeni sağla...
3. Site içeriğinden farklı olarak örneğin otomobil siten var ise içerisinde uçakla ilgili bölümler (hit kazanmak için) varmı? Var ise sil ve site ile ilgili bölümleri zenginleştirmeye bak...
4. Siteni ilgilendirmeyen meta taglar kullandınmı? Kullandıysan kaldır ve temiz bir içerik sun.
5. Optimizasyon derken spam olabilecek her hangi bir yanılgıya düştünmü? Düştüysen eski haline sok...
6. Sitenle ilgili olan yeni içerikler ekle, eklediğin içerikler eğer bir siteden alınmış ise örneğin bir haber buldun ve yayınlamak istiyorsun sitende, kontrol et o haberi aldığın site google tarafından indexlenmişmi? indexlendi ise muhakkak kaynak göstererek o haberi ekle...
7. Sayfanda çok fazla link varmı? Yani başka sitelere link değişimi yapmak nedeni ile çok fazla dışa dönük bağlantı bulunuyormu? Evet ise bir an önce onlardanda kurtul...
8. Sitende çok abartılacak şekilde örneğin her sayfada 200 tane kodlama hatası varmı? Var ise bunları en aza indirgemeye bak...
9. Eğer gerçekten çok fazla pr5 - 6 yerlerden backlink alıyorsan almaya devam et bunun bir eksisi olmayacaktır ancak sen onlara verme :p

Kolay gelsin

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
1. Sitende kopya içerik varmı? Var ise yok et yada kelime oyunları ile değiştir...
2. absürt marez vs. yerlerden link aldınmı? Aldıysan kaldır ve seninde görünmemeni sağla...
3. Site içeriğinden farklı olarak örneğin otomobil siten var ise içerisinde uçakla ilgili bölümler (hit kazanmak için) varmı? Var ise sil ve site ile ilgili bölümleri zenginleştirmeye bak...
4. Siteni ilgilendirmeyen meta taglar kullandınmı? Kullandıysan kaldır ve temiz bir içerik sun.
5. Optimizasyon derken spam olabilecek her hangi bir yanılgıya düştünmü? Düştüysen eski haline sok...
6. Sitenle ilgili olan yeni içerikler ekle, eklediğin içerikler eğer bir siteden alınmış ise örneğin bir haber buldun ve yayınlamak istiyorsun sitende, kontrol et o haberi aldığın site google tarafından indexlenmişmi? indexlendi ise muhakkak kaynak göstererek o haberi ekle...
7. Sayfanda çok fazla link varmı? Yani başka sitelere link değişimi yapmak nedeni ile çok fazla dışa dönük bağlantı bulunuyormu? Evet ise bir an önce onlardanda kurtul...
8. Sitende çok abartılacak şekilde örneğin her sayfada 200 tane kodlama hatası varmı? Var ise bunları en aza indirgemeye bak...
9. Eğer gerçekten çok fazla pr5 - 6 yerlerden backlink alıyorsan almaya devam et bunun bir eksisi olmayacaktır ancak sen onlara verme :p

Kolay gelsin

8. de takılı kaldım benim sitlerde genelde 10 civarı kodlama hatası gözüküyo ama gösterilen yerde hiç hata bulamadım şöyle iyisinden hata inceliyici varmı

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
çok backlink aldım diye sandbox a düştüm diyorsan, backlink almaya devam et. Yada bir anda fazla sayfa ekledikten sonra sandbox a düştüysen yine bir o kadar sayfa eklmeye devam etmelisin. Bunun yanında adwords e reklam verirsen hepsinden etkili olur.

Kopya alıntılar falan hikaye.

mgora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
herkes farklı birşey demiş olacak ama sitenin ömrünü yazmamışsın o olmadan yorum yapmak zor

Ayrıca Adwords'e boşa para harcarsın (hatta ben de buna hikaye diyeyim :)
Google adwords'ü organik sonuçlara karıştırmıyor , karıştırırsa işler karışır sonuçta overture'den bahsetmiyoruz.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Neye dayanarak adwords ün etkili olmadığını söylüyorsun ? deneyimlerini paylaşırmısın?

mgora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Neye dayanarak söylüyorum google'ın bulunduğu noktaya gelmesini sağlayan mantalitesine dayanarak.Parayı organik sıralamaları etkileyen bir değişken halinde algoritmaya katarlarsa işlerin karışacağını bilecek adamları var.
Siz adwordsde hedef sayfa kalitesi gibi bir kavram uygulayan bir firmanın bu kadar küçük miktarlarla sisteminin manipüle edilmesine razı olacağı fikrine nereden kapıldınız.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Herkes google da çalışıyor, o teknolojinin kaynağını biliyor olunca böyle problemler çıkıyor tabi ortaya : ) maksat en doğru bilgiye ulaşmaksa buda tecrübe istiyor tabii...

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
mgora yine varsayımlara dayanarak konuşuyorsun. Bu konu hakkında deneyimim olmasaydı bu teoriyi ortaya atmazdım. Fakat sen bana neye dayanarak bu kanıya vardın deseydin uzunca anlatabilirdim, ama bu andan itibaren anlatıma gerek duymuyorum.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
abi anlat bilelim hepimiz tecrübe kazanalım, mesela ben pr7 bir domainde günlük bilmem kaç bin hit alırken ortalıkta google dalgalanmaları vs. sesleri duyulmaz iken hatta sandbox bir hikaye iken google sandbox denilen icadın ok var böyle birşey diye açıklama yapmasına müteakip yeni koyulan kopya içeriklerden dolayı sandboxa düştüğünü biliyorum, arkasından o içeriklerin kaldırılması ile halolmuştu bunun gibi birçok örnekte yaşadım ve gördüm etrafımda...
Var ise gerçekten söylediklerin bilmek isterim ben şahsen

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
osahin aslında çok şey anlatmak istiyorum fakat bu sandbox kelimesini duydum mu cinlerim tepeme çıkıyor. Kimin hiti düşse hemen gelip sandbox a düştüm diyor. Bu normalde gelişmemiş sitelerin her 3 ayda bir başına gelir. Eski sitelerinde gelir ve google un da bunu yapması gerek artık çok spam yapılıyor. Tamam bazı siteler hak etmeden girebilir. Google bunu bilerek yapıyor zaten. Birde işin şu tarafı var sandbox banmıdır ki ? o kadar feryat ediyoruz ya sandbox dan çıkan bir site daha çok indexlenip daha çok hit alır. Sandbox bir nevi karantina, gözlem. Sandbox a düşmeden yaptığın işlemleri sandbox da iken devam ettirdin mi bu meret den çıkıyorsun oluru bu. Ha optimizasyonu yokmu ? var tabi.

Bu günlerde herkesin sitesinin alta düşmesi bana göre her pr güncellenmesinden önce olan şeyledir. Başka yan etkiler varmıdır ? olabilir tabi toplistleri takip ediyordumda spam sitelerin 100 bin hit aldıklarını gördüm. Sonuçta google insan gübü ile değil yapay zeka bot ile bu sistemi ayakta tutuyor.

A sitesi spam yapmadan sıfır içerik le hit alamıyor ama bu konuda optimizasyonu yok yeterince backlink almamış. Suçu kendindemi arayacak google damı ?

B sitesi spam yapıyor backlink olayınıda çözmüş dayıyor keywords leri alıyor hitini. Burada suç kimin google ın mı ?

Google ın olgoritması artık çözülmüştür işin sırrıda backlink dir. Buna tüm spamcılar vak'ıf sizde olun sizinde hitiniz olsun. Google algoritamasını değişmedikçede bu iş böyle sürecek.

Bunun yanında bizim spam'cilerin çözdükleri daha değişik yöntemler var. Allah aşkına kaç alman gelip bizim toplist'lerimize sitesini ekliyor? ama biz tüm alman'ların toplist'lerini hitlist'lerini işgal etmişiz.
---------------------------------
http://www.prrank.de/ http://www.rankingshuttle.de/ http://www.rankmaschine.de/ http://www.ranking-kostenlos.de/

Bunlar sadece örnek. Şmidi spam'ciler bizden üstte diyorsunuz. Pr6 pr7 hatta pr 8 sitelerden backlink alındıkça tabikide üste çıkacaklar. Üste çıkmak mı istiyorsunuz gidin sizde alın sadece sıfır içerik yapmakla bu iş olmuyor demek istiyorum.

Priapos

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Benim Sand Düşmemin Tek Sebebi Link idi.. Link Almaya Devam Edeceğim. Sitemden Dışarıya Hiç Link Çıkmıyor :)

mgora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
*siber* sonuçta burada herkes yardımcı olmak amaçlı kaldı ki bizde millet olarak bir paylaşmama özelliği var (kınamıyorum çünkü hazır yutmaya ve suistimal etmeye yatkınlıkta var - mesela saat 5:59 gözlerim kırmızı benim - böyle oluncada herşeyi paylaşmıyorsunuz ).Osahin'i gözlemliyorum acaba ayda kaç para kazanmak lazım ki insan kendini böyle halka adayabilsin onlar için testler yapsın :D
Sandbox Google'a göre yok sonuçta adamların çok fazla değişkenleri ve filtreleri var.Mesela benim bir kelime grubumda ilginç bir olay yaşamıştım
örneğin: "Fasulye kazanı" (çok aranan doğru terim) aramasında 90. sırada iken "Fasulya Kazanı" kelimesinde 4. sıradaydım.İşin dahada garibi ( çok ilintili olup olmadığını deneyemedim ama) google adwordste bu kelime grubu ile reklam verdiğimde reklamlarım çıkmıyordu.Bu ne zamana kadar devam etti neredeyse 1 yıl.
Buradan nasıl bir çıkarım yapabiliriz zaman önemli.
Benim burada bulunma amacım öncelikle webden para kazanmak değil ve aranızda yeni sayılırım , bulunma sebebimde işyerimin sitesini yapan arkadaşlarımızın en az yedi yıldır bu işle uğraşmalarına rağmen flash sitelerin önemli indexlenme problemleri olduğu gibi temel bir olayı bile bilmemeleri.Ama bende bu açığı inceleyerek okuyarak kapatmaya çaışıyorum.Yabancı kaynakları takip ediyorum.Böyle bir sonuca varan tek bir kişi görmedim.
Sonuçta ülke gerçeği bazı şeyleri etkiliyor (şikayetçi değilim Türkiye istikrarsız olsada güzel bir Ülke) , yurtdışında arama motoru optimizsasyonu bir iş dalı halini alıyor ve ufak ölçekte bir işletme için fiyatlar 3-5 bin dolar seviyelerinde ve kimse bir garanti vermiyor.Bizde hem bu parayı verecek işletme yok (uzun vadeli düşünme) hem de bu işi yaptığını iddia edenler üç otuz paraya her dalda birincilik vaat ediyorlar.(Doğru rekabet yok gibi ama iplerde kendilerinin elinde değil).
Bu sonu sonucunda çoğu dizinimiz direk link içermiyor hatta link içermeyen örnekler bile mevcut senin dizinine kendimi neden ekleyeyim ki hem bana faydan yok hem pagerank vb değerlerin yüksekken beni ezeceksin vs vs.
Neyse uykusuz kalan adam çok konuşmaya başlıyor bu günlük bu kadar yeter biraz bir dokun bin ah işit gibi oldu ama :)
Niyetimiz kimseyi kırmak değildir diyelim devam edelim.

son not:Kopya içerik konusunda Kopya içerikle ilgili test için kullandığım yüksek pagerankli bir domainim var.Normal içerik koyunca
www.siteadi.com aramalarda en üstte , kopya içerik koyunca www.siteadi.com aranınca en sonda çıkıyor.
Bu da fakirin testidir :)

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Kimin hiti düşse hemen gelip sandbox a düştüm diyor. Bu normalde gelişmemiş sitelerin her 3 ayda bir başına gelir.

Haklısın bu konuda ama bu işler biraz şey gibi falcılar olurda değerlendirilir ya öyle birşey işte : )

Eski sitelerinde gelir ve google un da bunu yapması gerek artık çok spam yapılıyor. Tamam bazı siteler hak etmeden girebilir.
Ben henüz hak etmeden sandboxa düşen site görmedim yada onca siteden hiçbiri öyle birşeye maruz kalmadı... İncelediğimizde mutlaka üstte saydığım yada farklı tepki çekebilecek şeyler olduğunu gördük... Yani şöyle düşünsek yeter sen bir sitenin yaptığına kızarsan google da buna kızar bu kadar basit : )

Birde işin şu tarafı var sandbox banmıdır ki ? o kadar feryat ediyoruz ya sandbox dan çıkan bir site daha çok indexlenip daha çok hit alır. Sandbox bir nevi karantina, gözlem. Sandbox a düşmeden yaptığın işlemleri sandbox da iken devam ettirdin mi bu meret den çıkıyorsun oluru bu. Ha optimizasyonu yokmu ? var tabi.

Sandbox nedir diye anlatmıycam şimdi bir sürü az çok herkez bilgi sahibi bu konuda ama sen yaptıklarını daha çok yaparsan ne olur? Yani çivi çiviyi sökermi diyosun?
Sen bir suç işliyorsun google a karşı, sonra dahada devam ediyorsun google da seni ya bu hep böyle bırak gitsinmi diyor? Yok böyle birşey... Eğer sandboxa gerçekten düşmüş isen ve sen hala aynı şeylerde ısrar ediyorsan sandboxdan çıkmanda mümkün değil...

Bu günlerde herkesin sitesinin alta düşmesi bana göre her pr güncellenmesinden önce olan şeyledir.

Bende böyle düşünüyorum pr güncellemesinin yakın olduğu şu dönemlerde böyle dalgalanmalar son derece doğal, hatta ve hata şu günlerin çok verimli olabileceğine inanıyorum... Kısa zamanda çok fazla indexlenmiş sayfa ve pr değeri almak isteyenler için son derece önemli bir çalışma zamanı :p

Başka yan etkiler varmıdır ? olabilir tabi toplistleri takip ediyordumda spam sitelerin 100 bin hit aldıklarını gördüm. Sonuçta google insan gübü ile değil yapay zeka bot ile bu sistemi ayakta tutuyor.

O toplistlerdeki hitlerin çoğu fake, bir siteyi takip ediyordum 2 hafta sonra gördümkü her gün 20.000 tekil aldığını söyleyen site hafta sonları 15-20 hit alıyor... Sizce aradaki fark hafta sonu için idealmi? : )
Ben sadece hit almak için abudik kubidik işlerle hiç uğraşmadım... Yani şöyle söyleyeyim, google dan hitim olsun diye sevgi mesajları, aşk mesajları, mp3 yükle gibi siteler hiç açmadım... Şu an 3 farklı sunucuda onlarca sitem var hepsininde birer konusu var...

A sitesi spam yapmadan sıfır içerik le hit alamıyor ama bu konuda optimizasyonu yok yeterince backlink almamış. Suçu kendindemi arayacak google damı ?

B sitesi spam yapıyor backlink olayınıda çözmüş dayıyor keywords leri alıyor hitini. Burada suç kimin google ın mı ?

Değil elbette dünyada birçok seo uzmanı ne kadar çalışırsan o kadar kazanırsın diyor, seninde temiz içeriğe sahip bir siten var ise mutlaka çalışmalısın... Örneğin üzerine yazı yazılamayacak konulardaki siteler için oturup kimi zaman kafadan sallama, kelime oyunları ile siteye bilgi eklerim bununda amacı budur...

Google ın olgoritması artık çözülmüştür işin sırrıda backlink dir. Buna tüm spamcılar vak'ıf sizde olun sizinde hitiniz olsun. Google algoritamasını değişmedikçede bu iş böyle sürecek.

Ben henüz çözemedim bu iş bu kadar basit değil... Backlink ile çözülecek bir olay değil...

Site adı vermeden bir site ile ilgili çekişmeyi yazayım buraya o zamanlar daha yeni yeni incelemelere başlıyorum bu konuda pek bir bilgi sahibi değilim sene 2000.

Bir site açtım ve ben hep ilk sırayı gözüme kestiririm çünkü temiz içerik söz konusu olduğunda, ilk sırada olan site ikinci sırada olan siteden 2 kat daha fazla hit alır eğer kullanıcı o siteye girip aradığı bilgiyi bulabiliyorsada kalıcı olur. Herneyse...

Sitenin google da toplam 15-20 tane backlink ve 30-35 arası bir indexli sayfası var pr değeri 3...
Bende ilk başlarda sadece backlink ile çözülebileceğini okumuştum Türkiyedeki arkadaşların sitelerinden... Başladım backlink almaya o zaman toplam 450 civarında bir backlink aldım, googleda indexli sayfam 70 civarıydı ve içerik temizdi... 10.000 civarında sitede benim sitemin adı geçiyordu, pr değerim 5 olmuştu ama hala 1. sırayı alamamıştım...
Dedimki ne pr nede backlink ile bu iş çözülmüyor...
Anchor text hakkında okuduklarımı değerlendirip bu konuda yoğunlaştım, gerçektende faydalı oldu 2-3 ayda birinci sıraya geldim fakat rakip sitede boş durmuyordu, oda anladı neler yaptığımı ve yaptıklarımın aynısını kendisi için uyguladı...
Html optimizasyonunun etkili olduğunu duydum ve sitemdeki tüm hataları düzenledim buda işe yaradı onun bir adım önüne geçtim yine... Ama adamlar bir şirketti ve işi bilen adamları vardı onlarda uyguladı aynı işlemi ve yine önümdeler, bu arada onların sitelerinide incelerken site içerisinde kullandıkları resimler için kullandıkları tagları gördüm ve uygun bir şekilde bende ekledim bundada başarılı oldum... Fakat bir süre sonra her yaptığımız aynı olmasına rağmen ve benim sitemin backlink vs. konularda daha ileri olmasına rağmen onlar yine ilk sıradaydı... Domainleri benimkinden eskiydi öyle tahmin ediyorum... Sonralarda rss ekledim her sayfa için ilk sıraya çıktım... Bu böyle onlarca olayla dolu bir optimizasyon macerası benim için ve dahası var ama zamanım yok anlatmaya : ) Son olarak yurt dışında çalışan bir arkadaştan aldığım tiyo ile irkildim ve kendime geldim, söylediğine göre uzun süreli kayıt edilen domainleri google için +1 puan olduğunu belirtiyordu ve denedim gerçektende sonralarda o şirket ne yaptıysa üstüme çıkamadı...

Bunun yanında bizim spam'cilerin çözdükleri daha değişik yöntemler var. Allah aşkına kaç alman gelip bizim toplist'lerimize sitesini ekliyor? ama biz tüm alman'ların toplist'lerini hitlist'lerini işgal etmişiz.
http://www.prrank.de/ http://www.rankingshuttle.de/ http://www.rankmaschine.de/ http://www.ranking-kostenlos.de/

Bunlar sadece örnek. Şmidi spam'ciler bizden üstte diyorsunuz. Pr6 pr7 hatta pr 8 sitelerden backlink alındıkça tabikide üste çıkacaklar. Üste çıkmak mı istiyorsunuz gidin sizde alın sadece sıfır içerik yapmakla bu iş olmuyor demek istiyorum..

İşte pr değerlerini arttırırlar başka bir işe yaramaz bu pr değeride ne kadar etkili görüyoruz sonuçlarda : )

Son olarak şunuda eklemek istiyorum bu bilginin paylaşımı konusunda evet biz Türkler çok fazla iyi değiliz, ama yabancılarda böyle örneğin bir seo uzmanından hiçbir tiyo alamazsınız iş alırlar ve yaparlar... Zaten banada söylenenler hep bu yöndeydi, örneğin o uzun yıl kayıt edilen domainlerin tiyosunu aldığımda lütfen bunu kimse ile paylaşma bunu pek kimse bilmiyor ve yeni şeyler bulana kadar bu bizim elimizdeki koz kalacak denilmişti nedenini anlamamıştım şimdilerde daha iyi anlıyorum...
Bu paylaşım konusunda ruslardan iyisi yok inşallah biz onları geçeriz :p

Kolay gelsin

zahmaci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
gerçekten osahin, eline sağlık
birazcık düzenleme ve birazcık daha (insanoğlu işte ne yapsan yaranamassın) fazla paylaşımla bu yazıyı tam bir makale haline getirirmisin ?

Bu arada +rep

Kolay gelsin...

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Aslında bu tür genel bilgileri paylaşacağım bir blog açmayı düşünüyorum orada tam bir makale havasında olur sanırım... Buradada yazarım tabii zamanım olduğunca ama öyle birşeyki bu iş arkadaşlar bir başladımmı şöyle genel başlıkları anlatmak bi 10 sayfa yazı yapar... Birbirinden bağımsız gibi görünen fakat birbirine bağlı o kadar çok konu varki çoğu zaman bu yüzden yanılgılara düşüyoruz google konusunda... Bizler google gibi düşündüğümüz zaman kazanmaya başlayacağız sanırım :p en mantıklı düşünce budur ama kendimizi google yerine koyacağız ve düşüneceğiz : )

+ olarak burada makale tarzında gerçekten faydalı olabilecek birşeyler yazıldığında insanlar sessiz kalıyor mesela şu başlıkta yazdığım konuya potansiyeli ölçmek için lütfen bundan faydalananlar yazsın bilmek istiyorum dedim, çünkü yazanlar sadece olumsuz cevap verenlerdi, oysa msn adresimi ekleyipte söyleyenler ve özelden yazanlar dahil birsürü kişi bu olaydan faydalanı... Hatta benim orada insanlar faydalansın diye yaptığım olayı işlerin kötü gitmesine neden olacağından endişe edenler oldu, hatta ve hatta bu işi alenen yapanlar ve dahası bunları başka forumlarda satanlar oldu ... Ben çok üzülüyorum böyle şeyleri görünce şahsen yani ben faydalandım bunu bilmeyenlerde faydalansın diyen yok : )
Yani ortaya düşene bakma mantığı "vurun kahpeye" :p

Ama bu düşüncelerin düzelmesi için azimliyim kararlıyım :p

bAdlove

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
şahin agam, senin topicleri okuyarak büyüdüm walla ;)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5