İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yasal mp3 dağıtımı?

h4x0r

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
müzik şirketinin birinden uzun bi ihtar aldık
yayını durdurmamamız durumunda mahkemeye vereceklerini yazdılar
bizde mecburen yayını durdurduk ve siteyi sattık

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Mp3Master' Alıntı:
devlet bölücü siteleriyle niye uğraşşın ki.türk hekerlar o işi yapıyolar nede olsa o yüzden devlet şuanda hekerlara birşey yapmıyor.ama sonra heklerında fişlerini çekecekler.zaten bir çok Türk heker şimdiden takip ediliyomuş.önce mp3 ü filan yasaklar.

devletin polisinin heker timi var zaten. bilişim sistemleri birimi olarak iş yapıyolar. ayrıca mitin de desteklediği çeşitli kişi ve gruplar var diyede duymuştum.

bu arada site sahiplerinin adres veya telefon tespiti çok basit. savcılık kararıyla ilgili birim sizin her şeyinizi çıkartıyor. proxy kullanmış olsanız bile yaptıklarınız görülmekte.

dizayn1st

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ewet biliyorum heker timi var ama bireysel kullanıcılar da var heker olarak, onları izliyorlarmış.şimdilik dokunmuyolar.walla yakında bi vurgun yapacaklar bu hekerlara hadi bakalım hayırlısı.bi forumda biri demişti oda heker mış ama bırakmış şimdi internet security işleri ile uğraşıyo.birileri bunu uyarmışmı ne öyle bişiler olmuştu.

KerneL32

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tr.st bazi seyler o kadar kolay degil ...

mp3master devlet hakli da olsa sucluyu korumaz. sirf bolucu siteleri hekliyor diye sesini cikartmazsa ortalikta site kalmaz.

Sanirim bu konuda en cok cani yanan benim dedigim gibi TURKIYE DE AMERIKA YASALARINA GORE hek SUCUNDAN YARGILANIYORUM ...

dizayn1st

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
abi korumuyo şimdilik birşey yapmıyo sadece.sonra hepsini toplar zaten.bu hekerler benimde canımı yaktı gerçi heker değil bi lamler dı ama butun maillerimi almıştı.

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
kernel geçmiş olsun . bu işler maalesef çok kolay. başıma geldiği için bende biliyorum benimki belki hekerlık değildi sadece şahsa hakeretti ama bende savcılıkla uğraştım. devletin kurallarına göre (ben hiç tasvip etmiyorum) kendi çıkarları doğrultusunda her türlü kişi ve kurumla beraber hareket etme hakkı var.

lovemove

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu

-----------------------------------
Fonogramların yapımcının izni olmaksızın veya bu iznin sınırları aşılarak çoğaltılması, bu kopyaların satılması ve dağıtılması yasal değildir.

Belirtilen eylemler korsancılık olarak tanımlanmaktadır. Burada çoğaltma, satma ve dağıtma işlemlerinin tümü birbirlerinden bağımsız olarak yasaklanmıştır. Yani çoğaltmak kadar çoğaltılan (korsan) fonogramları satmak veya dağıtmak da bu suç kapsamına girmektedir. Burada çoğaltılan, satılan veya dağıtımı yapılan fonogramların adedi ihlalin oluşup oluşmadığının tespitinde önemli bir kriter değildir. Önemli olan bu eylemin ticari amaçlarla yapılıyor olmasıdır. Sadece bir bütün olarak fonogramın değil, içerdiği kayıtların birkaçının veya bir bölümünün (örn. Bir CD'den birkaç şarkının veya bir şarkının belirli bir bölümünün) kopyalanması da bu hakkın ihlalini oluşturmaktadır.
------------------------------------------

arkadaşlar buradan ne çıkartılabilinir. mp3 siteleri hakkında ??

------------------
Önemli olan bu eylemin ticari amaçlarla yapılıyor olmasıdır.
------------------

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
hekerlık yapılıyorsa, hakaret ediliyorsa gereken yasal herşey yapılmalı - yapılabilmeli..
kendi başımıza geldi mi aynı olaylar hayıflanıyoruz sonra!
bir arkadaşımı 4 ay hapse attılar hekerlıktan sonra devlet yanında çalıştırmaya başladı..

Devletin kurallarına göre (ki böyle olması gerekir) kendi çıkarları doğrultusunda her türlü kişi ve kurumla beraber hareket etme hakkı vardır!
Bu Amerikada özellikle böyledir!!

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
lovemove' Alıntı:
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu

-----------------------------------
Fonogramların yapımcının izni olmaksızın veya bu iznin sınırları aşılarak çoğaltılması, bu kopyaların satılması ve dağıtılması yasal değildir.

Belirtilen eylemler korsancılık olarak tanımlanmaktadır. Burada çoğaltma, satma ve dağıtma işlemlerinin tümü birbirlerinden bağımsız olarak yasaklanmıştır. Yani çoğaltmak kadar çoğaltılan (korsan) fonogramları satmak veya dağıtmak da bu suç kapsamına girmektedir. Burada çoğaltılan, satılan veya dağıtımı yapılan fonogramların adedi ihlalin oluşup oluşmadığının tespitinde önemli bir kriter değildir. Önemli olan bu eylemin ticari amaçlarla yapılıyor olmasıdır. Sadece bir bütün olarak fonogramın değil, içerdiği kayıtların birkaçının veya bir bölümünün (örn. Bir CD'den birkaç şarkının veya bir şarkının belirli bir bölümünün) kopyalanması da bu hakkın ihlalini oluşturmaktadır.
------------------------------------------

arkadaşlar buradan ne çıkartılabilinir. mp3 siteleri hakkında ??

------------------
Önemli olan bu eylemin ticari amaçlarla yapılıyor olmasıdır.
------------------

yakında tüm mp3 siteleri kapanmak zorunda kalacakdır!

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
lovemove
yazdığın kanun maddesi sadece korsancılığın tanımını içeriyor. konuyla ilgili kanun bildiğim kadarıyla daha kapsamlı. mesela umumi bir yerdeki iş yeri kafasına göre müşterinin ilgisini çekmek için bir sanatçının albümünü dışardan hoperlör yayını yapmış. bu sebepten mesamla davalı. kanuna göre bu bile yasak. bu tür örnekleri çoğaltmak mümkün. kısaca ne gerekçe bulursanız bulun haklı olamıyorsunuz.

KerneL32

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
lovemove nin soyledigi maddeye gore

Turkiye de bircok goz onunde olan bircok ( % 40 oraninda ) internet cafe bar rest. cay ocagi oyun salonu eglence merkezi kapilmali. Ozellikle de cay ocaklari. Neden mi ozellikle cay ocaklari 24 saat acik olduklari surece halka izinsiz gosterim yapiyor. CD Orjinal olabilir ama cd yi birey sadece kendisi izlemek icin aliyor. Halka gostermek ve kopyalamak icin degil. Yoksa sinemalar da bu isi yapardi gider korsanini alirlardi. veya internetten film gosterime girmeden divx ini indirirlerdi internetten gosterime sokarlardi. keyiflerinden mi o kadar para veriyorlar. Ben bir cok filmi daha gosterime girmeden izliyorum.

Son ornek ise ... Su milyonlarca insanin ozendigi kurtlar vadisi dizisi ile ilgili ... Bulundugum sehirde adamin biri cay ocagi acmis ismi "kurtlar vadisi cay ocagi" iceri giriyorsunuz duvarlarda posterler bilmem neler oturuyorsunuz kafanizi kaldiriyorsunuz kurtlar vadisi. adamlar tv den cekmisler 24 saat kurtlar vadisinin gosterimini yapiyorlar. Bu da yasal degil ? keyfinden mi diger televizyon kanallari kendine ait olmayan bir dizi programi ayni sahneyi en fazla 20 sn gosteriyor sonra kesiyor. Neden 1 dk nin ustunde o dizi veya program ile ilgili yayin yapamiyor cunku yasak. Kural boyle. Ayrica mp3 demo olayi da oyle 10-12 saniye degil. Kanun dunya genelinde ve demo tabiri sarkinin 1 dk sina ait. ve yine yasaya gore sarki 5 dk lik ise 5 e bolup download ettirseniz suc degil. Neden mi adama secim hakki sundugunuz icin ...

Kolay gelsin.

MuZiKCi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Mp3 olayının yasal mı değil mi tartışması içinde olaya ben de bir katılayım dedim :)
Kendini riske atmak istemeyen arkadaşlar.Sitelerinizi cep işine yönlendirebilirsiniz.Cep telefonuna Mp3 olayı.hem satışınızdan kazancınız olacak hemde sitenizin kapanması gibi bir derdiniz olmayacak.Ne satabilirsiniz ? Cep mp3,cep video klibi ya da sanatçının resimi, melodisi vs... yetmez mi:) Telif hakkı probleminiz yok.Satılan ürünleri telif hakları mesama ödeniyor.
[email protected]
http://www.smshizmetleri.com (Bu da yeni site,ayrıntılı bilgi için inceleyebilirsiniz.)

Gamend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Mp3Master' Alıntı:
:) ya bu domain arkadaşın aslında.bana vermişti kullanmıyomuş bende mp3 sitesi açayım dedim ok dedi.kendisi almanyada oturuyo :).öyle düşünmüş olabilir hiç bilmiyorum.ama işte ziyaretçi gelmiyo.nasıl gelecek ziyaretçiii

Sırf Alman Kızları ile ilgili site yapmayı düşünüyorum, fakat bu temmuz ayında gidip yerinde tespit yapacagım. Tabi Onlara besteledigim sarkıları mp3 yapıp koyacagım
Acaba Budamı suç ( Kendi mp3'ü yüzünden hapislik olan genç :D )

eXtreme

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yasal Mp3 falan filanı tartışanlar birşeyi bilmiyorsunuz.
Benim gibi mahkemelik olanlar bilir. Mahkeme konum mp3 değil ama aynı kapıya çıkıyor.

İşte şu site şöyle, ben böyle sanıyordum, aman herkes yapıyor, ay ben bi kazanç sağlamıyorumki, aman da site ortağımındı vs. vs. vs. nin hiçbir faydası yok. Kabak bir kez sizin başınıza patladı mı ceremesini çekeceksiniz.

Yukarıda örnek verilen yasadan değil gidip en beklenmeyen yasayı kullanarak sizi sürüm sürüm süründürürler. Telif hakkı olsun, emeğe saygısızlık, hırsızlık, nitelikli hırsızlık, insan haklarını hiçe saymaya kadar bile götürebilirler işi. Dallanıp budaklanır. Apışıp kalırsınız.

MuZiKCi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
:)

VazgectimSenden' Alıntı:
beni bu çemberimde gül oya dizisinin yapımcısının sekreteri aradı mahkemeye vericez faaln siz hırsızsınız diye bağarıyo.. Mp3 ü kaldırdım ilk önce.. sonra sakinleştirdim dedim ki bilgisayarınızda mp3 var mı.. o da bana evet var...dediim suç olduğunu biliyormusunuz dedim.. o sayılmaz dedi..........

Yani tabi ki bilgisayarında var..

Sen adama pabucunu ters giydirirsin. :) Süper demişsin vallahi.

A

AqiA

Misafir
3 site uyarı almadılarmı bugün ?
Sahipleride bu forumda.
Bence aldılar.
Bunun dışında Mp3 yasaktır. Ister .ogg yapın ister .wma.
Yasaktır.

turkuaz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Gamend' Alıntı:
Sırf Alman Kızları ile ilgili site yapmayı düşünüyorum, fakat bu temmuz ayında gidip yerinde tespit yapacagım. Tabi Onlara besteledigim sarkıları mp3 yapıp koyacagım
Acaba Budamı suç ( Kendi mp3'ü yüzünden hapislik olan genç :D )

Hayır imtiyazı elinde bulunan herşeyin dağıtımını yapabilir dilediğin gibi kullanabilirsin. Tabi imtiayzını başka bir kii yada kuruma devretmemişsen.

benim yerel bir istem var başta bende düşündüm en azından yerel sanatçıların albümlerinden birşeyler yayınlamayı. Ama baktık ki olay uygulandığı kadar kolay değil. Wazgeçtim. belki ileride sitem kale alınacak seviyey gelir o zaman bireylerele iletişie geçip tek tek izinle yayınlarız.

mp3 yada başka bir meteryali; imtiazı başkasında ise izinsiz kullanamaz kullanıma sunamaz dağıtamassınız. Mp3 ler son dönemde çok popüler olduğu için şu an mp3 üzerinde fazla druluyor zamanla tüm meteryallere aynı uygulamalar görebiliriz.

Uygulama ne kadar serttir, Kontroller ne derecededir bilmiyorum. Yasal boyutu çok çeşitli olabilir ama genel mantık budur. Bir arkadaşımızında dediği gibi mahkemelik olduğunuzda bir çok maddeden yargılanabilirsiniz. Şu an var olan yasalar ile zaten hemen her birimiz suçlu konumundayız. cafe, bar vs. belkide ileride bunlarada el atılacaktır. Ama adam sırf kurtlar vadisi adı ile bir yer açmış diyorsunuz. Buraya kimse takılmaz bence. Bu işyerinin kurtlar vadisi dizisinden ne yapımcıya nede yeyın kuruluşuna zararı olur. Adamlar dahada popüler kılıyor diziyi. Ama birçok kişi benzer uyanıklığa kalkar yada dizileri cd yada benzeri şekilde pazarlarsa müdahale ederler. Ticaret kuralı bi nevi. Yaptığın iş bana zarar vermiyorsa yap. Werip vermediğni bilmiyorsan yada en güzeli öğrenmek için eser sahibinden izin al.

dazlakcom

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Selamalr,
dazlak.com ile themp3king.com un uyarı aldığı sureden 3 - 5 gun sonra uyarı aldım bende, fırma nın ıhtarlarında şu gıbı ıfadeler vardı orneğın, ekran goruntusu alınmıştır... SS almış adam, 3 gun mudlet verdıler yayın drdurma için 3 gun içerisinde dazlak.com un yayınını durdumrdum ve 6000 euro edebielcek siteyi (pr 5 e yukselmıştı aylık tekılde 400.000) 3500 euroya Amerıkalılara sattım,

Ardından şirket benı kovalamaya devam ettı, hemen ardından benımle alaklı butun sıtere goz atmış (nerden nasıl buldu bılmıyorum 12 ye yakın sıtemı ıncelemış olacak) başka bir muzık sitemde albumlerın yayınlandığını kaldırmamız gerektığını soyledı, ardındna bana mail atan bu kışıelre şirkete telefon ile ulaştım dertlerını sordum, olay şukı bu firma sanatcılarının mp3 lerını kendı şirket sitelerıdnen para ile downlaod ettırıyor (MP3) !!! ve para kaznamak için mp3 sitelerıne sldırıyorlar neysekı buyuk bir firma değil bunyelerınde pek sanatçı yok ancak attıkalrı mailde
1.sayfada bahsettığım gıbı davaları vs. işlemlerı kesınlıkle tr den yurutmuyorlar almanya uzerınden yapıyorlar bunu unutmayın, burdakı konuşmalarınız devamlı turkıyede olmaz etmez uzerıne ama şuna dıkkat edın herkes salak değil adam almnayadan dava açıyor burda gelıpde 10 yıl bir dava ile uğraşmaz kımse...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5