İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yasal mp3 dağıtımı?

eViL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Selamlar,

arkadaşlar bazı sitelerde ozellikle mp3 sitelerinde , mp3 lerin altında bu mp3 ler tanıtım amaçlıdır ve 24 saat içinde silinmesi gerekir yazıyor , bu yazıldığı taktirde , bu mp3 dağıtımını yapan kişi yasal olarak herhangi bir suç işlemiyormu? yani bu yazıyı yazmak o siteyi legal bir site halinemi getiriyor?..

BaRaN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben bir dje site yapmistim.. Deli gibi domaini kendi üzerime kayit ettim. Site almanca ve gereken bütün yasal uyarilari yazdik.. hatta bi yarim sayfalaik böyle giriste yasal uyari var.. birde indirirken remixleri kocaman yazdik..

yinede eve birg+n mektup geldi..
902€ ceza :) hala ugrasiyom :)

Gamend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Öyle birşey yasalmi bilmiyorum ama demo yayını dogaldır
Çünkü Bir Şeyi dinlemeden, test etmeden alırmısınız ?

Mesela arka planda kalan bir sanatcının radyo veya tv'de cıkmadıgında nasıl bilmeden alacagız

Bunun için programlar gibi ( demo ) mp3 konuluyor
Sitelerde Rutin olarak alta o yazıyı ekliyor

Ama Ne Fayda Silenmi var :D

dazlakcom

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yasak ne yazarsan yaz yasak mp3 Dağıtım yasak boşunamı sattı kdazlak.com u başımız belaya gırıyordu 3 - 5 kişi yuzunden ona buna şikayet een çekemeyen 3 - 5 sevıyesız ınsan yuzunden... Yasak abıcım souc oalrak yasakkkkk bu kadar basıt... (bazı turk muzık şirketlerı almanyada vey başka bir avrupa kentınde buro açıyorlar dava edeceklerı zaman ordan dava edıyorlar ondan sonra mucx opudunuz dıye domaini hopaltıyrlar genelde) bu işi yapacaksan domaini ne düğü belırsız yapacaksın kımdır kımındır olmayacak yanı :) (uslanmaz a da zamanında çok mail gemıştır anlatır bazen forumda)

crawler

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
mp3 lerin demo ları yasal sadece , genel olarak 1.30 dk uzunlugunda ve 10 sarkıyı icerir , her sarkının can alıcı noktaları calınır 10-12 sn arası :)

onun dışı yasal değil , zaten sarkıcılarda kabul etmiş durumda mp3'ü .

bide bu yönden bakın olaya ; Örnek veriyorum Kurban , eğer mp3 olmasaydı bu kadar tanınabilirmiydi? Herkes gidip org. albümü alırmıydı? Bence mp3 ten ettikleri zararları popülarite sayesinde festival ve konserlerde cıkarıyorlar zaten .. Ama yapımcıların işine gelmiyor bu , mp3 ten sikayet edenler yapımcılarmı yoksa şarkıcılarmı bi bakın gazetelere :)

U

ulukislali

Misafir
Baran .. sarkilar türkce mi yabanci miydi? Almanya'da Türkce mp3'lar konusunda da hassaslar mi diye merak ediyorum, o yüzden soruyorum.

B

By-e

Misafir
bildiğim kadarı ile .mp3 uzantılı download ettirmek yasak ve suç. Zip şeklinde download suç teşkil etmiyor.

F

fenerli

Misafir
sitelerinizin kopyaları ile yeni siteler açılmasından ne kadar hoşnutsanız bu durumda aynı

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
o yazının hiç bir yasal değeri yok . 2 gün önce mesamın avukatlarından biriyle görüştüm. yakında davalar başlıyacakmış. ister dosyayı zipleyin ister rar layın kurtuluş olmayacak yani. bu arada sınai ve fikri haklar için yeni düzenlemelerde yoldaymış. bir arkadaşımızın belirttiği gibi sadece demo trackler yayınlayabilirsiniz veya yabancı sitelerde sıkça rastlanan biçimde kullanıcının şarkıyı kaydetmeden dinlemesini sağlayabilirsiniz.

SeVeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Arkadaşlar olaya objektif bakarsanız ve biraz mantıklı olursanız:
Mp3, WMA, ACC vs vs olarak full (albümü olan, ticari ve izinsiz) bir parçayı download ettirmek yasaktır. Ha ülkemizde yaptırım oluyor mu derseniz; hayır olmuyo. 24 saat içinde silin olayı eskidendi. Artık öle bir olay da geçrlilik teşkil etmiyor.
Bide zip olayı var bu da tam olarak hikaye. Uzantı farketmiyor. Parça ticariyse ve izinsiz indirtiyorsanız uzantı jpeg olsa yine yasak aslında. Ama ülkemizde yaptırım yok o yüzden sallayan da yok. Belki ben bile indiriyorumdur mp3 :D

dizayn1st

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
"yakında davalar başlıyacakmış"
ne kadar yakında peki ay/yıl??tamda beni buldu ya bi mp3 sitesi açtık şimdi başım belaya girecek.:(

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Mp3Master' Alıntı:
"yakında davalar başlıyacakmış"
ne kadar yakında peki ay/yıl??tamda beni buldu ya bi mp3 sitesi açtık şimdi başım belaya girecek.:(

şu anda 3-4 site hakkında işlem yapılmaya başlanmış . bu siteler sanatçıların şikayeti üzerine seçilmiş. yasal düzenlemeler ve mesamın yeni sistemi gelecek yıl başlarında muhtemelen gerçekleşmiş olur. tahminimce bu yıl fazla bir hareketlilik olmaz.

dizayn1st

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
peki bize dava açmadan önce kapatın diye bi ikazda bulunurlarmı :) içime bi kurt düştü şimdi.

B

By-e

Misafir
tr.st' Alıntı:
şu anda 3-4 site hakkında işlem yapılmaya başlanmış . bu siteler sanatçıların şikayeti üzerine seçilmiş. yasal düzenlemeler ve mesamın yeni sistemi gelecek yıl başlarında muhtemelen gerçekleşmiş olur. tahminimce bu yıl fazla bir hareketlilik olmaz.

uyarı verilmeden mi ?

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
yasal olarak uyarı yapma zorunluluğu yok direkt davada açılabilir, direkt ceza makbuzuda gönderilebilir. bunu maliyenin baskınları gibi düşünün, size gelmeden önce " biz geliyoruz defterlerinizi düzenleyin" demezler, gelirler kontrol ederler yasadışı veya kayıtdışı bişeyler varsa ya ceza keser yada mahkemeye sevkeder.

Gamend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Zamanla Denetimler eski haline tekrar dönecektir bazen alevlenip sıkı kontrol yapıyorlar
Bu Arada sizde sitenizde bi bakım calismasi yapıyomus gibi yapın :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5