İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yazık ! Lütfen okuyun !

Aforizmalar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu yazının hedefi , takip edebildiğim kadarıyla , Türkiye'de amatör ve yarı profosyonel web tasarımcısı olarak , Google Adsense reklam programı aracılığı ile gelir elde etmek amacı ile zamanını , parasını ve emeğini harcayan tüm arkadaşlara biraz da olsa zamanlarının , paralarının ve emeklerinin boşa gitmemesi için yardımcı olabilmek.

Çok fazla yanılgıya düşülüyor. Ben bu yanılgıları madde madde anlatarak düşüncelerimi belirteceğim , ve bu düşüncelerden sonra bu yanılgılardan bir ders çıkarmak yazıyı okuyanların üzerine düşüyor.

Yanılgı ( En büyük yanılgı ) : İngilizce copy paste siteler açmak !

"İnternetten para kazanmak" ve "adsense ile zengin olmak" çerçevesi dahilinde bir ton makale , ıvır zıvır bilgiyi beynine copy paste yapan genç girişimci ve çok zeki bir Türk gencinin ilk yapacağı şey , Google'dan " High paying keywords " şeklinde bir arama yaparak zenginliğe giden yolda ilk adımı atmak olacaktır. Sonra da bulduğu , en yüksek getirisi olduğuna inandığı kelimeyi seçerek bu kelime ile ilgili bir site tasarlayacaktır. Ancak tabi ki de içerik bulamayacağından araştırmaya başlayacaktır. Sonra karşısına " Article " siteleri çıkacaktır. Birden gözlerinde $ işetleri gözükecektir. Günlerce copy paste , copy paste , copy paste ... ve artık onun da bir 750 makalelik dolu dolu içeriği olmuştur. Hem de en yüksek para kazandıran kelime üzerine. Adsense reklamları da bu makalelerin arasına çok güzel gider. Makaleyi okuyacak olan zavallı reklamı makaleden ayırt bile edemez. Gelsin paralar. Bu şekilde 20 tane site açarsa zaten bir daha internete de girmesine gerek kalmaz. Ancak bu arkadaşımızın aklına getiremediği ve bilmediği çok şey vardır.

İşte can alıcı noktalara geldik , hikayedeki arkadaş ile benzer yanlarını olduğunu düşünen arkadaşlar bu yazacaklarımı dikkatle okuyarak inansınlar :

1. Dünyada kaç tane article sitesi vardır ?
2. Herhangi bir internet kullanıcısının , sizin seçtiğiniz kelimeyi aratınca , Google'da siteniz ile buluşma ihitmali nedir ?
3. Duplicate content nedir? Yararlı birşey midir ? Yenir mi ?
4. Dünyada sizin akıl edebileceğinizi sizden önce akıl etmiş kaç Malezyalı , Hintli ve Amerikalı olabileceğini biliyor musunuz ?
5. " Yaptığım " Made for Adsense " siteler için yerli mp3 , ***** vs. türü yüksek hitli sitelerimden pop up açarım hit yollarım " gibi yaklaşımlarda bulunuyorsanız , size sorarlar : Adsense nasıl çalışır bilir misiniz ?

Bu sorulara kısa ve net olarak cevap vermek istiyorum ;

1. Dünyada kaç tane article sitesi vardır ?
...article için yaklaşık 886.000.000 sonuçtan... Google da " article " kelimesini aratınca karşımıza çıkan sonuç sayısı sekiz yüz sevken altı milyon. Bu tabiki site sayısı değil ancak site sayısı hakkında bir çağrışım yapabilir.

2. Herhangi bir internet kullanıcısının , sizin seçtiğiniz kelimeyi aratınca , Google'da siteniz ile buluşma ihitmali nedir ?

Rakibinizin ne kadar fazla olduğunu düşünün. Hem de içeriğiniz sizin anadilinizde değil. Ayrıca içeriğiniz özgün değil. Yani aynı makaleleri içeren kimbilir kaç "article" sitesi var. Nasıl olur da Google'dan ziyaretçi alacağınızı düşünebilirsiniz ? Pagerank'iniz yok. Backlinkleriniz yok. Özgün içeriğiniz yok. Var olan tek şey copy paste gücünüz.

3. Duplicate content nedir? Yararlı birşey midir ? Yenir mi ?
It is a strategy by which varying domains use the same or near same website to serve the user. Also if contents of one page on the internet are same or similar to another, it is considered duplicate content. Duplicate content is considered spamming by Search Engines and therefore should be avoided.

Bu iki kelime " kopya içerik " olarak dilimize çevrilebilir. Bu özellikte bir siteye sahipseniz arama motorları sizi cezalandırırlar , ya sonuçlarda gözükmezsiniz ya da en son sıralarda çıkarsınız , kimsenin de google da arama yapıp 800'üncü arama sonucunda çıkan sayfalarla münasebeti olmaz. Hatta istatistiklere göre 2. sonuç sayfasından sonrasına bakan kişilerin sayısı da çok çok azdır.

Kısacası Allah'ın sopası yoktur , Search Engine'lerin filtreleri vardir.

4. Dünyada sizin akıl edebileceğinizi sizden önce akıl etmiş kaç Malezyalı , Hintli ve Amerikalı olabileceğini biliyor musunuz ?
Ülkemizde İngilizce bilen , ek olarak bilgisayar kullanmasını bilen buna da ek olarak temel düzeyde web sitesi tasarlamayi bilen çok çok küçük bir kitle bulunmaktadır. Buna karşılık , dünyada bu işi meslek haline getirmiş çok nüfuslu ülkeler bulunmakta ve bu yarışta bizi gerilerde bırakmaktadırlar. Eğer amacınız Google'da başta çıkmak ve US ziyaretçi alabilmekse , bu ülkelerin , azimli , ingilizce bilen ve kalabalık nüfüslarına da göğüs germelisiniz.

5. " Yaptığım " Made for Adsense " siteler için yerli mp3 , ***** vs. türü yüksek hitli sitelerimden pop up açarım hit yollarım " gibi yaklaşımlarda bulunuyorsanız , size sorarlar : Adsense nasıl çalışır bilir misiniz ?
Uzun uzadıya anlatamayacağım , adsense reklamları sitenize bir kalite değeri vererk zamanla bu kalitede reklamlar yayınlıyor ve buna göre tık başına ödeme yapıyor , gerekirse sitenizde reklam göstermiyor , gerekirse tıklamaları saymıyor. Yani kısacası adsense reklam kodu hepimizden akıllı. Tr tabanlı kalitesiz , ingilizce reklam ile alakası olmayan , text ile linki ayırt edemeyen insanların tıklamaları size hiç bir getiri sağlamayacaktır.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki , copy paste mantığı ile yapılmış , özgün içerik yaratılmamış , arama motorlarına uyumlu olmayan , çöplük görünümünde , giren kullanıcıya hiç bir yararı olmayan ve gerçekten emek verilmemiş siteler ile gelir elde etmeye çalışmak tam anlamıyla zaman kaybıdır. Yapan insanlar tanıyorum , yaptılar ve en azından domainlerini satmaya çalışıyorlar , ya da direk kapatıyorlar hayal kırıklıkları ile. Bu yazıda bahsettiğim sitelerden yüzlerce gördüm. Boşa giden paralara , zamana ve emeklere yazık.

Lütfen ingilizce site hazırlıyorsanız kendi ürettiğiniz bir hizmeti tanıtın , yazıları yayınlayın vs.

Daha söyleyecek anlatacak çok şey var ama en azından acil bir uyarı yapmak istedim.

*Hile ile ingilizce reklamlar göstererek para kazanan arkadaşları bu yazıdan muaf tutuyorum.

symbiantech

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@Aforizmalar Bu konuya sadece puan vermek lazım ve ben puanımı verdim teşekkürler.

draligus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
oldukça faydalı bir yazı olmuş. elinize sağlık. keşke daha önce yazılmış olsaydı !
teşekkürler.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
aslında bu birazda kendini uyanık sanan webmaster ların aptallıgı değilmi acaba?...Herşey bi tarafa, haftalarca ugrasıp dediğin mantıkla site yapan bende 1-2 kişi biliyorum.Ancak sonları gerçek anlamda hüsran oldu.Hoş maddi zararları olmadı ama boşuna 3-4 ay ha oldu olacakla geçirdiler...Benimde tr içeriğim var...çok azda bi ziyaretçim ama sayfa sayım çok ve doğal olarak illa birileri bi yere tıklıyor ve hiç kazanmadım dediğim ay reseller ücretim çıkıyor ;)...Zaten googladan parayı bulucam diye yola çıkanlar bence bi hocaya gidip kendini okutsun :D

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
iyi güzel yazmışsın.
ama anlamadığım bir nokta var. bu köşeyi dönenler nasıl dönüyor.
hepimiz biliyoruz ki mp3 eg-zotik vs sitelerden gelen hitlerle 1000$ kazanan insanlar var. Haksızmıyım.
Adamlar, para kazamak istermisin başlıklı bir sayfa hazılıyor ve 10 bin tekilli sitesine koyuyor. insanlarda para kazanıcam diyip sağa sola tıklayıp çıkıp gidiyor. Ve biliyoruz ki o sayfalarda reklam çıkıyor. ve bunu yapan kişi iyi kazanıyor.
Haksızmıyım?

D

dnturkey

Misafir
tmm yararlı bilgi doğru şeyler söylemişsin

ama ben naptım ? adsense kullanırken günde 3$ kazancım vardı. bunu yerine güzel yöntemlerimizi yaptım günde 200$ kazanmaya başladım sonunda elimizde 15 milyar kadar bi para birikti. şimdi banlandım. pişmanmıyım ? hayır

yapmanızı tavsiye eder miyim ? hayır..

W

web

Misafir
disconnect' Alıntı:
iyi güzel yazmışsın.
ama anlamadığım bir nokta var. bu köşeyi dönenler nasıl dönüyor.
hepimiz biliyoruz ki mp3 eg-zotik vs sitelerden gelen hitlerle 1000$ kazanan insanlar var. Haksızmıyım.
Adamlar, para kazamak istermisin başlıklı bir sayfa hazılıyor ve 10 bin tekilli sitesine koyuyor. insanlarda para kazanıcam diyip sağa sola tıklayıp çıkıp gidiyor. Ve biliyoruz ki o sayfalarda reklam çıkıyor. ve bunu yapan kişi iyi kazanıyor.
Haksızmıyım?
kalmadi bunlari yapanlar artik google bir sure goz yumdu sonra atti boyle yapan bir suru arkadasimizi seni beni onu

schumifan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google Adsense programını doğru kullanmak lazım her noktada apaçilik yapmakla 3 kuruş yerine 5 kuruş nası alırımları heefleyip cinlip yapmakla zsadece türkiyedeki sitelere zarar veriyorusunuz.

Bugün Yahoo türkiyeye girmiyor neden girsinki 1000 tane webmaster varsa yarısı nası adsenseye geçiririm diye düşünyor.

Bırakın herşey kendi kendine olsun koca google ile dalga geçmeye gelmez.

Herkese helal yoldan bol kazançlar dilerim.

W

web

Misafir
su anda ingilizce olayi icin kapasitesi yetmeyen kisiler kazanamicak diye bir sey yok eskiye gore daha cok calisirlar turkce siteler ile gunde 100$ yerine 20$ kazanirlar guzel tekil turkce hitler alip yine aylik guzel bir maas elde ederler iki uc bin dolarlar geride kaliyor yavas yavas

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Tahmin etmediğin sitelerde forex sayfaları var.

Sitesinden kaldıranlarda korkudan kaldırmıştır. Hangi korku dersen şikayet edilme korkusu + bu forumdaki veya msn de onlara gıcık olan kişilerin yapacağı atılma sebeplerinin korkusu.

Aforizmalar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
dnturkey' Alıntı:
tmm yararlı bilgi doğru şeyler söylemişsin

ama ben naptım ? adsense kullanırken günde 3$ kazancım vardı. bunu yerine güzel yöntemlerimizi yaptım günde 200$ kazanmaya başladım sonunda elimizde 15 milyar kadar bi para birikti. şimdi banlandım. pişmanmıyım ? hayır

yapmanızı tavsiye eder miyim ? hayır..

yazının altında küçük bir not var.

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Aforizmalar'in yazisina ek olarak genel olarak bir tavsiye;
Gerek domain alim satimi, gerekse yabanci dildeki siteleriniz uzerinden para kazanirken altin kural, para yatirmadan para kazanmayi dusunurseniz uzun omrunuz olmayacaktir.

Turkce site yaparken;
- Turk insani icin populer olan gundemdeki konulari takip edersiniz,
- Ziyaretci profilinin hangi konulara daha fazla yatkin oldugunu biliyorsunuz
- Turk insanina has sicak kanlilikla forumlardan/msnden edineceginiz webmaster arkadaslarinizda link degisimi yapabilirsiniz.
- Site bittikten sonra degisen gundeme, aranilan kriterlere gore duzenleme yapabilirsiniz.

Siteniz yabanci oldugunda ve icerik hedefiniz -ornek olarak- Amerikan ziyaretcisi oldugunu dusunurseniz, gecmiste amerikada yasamis olsanizda yukaridaki sartlari ingilizce sitenize entegre edemeyeceksiniz.Su halde bugune kadar heryerden Turklerin banlanmasini saglayan ayda turkiyenin dis borc acigi kadar kazanan webmasterlarin aksine izleyecegimiz binlerce yoldan bir kaci,

1- Web sitesi yolu ile para kazanacaksak;

- Sitenize alacaginiz, editor,aktif forum uyesi, porgram ekleyici ..vs yardimci insanlara ufak miktarlarda ve yaratici zekanizin urunu kampanyalarin sonucu olarak odeme yapin.

- Tiklama basi ucreti az olan ve ABD,Kanada,Avustralya ve Ingiltere kullanicilari gibi tiklamasi para yapan kullanicilara ulasmak icin reklam verin. ( Adbrite,Bidvertiser..vs)

- Tipki sitenize zamanla katilacak ekibe ayirdiginiz butce gibi, site ziyaretcilerine de donemsel kampanyalar akabinde para yada imtiyaz hediye edin.

- DigitalPoint, GoogleCommunity ..vs tarzi forumlarda ingilizceniz mukemmel olmasada varlik gosterin. Imzanizi bos birakmayin. Ve imzanizdaki siteyi @Aforizmalar'in yazisinda ornekledigi gibi "calinti" icerikten uzak tutun. Bu size hem arti puan hemde link degisimi yada backlink olarak geri donecektir.

2- Domain Alim Satimi ile

- Yuzlerce domain satin almak yerine Domain monitoring hizmeti veren yerlere uye olarak asagida yazilanlara uyarak typo ( yazim hatalari ) , typein ( harf yutma denebilir) ve trafige sahip oldugunu tahmin ettiginiz jenerik yada benzeri domainlere para yatirin.

- Domain almak icin netten kazandiginiz paralari bu ise ayirabilirsiniz. ( Para kazanmak icin para yatirmak gerekir demistik.) Ozelikle goldkey,DS,Sedo gibi yerlere uye olarak -trilyonlar kazanan webmasterlar gibi hile yapmadan- paypal hesabiniza ek gelir elde edebilirsiniz. Zira amacimiz yuksek ucret odeyip bize gercekten para kazandiracak domainler almak.

- Sedo, Afternic gibi yerleri takip ederek Google Ban'i olmayan bir surede olsa acik kalmis eski domainleri -2000,2001,2002,..vs- alarak bir nebzede olsa indekslenme orani fazla domainlerle katma degerinizi yukseltebilirsiniz.

( Sirkette mesaj yazmak gibi bir olaya kalktigim icin cumle dusuklukleri ve eksiklikler olabilir. Zira mesaj bitene kadar 4 telefon gorusmesi yaptim. Dikkatim dagildi. Kusura bakmazsiniz umarim. )

M

memox

Misafir
Ellerinize sağlık valla çok güzel bir yazı olmuş, bu arada en insaflı webmaster benim heralde 2 yılda 13$ birikmiş adsense de :D

cicadant

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
valla bu satte oturup yazıyı baştan sone tek tek okudum ve görüyorumki insanların gözünü para bürümüş bi şekilde etrafa saldırıp duruyorlar. kafadaki tek problem "bi site yapcam ayda 1000 $ kazancam hehehe" gibi aptalca laflar dolaşmakta. bu webmasterlığa yakışmaz. eğer 1000 lerce dolar kazanmak istiyorsanız gidip bi şirkete web üzerine başvurun.tabi kendinize güveniyorsanız.millet çalıp çırpmayla site yapıp kendine webmaster imajı verip para kazanmaya çalışıyor ve olan yine işi bilen kişilere oluyor.
ikinci olarak eğer bir site yaptıysanız öncelikle insanlık için yapın.ziyaretçiler gelip sitenizi kullansın girsin çıksın alsın gitsin ne olacak yani.zorla insanlardan şu reklama tıkla bak sayfayı açmam gibi artizlik yapmaya ne gerek var. siteniz 10000 üye ve üzerinde ise tamam işiniz artık para kazanmaya gelmiştir.yok ondan önce 300 500 yada 1000 üye ile para kazanmaya çalışmayın hiç değilse iştahınız kabarmasın. koyarsın üç beş yere reklamları isteyen tıklar isteyen tıklamaz. üzerinede yazarsın şşşşt ziyaretçiler bak bunlar reklamlarımız isterseniz tıklayın istemezseniz devam edin dolaşmaya. bazı sitelerde görüyorum lütfen reklamlarımıza tılayın bari host paramız çıksın yardım edin gibi laubali yazılar var. dilencilik yapmak istiyorsanız gidersiniz bi caminin önüne yaparsınız yoksa ziyaretçilerinizi abuk subuk laflarla reklamlarınızı tıklamasını beklemeyin. hem sitenizin prestiji için hemde vicdanınız için.

eğer webmasterım diyorsanız öncelikle insanlık için birşeyler yapın!!!zaten insanlık sizin değerinizi bilip sizlere gereken miktarda parayı zamanı gelince sağlayacaktır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5