İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Zorunlu askerlik 9aya, kısa dönem 4 aya düşecek

Silence-

0
İyinet Üyesi
Reaction score
26
Zaman gazetesinde yer alan bir habere göre; Türk Silahlı Kuvvetleri'nin teklifi olan 'tek tip askerliğe' sıcak bakmayan hükümetin askerlikle ilgili projesi netleşiyor. İşte ayrıntılar.

598620100827110602952.jpg

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in açıkladığı her vatandaşın eşit süreli zorunlu askerlik yapması talebi uzun süredir tartışılıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 'tek tip askerlik' olarak adlandırılan proje için iki ayrı formül önerdiği söyleniyor. Hükümet kanadına iletilen formüllerin ilki herkesin 12 ay askerlik yapması.

Alternatif formül ise zorunlu askerliğin 9 aya indirilmesi. TSK, 9 ay formülünü zoraki seçenek olarak görüyor. Bunun gerekçesi ise silah altında olan çok sayıda askerin terhis olacak olması. Yapılan hesaplamalarda askerliğin 9 aya inmesi halinde 250 bin asker terhis oluyor.

Zorunlu askerlik 12 ay olursa terhis olacak asker sayısı ise 100 bin. TSK'nın görüşü, asker açığı olmaması için zorunlu askerlik hayata geçse bile silah altındakilerin terhis edilmemesi.

Hükümet kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tek tip askerlik projesi kesinlikle kabul edilmeyecek.

Bunun yerine Silahlı Kuvvetler'i zafiyete uğratmayacak, çağın şartlarına uygun bir model hayata geçirilecek. Zorunlu askerliği 9 ve ya 6 aya, kısa dönemi de 4 aya indirme formülü üzerinde çalışan hükümet, kararın çıktığı tarihte silah altında olacak askerlerin de bu düzenlemeden yararlanmasından yana. Böylece, 250 bine yakın Mehmetçik için de erken terhis söz konusu olacak.

BEDELLİ ASKERLİK

Hükümet, kamuoyunu yıllarca meşgul eden bedelli askerlik konusunda da adım atmaya kararlı.

Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek çözüm arayışında olan hükümet, askerliğin kısalması durumunda erken terhisle boşalacak 250 bin kişinin yerini bedellilerle doldurmayı düşünüyor.

Şu anda en az 200 bin kişinin bedelli askerlik beklediği biliniyor. Bedelli askerlikten, belirli yaşın üzerinde olanların yararlandırılması hedefleniyor.

zaman

Tek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Su bedelli askerlik sadece para verilsede kurtulsak hem para hem 28 gun cok zor :D

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Bedellide yaş sınırı geçen yapıldığında kaçtı bilen varmı...

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Ulke sana ne yapti? Iyi bir egitim sistemi mi sundu, guzel bir hayat, umut vaad eden bir gelecek, bir aile kurmak, ev sahibi olmak, mutlu olmak adina bir vizyon mu?

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
Ulke sana ne yapti? Iyi bir egitim sistemi mi sundu, guzel bir hayat, umut vaad eden bir gelecek, bir aile kurmak, ev sahibi olmak, mutlu olmak adina bir vizyon mu?

Belki bunların hiç birin vermedi, belki de veremedi ama verdiği çok şey var. Sayayım mı sana? Bu ülke bana Türklüğü verdi, bu ülke bana Müslümanlığı verdi. Dinimi istediğim gibi yaşama şansını verdi. Bu ülke babama iş verdi, aş verdi. Bu ülke bana gavur çizmesi altında yaşamamayı verdi. Bu ülke bana o kadar çok şey verdi ki... Hiç bir şey veremediyse bile dostluğu, insanlığı verdi. Bu ülke bana Anadolu'da dünyanın en bereketli topraklarında yaşamayı verdi. Görüyorum ki sana veremedikleri verdiklerinden ağır basıyor. Görüyorum ki başka bir ülkede yaşamak sana daha çok mutluluk verecek. Askerlik yapmamak sana keyif verecek. O zaman sen öyle yap. Mümkünse de insanların hassas olacakları konularda fazla yorum yapma ya da yorum yapsan bile damarlarına basma. Kimisi için vatan hassas bir konudur kimisi için din, kimisi için para, kimisi için namus kimisi için hepsi de!

KATILSANA

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Konuyu siyasete çekmeyin arkadaşlar.

Haber değeri olarak konu amacına ulaşmıştır. Haberin devamı, durum netleştiğinde açılacak konu veya konular şeklinde muhakkak duyurulacaktır.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Belki bunların hiç birin vermedi, belki de veremedi ama verdiği çok şey var. Sayayım mı sana? Bu ülke bana Türklüğü verdi, bu ülke bana Müslümanlığı verdi. Dinimi istediğim gibi yaşama şansını verdi. Bu ülke babama iş verdi, aş verdi. Bu ülke bana gavur çizmesi altında yaşamamayı verdi. Bu ülke bana o kadar çok şey verdi ki... Hiç bir şey veremediyse bile dostluğu, insanlığı verdi. Bu ülke bana Anadolu'da dünyanın en bereketli topraklarında yaşamayı verdi. Görüyorum ki sana veremedikleri verdiklerinden ağır basıyor. Görüyorum ki başka bir ülkede yaşamak sana daha çok mutluluk verecek. Askerlik yapmamak sana keyif verecek. O zaman sen öyle yap. Mümkünse de insanların hassas olacakları konularda fazla yorum yapma ya da yorum yapsan bile damarlarına basma. Kimisi için vatan hassas bir konudur kimisi için din, kimisi için para, kimisi için namus kimisi için hepsi de!

Ben senin hassas bir konuda damarina bastigimi farketmedim? Basit bir soru sordum, ulke sana birsey verdi mi diye? Bu kadar sinirlenecegin bir soru degil bu. Gercekten birseyler verdigini dusunuyorsan gururla, sinirlenmeden cevap verebilirsin. Dikkat edersen ben senin kisiligin ile ilgili bir yorumda da bulunmadim, seni tanimiyorum. Ancak sen basit bir soru uzerine, benim tercihlerimi ve keyiflerimi cok hizli bir sekilde analiz edebildin.. "Goruyorum ki" ulke sana yukarida saydiklarina ek olarak alinganligi da vermis. :) Benim hangi konuda keyif yapip, hangi konuyu ciddiye aldigimi yanlis tahlil edip yazman, hic hos bir davranis degil. Sen bu vatan icin ne yaptin, ben bu vatan icin ne yaptim cerceveli tartismak amacli bir soru sormadim cunku.

Dunyanin her ulkesinde, insanlar emekleri ile calistiklarinda is, as, para, mevki sahibi olurlar. Bu bulundugun ulkenin sana bir lutfu degil, senin bulundugun ulkeye bir lutfundur. Ulke babana degil, baban mucadele ederek ulkeye lutufta bulunmustur, calisip emegini, isi meslegi neyse o konuda iyi seyler yaparak gostermistir. Karsiliginda da ekmegini kazanmistir. Baban, sen yan elip yattiniz da ulke sizi mi besledi de, ulke sana birsey kazandirmis olsun, o mantigi ben cozemedim.

Gavur cizmesi altinda yasamamayi da kendi akittigin kanlarla kazanmissindir. Amerika'da dogsaydin ingilizlere karsi mucadele edip egemenligini almis olacaktin, fransada dogsan almanlara, cinde dogsan japonlara. Savas bugunun gercegi, dunyada herkes gavur cizmesi altinda yasiyor da bir tek bizim ulkemiz mi egemen? Ha bir de tabi gavur cizmesi teorik olarak cizme olarak ortada olmayabilir, ancak gavurun her turlu seyine bagimli yasanan bir ulkede, egemenlikten bahsetmek garip olur. Haberlesme telekom dahil olmak uzere kritik sektorleri yabancilara satilan, is ilanlari ingilizce verilen, ingilizce bilmiyorsan kesinlikle orta ve ust seviye bir is bulamayacagin bir ulkede yasadiginin farkindasindir umarim. Muslumanlik, gavurluk derken, milyarlarca dolarlik anlasmalarin israil ile yapildiginin da farkinda degilsin sanirim.

Dostluga kardeslige gelince, ufacik bir sey de bile birbirine parlayabildikten sonra, nasil bir kardeslik bu? Kardeslik dostluk her konuda ayni fikirlere sahip oldugun surece gecerli bir mezhep sanirim. Youtube'da bir kac video cevir. Cok cevirmene gerek yok, alttaki yorumlari oku, ne dedigimi anlayacaksindir. Ya da facebook'a bak, dunyanin her yerinde siyasi kutuplasma var da, birbirinden bu kadar nefret eden bir iki karsi gruplasma ben gormedim.

Ha gelelim keyif meselesine. Sen bunu keyif olarak adlandiriyorsan, benden keyiflisi yok su anda, dogrudur. Ben dogdum bu ulkede teror vardi, benim kuzenim genc yasinda dagda teroristler tarafindan olduruldu? Sizin ailede varsa sehit ne demek istedigimi anlarsin. Onun ustune 20 sene gecti bu ulkede hala teror var. Bu ulkede hala insanlar en verimli caglarinda birer kislaya toparlaniyorlar ve bir sene iki sene 'adam ediliyorlar'. Doguya dusersen her an sebebini bilmedigin birsey icin olebilme tehliken var. Olmekten bahsediyorum. Tanimadigin bilmedigin dagda yasayan bir insan tarafindan vurulup oldurulmenden bahsediyorum. Cesedini kirmizi bayraga sarip vatan sagolsun diye seni topraga gommelerinden bahsediyorum. Vatan sagolsun eyvallah da, bu vatan da birseyler 20 senedir degismiyor, insanlar vatan millet sakarya deyip olume gonderiliyor gencecik yaslarinda. Birisi de cikip aga ne is donuyor deyince o keyif sahibi oluyor. Bence guzel anlasma.

Simdi keyif yapiyorum diye beni hor gorme, ben lisede ulku ocagindan cikmiyordum. Vatan, namus, din, bayrak konusunda dilbilgisi genistir bende. O gunden bugune 30.000 insan oldu ama su degisti deseler, bugun ilk sirada kosalim yani merak etme.

Neyse sonuc itibariyle farkli dusunuyoruz, ne diyim. Siyaset filan degil bu, insanlar tartisa tartisa farklarini gormeli.

X

Xman

Misafir
Benim kişisel görüşüm askerlik her Türk vatandaşı için 3 ay olmalı ve herkes yaşadığı coğrafi bölge içerisindeki bir eğitim merkezinde bu eğitimi almalı. Kars'ta oturan birini Edirneye askere yollamak hem ona hem ailesine hemde herkese eziyet bence. Askerlikte 3 aydan sonra geçirilen süre tamamen zarar, hem askerlik yapana zarar, hem orduya zarar, hem de ülkeye zarar. Düşünsenize 500 bin askerin fazladan her gün tükettiği 3 öğün yemek, elektrik, su vs.. külliyen zarar. Savaş hali olsa anlarım ama barışta bunca insanı aylarca ülkenin bütçesine yük etmenin anlamı nedir? Yaşı vakti gelen her Türk vatandaşını alırsın askere, 90 günde silah tutmayı, savaşmayı vs. öğretir gönderirsin evine gerisi hikaye. Komutanın botlarını boyamak, tuvalet nöbeti tutmak, ordu evlerinde millete içki servis etmekle geçen 12 aylık fazlalık hepimizin sırtından inmiş olur böylece.

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
Ben senin hassas bir konuda damarina bastigimi farketmedim? Basit bir soru sordum, ulke sana birsey verdi mi diye? Bu kadar sinirlenecegin bir soru degil bu. Gercekten birseyler verdigini dusunuyorsan gururla, sinirlenmeden cevap verebilirsin. Dikkat edersen ben senin kisiligin ile ilgili bir yorumda da bulunmadim, seni tanimiyorum. Ancak sen basit bir soru uzerine, benim tercihlerimi ve keyiflerimi cok hizli bir sekilde analiz edebildin.. "Goruyorum ki" ulke sana yukarida saydiklarina ek olarak alinganligi da vermis. :) Benim hangi konuda keyif yapip, hangi konuyu ciddiye aldigimi yanlis tahlil edip yazman, hic hos bir davranis degil. Sen bu vatan icin ne yaptin, ben bu vatan icin ne yaptim cerceveli tartismak amacli bir soru sormadim cunku.

Dunyanin her ulkesinde, insanlar emekleri ile calistiklarinda is, as, para, mevki sahibi olurlar. Bu bulundugun ulkenin sana bir lutfu degil, senin bulundugun ulkeye bir lutfundur. Ulke babana degil, baban mucadele ederek ulkeye lutufta bulunmustur, calisip emegini, isi meslegi neyse o konuda iyi seyler yaparak gostermistir. Karsiliginda da ekmegini kazanmistir. Baban, sen yan elip yattiniz da ulke sizi mi besledi de, ulke sana birsey kazandirmis olsun, o mantigi ben cozemedim.

Gavur cizmesi altinda yasamamayi da kendi akittigin kanlarla kazanmissindir. Amerika'da dogsaydin ingilizlere karsi mucadele edip egemenligini almis olacaktin, fransada dogsan almanlara, cinde dogsan japonlara. Savas bugunun gercegi, dunyada herkes gavur cizmesi altinda yasiyor da bir tek bizim ulkemiz mi egemen? Ha bir de tabi gavur cizmesi teorik olarak cizme olarak ortada olmayabilir, ancak gavurun her turlu seyine bagimli yasanan bir ulkede, egemenlikten bahsetmek garip olur. Haberlesme telekom dahil olmak uzere kritik sektorleri yabancilara satilan, is ilanlari ingilizce verilen, ingilizce bilmiyorsan kesinlikle orta ve ust seviye bir is bulamayacagin bir ulkede yasadiginin farkindasindir umarim. Muslumanlik, gavurluk derken, milyarlarca dolarlik anlasmalarin israil ile yapildiginin da farkinda degilsin sanirim.

Dostluga kardeslige gelince, ufacik bir sey de bile birbirine parlayabildikten sonra, nasil bir kardeslik bu? Kardeslik dostluk her konuda ayni fikirlere sahip oldugun surece gecerli bir mezhep sanirim. Youtube'da bir kac video cevir. Cok cevirmene gerek yok, alttaki yorumlari oku, ne dedigimi anlayacaksindir. Ya da facebook'a bak, dunyanin her yerinde siyasi kutuplasma var da, birbirinden bu kadar nefret eden bir iki karsi gruplasma ben gormedim.

Ha gelelim keyif meselesine. Sen bunu keyif olarak adlandiriyorsan, benden keyiflisi yok su anda, dogrudur. Ben dogdum bu ulkede teror vardi, benim kuzenim genc yasinda dagda teroristler tarafindan olduruldu? Sizin ailede varsa sehit ne demek istedigimi anlarsin. Onun ustune 20 sene gecti bu ulkede hala teror var. Bu ulkede hala insanlar en verimli caglarinda birer kislaya toparlaniyorlar ve bir sene iki sene 'adam ediliyorlar'. Doguya dusersen her an sebebini bilmedigin birsey icin olebilme tehliken var. Olmekten bahsediyorum. Tanimadigin bilmedigin dagda yasayan bir insan tarafindan vurulup oldurulmenden bahsediyorum. Cesedini kirmizi bayraga sarip vatan sagolsun diye seni topraga gommelerinden bahsediyorum. Vatan sagolsun eyvallah da, bu vatan da birseyler 20 senedir degismiyor, insanlar vatan millet sakarya deyip olume gonderiliyor gencecik yaslarinda. Birisi de cikip aga ne is donuyor deyince o keyif sahibi oluyor. Bence guzel anlasma.

Simdi keyif yapiyorum diye beni hor gorme, ben lisede ulku ocagindan cikmiyordum. Vatan, namus, din, bayrak konusunda dilbilgisi genistir bende. O gunden bugune 30.000 insan oldu ama su degisti deseler, bugun ilk sirada kosalim yani merak etme.

Neyse sonuc itibariyle farkli dusunuyoruz, ne diyim. Siyaset filan degil bu, insanlar tartisa tartisa farklarini gormeli.

Öncelikle konuyu açtığınız için teşekkür ederim. Şimdi gelelim asıl meseleye. Ülke sana ne verdi sorusuna alındım açıkçası. Alındığım için de -bunu doğal karşılamalısın- bu şekilde bir cevap yazdım. Analiz değildi kızmış olmanın bir yansımasıdır yoksa bir sorudan kişilik analizi yapmak için biraz gencim :) Dünyanın her yerinde insanların emekleri karşılığında bir şeylerin sahibi olabileceklerini yazmışsın. Öyle bir şeyin olmadığını bildiğine eminim. Çin ve Hindistan bunun en bariz örnekleridir. Öte yandan bu vatan Türkiye olmasaydı da Amerikan mandasındaki Türkiye olsaydı(fiili olarak) zenciler gibi biz de köle olmayacak mıydık? Öte yandan yan gelip yattığın yerde para kazandığın bir ülke var mıdır ki Türkiye de öyle olsun?

Ekonomik bağımsızlığımızın olmadığından dem vurmuşsun, doğru sonuna kadar haklısın. Ama gavur çizmesi derken kastettiğim de bu değildi! Yunan işgali altındayken katledilen, tecavüze uğraya kadın ve çocukları babası belli olmaya gençleri bir düşün. İşte gavur çizmesi altında bu şekilde yaşamamayı sağlayan bu ülkedir. Tamam ecdadım savaşarak kazandı. Tamam çok uzun süredir iyi yönetilmiyoruz ama çok şükür hala işgal altında değiliz. Bakınız Irak. Kaç genç kız intihar etti belirsiz, Amerikan askerlerinin tecavüzüne uğradıkları için. Bahsettiğim tam olarak budur.

Dostluğa kardeşliğe gelince, takım tutar gibi parti tutarız karşıt görüşü de sevmeyiz. Ama birinin yardıma ihtiyacı olduğunda kaç kişi kafasını geri çevirip gider, kaç kişi görmezden gelir? Siyasi kutuplaşmadan bahsetmişsin. Siyasi kutuplaşmanın temelinde yine ülke için istenen iyi şeyler yok mu? Sen kendince ülke için iyi şeyler yapacak partiyi istersin ötekisi başka partiyi. Yine vatan için istenen şeyler sonucunda kutuplaşılır.

Terör meselesi de bambaşka bir boyuttur. Ordaki insanlar terörist dediklerimizin kaçı isteyerek dağa çıktı, kaç tanesi kaçmak istiyor ve kaç tanesi gerçekten neye hizmet ettiğini biliyor? Bu sorunun cevabı muammadır. Ama gerçekte hizmet edilen şey bellidir o da yabancı istihbarat teşkilatlarıdır. Askerliğin en verimli çağları dediğiniz yaşlarda başladığını söylemişsiniz. Doğru ama bir kaç sene sonra beden olarak o görevi yapamayacak duruma gelmeleri göz önüne alınmıştır. Zaten isteyen de kılıfını buluyor gitmemek için. Ya açık öğretime giriyor ya başka şekiller buluyor ama bulunuyor bir şekilde. Ayrıca şunu da söyleyim askerlikle ilgili bu söyledikleriniz askerlikten soğutma suçuna girer. Ailemde şehit yok ama o bölgedeyken bacağını kaybeden bir GAZİ'miz var. Ayrıca orada ölüyor dediğiniz kişiler de ölmüyorlar benim inancımda. bkz

Ülkü ocağından çıkmamanız siyasi görüşünüzdür, orası beni ilgilendirmez zaten. Vatan millet hakkında dil bilginizin geniş olması da güzel. Son olarak 30 senede değişen çok şey oldu. Mesela yönetimler, örgütle yapılan pazarlıklar, bunun sırtından geçim sağlayan dış istihbarat birimlerinin yöneticileri, kuşaklar değişti. Değişen şeyleri söyledim şimdi gidecek misiniz ilk sırada?

Line

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48
Denilecek çok şey var ama bu ülkede askerlik hakkında ufak bi yorum bile yapsanız " Halkı askerlikten soğutma " suçundan 2 sene hapis yemeniz muhtemel.

X

Xman

Misafir
Kimsenin kimseyi askerlikten soğuttuğu yok, tam tersine askerlik nasıl verimli hale getirilebilir, nasıl daha faydalı olabilir ona kafa yoruyoruz. Sırf askerlik uzun olduğu için askerden kaçan binlerce insan var ama askerlik 3 ay olsa millet yaz tatilinde bile gidip gelir vs. vs....

Line

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48
Kimsenin kimseyi askerlikten soğuttuğu yok, tam tersine askerlik nasıl verimli hale getirilebilir, nasıl daha faydalı olabilir ona kafa yoruyoruz. Sırf askerlik uzun olduğu için askerden kaçan binlerce insan var ama askerlik 3 ay olsa millet yaz tatilinde bile gidip gelir vs. vs....

Abi artık doğudaki birlikler profesyonelleşitiriliyor.Yani 20 yaşındaki asker artık terörist avına çıkmayı bırakacak bu işleri profesyonellere bırakacak.Öte yandan ülkenin diğer bölümündeki askerler rütbelilerin çocuklarını okula götürmek , rütbelilerin evini korumak , rütbelilerinin yemeklerini hazırlamak , rütbelilerin içkisini hazırlamak için hayatlarından 15 ay harcamaları bence normal değil.Senin dediğin gibi bi uygulama olursa hem insanların hayatından 15 ay boşu boşuna gitmez hem de millet askere gitmeyeceğim diye saçma sapan istemediği bölümleri okumaya çalışmaz.

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
böyle giderse, ileride askerliğini yapmak için bir Türk Milletide kalmayacak zaten, o zaman yazlığa giderler bol bol ,

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5