İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

18 Milyon Blogger Şokta

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
Arkadaşlar bu yazımı host+domainimi almış, blogspotla bir bağım kalmamış ve kendi sitem aktifken yazıyorum.

DigiTürkde hata değil, blogspotta digitürk yayını yapan 3-5 çapulcuda hata.

Google deki hata ise, Türkiye'yi diğer ülkelerle bir zannetmesi, bu kadar marez düşkünü olduğunu nerden bilsin.

Keşke daha önce bildirilseydi blogspota dava açıldığını. Tamam devam eden dava hakkında konuşmayabilrler ama dava açıldı denilebilirdi eğer kanunen bir sakınca yoksa.

DigiTürk'ü çok severdim eskiden Türk futboluna katkılarından dolayı. Ama son ihaleden beri sevmiyorum. Blogspottan tamamen bağımısız olarak yıllar önce yapılan ihale sebebiyle. İhaleyi canlı yayınla yapmışlardı, sanırım doğan grubuyla açık arttırmaya girişceklerdi, son dakkada rakip fima çekildi (Doğan olduğundan emin değilim oldu baya yıl), digitürk birşekilde taban fiyattan götürdü malı.

Halbuki ihaleye sadece digitürk girse belkide 2 kat fazla para ödemesi gerekicekti, ne oyunlar dönüyor bizim bilmediğimiz kimbilir.

Ayrıca geçenlerde yine ne kadar usule uygun olduğu tartışılcak bir şekilde sözleşmeyi uzattılar, halbuki d-smart gibi bir rakipde istiyordu lig maçlarını yayınlamayı, kulüplerin geliri dahada artabilirdi.

Bide arkadaşlar birşey sorcam 2 tane blogspot sitem vardı günlük 1k hit alanda mahkeme kararı ile kapatıldı yazarken, günlük 20-30 hit alanda sorun yok açılıyo dns olmadan. Acaba neden böyle bir durum var?

kiesto_afri

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
vallah bu durum bing arama motoruna yarayacak gibi geliyor bana bakalım kısmet neye :D

z08g

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
şimdi google çıkıp derse, digiturk bizimle hiçbir şekilde irtibat kurmadı.. o zaman kime inanacaksınız acaba ?? herhangi bir delil yokken herkesin ağzından çıkan sözlere inanmayı doğru bulmuyorum.. (şahsım adına)

ayrıca gene söylüyorum.. daha resim yüklerken bile google'da çıkan uyarı şu: "resimlerin kullanım haklarının veya telif haklarının size ait olduğundan emin olun" buna benzer bir yazı çıkmakta iken google telif haklarına bu kadar önem verirken niçin göz göre göre izin versin..

digiturk diyor ki: google' ın ayıklaması lazım ligtv yayını yapan blogları bulup..

böyle bir saçmalık olamaz.. adamların işi gücü yok, sistemde ligtv maçlarını ayıklamakla mı uğraşacak !! digiturk, kendi sistemini kurar, adamlarını tutar.. ligtv yayını yapan siteleri tespit ederler, şikayetlerini dile getirirler.. gereği yapılır. ama digiturk burada resmen sütten çıkmış ak kaşık olmak istiyor.

daha düne kadar digiturk, gazete kuponlarıyla dağıtılıyordu millete.. şimdi 321 milyon dolarcık verdikleri için cıyak cıyak ötüyorlar.. beter olsunlar, inş.daha bi 10 yıl anadolu klüpleri şampiyon olurda, beş kuruş para kazanamazlar.. liglerin tadı tuzu kalmadığı zaman görürüm ben onları o zaman.. :kızdım::kızdım:

z08g

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
bkz. iyinet' in footer'da yazmış olduğu yazıya:
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi info ~at~ iyinet.com adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır.

şimdi gelelim ertan özerdem' in yapmış olduğu açıklamaya:
Google hariç birçok internet platformundan şu yetkiyi aldık, dediler ki herkes zarar görmemesi için buyrun bizim platformumuzda kim bu suçu işliyorsa size yetki veriyoruz 'Digiturk olarak siz futbola büyük para verdiniz, biz bu işe zarar vermek itemeyen bir kuruluşuz gelin bizim platformumuzda kendiniz durdurunuz bunları' diye yetki verdiler."

"BLOGLAR ARASI AYIKLAMAYI SADECE GOOGLE YAPABİLİR, YAPMADI"

bloglar arası ayıklamayı , ligtv yayınlayan siteleri herkes bulabilir. keza bunları kendileri de buluyordu. ancak tek tek ayıklama işini google' ın yapmasını istedi. veya google bunlara yetki verecekti, ligtv yayınlayan siteleri tespit edip kapatacaktı..

şimdi:
sen kimsin ki EY DİGİTURK (ahmet çakar vari) : milyar dolarlık şirket, sana yetki verecekte onların paneline sızıp, 321 milyon dolarını kurtarma hesabı yapacaksın.

kaldı ki, iyinet dahi dünyanın birçok forumunda varolan önceden onay alınmaksızın yazılarımızı yazabiliyorsak.. blogger gibi bir blog platformunda da önceden onay alınmadan bloglar açılabilir. ancak illegal bir durum söz konusu olduğunda bunları google ve blogger yetkililerine bildirmeleri gerekir..

ayrıca digiturk iddia ettiği gibi google ile hangi şartlar altında görüşme yapmak istedi.. eğer demişse, bana yetki ver paneline sızayım, blogları engelleyim.. veya demişse bu blogları sen engelle.. tabii ki bu şartları google kabul etmeyip, dikkate dahi almamıştır..

digiturk istediği kadar dava açabilir google' a.. sadece bu kazanamadığı davalar ile kendi imajını zedeleyecek, rezil etmiş olacak kendini.. çünkü google' de iyinet ve diğer forumlarda varolan önceden izin alınmaksızın kullanıcılar blog açabilir şartını ileriye sürecek.. kural ihlali olan ve bu ihlal bildirildikten sonra kapatılan blogları da örnek göstererek digiturk' u geldiği gibi mahkemeden eli boş gönderecek..

twitter ve facebook gibi sosyal ağları hafife alıyorlarsa, ayrıca medya da bu olaya destek verirse çok fazla prestij kaybı yaşayacaklar..

yasakçı zihniyet,sansürcü zihniyet devlet olmuşken, digiturk bu tacı almış bulunmaktadır.. :kızdım::kızdım:

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
Sayın z08g, benimde blog sitem kapandı bende öfkeliyim ama, google sitesini bilen biri olarak olayların tam olarak böyle geliştiğini düşünmekteyim. Digitürk uyarmıştır, google sallamamıştır, sonuçta TR hite kapalı hale geldi bloggerlar, yalnız anlamıyorum hala 2 blog sitemden biri açık diğeri kapalı gözüküyor. Tüm blog siteleri kapanmadı mı ki?

z08g

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Sayın z08g, benimde blog sitem kapandı bende öfkeliyim ama, google sitesini bilen biri olarak olayların tam olarak böyle geliştiğini düşünmekteyim. Digitürk uyarmıştır, google sallamamıştır, sonuçta TR hite kapalı hale geldi bloggerlar, yalnız anlamıyorum hala 2 blog sitemden biri açık diğeri kapalı gözüküyor. Tüm blog siteleri kapanmadı mı ki?

valla ben bu sabah panele dahi erişemiyordum.. dns ayarlarım farklı olmasına dahi. şimdi akşamdan beri giriş yapabiliyorum.. bende anlamadım ne tür bir dümen dönüyor.. şuanda hem özel alanadına, hemde blogspot uzantısına erişebiliyorum.. üstelik en üstte header bölümünde bu siteye erişim mahkeme yazısı falanda çıkmıyor..

ttnet ile ilgili bir durumdur, keza kapı gibi mahkeme kararı verilmiş :) birşeyler olacaktır illa ki..

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
bende açıldı siten.. ama arkaplan dikkat dağıtıyor .. kötü durmuş..

Vallahi bilemiyorum hocam arkaplan derken neyi kasteddiğinizi.

Bende kırmızı bir şekilde: Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir.

Yazıyor. Nedeninide anlamadım diğer sitelere girebiliyorum kendi sitem açılmıyor bilgisayarımda :S Hatta bedava ligtv blogspotları bile açıldı şimdi denedim, Alla alla niye keni sitemi açamıyorum acaba, bi modeme res atalım bakalım.

Olmadı yine mahkeme kararı yazısı geldi, ama bukez yazı ortada değil en üstte çıkıyor, hiçbişey anlamadım, uyuyim en iyisi ... :)

Edit2: Google'da 'yasaklı siteler' kelimesini arattım ve ilk çıkan siteye girdim. Bi baktım mahkeme kararı ile siteye erişim engellenmiştir yazıyor :) Meğer girdiğim site adresi yasaklisiteler*blogspot.com/ adresiymiş :) :) :=)

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Bugün google için savunma yapılacak hiç bir şey yok. Adsense hesabında bırakın hile yapmayı birden hızlı bir artış olsa anında ban yersiniz. Adwords ile reklam yayınlamak tamamen bir dert. Çünkü onu kullanmayı bile ayrıcalıklı kişiler olacakki, onu öğrenmeye çalışan, emek harcayanlar olacakki tavsiye listesinin başında olsun. Yoksa alt tarafı banner yayını olacak ama forumuna baksanız sorun yaşayan binlerce insan var. Kendi tarafında işleyiş böyle. Kendi haklarını sonuna kadar koruyor.

Gmail ilk çıktığı zamanlar çok uzun süre dosya paylaşım deposu olarak kullanıldı. Çeşitli eklentiler, çeşitli programlar yardımıyla ftp gibi dahi kullanıldı. İçinde binlerce marez barındı. Filmler, mp3ler, programlar havalarda uçuştu. Yıllarca izin verdi google bu olaya, görmezden geldi.

Hep taklit yaptı. Yeni bir şey üretmektense hep onun bunun ekmeğinde gözü oldu. Ticari hayat mutlaka öyle olacak ama şimdiye kadar üretileni geliştirmek kolaydır, ama sıfırdan yaratmak zordur. Google da kendine özgü sıfırdan yarattığı tüm projeleri balon oldu.

Şimdide blogspot...İçinde marez kaynayan, google ın hesapta karşı çıktığı çöp site ve çöp içerik barındıran, kendi arama motoruyla kendi içeriğini analiz eden tuhaf bir sistem kurdu. Bunların hiç birini bilmiyormu google?

PutTLD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
13
şimdi google çıkıp derse, digiturk bizimle hiçbir şekilde irtibat kurmadı.. o zaman kime inanacaksınız acaba ?? herhangi bir delil yokken herkesin ağzından çıkan sözlere inanmayı doğru bulmuyorum.. (şahsım adına)

Firmalar arası avukatları aracılığıyla yazışma yapılmıştır, Digitürk msn'den görüşme yapmadıya:D belgeleri elinde vardır...

chalap

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Arkadaşlar engel kalktı mı? Ben otomatik dns le şu anda bloguma girebiliyorum da!!!

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
Bende girebiliyorum, arada açıp kapatıyorlar birşeyler deniyorlar galiba

kalenderm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
aklıma bi soru takıldı şuan şöle bi söylenti üzerine şimdi blogları google kontrol edecek diyenleri gördüm digitürk un görevi değil deniyor peki kalkıp bi domain ve host aldığımızda yasal olmayan bi şekilde paylaşım yapıoruz yine aldığımız domain ve host firmasımı bizi takip edecek ? bunu yapmak zorunda mı yani ?

kalkıp ben bi silah alsam mesela lan dur bakalım bu adam aldı da bu silahı bi suc işler mi bi ben kontrol edeyim mi der yoksa bi suc işlendiğinde bunu polis vs. birimler mi bulur.örnekleme yaptım genel olarak..

şimdi kalkıp digiturk haklı diyen de olur e.a yani haklıyeken haksız duruma düşmek dedi bi arkdaş yukarda ki yorumlarda bu da haklıyken haksız duruma düşmek olmuyor mu ?
digiturk haklı fakat tüm blogları kapatmaya yetkisi oldugunu düşünmüyorum ayrıca türkiyedeki kanunlar bilmem neler neye göre işliyor kimse de bişey bilmiyor bu söylediklerim tamamen şahsi görüşümdür yazdıklarımdan dolayı iyi.net ailesi sorumlu değildir...

T

trgy

Misafir
aklıma bi soru takıldı şuan şöle bi söylenti üzerine şimdi blogları google kontrol edecek diyenleri gördüm digitürk un görevi değil deniyor peki kalkıp bi domain ve host aldığımızda yasal olmayan bi şekilde paylaşım yapıoruz yine aldığımız domain ve host firmasımı bizi takip edecek ? bunu yapmak zorunda mı yani ?

kalkıp ben bi silah alsam mesela lan dur bakalım bu adam aldı da bu silahı bi suc işler mi bi ben kontrol edeyim mi der yoksa bi suc işlendiğinde bunu polis vs. birimler mi bulur.örnekleme yaptım genel olarak..

şimdi kalkıp digiturk haklı diyen de olur e.a yani haklıyeken haksız duruma düşmek dedi bi arkdaş yukarda ki yorumlarda bu da haklıyken haksız duruma düşmek olmuyor mu ?
digiturk haklı fakat tüm blogları kapatmaya yetkisi oldugunu düşünmüyorum ayrıca türkiyedeki kanunlar bilmem neler neye göre işliyor kimse de bişey bilmiyor bu söylediklerim tamamen şahsi görüşümdür yazdıklarımdan dolayı iyi.net ailesi sorumlu değildir...

Buradaki yazılardan her ne kadar kişi sorumludur desek bile o yazıyı yazmana imkan, ortam yarattığımız için biz de suçlu duruma düşüyoruz.

Hosting şirketi senin illegal içerik yayınlamana izin veriyorsa hosting şirketi de suçlu olmuş olur.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5