İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

60 günde Niche Site Yükseltme Rehberi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Bu yazımda niche site nedir ve niche site ne işe yarar konusuna değinmeyeceğim. Eğer hala bu konulara yabancı iseniz, öncelikle araştırma yapmanızı öneriyorum.

Yeni bir site kurduğumuzda hepimizin kafasını sorular kurcalamaya başlar: kaç post girmeliyim, kaç günde bir post gireceğim, dizinlere nasıl kaydedeceğim, ne zaman ne yapmalıyım?. Yapacağımız sitenin başarısını bu konular direk etkileyecektir. Bu nedenle kendimize bir plan çizip plana sadık kalmalıyız.

Not: Araştırmalarımı yaparken bu forumdan bir çok kişinin bloglarında bu konulara değindiklerini, forumda hiç bir şekilde paylaşım yapmadıklarını gördüm. Sadece ben kazanayım mantığı ile devam ederseniz kimse bildiklerini paylaşmaz, konuları tecrübe etmek ise uzun zaman alıyor. Bu nedenle benim size söyleyeceğim: Paylaşın! İsterseniz bloglarınıza link vererek paylaşın. Bu konuya kimsenin itirazı yoktur.

Bu yazımda 60 günlük bir Niche Site Yükseltme Rehberi yer alacaktır. Yukarıdaki konularda tereddütte olan kişilere iyi bir kaynak olacağını düşünüyorum.

1.gün: Niche kelime araştırması ve kelime seçiminizi yapın
2.gün: Domaininizi satın alın. Hostunuzu açın. Cms yi kurun (WP önerilir) İlk Yazınızı yayınlayın. Hedef kelimenizi kullanın.
3.gün: Hiç bir şey yapmayın. Tatil izni :)
4.gün: 2.yazınızı yazın. Hedef kelimenizle ilişkili 1.kelimenizi kullanın.
5.gün: Yine tatil izni. Dinleniyoruz. Başka sitelerimizle ilgileniyoruz.
6.gün: 3.yazınızı yazın. Tekrarlanan içerikten kaçının. Hedef kelimenizle ilişkili 2. kelimenizi kullanın.
7.gün: Tahmin ettiniz mi? Dinleniyoruz :)
8.gün: 4. yazınızı yazın. İlişkili kelimeyi kullanın.
9.gün: Uyuyoruz.
10.gün: 5. yazıyı yazın. Ana kelimeye göre optimize edin. Çok dinlendiniz, bugün çalışma günü. Sitemap oluşturup arama motorlarına kaydedin. Siteyi pingletin. İmleme işini başlatın. En etkili imleme sitelerinde yazılarınızı imletin.
11.gün: RSS kaydetme günü. RSS adresinizi rss dizinlere kaydedin.
12.gün: Podcast besleme kayıt günü. odiogo.com free servisini kullanarak podcast feed oluşturabilir, podcast dizinlere kaydedebilirsiniz. Yalnız bu site sadece ingilizce siteleri kabul ediyor, test ettim az önce. Türkçe siteler için başka servis varsa paylaşalım.
13.gün: 4 adet basın bülteni hazırlayıp yayınlayın (Press release sitelerini araştırın.)
14.gün: Yine 4 adet press release yayını + 1 adet özgün makale hazırlayıp makale dizinlerinde yayınlayın. En iyi makale dizinlerini hedef alın, kriterlerine göre makale hazırlayın.
15.gün: Bir önceki gün yaptığınızın aynısını yapın. Yeni makale yazıp onu kaydedin.
16.gün: Yine aynı işlemi yapın.
17.gün: aynı işlemi yapın.
18.gün: Makale kaydetme işini yapın.
19.gün: 1 adet blog yorumu yapın. (sadece bir adet) Son yazdığınız makaleleri kaydedin.
20.gün: profile backlink alın (sadece bir adet)
21.gün: 1 adet blog yorumu ve bir adet Web 2.0 site kaydı.
22.gün: 1 adet profile backlink.
23.gün: 1 adet blog yorumu.
24.gün: 1 profile backlink.
25.gün: 1 blog yorumu.
26.gün: 1 profile backlink.
27.gün: 1 blog yorumu.
28.gün: 1 profile backlink
29.gün: 1 blog yorumu + 1 web 2.0 site kaydı
30.gün: Edu backlink + 2 profile backlink
31.gün: 2 blog yorumu
32.gün: 2 profile backlink
33.gün: 2 blog yorumu
34.gün: 3 profile backlink
35.gün: 3 blog yorumu
36.gün: 3 profile backlink
37.gün: 3 blog yorumu + 1 web 2.0 kaydı
38.gün: 4 profile backlink
39.gün: 4 blog yorumu
40.gün: 4 profile backlink
41.gün: 4 blog yorumu
42.gün: 5 profile backlink + 1 web 2.0 kaydı
43.gün: 5 blog yorumu
44.gün: 5 profile backlink
45.gün: 5 blog yorumu + 1 web 2.0 kaydı
46.gün: 6 profile backlink
47.gün: 6 blog yorumu
48.gün: 6 profile backlink + 1 web 2.0 site kaydı
49.gün: 6 blog yorumu
50.gün: 1 Edu backlink + 7 profile backlink
51.gün: 7 blog yorumu + 1 web 2.0 kaydı
52.gün: 7 profile backlink
53.gün: 7 blog yorumu
54.gün: 8 profile backlink + 1 web 2.0 kaydı
55.gün: 8 blog yorumu
56.gün: 1 Edu backlink + 8 profile backlink
57.gün: 8 blog yorumu + 1 web 2.0 kaydı
58.gün: 9 profile backlink
59.gün: 9 blog yorumu
60.gün: 9 profile backlink + 1 web 2.0 kaydı

60 gün bitti. Artık site para kazandırmaya başlar.

Dikkat ettiyseniz sadece neler yapılacağını anlattım, nasıl yapılacağını değil. Bu işlemleri yapmadan backlink alma yöntemlerini araştırıp tecrübe kazanmanız önemlidir.

5 yazıyı zaman içinde arttırabilirsiniz. Bu size bağlı bir şeydir.

Önemli olan 1000 adet backlinki bir günde alıp siteyi filtreye sokmak değil, bu işleri planlı bir şekilde yapmaktır. İşin sırrı zaten burada.

Yararlanabileceğiniz Kaynaklar:

• All In One Seo, XML sitemaps, Askimet ve SEO SearchTerms Tagging 2 eklentilerini bulundurun. Wordpress Eklentiler

[ONAY]Eif[/ONAY]

efekentli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
teşekkürler

-
Seo Search Targetting eklentisi için link verebilirmisin?

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Bu eylemler sıfırdan alınmış bir domain içinde geçerli mi? Yoksa azda olsa eski domainler düşünülerek mi yapılmış?

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Sıfırdan açılacak niche siteler için düşünülmüştür.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Güzel bir rehber, ancak 1 er 2 şer olarak alınırsa bir yere varılacağını sanmıyorum. Her ne kadar Google akıllı bir mekanizma olarak algılansa da, spame karşı savaşı kaybetmiş durumdadır. Binlerce backlink ekleyen insanlar var, ve siteleri yukarılarda çıkıyor, 1-2 ile rekabet çok zor. Kaldı ki profil backlinkleri indekslemek eskisi kadar kolay değil. 1 tane eklerseniz onun indeksleneceği bile şüpheli.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Söylediğin konulara itirazım yok Angelo. Rekabeti olan siteler için bu yöntem geçerli olmayacaktır. Aynı zamanda çok rekabeti olan site açarım, birinci olurum diyen kişi kendi yolunu farklı çizmelidir.

Zaten niche sitenin binlerce backlinke ihtiyacı olmamalı....

Dikkat edilmesi gereken noktalar:

İngilizce Site Örneğinde
Aylık Usa araması 2k (üzerinde ise bulaşılmamalı)
Adsense kullanılacaksa T.B.M. yüksek (Amazon, clickbank kullanılacaksa ona göre analiz)
İlk çıkan siteler kontrol edilecek. İlk çıkan sağlam domainlerse o kelimeye yanaşılmayacak. İlk çıkan alt sayfalarsa bu basit işlemlerle birinci olmak çok kolay.
Seoquake ile çıkan domainler analiz edilecek. backlinklerine prlerine bakılacak.
Domain seçiminde kelimeyi tam karşılamasına dikkat edilecek.

İşin sırrının doğru kelime seçiminde olduğu unutulmamalıdır.

Prometya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çok güzel bir rehber bulduğum ilk nichede deneyeceğim bakalım bnm yöntem aylar alıyor 2 ayda iş bitiyorsa sorun yok :)

Prometya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben sadece tek site ve tek konu üzerine deli gibi yazı yazıyorum başka bir şeyle uğraşmıyorum, ama site Türkçe olduğu için artık kazançlar bitti.Ben de yeni nichelere doğru yol alıyorum. Hosting parasını bile çıkaramadıktan sonra ne anlamı kalmış ki bu uğraşın?? :(

hrunymaz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Benim de denemelerim oldu fakat bu niche olayı artık pek üzerinde durulası gelmemeye başladı bana. İlk 10'da yer alan bir siteyle aylık 10-20$ arası kazanmak öngörülüyor. Bu miktar için harcanan zaman, en azından eif'in yöntemiyle 2 ay. Niche siteden kazanç mantığında ise 50-100 hatta daha çok siteye ihtiyaç var. Harcanan zamana, hosting masraflarına, emek, makale yazdırma, backlink uğraşıları ve daha bir sürü kritere bakıldığında durum biraz "ölme eşşeğim ölme" durumuna dönüşüyor. Yani emek karşılığı edinilen gelir durumu çok az.

Ben bunun yerine @Prometya yönteminin taraftarıyım. 2 ya da 3, ilgilendiğiniz ve sevdiğiniz bir konuda, iyi içerik sunan, düzgün tasarımlı sitelerle uğraşılması. Vaktin buna ayrılıp gerçekten iyi bir site yapılmaya çalışılması. Hatta ilginiz varsa, en yüksek rekabetin ve aramanın olduğu kelimelerle uğraşılması. Yeterli sayıda düzgün makale varsa, site gerçekten kaliteli ve ziyaretçi memnuniyeti iyiyse bu tarz tek bir siteden elde edilen kazanç bir çok niche siteden elde edilenden fazla olacaktır diye düşünüyorum.

Tabii Türkçe içerik olmayacak. Hele Türkçe nicheler için hiç uğraşmayın bile. Belki 10 yıl sonra.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
niche olayı artık pek üzerinde durulası gelmemeye başladı bana. İlk 10'da yer alan bir siteyle aylık 10-20$ arası kazanmak öngörülüyor.

Niche modası geçen bir olay değildir. Tüm dünyanın odaklandığı bir akımdır. Modası geçen nicheler olabilir, o ayrı bir konu.

Elbette 10 dolar için uğraşmaya değmez, en kötü site bile o parayı bir ayda kazanır.

Burada araştırılması gereken "macro" ve "micro" niche kavramlarıdır. İyi bir seçimle onlarca site yapmaya gerek kalmayabilir.

akahaita

0
İyinet Üyesi
Reaction score
38
Çok iyi bi paylaşım olmuş. Zaten beni buraya üye yapan da bu paylaşımınız, standart ve kaliteli.

• Like
Reactions: Eif

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
akahaita üye olduğuna sevindim. Aramıza hoşgeldin :)

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Tabii Türkçe içerik olmayacak. Hele Türkçe nicheler için hiç uğraşmayın bile. Belki 10 yıl sonra.

Belki 10 yılı bulmaz. Bir kaç güzel niche bulup bir kenara ayırmak lazım :)

Türk internetinin daha hızlı gelişmesi dileklerimle...

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
15K hacimli kelimede 1.sıra ve adsense geliri günde 1 dolar, allah yokluğunu göstermesin bazen 1 bile olmuyor.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Yerel türkçe evet.

- Angelo o site yeni ise ona 4 elli sarıl. Yeni bir Türkçe site sana günde 1 dolar getiriyorsa, ilerileyen zamanlarda o siteden iyi verim alacaksın. (günlük 50 kuruşla başlattığım bir site 3 sene sonra bana aylık 4 rakamlı sonuçlar verdi TL bazında. Niche değildi, ama aylık 10 k araması vardı. ve evet o site Türkçe idi.)

- 3 birim kullanıyorsan mutlaka kanallarla analiz edip, boşuna gösterimi artıranı kaldır.

- İçeriğe dayalı hedefleme aracı ile long term bulup ona göre çalışma yap. "Kepek" iyidir ama "kepek çözümü" daha pahalıdır.

- 15 k lık niche bulmak iyi başarıdır. Gündemden düşmeyecek bir konu ise geleceği parlaktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5