İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Cennet , Cehennem ve Toprak olmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

OnR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Kastamonu Lahikasında ne yazmış orda: "15 yaşına kadar mazlum Hıristiyanlar tamamen şehiddir" diyor. 12 yaşında buluğa eriyor zaten... Hadi bazısı 13-14 deseniz ortalama 13 olur. Tamamen şehiddir dediği kafirin çocuğudur. Bunların cennete girme rivayetleri var ama İmam Rabbani onu da kabul etmiyor. Buluğa ermeden de ölse toprak olur diyor. Ancak İslam yurdundaysa yurduna tebaen; İslam toprağında kafirin çocuğu buluğa ermeden ölürse "Müşriklerin çocukları Cennet ehlinin hizmetçileridir" Hadisine göre Cennete girerler diyor. Ama diyor küfür diyarındaysa, Almanya'da, Rusya'da şurda burda, buluğa ermeden ölürse Cehenneme girmese de ama Cennete'de giremez, toprak olur diyor.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Kastamonu Lahikasında ne yazmış orda: "15 yaşına kadar mazlum Hıristiyanlar tamamen şehiddir" diyor. 12 yaşında buluğa eriyor zaten... Hadi bazısı 13-14 deseniz ortalama 13 olur. Tamamen şehiddir dediği kafirin çocuğudur. Bunların cennete girme rivayetleri var ama İmam Rabbani onu da kabul etmiyor. Buluğa ermeden de ölse toprak olur diyor. Ancak İslam yurdundaysa yurduna tebaen; İslam toprağında kafirin çocuğu buluğa ermeden ölürse "Müşriklerin çocukları Cennet ehlinin hizmetçileridir" Hadisine göre Cennete girerler diyor. Ama diyor küfür diyarındaysa, Almanya'da, Rusya'da şurda burda, buluğa ermeden ölürse Cehenneme girmese de ama Cennete'de giremez, toprak olur diyor.
Nur cemaatinin anlayışına göre cennete giriyor.
İmam rabbaniye göre toprak oluyor.Bunu da savunanlar nakşibendi cemaatidir.

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Sen çok kaçamak cevaplar veriyorsun bu şekilde kısır döngüye girmeye uygun bir konu açıyorsun ve insanlardan açık alanda mantık çerçevesinde yorumlar bekliyorsun garip gerçekten.

ErdeM

0
Onaylı Üye
Reaction score
32
Allah (c.c.) insanlara islamı yayması için peygamberleri gönderdiği için islami şart koşmuş, sonuçta size peygamberleri gönderiyorum bundan haberdar olmanız için diyor.

Fakat bu kişinin islamdan haberdar olabilmesi için hiç bir etken olmadığı için islamı şart koşmayacak olmasi olasi muhtemal diye düşünüyorum

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Konu sahibine itafen yazdığıma göre ;)

Konuda kaçamak cevabım yok.
PM atayım dedin,ben buradan yaz dedim.Çünkü tartışma açık alanda.

Ayrıca konu çok derindir.Bu konularda azıcık da olsa ihtisası olmayan bir kişinin fikir belirtmesi uygun değildir.

Ben bilenler varsa yorum yapılmasını,güzel dini tartışma ortamı oluşmasını istedim. :şekil:

umit_agdeniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
* Maturidiye=(Cumhuriyetten itibaren Türkiye, Pakistan, Bangladeş...)
* Eşarilik = (16. yüzyılın sonundan yıkılışına kadar Osmanlı Devleti. 16. yüzyılda Ebus Suud Efendi ile Birgivi Mehmet Efendilerin tartışmalarının ana kaynağı bu konudur... Şeyhülislam Ebus Suud'dan sonraki şeyhülislamlar eliyle Eşarilik Osmanlının itikadi mezhebi olmuştur.

wiki de böyle bir ibare var ama, bunlardan önce nasıl bir anlayış hakimdi ? kaçırdığım birşey varsa söylermisiniz.

Maturidiye=(Cumhuriyetten itibaren Türkiye, Pakistan, Bangladeş...) öncelikle bu ibareyi yazan kişi yanlış yazmış.Türkiye bir İslam devleti olmadığı için mezhep birliğinden söz edilemez ki Maturidi veye Eşari olsun :)16.Yüz yıldan önce ki dönemler hakkında bir bilgim yok ancak şuan ki gibi olmuş olabilir.Şuan nasıl ki ben eşariyim,bir çok arkadaşım maturidi ve şii( amelde alevi olanlar).Herkes kendi inancını belirlemekte özgür.O zamanlar da herkes kendi mezhebini kendi belirlemiş olabilir.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Allah (c.c.) insanlara islamı yayması için peygamberleri gönderdiği için islami şart koşmuş, sonuçta size peygamberleri gönderiyorum bundan haberdar olmanız için diyor.

Fakat bu kişinin islamdan haberdar olabilmesi için hiç bir etken olmadığı için islamı şart koşmayacak olmasi olasi muhtemal diye düşünüyorum
Bu durumda bu insana ne olur ?

OnR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
fazla derinler iyi değil kaçırırsın aklı yerinden calvin :p

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Konuda kaçamak cevabım yok.
PM atayım dedin,ben buradan yaz dedim.Çünkü tartışma açık alanda.

Ayrıca konu çok derindir.Bu konularda azıcık da olsa ihtisası olmayan bir kişinin fikir belirtmesi uygun değildir.

Ben bilenler varsa yorum yapılmasını,güzel dini tartışma ortamı oluşmasını istedim. :şekil:

Bilenler varsa derken bu konuda hiç kimsenin birşey bilmediğini (1500 yıldır..) konu başında kendin söylemişsin bu konuda yapılabilecek sadece ortaya fikir atmak ve o fikri kanıtlamaya çalışmak konu içerisinde ki herkesde zaten bunu yapmaya çalışıyor.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
fazla derinler iyi değil kaçırırsın aklı yerinden calvin :p

:eek:ha::hmmm:

Bilenler varsa derken bu konuda hiç kimsenin birşey bilmediğini konu başında kendin söylemişsin bu konuda yapılabilecek sadece ortaya fikir atmak ve o fikri kanıtlamaya çalışmak konu içerisinde ki herkesde zaten bunu yapmaya çalışıyor.

Tabi ben de bunları soruşturuyorum.
Siz de soruşturun.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Erdem yorum falan silmedik,belki hattında bir problem olmuş olabilir.
Tekrar yazmayı dene.

OnR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Cemaatciydim.
Cemaatci geçinenlerden değildim, yani içlerindeydim abilik yaptırmak istediler bölge abiliği zart zurt yapmadım yapmamda

Şimdi bu konuyla ne alaka diyeceksin mantığı sen kur 1 rus bana kalkmış masada diyorki neden islam? cevap veriyorum neden hristiyanlık? soruyla cevap veriyorsun diyor sen bu soruya cevap verdiğinde bende sana senin sorunun cevabını vereceğim diyorum.

Tamam diyor ben ne islamı biliyorum ne hristiyanlığı yanlız bir yerde kaldım yaşlandım öldüm şimdi cennete mi cehenneme mi gidicem diyor ?

Çocuğu usulca kalkıp yanımıza geliyor ve diyor şimdi eğer ben islamın ne olduğunu öğrenmeseydim rabbim bana bişeyleri göstermeseydi senin gibi olucaktım doğru mu anne diyor?

Annesi evet işte bende bunun cevabını arıyorum diye sözünü kesiyor

Ve yeniden cümlesine koyuyor özür dilerim annecim sözünü kestim diyor kadın yaptığı hatayı anlıyor ve devam ediyor şimdi benim annem babam olmadan olmaz o dağdaki 1 kişide rabbimin yolladığı insandır yada annesi babası bir dini bir yaşam tarzını bilir çünkü herşeyi yaradan allah'tır diyor.

ve annesi ben cevabımı vermeden söylüyor kendi oğlum benim sözümün cevabını verdi galiba diyor anne oğul evine gidiyor.

Ben haftalarca düşündüm ama bu muhabbetten hiç bir şekilde sonuç çıkaramadım :)

ve bu çocuk benim ibmde it elemanım :)

OnR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
9 yaşında kendi kendine müslüman oluyor :) bu arada kimse hiç bir şekilde islamı tanıtmıyor.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Haklısın herkesi Allahu Teala yarattı.
Ama herkese bir din verdi veya verecek diye bir zorunluluk yok.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
9 yaşında kendi kendine müslüman oluyor :) bu arada kimse hiç bir şekilde islamı tanıtmıyor.
Senin konun farklı.
Araştırıp bulabiliyor orada.
İnsanlar var etrafında,zaten bir sürü din var.
Biz ormandaki bir insandan veya bir grup insandan yola çıkıyoruz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5