İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

eski webmaster'lar dan kimler burada

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
web tasarımı veya herhangi bir web scripting dil ile birşeyler yapmaksa 2002
Türkiyede ilk internet kullanımı 1993 ün ikinci yarısında olmuştu, 6 ay sonra ilk kez internete girmiştim (bu dönemde üniversitelerde hocalar randevu ile internete bağlanıyorlardı) internet için bir browser yoktu, simtel.net üzerinden lazım olan dosyaları paketlerdik, indiği zaman gider diskete çekerdik, aralıksız internet kullanımım ise 1999 ikinci yarısında başlıyor(askerlik bitince), 2004 e kadar pekçok kişi gibi dialup ile bağlanıyordum.
1997 de program yazdığım fabrika .com.tr domainini Ankara daki bir ISP aracılığı ile Amerikadan satın almıştı.

Forumda pek çok kişi BBS dönemini bilmez sanırım.

Cagatay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Halk Eğitim Merkezinde açılan bilgisayar kursunun başlamasıyla ve sınavda 1. olan kişiye Ankara'dan ilk bilgisayarı getirme şansını vermeleriyle babamın ve Adem isimli bir amcanın sınavda 100 soruyu 100doğruyla tamamlamaları ikisinin birlikte Ankara'ya giderek bilgisayar getirmesine vesile olmuş.
Memlekete ilk bilgisayarı babam ve Adem amca getirmişler (şuan ki bilgisayarlara göre bilgisayar demeye bin şahit gerekmiş).
Bu durumdan dolayı biraz şanslıyım ama web işlerine göre değil. kantır oynuyorduk cafede parasına, gidip kahvede okey kağıt türü qumarlar oynamasını bilmesekte parasına,yemeğine kantır oynardık ve hiç yenilmedim.
kulaklık yok ozamanlar cafede ve cafeyi işleten çocuğun hoparlöründen diid diiid farklı farklı sesler geliyor, kalktım baktım TürkVatanı diye mavi beyaz bir mirc scripti(ydi). Bu ne dediğimde çet proğramı olum nekadar kız ayarlıyorum,senin kafan basmaz bu kantıra benzemez felan dedi, inat ettim yükledim o mirci bilgisayara ve sınırsız chat yapıyordum :p
site işlerine 2005 gibi çok geç bir zamanda başlasam da mutluyum, huzurluyum ve kendimi gerçekten şanslı hissediyorum çoooook çok da geç olmadığını düşünüyorum.
yarışmacı arkadaşlara başarılar..

K

Kayıtsız Üye

Misafir
Şuanda netten para kazanmıyorum hiç de kazanmadım çünkü hep bilgilerimi başkasıyla paylaştıgım için ama pişman değilim dostlar kazansın önümüzde güzel bir gelecek var yaşım daha 18 daha neler yapacagız neler bakarsınız birgun 2008-2010 yine bir arkadaş burda başlık açar da bu mesajları yine yazma zamanı gelir Tabiki hepimizin saglıgı yerinde olursa iyiki varız

2008'e ne kaldıki, ama kos artık yeraltında :)

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Forumda pek çok kişi BBS dönemini bilmez sanırım.

onun tadı ayri bir olgudur, onu tanıyıp internete girenlerin bir çoğu şimdi zaten ünlü şeyleri yaptılar. ekşisözlük, pilli gibi bir çok siteye imza atanlar bbs, hitnet döneminden adamlar.

+18'de de bugünün çocukları çok şanslı, bugün film indirmiyorsun basıyorsun izliyorsun, o zamanlar telefon hattıyla 212'li numara çevirip normal telefon ücreti verirdin, bir adet jpg resimi 10 dakikada filan çekerdi. Çeker çekmez kapa modemi, ath0+ haha, Norton Commander'ın jpeg izleyicisi ile açtır dosyayı, işte bravo, büyük işi başarmanın verdiği rahatlık.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
98'den beri site yapıyorum.
Ama o zamanlar site yaptığımı sanıyordum, aslında sayfa yapıyormuşum, iğrençtiler. :D
İlk tutan sitem ise itiraf ediyorum "pokémon" sitesiydi :D
"GYM" aramasında o zaman 1. olduğumdan dolayı bi fitness center sitemi domain karşılığı satın aldı. İşin ilginç kısmı sitem mynettendi :D

Rapmaster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Biz yeniyiz daha , forumda bayağı eski topraklar var, öğreneceğim çok şey var daha bu forumda anlaşılan :)

cakirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
+18'de de bugünün çocukları çok şanslı, bugün film indirmiyorsun basıyorsun izliyorsun, o zamanlar telefon hattıyla 212'li numara çevirip normal telefon ücreti verirdin, bir adet jpg resimi 10 dakikada filan çekerdi. Çeker çekmez kapa modemi, ath0+ haha, Norton Commander'ın jpeg izleyicisi ile açtır dosyayı, işte bravo, büyük işi başarmanın verdiği rahatlık.

indirdiğinize değiyormuydu bari :p

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
98'de Türkiye'de internet cafe yoktu diye biliyorum.
98 yılında 36 K modem bile piyasada zor bulunuyordu.
99 yada 2000'de geldi sanırım internet cafe kültürü :D

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Webmaster sayılmam ~ burası bir gerçek
Neyse ilk internetle tanışmam okul bilgisayar labaratuvarlarında oldu sene 1996-7 vs
Windows 3.1 vardı bilgisayarlarda, çok ilgimi çekmişti.
İlk ücretsiz site denemem ise 1998 şubatı civarında bilgisayar mühendisliği okuyan bir arkadaşın web tasarım projesini merak edip, katılmamla oldu (hay katılmaz olaydım mı desem acaba) www.artemis.efes.net/akcan olarak ilk ücretsiz alanda birşeyler karalamıştık 100K alan veriyordu. Oradan 25M veren webjumpa geçtim sanırım.
Pek çokları gibi icq ve irc ile oldukça çok vakit harcamakla birlikte forumdaki pek çok kişiden fazla biçimde BBS'e takıldık. bbs.ege.edu.tr , buces, heaven vs. vs. ( hatta bir ara alaka bbs açmıştık ve orda BBG yapmıştım )
İlk .com lu domainim adımsoyadım.com idi, ücretsiz olarak almıştım, iryerler veriyordu ama unuttum adresini.
Daha sonra hayatıma bir sürü 4-5 haneli domainler girdi ama bakkal hesabı ziza.net var 2002den beri [ne ararsan var ama muadili :( ]
Yaşlandık ama hala webmaster olamadık, kimilerinin ilk zamanlarındaki gibiyiz hala :( niyetim de yok webmaster olmaya sanki...

not: 1999 ve 2000 yıllarında bir sürü boş domain vardı elbette ancak 70$/2yıl idi ve sadece bir yerden alınıyordu; alanadlarına yatırım yapmayı akıl edemedik :( izmir.net gibi yerler vs boştu hep off off...

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Internet ile 96 da tanışmıştık ama iş için email amaçlı kullanıyorduk. O zaman servis sağlayıcı eskort net mi öyle birşeydi.
Yine 96 yada 97 idi sanırım birgün iş yerinde arkadaşıma bir soru sorduğumda altavista.com a girip dur burdan bakalım demişti.
O an neye nasıl bakıcaz gibi dumur bir duruma uğramıştım, ve ekrana girilen birkaç kelime ve search butonuna tıklama ile aradığımız bilgiler ekranda çıkıvermişti.
Bu bir mucizeydi, nasıl olurdu bir kutucuktan her bilgiye ulaşılırdı.
O zamanlarda henüz google yoktu. Yahoo ve Altavista başı çekiyordu.

aXzel

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben okadar eski degilim ama sükür halime benim asıl merak ettigim 2000 oncesinde baslayıpta suan türkiyeyi kasıp kavuracak olan domainleri neden almadıkları yada ne bileyim ozamanlar yapılmıs bir site simdiye kadar geliştirilse idi nasıl bir site olurdu bunları merak ediyorum benim en eski hatırladııgm pc dunyasında cafedost vardı :D arabul felan bunları hatırlıyorum :)

S

Sonay

Misafir
ben okadar eski degilim ama sükür halime benim asıl merak ettigim 2000 oncesinde baslayıpta suan türkiyeyi kasıp kavuracak olan domainleri neden almadıkları yada ne bileyim ozamanlar yapılmıs bir site simdiye kadar geliştirilse idi nasıl bir site olurdu bunları merak ediyorum benim en eski hatırladııgm pc dunyasında cafedost vardı :D arabul felan bunları hatırlıyorum :)

almadiklarini nereden biliyorsunuz ki :p

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
98'de Türkiye'de internet cafe yoktu diye biliyorum.
98 yılında 36 K modem bile piyasada zor bulunuyordu.
99 yada 2000'de geldi sanırım internet cafe kültürü :D

Vardı ya, 98 yılında çok iyi hatırlıyorum internet kafe açılmıştı çarşıda. İlk yarım saati bedava diye yazmışlar cama. Bizde girdik arkadaşla. Daha önce ne internet görmüşüz duymuşuz ne bilgisayar kullanmışız. Sırf bedava diye girdik. Adam bize mirc açtı. İngilizce konuşun dedi. Bizde yarım saat boyunca herkeze hello dedik. Başka bişeyde bilmiyorduk o zaman :p

aytuggg

0
Yasakli Uye
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1999-2001 yıllarında komikaze.net 'deki anketlere katılır dururdum..bi gün dedim ' ulan ben de şu sitede bi anket yapsam da,benim anketimi oylasa millet ' yaptım.. günler,haftalar aylar geçti dedimki kendi sitem
olsa,istediğim kadar anket yapar doldururum,koyarım siteme dedim..o zamanlar ismi melis idi sanırım bi kız arkadaşım (sanaldan) sitemynet'den 2-3 şey göstermişti onun yardımıyla ilk sitemi kurmuştum..

T3chn0

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
1999-2001 yıllarında komikaze.net 'deki anketlere katılır dururdum..bi gün dedim ' ulan ben de şu sitede bi anket yapsam da,benim anketimi oylasa millet ' yaptım.. günler,haftalar aylar geçti dedimki kendi sitem
olsa,istediğim kadar anket yapar doldururum,koyarım siteme dedim..o zamanlar ismi melis idi sanırım bi kız arkadaşım (sanaldan) sitemynet'den 2-3 şey göstermişti onun yardımıyla ilk sitemi kurmuştum..

heyt ve aytug 99'dan beri burdasın demek :) :) :)

Stain

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Benim hikayem pek kısa değil ama olabildiğince kısalttım.

56K'ya süper, muhteşem, olay budur denildiği sıralarda internet ile tanıştım yıl 97. O günde dönem ödevi yazacaktım neyse klavyede " j " harfini bulamadım ve "i" yazdım hp yazıcımdan çıkartıp pilot kalemle altına bi çizik attım "j" yazacağım i'lerin :D (Hayatımda yaşadığım ve yaşanıldığını gördüğüm bilgisayarla ilgili ilk trajikomik hikayedir bu). IRC bir seldi o zamanlar girmeyen yoktu diyebiliyorum ilk başlayan herkes girmiştir herhalde. mIRC script download ediyordum arşiv yapıyordum hastalıktı bende :D. Bir gece yatarken " Niye hazır kullanıyorum, pekalâ bende yapabilirim " dedim kendi kendime kastım kastım yaptım. Yettimi bu, tabi ki de yetmedi 98 yılında ilk web sitemi fp-xpress'de yaptım ama sadece kendi bilgisayarımda çalışıyordu host'lar olabildiğince pahalıydı o sıralar e öğrenciyiz tabi oraya vereceğimiz para 3-4 haftalık harçlığımız. Biraz daha hızlı gidelim, 2001 yılında bilgisayarı sattık ve internet kafe dönemi başladı bende. 2003 yılında artık bilgisayarımın tekrar olması gerektiğini düşündüm bir canavar aldım o zmn için P4 3.06 çıkmıştı çok yeniydi, isdn dönemi kapanmıştı ve adslde yeni yeni çıkıyordu çatır çatır zoom modem satıyorduk. Şimdi yıllar geçti hala daha düşündükçe gülümsüyorum. İlk sitemin host ve domain problemini aştıktan sonra hız kaybetmeden ikinci siteye başladım nede olsa host ve domain olayınıda az buçuk çözmüştüm marangoza yapıyordum siteyi 2paket marlboro karşılığında hahahahehe. Aklıma bile gelmezdi webmaster olup bu işten ekmek yiyeceğim, zaman nelere kadir. Tam sırası bi de arabesk dinlemek lazım :D

Herkese iyi çalışmalar..

dreamz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
O zamanlar salakça şeyler yapardık, herşeyin her sitede olması gerektiğine dair bir inancımız vardı ve herşey olmaya çalışırdık. Bizim sitemiz tüm dünyayı kucaklamalıydı. Dünya saatlerini bile koyardık ki wellington'dan sitemize gelen bir amca saatini sitemize bakıp ayarlayabilmeliydi. JavaScript hiç bilmediğimiz ama en çok kullandığımız dildi.

on numara olmuş ... gidip gidip geldim:D

edit: burdan mavi düşleri anmış olup (son girişi 2006) çok pis hortladığımızı belirtmek isterim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5