İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Firefox 3.0

Metehan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
firefox-3.gif

Internet Explorer'ın belini kıran, açık kaynak kodlu tarayıcının beklenen final sürümü yayınlandı.

Açık kaynak kodlu tarayıcının, Internet Explorer 7'ye vereceği cevap ve Internet Explorer 8 ile savaşacak olan yeni sürümü aylardır geliştiriliyordu. Daha önceden verilen söz yerine getirildi ve 17 Haziran'da Firefox 3.0'ın final sürümü yayınlandı. Aşağıda, bu tarayıcının erkenden yayınlanan bir sürümünü bulabileceksiniz.

Download:
Bu akşam saat 20.00 dan sonra şu adresten bulabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

dahi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Türkçe sürüm Mozilla'nın sitesinden FTP ile bu adreste yayımlanıyor. Full sürüm akşam 8i bekleyemeyenler için iyi olur:D

ufoss

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bunda bi aksilik var cozemedim...
www.hurriyet.com.tr ye girdigim zaman.. diyelimki resim galerisine bakacagim. Hata veriyo. komple kapaniyor firefox..
Ama explorer 7 kullanacagima bunu kullanirim...
8 i denedim bence bes para etmez

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
bunda bi aksilik var cozemedim...
www.hurriyet.com.tr ye girdigim zaman.. diyelimki resim galerisine bakacagim. Hata veriyo. komple kapaniyor firefox..
Ama explorer 7 kullanacagima bunu kullanirim...
8 i denedim bence bes para etmez

8in daha tam sürümü çıkmadı.7nin betalarıda beş para etmiyodu ama finali diğer herşeyi solladı

Metehan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Adres veren arkadaşım, o verdiğin adres RC3 içindir. Saat 8'de yayınlanacak Final sürümü.

Şıh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hayatımda Firefox kadar saçma sapan bir tarayıcı görmedim. Ne zaman site hazırlasam daima aksilik çıkardı ve çıkarmaya da devam ediyor. Explorer'da olan birçok fonksiyon ya çalışmıyor yada yanlış ve hatalı çalışıyor.
Eğer yaptığım siteleri Firefoxda da denemek zorunda olmasam bilgisayarımda 1 dakika dahi tutmayacağım bir tarayıcıdır Firefox.

Eksikleri, yanlışları ve hataları sürüyle ama en azından bir iki örnek vereyim de bari neden bu kadar dandik olduğunu anlayın.

1- Kullanıcı form sayfasında, bilgisayarından bir resim seçti dimi? O resmi seçtikten sonra formu göndermeden önce o resmi küçültülmüş vaziyette form sayfasında görse iyi olmaz mı? Neden? Çünkü klasöründe onlarca resim olan bir kullanıcı, yanlışlıkla yanlış resim seçmiş olabilir. Hatta resim yerine, klasörden yanlışlıkla farklı bir dosya bile seçmiş olabilir. Yada göndermek istediği resimi değil de ona benzer başka bir resim seçmiş olabilir.
Bunu ben Javascript'le başardım. Bilgisayarından resimi seçtiği anda o resmi seçtiği yerin hemen dibinde, seçtiği resim küçültülmüş olarak gözüküyordu. Hatta seçtiği resimin hangi ebatlarda olduğunu ve KB olarak kaç KB olduğunu gösteriyordu. Toplam 6 tane resim seçme imkanı vermiştim. Resimlerin toplamında maksimum 150 KB müsade etmiştim. Kullanıcı resimleri seçtikçe, sayfadaki bir göstergede toplam o ana kadar kaç KB resim seçtiğini de gösteriyordu. Belirli bir KB yi aşarsa upload imkanı vermeyip, uyarı veriyordu. ("Resimlerin KB'sini şu kadar azaltın" diye.)
Düşünün ki birisi sizin sitenize resim yüklüyor ve acemi olduğu için, dijital makineden çektiği haliyle sitenize yükleme yapmaya çalışıyor. Fotoğraf makineleri orijinal haliyle en az 1600 piksel genişliğinde ve en az 1 MB büyüklüğünde resim çeker. İyi makinelerde fazlası bile mümkündür. Web'den internetten ve resim editlemeden bihaber birileri gelecek, senin sitene 1'er megabayt'dan toplam 6 MB resim yüklemeye çalışacak. Üstelik resimler de 1600 piksel genişliğinde olacak. Sonra da o resimler sayfalarında çıkacak. Bundan daha komik bir şey olabilir mi? Elbetteki bunu engellemen gerekir.
Peki nasıl engelleyeceksin? Sunucu tarafında mı? 6 MB lık veriyi aldıktan, o kadar bandwitch 'i yedikten sonra mı? Yani iş işten geçtikten sonra mı? Üstelik o acemi durur mu? 50 tane şey dener, en az 10 kere o resimleri upload etmeye çalışır ve sen bu arada toplam 60 MB bandwitch yemiş olursun. Üstelik böylelerinin sayısı bir hayli fazla. Hatta resim işlerinden analayan, yani KB dediğin zaman ne denmek istendiğini bilenden daha fazla bu kişiler. Normali de bu zaten, internette her gezinen webmaster veya grafiker olmak zorunda değildir. İnternette doktor da geziniyor, avukat da, memur da, manav da, bakkal da. Ne demekmiş herkes webmaster kadar bilgili olacak? Sadece webmasterlar ve profesyoneller kullanacaksa, internetin ne manası kalır ki? ?
Uzun lafın kısası; Firefox'da bu söylediğimi yapamıyorsun kardeşim. Kullanıcının kendi seçtiği resimi kendisine ekranda gösteremezsin. Güvenlikmiş! Saçma sapan güvenlik, işgüzarlıktan başka bir şey değil. Bir kullanıcının kendi bilgisayarındaki, üstelik de kendi seçtiği resimi görmesi ne gibi bir güvenlik ihlali olabilir? Hiç. İşgüzarlık işte. Sadece resimleri göstermemek de değil, seçtiği resimlerin ebatlarını ve KB olarak büyüklüklerini de alamazsın. Bu da güvenlikmiş. Gülünecek bir şey bu.

2- Tam 3 saattir, Firefox'un bir web sayfasını ön belelğe almasını engellemek ve çevrim dışı çalışmasına mani olmaya çalışıyorum. Sonuç: sıfır. Niye çünkü https olmayan sayfalarda Firefox bey, no-cache özelliğini desteklemezmiş. Komediye bak sen!! Sana ne https midir; değilmidir? Bir de senin keyfin için sertifikalar düzenleyip, https sayfalar mı hazırlayacağız? Bu imkanı olmayan ne yapacak? Hiç. Bu kadar saçmalık olur mu hiç?

Sadece bu yazdıklarım değil, Firefox'un tonlarca hatası var. Ben hayatımda bu kadar berbat bir tarayıcı görmedim. Yazdığım en güzel scriptlerin en az yarı fonksiyonu çalışmıyor, yada hatalı çalışıyor. Bununla da kalmıyor, bazen hatasız bir javascript'de bile sonsuz döngüye (endless loop) düşerek kullanıcının bilgisayarını kilitliyor. Rezalet desem yeridir yani.

Neymiş güvenliymiş ve hızlıymış!! Güvenli ve hızlı olursun tabi. Sen kalk bütün sayfaları olmadık yerde ön belleğe al, herşeyi önbellekten vermeye çalış, Jet gibi uçarsın bile. 50 çeşit saçmalık ortaya çıkarmış, çıksın boşver, hız önemli. Üstelik ilk sayfa açılışı da explorer'dan da daha yavaş.
Güvenliymiş, sen kalk bütün işe yarayacak fonksiyonları engelle ondan sonra da güvenliyim diye övün. aklına gelen herşeyi hiç düşünmeden engellersen tabi güvenli olacaksın. İnsanların internete girmelerini de engelle de bari tam güvenli ol.

Firefox koskoca google'un Firefox'u büyük bir eforla reklam etmesi sayesinde ayakta kalabilen bir tarayıcıdır. Google'un o müthiş çabası olmasa, kullanıcı sayısı yerlerde sürünecek bir tarayıcıdır. Bunu da hak eder.
Eğer bu gün google Firefox desteğini çekse, ertesi gün tüm site üyelerime Firefox'la işlem yapmalarını yasaklarım.

Ordan burdan script veya site kopyalamayla webmasterlık yapanları bir kenara bırakırsak eğer; Firefox, farklı işler yaparak web'in gelişmesine katkıda bulunan profesyonel webmasterlerın başının belasıdır. Beladan başka hiç bir şey değildir.

Hepinize saygılar, sevgiler.

SavaS

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Mozilla.org'a erişilemiyor :)

Rekor rekor diyorlardı fakat rekoru kıracak kadar sağlam değil sanırım makinaları :)))))

Şıh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şu firefox'a bi alışamadım gitti.. :D
Batsa da şu Firefox, kurtulsak. Bir site yapıyoruz, ardından aynı siteyi bir de Firefox için yapmak zorunda kalıyoruz. Çünkü site bittikten sonra Firefox'la bir bakayım diyorsun; bir de bakıyorsun ki; sitenin yakası paçası bir yerde. Scriptler çalışmıyor, saçma sapan görüntüler ortaya çıkıyor. Rezalet ötesi bir tarayıcıdır Firefox. Siz bakmayın o takım tutar gibi tarayıcı tutanlara; Firefox tarayıcı filan değildir, beladır, bela.
Saygılar, sevgiler.

TuRKuaZz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Firefox'a alıştıktan sonra sadece IE'yi ftp amaçlı kullanıyorum. O da üşencindem ftp programı yüklemediğimden. Ne o öyle IE 6'da altta onlarca sekme. Açıyorum bir FF keyfime bakıyorum. :cool:

IE 7'ye ne demeli; güya sekme özelliği var. Tıkla ki diğer sekmeye geçmesini bekle.

Firefox, firefox ve yine Firefox. ;)

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Siz bakmayın o takım tutar gibi tarayıcı tutanlara
Hakikaten bazı kişiler takım tutar gibi firefox kullanıyor ve nedense firefox kullananların çoğu çevresine "aha olum siz hepiniz ie kullanıyonuz ben firefox kullanıyom ben çözdüm olum olayı çok profesyonel oldum" gözüyle bakıyor.Bide bunun linux kullanan tipleri var onlara çok gülüyorum.Adam çevresine "siz windows kullanıyonuz ben linux kullanıyom.Benden başkası zor kullanır bunu.Çözdüm olum ben bunu çok biliyom olum ben siz hiçbişey bilmiyonuz" gözüyle bakıyor.

Media player kullanan birini gören çocuk kendisi winamp kullanınca ben dj oldum diye dolanıyor ortalıkta(bu tipi hepiniz görmüşsünüzdür zaten).Çocuk winampta şarkı çalabilince kendini dj sanıyor..Adam cd yapıyor bakıyosun cdnin ismi dj bilmemne.Fikimin djleri...

desperado64

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hakikaten bazı kişiler takım tutar gibi firefox kullanıyor ve nedense firefox kullananların çoğu çevresine "aha olum siz hepiniz ie kullanıyonuz ben firefox kullanıyom ben çözdüm olum olayı çok profesyonel oldum" gözüyle bakıyor.Bide bunun linux kullanan tipleri var onlara çok gülüyorum.Adam çevresine "siz windows kullanıyonuz ben linux kullanıyom.Benden başkası zor kullanır bunu.Çözdüm olum ben bunu çok biliyom olum ben siz hiçbişey bilmiyonuz" gözüyle bakıyor.

Media player kullanan birini gören çocuk kendisi winamp kullanınca ben dj oldum diye dolanıyor ortalıkta(bu tipi hepiniz görmüşsünüzdür zaten).Çocuk winampta şarkı çalabilince kendini dj sanıyor..Adam cd yapıyor bakıyosun cdnin ismi dj bilmemne.Fikimin djleri...

ne alakası var bunla onların yaw.....firefox kullanmak internette dolaşırken kullanıcıya kolaylık sağlıyor.....+ birde hızlı olması hemde fantastik eklentilerin olması, hem IE çok hantal + tıklama yapınca çıkan tık sesi adamın kafasını s*****yo....ben diğer tarayıcılarıda denedim sırf zor kullanımından dolayı bıraktım.......şimdi son cümlem yukardaki söylediklerin uymadı demi......dur mesela hiç linux kullanmadım ama merakım var, sırf pc abimle beraber kullandığım için linux kurmadığım pc'ye ama kendime ait bir pcim olursa kesinlikle linux kuracam onuda tercih etmemim 2. sebebi virüslerden büyük ölçüde kurtulmak hemde beleş olması......gelelim dj meselesine hiç djlik hevesim olmadı djlik konusunda büyük ölçüde haklısın ama dediğin gibi değil.....

dizinci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Firefox'un ie'nin destekledigi güzellikleri, kolayliklari, extralari desteklememesini kötü bulan webmaster'lara hak veriyorum. Ama su var, ne kadar cafcaf veya kolay kod olan ie kodu varsa onlar nedeniyle de kullanici tehlikede. Simdi kullanici güvenligi mi yoksa hos atraksiyonlu sayfalar mi ?
Bir de ie 8 versiyonunda da w3 standartlarina bagli kalacagini bir kac ay önce acikladi yani o da opera, firefox tarafina kayarak sizin ve kullanici icin kullanisli bazi ie fonksiyonlarini devre disi birakacak.
Bu ne kadar sürede olur bilmiyorum ama bu devirden sonra Opera'yi Firefox'u piyasadan silmek zor. Türkiye icin kastetmiyorum ama Avrupada bazi ülkelerde Firefox %40 kullanici payina sahip bu da biraz olsun piyasanin nereye gidecegini gösteriyor.

Bütün browserlerin ayni dili konusma zamani geldi de gecti bile, dilerim bundan sonra webmasterlar da site yaparken kafayi yemezler.

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Ne zaman site hazırlasam daima aksilik çıkardı ve çıkarmaya da devam ediyor. Explorer'da olan birçok fonksiyon ya çalışmıyor yada yanlış ve hatalı çalışıyor.

...

Ordan burdan script veya site kopyalamayla webmasterlık yapanları bir kenara bırakırsak eğer; Firefox, farklı işler yaparak web'in gelişmesine katkıda bulunan profesyonel webmasterlerın başının belasıdır. Beladan başka hiç bir şey değildir.

Firefox, MS'nin biryerlerinden uydurduğu ve W3 standartlarına uymayan fonksiyonları ve kodları desteklemiyor, bunlara doğru tepki vermiyor diye saçma sapan olmaz.

Öğrendiği masaüstü yazılımcılığı sayesinde IDE'lerle webmasterlik yaptığını sanıp, bunun adına da webin gelişmesine katkı diyenlere inat Firefox iyi ki var ve iyi ki bu mantalitede çalışanların başına bela olmaya devam ediyor.

Batsa da şu Firefox, kurtulsak. Bir site yapıyoruz, ardından aynı siteyi bir de Firefox için yapmak zorunda kalıyoruz. Çünkü site bittikten sonra Firefox'la bir bakayım diyorsun; bir de bakıyorsun ki; sitenin yakası paçası bir yerde. Scriptler çalışmıyor, saçma sapan görüntüler ortaya çıkıyor.

Firefox'a laf atacağınıza standartlara uygun kod yazmayı öğrenseydiniz bunlar başınıza gelmeyecekti.
Kusurlarınızı, eksikliklerinizi, Firefox'a itelemeye çalışacağınıza "Düzgün kodlama yapamıyorum" deme cesareti gösterin lütfen.

Haaaa, "Benim için bir işi ne kadar kısa zamanda bitirirsem o kadar iyi. Kodlama temiz mi, kirli mi bakmam, profesyonelim; parama bakarım." deseydiniz anlardım.
Ama onu da diyemiyorsunuz.
icon7.gif

Rekor görmek isteyenleri buradan alalım lütfen.

Şıh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Virtuozzo kardeşim,
1- Masaüstü programcılığından anlamam.

2- Hayatımda henüz tek bir IDE kullanmadım, html editör programımı bile sayfa yapma amacıyla değil, bazen hız kazanmak amacıyla, birkaç satırlık kod alma amacıyla kullanırım. Bunun dışında html editör programlarıyla bile işim olmaz. Kullandığım tek program notepaddir.

3- Yazdığım sunucu taraflı scriptlerde, modul bile kullanam, bütün modüllerim kendi yazdığım modüllerdir.

4- "Zaman kazanıp parayı almak" diyorsun. 10 yıldan fazladır bu işlerin içindeyim. Günde en az 12 saat bilgisayar karşısındayım ve buna rağmen şimdiye kadar en fazla 12-13 kadar site yaptım. Bu yaptığım sitelerden sadece 2 tanesi kendime ait. Geri kalanların tek bir tanesinden bile tek bir kuruş almadım. Ben parayla asla kimseye site yapmam.
Kendime ait sitelere gelince; 10 yıl içinde kendisine sadece 2 tane site yapmış birine "zamandan kaçıyor" diyemezsin. Şu anda kendime bir site daha yapıyorum ve bu yaptığım site yaklaşık 1,5 yıldır hala bitmedi. Sanırım 1 yıl sonra bitecek. Sen hayatında yapımı 2,5 yıl süren bir site yaptın mı? "senin elin ağır" da diyemezsin. Misal; şu yaptığım site üzerinde ortalama 25'şer KB'den toplam 71 tane script var. Hiçbirinde de hiçbir yerden kopyalama tek bir satır bile yok.

5- Senin o "uy" dediğin standartdarı senden 10 kat daha iyi bilirim ve hepsine uyarım, zira o dediğin standardların oluşmasında benim de katkım var.

6- Yaşın kaç başın kaç bilmem ama, ben 44 yaşındayım, internet protokollerinin oluşmasında oy sahibi biriyim ve muhtemelen sen ilkokula giderken ben site yapıyordum.

7- Firefox bir tarayıcı değil, bir rezalettir. Bir beladır. Başka da hiçbir şey değildir.

Saygılar, sevgiler.

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Ben ilkokula giderken yaptığın siteyi ne zaman bitirdiniz, yine ben üniversiteden mezun olurken mi?
Hem site yapmayı bilmiyorsunuz hem de eleştiriyorsunuz. Olmuyor böyle.
:)

Şıh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu da güzel!! Az evvel "5 dakikada site bitirip kurtulmak isterken, W3 standardlarına uymuyorsun" diyordun, şimdi de "yaptığın siteler o kadar uzun sürüyorsa, site yapmasını bilmiyorsun" diyorsun.
Bak kardeşim, site var, site var. Yukarda okumadın galiba? Şu anda hazırladığım site üzerinde daha site bitmediği halde, 71 tane sunucu taraflı script var. Hem de ordan buran kopyalama asp, php vs. scriptler değil, en ufak noktasına kadar, modullerine kadar tek tek notepad ile yazdığım perl/CGI script'ler bunlar. Herbiri normalde en az 1'er ay sürecek scriptler bunlar. Şimdi sen merak edersin; ne gerek var bunlara dersin. O yüzden sana yaptığım sitelerin ne cins site olduklarında birazını bahsedeyim de anla:

1- Benim yaptığım sitelerin bakımı yoktur. Ben bir siteyi bitirdikten sonra o siteye sadece mesaj gelmiş mi diye bakarım. Genelde mesaj da gelmez çünkü mesaj gönderilip bir şey soracak bir durum bile kalmaz. Mesaj dediğim şey ise; site sahibiyle irtibat kurma olayıdır, ben sitelerimde e-mail kullanmam. Mesajlarım sitem üzerindeki kendi yazdığım programlar aracılığıyla gelir. Bu programlar spamı da engeller, gerekirse mail yoluyla cevaplar da gönderir, isterse otomatik cevaplar da gönderir. Maili gönderdiği yere göre, yazıları da düzenler.

2- Yaptığım her sitede kullanıcı yardım sayfaları vardır ve bu yardım sayfaları bile normal bir internet sitesi büyüklüğündedir.

3- Benim sitelerim çökmez, %99,99 uptime dır. Ve dünyanın en hızlı sitelerindendir. Çünkü bütün kodlarım maximum hız düşünülerek yazılmıştır, ayrıca da serverım üzerinde plesk, cPanel vs. kıvır zıvırlar yerine, kendi yazdığım kontrol paneller olduğu için, server kendini kasmadan Jet gibi uçar.

4- Benim yaptığım sitelerde ftp kullanılmaz. Her siteme özel kendi upload-download scriptlerim vardır. Bu scriptler bildiğimiz ftp programlarının yaptığı her işi yapar, ayrıca da otomatik işler de yapar. Mesela .cgi ile biten bir dosya upload edildiği zaman onun chmod ayarlarını otomatik olarak yapar. Ayrıca upolad edilirken, çeşitli hata kontrolleri de yapar. Mesela yanlış linkler varsa uyarır. FTP programlarının da hepsinden hızlı ve güvenlidir.

5- Benim yaptığım sitelerin altında "bu site en iyi şu çözünürlükte görüntülenir " yazmaz. Çünkü lastik gibi uzar, kısalır her çözünürlüğe uyar.

6- Benim yaptığım siteler her serverdan, her türlü başka bir servera taşınabilir. Çünkü veritabanları da dahil olmak üzere her yazılım kendine özeldir. Yok mySQL'miş , yok Berkeley'in şu version DB'siymiş, yok bilmemneyin bilmemne modülü yüklü değilmiş, beni hiç ilgilendirmez.

7- Yaptığım sitelerin hepsi full SEO'dur. Hedef kelime aramalarında daima birinci sayfanın birinci sırasında çıkar. Ama bunun sizin bildiğiniz SEO teknikleriyle alakası yoktur. Piyasada anlatılan SEO tekniklerinin hepsi eksik veya yanlıştır.

8- İnternet sitelerinin %99,9'u fazla sayıda ziyaretçi aldığında ve/veya aşırı bilgi yüklemesinde, veya aşırı üye sayısında ya çöker yada kağnı arabası gibi yavaşlar. Benim yaptığım siteler onbinlerce üye, yüzbinlerce ziyaretçi, yüzbinlerce sayfa bilgi taşıdığı zaman bile Jet gibi uçar.

İşte bu ve buna benzer yüzlerce farklı özelliklerden dolayı yaptığım sitelerin bitmesi bu kadar uzun sürüyor. Normalde önemli siteleri büyük şirketlerde çoklu insanların işbirliği ile yaparlar. Sitenin bir tarafını başka birileri, başka bir tarafını ise başka birileri yapar. Yine de bu kadar detaya önem verirler mi bilmem. Ama ben detaycıyım ve tek başıma çalışıyorum. Bir siteyi hiçbir bakım istemeden tam otomatik yapmak bile başlıbaşına bir olaydır. Kullanıcılar sitene küfür yazabilirler, gıcıklık olsun diye p.rno resim koyabilirler, birbirleriyle kavga edebilirler, her türlü şey olabilir. Benim yaptığım siteler bütün bunları engeller. Üyeler, hatta ziyaretçiler, farkında bile olmadan moderatörlük yaparlar. Sitenin bakımını farkında olmadan onlar yaparlar.

Bu yazdıklarım yaptığım sitelerin özelliklerinin sadece az bir kısmıdır. Umarım şimdi anlamışsındır yaptığım sitelerin neden böyle yıllar aldığını.

Tekrar saygılar, sevgiler.

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Olayı Firefox'dan marifetnameye kadar getirdiniz vallahi, helal olsun.
Marifetnamenize icabet edecek kadar çok vaktim yok, affınıza mahçuben.
icon7.gif

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5