İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google Sitemap

yoktur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
sitemap ta olay şu
sitenin içeriğini google a bildirmek ama aşağıdaki degişkenlerdende görüleceği gibi bu insiyatifi webmasterlara bırakırsa google iflah olmaz diyeyim.herkez sayfasının priority degerini en üst olan 1 yapar herkez changefreq daily yapar

loc:sitedeki konumu
lastmod: sayfanın son güncelleme tarihi
changefreq:tekrar indexleme periyodu
priority:sizce önemi kaç bu sayfanın.

<loc>http://www.domain.com/yazi.php?id=1212</loc>
<lastmod>2005-06-10 08:07:08</lastmod>
<changefreq>weekly</changefreq>
<priority>0.9</priority>

S

Skeleton

Misafir
Benim bu Google Sitemaps olayından anladığım şu: Google indexleme mantığını değiştirmiyecek ancak bu teknolojiyi kullanarak biraz daha düzene sokacak. Yani Google zamanının büyük bir kısmını kayıtlı sayfalarda bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmek için harcıyor. Bunun sonucu yeni yayınlanan sayfaları indexlemede gecikebiliyor. Sitemaps sayesinde bir bakıma Google ve site sahipleri arasında olan bu iletişimsizlik ortadan kalkacak. Google günde milyonlarca sayfa ile başa çıkmaya çalışırken her site sahibi ile kişisel olarak ilgilenmesini doğal olarak bekleyemeyiz. Bu teknoloji ile hem Google makinelerini daha efektif bir şekilde kullanıp bandwith ve makine gücünden kazanç sağlayacak hem de site sahiplerinin güncel sayfaları daha çabuk indexlenecek ve eski güncel olmayan sayfaları da gereksiz yere googlebot tarafından rahatsız edilmeyecek. Sonuç olarak googlebot size günde 10 dakika ayırıyorsa yine 10 dakika ayırcak ama farklı olan sizin onu Sitemap dosyaları ile güncel sayfalarınıza yönlendirmeniz olacak. Böylece hem Google kazancak hem de biz.

Not: Yabancı bir kaynaktan okuduğum makalenin özeti gibi oldu bu yazı. Tam metni 1-2 güne kadar çevirip yayınlayacağım.

usekes

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
garip gelecek ama bunu otomatik olarak mi yapiyor bu program yoksa biz elle mi yaziorz? bide benim forumum war onun icin yapabilirmiyim?Konu basliklarini yazarim icerigi gormekl icin uye olmak gerekiyor zaten...

edit : http://forum.iyinet.com/showthread.php?t=14210 adresinde otomatik xml yapan bi program buldum (php icin)

edit 2 : www.xturkx.com/sitemap.xml

programla bu sitemap olustu ama pek de ise yarar seyler icermiyo gibi...

T

Teddy

Misafir
https://www.google.com/webmasters/sitemaps/docs/en/protocol.html adresine göre:

1- sitemap sadece utf-8 ile kodlanmış olabilirmiş.
2- "changefrenq" değeri bir komuttan çok, bir bilgi niteliğindeymiş.
3- "priority" değerleri diğer sitelerle aranızdaki öncelik değil, sadece önce hangi sayfasının indexlenmesini istediğinizi belirtiyormuş.

yani "changefreq" değerini düşük tutup, priority'i 1 yapmanın kimseye bir faydası olmuyormuş.

birazdan deneme amaçlı, "ISO-8859-9" ile kodlanmış bi sitemap atıcam. bakalım ne olacak:)

S

Skeleton

Misafir
Ordaki script (anlatılanlara ve koda göre) forumdaki thread ve post numaralarında döngü kurarak thread ve post linklerini sitemap formatına aktarıyor. Otomatikten kast ettiğin bu ise, evet otomatik :)

usekes

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yani demek istedigim butun bu forumdak basliklari ellemi ekliyecem (ki boyle ise resmen eziyet olur) ama anladigim kadariyla otomatik yapiyor bunu. ben birazdan denerim programi :) saol bu arada...

usekes

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
su scripti kullanabilen war mi? aciklamalar dosyadadir dio ama dosyada hicbirsey yazmio linklerden baska.kullanan warsa aciklayabilirmi acaba?

edit : db ayarlarini yaptim fakat bu seferde bu hatayi aldım :

Warning: fwrite(): supplied argument is not a valid stream resource in /home/xturkx/public_html/deneme/vbsitemap-01.php on line 50

NikeFootball

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu scripti her zaman kullanmalımıyız yoksa bir kere sitemap.xml yi oluşturduktan sonra kendisi otamatik olarak ayarlıyrmu yani ben kurarken saat başı yazan bir yer vardı onu tıkladım kendisimi güncelliyor sitemap.xml yi..yani daha sonralardan tekrardan sitemap setup yapacakmıyız

S

Skeleton

Misafir
usekes' Alıntı:
su scripti kullanabilen war mi? aciklamalar dosyadadir dio ama dosyada hicbirsey yazmio linklerden baska.kullanan warsa aciklayabilirmi acaba?

edit : db ayarlarini yaptim fakat bu seferde bu hatayi aldım :

Warning: fwrite(): supplied argument is not a valid stream resource in /home/xturkx/public_html/deneme/vbsitemap-01.php on line 50

muhtemelen sitemap.xml dosyanı oluşturmamışsın ya da oluşturduysan bile yazma hakkı vermemişsin. yazma hakkı vermek için 666 CHMOD yapman lazım.

2. bir konu "vbsitemap-01.php" dosyasını kullandığını fark ettim. Benim verdiğim yabancı forum adresi o konuya ait ilk sayfa idi ve orda scriptin 0.1 versionu vardı. Sen de onu kullanıyorsun galiba. Aynı konuda son sayfaya bakarsan 0.35 versionunun yayınlandığını göreceksin.

S

Skeleton

Misafir
NikeFootball' Alıntı:
bu scripti her zaman kullanmalımıyız yoksa bir kere sitemap.xml yi oluşturduktan sonra kendisi otamatik olarak ayarlıyrmu yani ben kurarken saat başı yazan bir yer vardı onu tıkladım kendisimi güncelliyor sitemap.xml yi..yani daha sonralardan tekrardan sitemap setup yapacakmıyız

vBulletin için olan scriptten bahsediyorsan seçtiğin saat başı seçeneği sitemap.xml dosyasını otomatik oluşturma ile ilgili değildir. Sitendeki linkleri saat başı "hourly" update edildiği bilgisini sitemap.xml dosyasına yazmak için kullanılıyor heralde o seçenek. Bu işlemi otomatiğe bağlamak için cron job gibisinden bir şey kullanılabilir.

Sonuç olarak Google bunun formatınıı, standardları, örneklerini, vs. göstermiş. Bize kalan en uygun şekilde bu dosyayı oluşturmak. Ha öyle ha böyle.....

A

..::aTi::..

Misafir
OLTA' Alıntı:

pek inandırıcı gelmedi indexleneceği varmış demekki senin sitenin çünkü google 2 gün önce indexlediklerini gösterir genelde 12 saatle falan ilgisi yok 2. gün dolmak üzere bende...

S

Skeleton

Misafir
Google Sitemap dosyamı 3 gün önce gönderdim. 85.000 civarı link içeriyordu. 3 adet sitemap dosyası ve bir de bu 3 dosyayı gösteren sitemap index dosyası. Bugün şu âna kadar 1165 tane sayfa indexledi google. Daha önceden de bu kadar (hatta biraz daha fazla) indexlediği günler olmuştu tabii. Ama belki SiteMaps olayının bir yararı olabilir. Hâla indexlemeye devam ediyor. Durunca haber veririm :)

usekes

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Skeleton' Alıntı:
muhtemelen sitemap.xml dosyanı oluşturmamışsın ya da oluşturduysan bile yazma hakkı vermemişsin. yazma hakkı vermek için 666 CHMOD yapman lazım.

2. bir konu "vbsitemap-01.php" dosyasını kullandığını fark ettim. Benim verdiğim yabancı forum adresi o konuya ait ilk sayfa idi ve orda scriptin 0.1 versionu vardı. Sen de onu kullanıyorsun galiba. Aynı konuda son sayfaya bakarsan 0.35 versionunun yayınlandığını göreceksin.

usta son surumunu cektim siteme attim sitemap.xml olusturdum 777 chmod werdim ama yine calistirdigimda

0000
Warning: main(forum/includes/config.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/xturkx/public_html/deneme/vbsitemap-035.php on line 28

Warning: main(forum/includes/config.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/xturkx/public_html/deneme/vbsitemap-035.php on line 28

Fatal error: main(): Failed opening required 'forum/includes/config.php' (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/xturkx/public_html/deneme/vbsitemap-035.php on line 28

hatasi aliyorum.

yardim edebilecek bi arkadas warsa msn ine ekleyebilirmi beni? msnim profilimde yazio...

E

EnTrue

Misafir
UnicodeError: ASCII decoding error: ordinal not in range(128)

script'i çalıştırınca şöyle bir hata oluşuyor bunu nası düzeltebilirim.

O

OLTA

Misafir
..::aTi::..' Alıntı:
pek inandırıcı gelmedi indexleneceği varmış demekki senin sitenin çünkü google 2 gün önce indexlediklerini gösterir genelde 12 saatle falan ilgisi yok 2. gün dolmak üzere bende...

hayır aramalarda çıktı demedim... awstats'a baktım gelmiş...

site yeniydi ve dışarıdan linki yoktu!

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5