İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Hosting satışlarından ekmek yiyemeyecekmiyiz ?

akon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bence bu forumda ortak bi karar alalım ve minimum ücret belirliyelim belirli bi standart belirliyelim yüzlerce binlerce arkadaşız bu forumda bu işi yapan

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Son bir kez daha bu projeyi sunuyorum.Ve yine çok zor gözüyle bakıyorum ama talep var gibi.Gelin benim projemi hayata geçirelim ve sanal derneği kuralım..Ne dersiniz?

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
BiLHost' Alıntı:
Son bir kez daha bu projeyi sunuyorum.Ve yine çok zor gözüyle bakıyorum ama talep var gibi.Gelin benim projemi hayata geçirelim ve sanal derneği kuralım..Ne dersiniz?

sanırım yine herkes çekildi.
Önce gerekli yasal prosedür ne bi analiz çıkartmak gerekli, sonra sistemin işleyişi,merkez üssü,havuz sistemi özellikleri,sistem kuralları,hosting firma hakları,müşteri hakları ,....
Gerçekten zor iş ama kafa yorabilirim.Şartlar olgun olursa diger arkadaşların destekleriyle düğmeye basarız.

Folder

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
:) Haklısın Söylese İDin Kimsin diye ben Sana söylerdim ;) Ancak Ora FDCde Bide KayzerHost İle Anlaşdım ondan Aldıgım Alanı Satıyorum

barıış gel gecirelim destek cıkıyoz...

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu proje hadi geçirelim demekle olmuyor işte.Bir kere herkes kendini bilecek.Kimse kendini derneğin kesin üyesi olarak görmeyecek.Buna ben de dahilim.Mesela Folder,daha web sitesi bile olmayan birinin derneğe girip dernek güvencesiyle hosting satması sence bu derneği ne derece güvenilir yapar?

Yani bu derneğe herkes giremiyecek.En azından benim kafamdan geçen proje böyle.Ve dediğim gibi belli kriterler belirlenecek ve uymayan ben bile olsam giremeyecem.Yani şu benim ,şu iyi çocuktur gibi söylemlerle üye alınmayacak.Herkes kurallar çerçevesinde üye olacak.

D

deja-vu

Misafir
bunun getırısı ne olucak? ya uye olmayanlar onlar yıne yoluna devam edıcek

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tabi ki onlar yoluna devam edecek.Ama benim bahsettiğim sistemi hayata geçirebilirsek herkes dernek üyelerine yönelecek.Çünkü arkasında derneğin garantisi olacak.

Bu şuna benzeyecek..Şöyle birşey düşünün.Boch,Arçelik,Beko,Siemens v.s. birleştiler ve hepsi ürünlerde 5'er yıl garanti veriyorlar ve aynı taban fiyat üzerinden satış yapıyorlar.

Ama bunun yanında piyasaya yeni çıkan markalar veya bit pazarlarındaki adı sanı duyulmamış markalar daha ucuza satılıyor.Elbette ordan da alan olacaktır ama halkın çoğu 5 yıl garantili Boch,Arçelik gibi markaları seçecektir.

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
Adam kayırmacanın önüne geçmek bizim Türkiye koşullarında imkansız gibi görünüyor.
Mesela düşünüyorumda büyük bildigimiz türkticaret,remotemach,... bu dernekte oldugunu varsayalım ki büyük ihtimalle %90 kriterleri(hangi kriter koyarsanız koyun) yerine getirirler.Ve bu şirketler gerçekten artık hizmet vermek yerine paraya yönelmiş durumdalar.Bu tür büyük fakat hizmetten yoksun şirketlere hayır diyebilecek bir sistemin var mı?
Ama gerçekten böyle bir güvenilir sistem kurulduktan, sonra ben kendimi derneğe girebilmek için zorlamaktan büyük zevk alırım.

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bakın tekrar söylüyorum.Benim hostingyardim.com da yazdığım sadece projenin temeli.Orda da belirttiğim gibi proje hayata geçerken belli bir yönetim kurulu belirlenecek ve tüm kuralları bu kurul oy birliğiyle belirleyecek.

Bu durumda bahsettiğiniz firmalar için de bazı kriterler belirlenebilir.Yani tek kriteri web sitesi olması şirket olması gibi anlamayın.Mesela destek,sınırsız alan satmama gibi kriterler belirlenir.

Ayrıca bir firmanın derneğe girmesi orada sürekli yer edinmesi de demek değil.Mesela remotemach girdi ve derneğe zarar vermeye başladı.Yine oy birliğiyle dernekten uzaklaştırılır.

Bunların hepsi şu anda aklıma gelen şeyler.Sizler de düşünseniz çok güzel bir proje olur bu.Bu proje şu anda işlenmeyi bekleyen bir heykel.Herkes bir vuruş yapsa çok güzel bir heykel çıkar ortaya.

Mask

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
herkesin tepkisini alacağımı bilerek diyorum ki ;
Çuvaldızı hiç kendinize batırdınızmı ?
genelde türk haklı olarak bizler hep hatayı karşımızdakilere yüklemeye alışmış bir yapıya sahibiz. ve kendi hatalarımızı düzeltmek yerine başkalarının hatalarını bulup onları su üstüne çıkarmayı severiz.

Bir kaç küçük örnekle sorularıma ve düşüncelerimdeki cevaplara başlayayım.
öncelikle "Herkes hosting yapıyor " yada " hosting ayağa düştü" türü cümlelere gerçekten gülüyorum ve kızıyorum.
USA dan hosting alınamadığı zamanları bilenleriniz varsa şunu iyi bileceklerdir.
türkiyede Data ne kadar pahalı ve Hosting için harcanan rakkamlar ne denli pahalı idi. Elbetteki bunlarda müşteriye yansıyordu
Örnek 100mb yer için 500$ istendiğine şahitligim var.
genelde (başka bir post da belirtmiştim) panel hostçuluğu yapıldığı için ve 3 ayını harcayanların "Hosting işi yapıyorum" dedigi için bu işleri Herkes! yaptığını idda eder oldu.
hiç dikkat ettiniz mi ?
Vargonen neden fiyatlarını degiştirmedi. yada o türdeki firmalar hiç ses seda çıkarmıyorlar, neden ?
insanlar panel kullanmayı öğrenmiş olabilir Fakat müşteri de aynı şekilde bilinçlenmeye de başladı.
telefonda destek almayı uygun buluyor MSN destek yerine
gerekirse gidip çayını içmeyi yada faturanın düzenli kesilmesini uygun buluyor.

Ucuz host veren kişilere kızmak yerine Müşterilerinizi bilinçlendirebilirseniz
Ne aradıklarını yada gerçek ihtiyaclarını bilirler ve o zamanda Ucuz yerine kaliteyi tercih edeceklerdir.
işte size Hosting den para kazanmanın bir yolu.
beni çok şaşırtan ve aynı zamanda mutlu eden bir olayı anlatarak bitirmek isterim.
sabah 6-7 suları linuz makine kurulmuş ve makineye Zend + ioncube yükleniyor.
saat 7 ye 10 kala telefonum çaldı . sonra kapandı.
ISP Deki arkadaşı şahsen tanıdğım için MSN De yer almakta. bir mesaj
" sizin linuz makinenin httpd down oluyor demin telefon açarken up oldu bilgin olsun"
işte size kaliteden bir örnek
bu hizmeti veren bir firmanın müşterisinin " Daha ucuz" diye başka bir yere gitmesi sizce mümkünmüdür.

Saygılarımla

culpable

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ilk sayfada mesaj yazan genelde sundan yakinmis eline her makina alan Hosting satisi yapiyor diye
Peki basligi yazan arkadasin onceki mesajlarina Baktinizmi Hic ????

http://forum.iyinet.com/search.php?searchid=522864
Bu linkden bakabilirsiniz

Actigi 1 tane baslik :
Sql hatası. Acil yardım lazım.
bAd_bOy
http://forum.iyinet.com/showthread.php?t=22857

Actigi diger bir baslik
Sql nasıl bölünür.
bAd_bOy
http://forum.iyinet.com/showthread.php?t=22936
Yazdigi mesajlara gore Mysql bolmesini bilmeyen bir hosting saticisini nasil sonuna kadar destekliyorsunuz ?

Hostsatis.Com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Sponsorlara ve sponsorluğa karşı değilim. Fakat bence biraz abartıyoruz. 50 Siteye sponsor olmak gibi başlıklar açıldı. İstiyenler araştırabilirler amaç nedir burdaki ? Ben birisine sponsor olucaksam benimde kazanmam gerek. Bu serverların parasını havadan ödemiyoruz. Kimseyede sponsor olduğu için bişey demiyoruz. Sadece biraz özenli seçerlerse hem onlar kazanmış olur hem müşterileri. Proje üretmek gerek.

webyazilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şahsen Türkiye gibi bir yerde yurt dışından ya da yurtiçinde sunucu kiralayarak hostingten kar edilemeyeceğini, uzun vadeli yatırımın anlamsız olduğunu pek çok kez tecrübe ettim. Özel ihtiyaçları karşılamıyorsanız, ( özel üniversite sunucusu gibi ) kesinlikle hosting ya da domain satarak kar elde edemezsiniz. Çok yüksek yatırımlar yaparsanız ve büyük şirketlerle çalışırsanız ( Borusan gibi ) belki olabilir. Ama sadece hosting para getirmeyecek bir iş.

Y

ysf

Misafir
webyazilim' Alıntı:
Şahsen Türkiye gibi bir yerde yurt dışından ya da yurtiçinde sunucu kiralayarak hostingten kar edilemeyeceğini, uzun vadeli yatırımın anlamsız olduğunu pek çok kez tecrübe ettim. Özel ihtiyaçları karşılamıyorsanız, ( özel üniversite sunucusu gibi ) kesinlikle hosting ya da domain satarak kar elde edemezsiniz. Çok yüksek yatırımlar yaparsanız ve büyük şirketlerle çalışırsanız ( Borusan gibi ) belki olabilir. Ama sadece hosting para getirmeyecek bir iş.

Hosting para getiren bir i$ti, 1 paket sigara fiyatina 1 yıllık 100 MB alan saglayacagini taahhüt eden firmamsilar olmadan once.

Hostsatis.Com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ysf' Alıntı:
Hosting para getiren bir i$ti, 1 paket sigara fiyatina 1 yıllık 100 MB alan saglayacagini taahhüt eden firmamsilar olmadan once.

Aslında ben ona karşı değilim. Yani şöyle 1 yıllık isterse 500 Kuruştan versin. (Zaten verenler var o ayrı ) Yeterki müşteri ordan aldıktan sonra hizmeti gördükten sonra bu işi iyi yapanları hakkıyla yapanların değerini ve işi öğrenmiş olur. Zaten iyi bir webmaster tecrübeli projesi para edicek birininde böyle kişilerle çalışacağını zannetmiyorum.

hitix

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar ben bir iktisatçıyım. Böyle bir proje emin olun ki olamaz. Yasal bağımlılığı olmayacak bu birincisi. Olsa da sanal alamde ne kadar bağlar bunu da düşünmek gerekli.

Türkiye olarak hosting işinde bir geçiş dönemi yaşıyoruz görüşündeyim. Herşey arz-talep ile dengelenmekte. 10Mb alan + 100Mb bandwitdh'i aylık 30-40$a satan ISP'leri gören herkes bu işe girdi ve mantar gibi firma türedi.

Yakında piyasa yine kendi arz-talebini belirleyecek bu işi sağlam yapmayan firmalar istemeseler de çekilmek zorunda kalacaklar. Bu arada bizler zarar göreceğiz bu bir gerçek. Ama işini sağlam yapanlar, gerekli önlem tedbir ve maddi olarak yedeklerini alan firmalar bu geçiş döneminde çok da fazla zorlanmayacaktır diye düşünüyorum.

Bu forumlarda hosting işi yapmıyor iken en az 10 kişi ile tartıştığımı bilirim. 10GB alan + 500GB Bandwitdhi sen nasıl olur da 15-20 milyona verebilirsin diye. Ve hepsinin önüne kendi firmalarının gider-gelir kaynaklarını çıkartarak nasıl zarar ettiklerini sergilediğimde aldığım cevap artık muhattabım değilsin oldu.

Şimdilerde bakıyorum aynı firmalardan hosting alan müşteriler teker teker buraya dökülmeye başladı. X firmaya dikkat/X firma beni dolandırdı şeklinde bir sürü topic oluşmaya başladı.

Bu konuda tüketici zamanla (kaba tabirle kazık yedikçe) bilinçlenecek ve gerçekleri görmeye başlayacaktır. Ülke olarak kesintisiz sabit internete geçiş dönemimiz daha 2-3 sene öncelerine dayanıyor. Superonline'lardan 36$a paket alıp en az bi 80-90$ da telefon faturası öderdik geçmişte... 1 aylık bağlanılması zor, kopması kolay internet için :)

Nasıl ki biz o zamanlar kazıklanıyorduk ve farkına varmıyorduk ise, şimdi de tam tersi bir politika olan Ucuz Fiyat yönetimi ile insanlar kazıklandığını anlayacaklar. Gidip firma olmayan, fatura kesemeyen yerlerden 10$a senelik paket alınmaması gerektiği acı da olsa öğrenilecektir diye düşünüyorum.

Bu arada firma şart mı tabiki değil ama en azından bir SSL sertifikası Altyapı desteği incelenmeli, paket seçimleri ona göre yapılmalı kanaati taşıyorum.

Bu işi 4000GB Bwyi 150$'lara alarak yapan firmalar da var, 1000GB Bwyi 150$'a alarak yapan firmalar da var.

Arada mutlak ki bir kalite farkı olacaktır. Hat özellikleri aynı dahi olsa ki imkansız sunucu üzerinde zamanla yığılmalar yaşanacak ve senelik verilen 10$lık paketlerin bu işi sağlam yapan firmalara gereken ücret ödenerek nasıl geçiş yaptığını orta vadede hepberaber göreceğiz.

Son olarak temennim bu işi ciddi yapanların, hakkını verenlerin bahsettiğim dönemde allah yardımcısı olsun.

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
bir Dernek şart. Nasıl ki minibüsçülerin otobüsçülerin dernekleri var, aynı işi yapıyorlar, fiyatı belirliyorlar..

Genel olarak olmasa da, bölgelerde (örn, samsun bölgesi veya karadeniz bölgesi) bir dernek kurulmalı, o bölgedeki fiyatları tek elde belirlemeli ve tüm firmalar veya hosting satışı yapanlar bu fiyata uymalı.

Tabi, düşününce nice şeyler gelir aklımıza, bu en basite indirgenmiş hali :)

hostingyardim.com

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
GNeRaL' Alıntı:
o bölgedeki fiyatları tek elde belirlemeli ve tüm firmalar veya hosting satışı yapanlar bu fiyata uymalı.
Bütün firmalar aynı fiyata satarsa bu sefer insanlar nreden alıcagını bilemez.
Orneğin reselleri olan birisi ile 10larca serveri olan yer aynı paraya satabilirmi??

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi