İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Joomla sitelerinize destek verilir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

agonen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar yaklaşık iki yıldır joomla ile uğraşmaktayım, joomla ile ilgili bir çok konuda az veya çok bilgiye sahip sayılırım. Joomla ile ilgili küçük sorunlarınıza bu başlıkta hep beraber yanıt arayabiliriz. Amma velakin detaylı yardım isteyecekler için şunu belirtmek isetrimki cüzi miktarda işin niteliğine göre ücret talep etmekteyim. Bazen arkadaşlar geliyor kategori oluşturamıyorum bölüm açamıyorum resim hizalaması şu bu ardından sonu gelmiyor malesef. Detaylı yardım almak isteyen arkadaşlar özel mesaj ile iletişim bilgilerini iletebilirler, Küçük çaplı soruları olanlar ise bu başlık altında sorabilirler.

Teşekkürler.

Üstad sana pm atamıyorum varsa msn ver bi konuşalım. joomla bir sitem var ve bikaç düzenleme lazım cüzzi de neyse konuşalım. Benim msn [email protected]

Kolay gelsin

creadergi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sayin sarget
creadergi [at] gmail nokta com dan istibar kurabiliriz. joomla e-ticaret dusunuyoruz

cazador

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
selam

joomla konusunda çok yeniyim kurcalaya kurcalaya öğrenmeye çalışıyorum.

bir konuda sorum olacak

joomlayı önce localhost a kurdum bir iki ekleme yaptıktan sonra server a taşıdım.

ziyaretçi defteri bileşeninin türkçe ifadelerini değiştirmek istediğimde izin vermiyor.
bileşenler dosyasındaki hiç bir değişikliğe izin vermiyor .com_joomlaxplorer_1.6.1.tar diye birşeyde kurdum gerekli izinleri veriyor diye ama yine başaramadım.

server a cute FTP ile bağlanıp companent dosyasında ziyaretçi def. bileşenini 777 yapayım dedim o nuda kabul etmedi

"Request denied.Verify that the file or folder exists and that you have the necessary permissions on the server to perform the requested operation"

mesajı verdi.

joomla 1.015 versiyonu kullanıyorum.safe mod kapalı

sonuç olarak bu bileşenlere nasıl müdahale edilir?

cevap için şimdiden teşekkürler.

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
selam

joomla konusunda çok yeniyim kurcalaya kurcalaya öğrenmeye çalışıyorum.

bir konuda sorum olacak

joomlayı önce localhost a kurdum bir iki ekleme yaptıktan sonra server a taşıdım.

ziyaretçi defteri bileşeninin türkçe ifadelerini değiştirmek istediğimde izin vermiyor.
bileşenler dosyasındaki hiç bir değişikliğe izin vermiyor .com_joomlaxplorer_1.6.1.tar diye birşeyde kurdum gerekli izinleri veriyor diye ama yine başaramadım.

server a cute FTP ile bağlanıp companent dosyasında ziyaretçi def. bileşenini 777 yapayım dedim o nuda kabul etmedi

"Request denied.Verify that the file or folder exists and that you have the necessary permissions on the server to perform the requested operation"

mesajı verdi.

joomla 1.015 versiyonu kullanıyorum.safe mod kapalı

sonuç olarak bu bileşenlere nasıl müdahale edilir?

cevap için şimdiden teşekkürler.

Joomlaxplorer bileşeni ile dosyalarınızı rahatlıkla düzeltebilirsiniz. Bileşeni kurduktan sonra admin panelde bileşenler listesinde adı çıkacaktır ona tıkladığınız zaman ftp sunucunuzun içinde bulunan tüm dosyalarınızı görebilirsiniz. Yapmanız gereken işlem dosyayı orda bulunan save butonuna basarak bilgisayara indirmek bilgisayarda gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra dosyayı kaydedin ve yine dosyayı indirdiğiniz bölümdeki upload ikonuna tıklayarak dosyayı tekrardan yükleyin. Bu zamana kadar joomlaxplorer bileşeni sorunsuz kullandım sizinde kullanmanız gerekli. Eğer halen çözemezseniz siteyi bildirin inceliyeyim.

İyi günler.

GökhanHT

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sarget arkadaşım joomla konusunda hangi sitelerde yönetcilik yaptın yada yaptın mı

ReL4X

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
@cazador eğer @SarGeT'in bahsettiği durumuda dene hala hata veriyorsa bileşeni panelden normal kaldır masaüstüne bileşenin kurulum dosyasının içini açıp dosyayı düzenleyip tekrar zipleyip panelden yükle. Bazı bileşenler web üzerinden düzenleme yaptırmıyor yada hosta eksik yüklemeden bu gibi durumlar olabiliyor.

GökhanHT

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@cazador eğer @SarGeT'in bahsettiği durumuda dene hala hata veriyorsa bileşeni panelden normal kaldır masaüstüne bileşenin kurulum dosyasının içini açıp dosyayı düzenleyip tekrar zipleyip panelden yükle. Bazı bileşenler web üzerinden düzenleme yaptırmıyor yada hosta eksik yüklemeden bu gibi durumlar olabiliyor.

bunun sebebi arkadaşım apache bazı joomla üzerinden yüklenen dosyaları sahipleniyor.bu sorunu shh den gerekli klasörlere chown yaparak düzeltilebilir.yada joomlaxplorer kullanılarak.

cazador

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Joomlaxplorer bileşeni ile dosyalarınızı rahatlıkla düzeltebilirsiniz. Bileşeni kurduktan sonra admin panelde bileşenler listesinde adı çıkacaktır ona tıkladığınız zaman ftp sunucunuzun içinde bulunan tüm dosyalarınızı görebilirsiniz. Yapmanız gereken işlem dosyayı orda bulunan save butonuna basarak bilgisayara indirmek bilgisayarda gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra dosyayı kaydedin ve yine dosyayı indirdiğiniz bölümdeki upload ikonuna tıklayarak dosyayı tekrardan yükleyin. Bu zamana kadar joomlaxplorer bileşeni sorunsuz kullandım sizinde kullanmanız gerekli. Eğer halen çözemezseniz siteyi bildirin inceliyeyim.

İyi günler.

sargeT, dediğini yaptım mesele çözüldü."önce masa üstüne indirip orada edit leyip sonra tekrar yüklemek" mesele benim bunu bilmeyeşim Joomlaxplorerın düzenle seçeneğini kullanmaya çalışmammış.

ilginize teşekkür ederim.

tRn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Merhabalar..

Ben bu joomlayı bildim bileli hiç sevmezdim.Bugun bi kurayım dedim kurdum.Bi kaç tane tema attım :) Temaları bile zor aktifleştirdim.

Şimdi bu joomlanın modülleri vs oluyormuş onların kurulumu vs nasıl oluyor :(

Ben bilmiyorum joomlayı bana yardımcı olacak varmı :(

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
Merhabalar..

Ben bu joomlayı bildim bileli hiç sevmezdim.Bugun bi kurayım dedim kurdum.Bi kaç tane tema attım :) Temaları bile zor aktifleştirdim.

Şimdi bu joomlanın modülleri vs oluyormuş onların kurulumu vs nasıl oluyor :(

Ben bilmiyorum joomlayı bana yardımcı olacak varmı :(

Eğer yeni başladıysanız işiniz gerçekten zor. Keşke beş dakikada anlatılabilecek birşey olsaydıda ben de size burdan yardımcı olabilseydim.

İşi biraz özetliyeyim

şayet 1.0 Sürümünü kullanıyorsanız bu sürümde component ( bileşen ) modül ve Mambot lar mevcuttur. Bunlar Admin panelde Ekle / Kaldır kısmında kendi kategorisine göre upload edilir. Bileşenleri yükledikten sonra ön sayfada görünecek bir bileşen ise ( video, haber, resim ) menüden linklendirmeli modulleri yüklediğiniz zaman moduller kısmından konum belirlemeli ve aktifleştirmeli, mambot yüklediğiniz zaman ise mambotun çalışma prensibine bakmalı ve mambotlar bölümünden aktif hale getirmelisiniz.

component ler kendi başlarına bir işlev görürler. Örnek verecek olursak , jcomments yorum bileşenidir bu bileşen sayesinde tüm konularınızın altında üyelerden yorum alabilirsiniz. yönetiminide admin panelde bileşenler altında yapabilirsiniz. Yalnız kafanızı karıştıracak bir kısım var bu da bileşen olmasına rağmen admin panelden linklendirme gerektirmiyor. Bunun yerine mambotslar kısmına girip jcomments mambotunu aktif hale getirmelisiniz aksi taktirde konularınızın altında yorum bölümü gözükmeyecektir. Öte yandan seyret video bileşenini yüklediniz diyelim bunu yükledikten sonra ana sayfada linklendirmelisiniz aksi taktirde görünmeyecektir. Ana sayfada görünmesi gereken bir bileşeni. Menü yöneticisi --> Main Menü---> Yeni Menü --> Components kutucuğna tıklayıp ileri diyerek açılan sayfada bileşeni seçiyor ismini verdikten sonra kaydediyoruz. Ben main menüyü linklendirdim siz diğer bir menüyede link verebilirsiniz. bu size kalmış bir seçenek.

Modul olayına gelince, Joomlanının default kurulum aşamasında bazı modüller gelmektedir. Bunlar son açılan konular, Popüler konular, Anketler, Sitede kaç kişi online vs. Bunları yönetebilmek için. Admin CP de Moduller bölümüne gireceksiniz karşınıza bir sürü modul gelecektir. Orta kısımda modüllerin pozisyonları görünür. Left Right Top 1 Top 2 vs. gibi Siz hangi modül ün yerini değiştirmek istiyorsanız üzerine tıklayarak içine gireceksiniz ve orda belirtilen konum kısmından modülünüzün yerini değiştirebileceksiniz. Modülünüzün nerde nasıl görüdüğünü bilmiyorsanız Ana sayfanızda site adresinizden sonra / işareti koyarak index.php?tp=1 bu kodu yazın ve enter tuşuna basın. Temanızın modülleri nerde nasıl görünüyor karşınıza gelecektir ve admin panelden ona göre ayarları gerçekleştirebilirsiniz. Hangi modülün ne işe yaradığını bilmek için uzantısına bakmak sizin için yeterli olacaktır. mod_poll ( anket ) Mod_latestnews ( yeni eklenenler ) bunlar gibi. Şayet takıldığınız bir modül olursa adını google a yazarak aratabilirsiniz.

Joomla 1.5 içinde bunların bir çoğu hemen hemen aynıdır. Sadece onda değişen bazı belirgin özellikler, Tüm eklentiler modüller plugin ler bileşenler ve temalar aynı yerden yüklenir. Yüklendikten sonra hepsinin yine ayrı ayrı yönetildiği bir bölüm vardır. Bileşenleri bileşenler altından modülleri eklenti yöneticisinden ve yine pluginleride eklenti yöneticisinde uyumlu ek yöneticisi altında bulabilirsiniz, Yüklediğiniz temalar ise eklenti yöneticisi tema bölümündedir. dil dosyasıda keza yine eklenti yöneticisinin altındadır.

Saygılar

cazador

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
boş katogorileri göster sorunu

local hostta joomlayı kurup üzerinde çalıştım.kemdimce bir site tasarımı yapıtm.

bir bölüm oluştudum ve bu bölüme ait katogoriler. daha sonra bölümü menüde "liste-içerik bölümü" şeklinde atadım.
içeriği boş katogoriler gözükmedi.bende menü deki seçeneğin özelliklerinde

Empty Categories in Section Hide... Show
Empty Categories Hide .... Show

şeklinde ayarlama yapınca istediğim sonuca ulaştım.yani içeriği boş olanlarda görünmeye başladı.

peki mesele ne?

mesele şu ki, bu siteyi localhost dan servera aktardığımda içeri boş olanlar gözükmedi.tüm ayarlar yukarıdaki gibi olduğu halde.
local hostta başka joomla kurdum aynı ayarları yaptım onda da olmadı. sadece ilk joomlada kinde oluyor :)

okadar çok kurcaladım ki hangi ayarın hangisini bozduğunu yada düzelttiğinide karıştırdım.netice olarak serverda boş katogorileri göstermesini başaramadım

yardımlarınıza şimdiden teşekkürler

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
local hostta joomlayı kurup üzerinde çalıştım.kemdimce bir site tasarımı yapıtm.

bir bölüm oluştudum ve bu bölüme ait katogoriler. daha sonra bölümü menüde "liste-içerik bölümü" şeklinde atadım.
içeriği boş katogoriler gözükmedi.bende menü deki seçeneğin özelliklerinde

Empty Categories in Section Hide... Show
Empty Categories Hide .... Show

şeklinde ayarlama yapınca istediğim sonuca ulaştım.yani içeriği boş olanlarda görünmeye başladı.

peki mesele ne?

mesele şu ki, bu siteyi localhost dan servera aktardığımda içeri boş olanlar gözükmedi.tüm ayarlar yukarıdaki gibi olduğu halde.
local hostta başka joomla kurdum aynı ayarları yaptım onda da olmadı. sadece ilk joomlada kinde oluyor :)

okadar çok kurcaladım ki hangi ayarın hangisini bozduğunu yada düzelttiğinide karıştırdım.netice olarak serverda boş katogorileri göstermesini başaramadım

yardımlarınıza şimdiden teşekkürler

localhost ile kendi ftp nizde çalışmak arasında bir çok farklılıklar var. Local hosttan yedeğinizi nasıl attığınızı söylerseniz ona göre bi yardımda bulunabilirim belki.

benim taşıma yöntemimim sql yedeğini alıp. Joomlayı ftp de yeniden sıfırdan kurmak ardından gerekli olan local de çalışan eklentileri install etmek ve en son olarak ta Phpmyadminden db yi import etmektir.

cazador

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
localhost ile kendi ftp nizde çalışmak arasında bir çok farklılıklar var. Local hosttan yedeğinizi nasıl attığınızı söylerseniz ona göre bi yardımda bulunabilirim belki.

benim taşıma yöntemimim sql yedeğini alıp. Joomlayı ftp de yeniden sıfırdan kurmak ardından gerekli olan local de çalışan eklentileri install etmek ve en son olarak ta Phpmyadminden db yi import etmektir.

bende aynen öyle yaptım ama tüm eklentileri ile beraber.eklentilerin çalışmasında problem yok.
aslında sorun taşımadan da değil gibi çünki lovalda başka adla joomlayı yeniden kurdum yine o ayarlara rağmen aynı sonucu alamadım.

yani localda 2 serverda 1 olmak üzere 3 joomladan sadece localde ki 1. kurulumda bunu becerdi. tabi acemi olduğumdan deneme yanılma yolu ile gidiyorumda bu sefer çok deneyip hep yanıldım gibi :)

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
bende aynen öyle yaptım ama tüm eklentileri ile beraber.eklentilerin çalışmasında problem yok.
aslında sorun taşımadan da değil gibi çünki lovalda başka adla joomlayı yeniden kurdum yine o ayarlara rağmen aynı sonucu alamadım.

yani localda 2 serverda 1 olmak üzere 3 joomladan sadece localde ki 1. kurulumda bunu becerdi. tabi acemi olduğumdan deneme yanılma yolu ile gidiyorumda bu sefer çok deneyip hep yanıldım gibi :)

peki siteye attıktan sonra eski menüyü pasif edip yani menüdeki bağlantıyı pasif edip yeniden bağlantı sağladınızmı. Birde joomla hangi versiyonu kullanıyorsunuz ?

cazador

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
peki siteye attıktan sonra eski menüyü pasif edip yani menüdeki bağlantıyı pasif edip yeniden bağlantı sağladınızmı. Birde joomla hangi versiyonu kullanıyorsunuz ?

joomla 1.0.15 kullanıyorum.

şunları yaptı.
menüdeki deneme linkini sildim
dbase den oluşturduğum bölüm ve katogorileri sildim sıfırdan bölüm oluşturup bağlı katogorileri belirledim ve liste-içerik şeklinde menü atadım.

yani sil baştan yaptım olmadı.

localhostta yaptığım ve olmasını istediğim şey aşağıdaki resimlerdeki gibi.

img1.bmp

img2.bmp

img3.bmp

cazador

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
menü linki ayarıda şöyle

img4.bmp

img5.bmp

aynı şekilde serverda olmuyor

benzer bir menü denemesi yapıp sonucu söylerseniz sevinirim

cazador

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bölüm ismi: deneme

katogoriler : deneme1,deneme2,deneme3

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
Kullandığınız herhangi bir tema varmı, yada sonradan kurmuş olduğnuz herhangi bir üçüncü parti bileşen felan varmı. Bazı üçüncü parti eklentiler buna sebebiyet veriyor. Bir çok kez başıma geldi. Aynı şekilde olmasada başka şekillerde bileşenlerin yarattığı sorunlarla çokça karşılaştım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi