İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Kainatın sırrı onda mı gizli?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Yok angelo, once sapıttı sonra bunları savunmaya başladı. Şimdi "Allah" bile demiyor, tanrı diye bişey yok diyor. Kimse bişeye inanmak zorunda değil tabi ama bu konuda objektif nasıl olunur bilmiyorum. Videodaki DIN ile insanları yönetme mantalitesini birileri gütmüş ve bunun için Hristiyanlığı kullanmaya çalışmışta olabilir. Ben orasıyla değil ben Allah'ın varlığı veya yokluğuyla ilgileniyorum.

Benim inandığım din bana ispatlarla gelmiş ve bana emrettikleri tamamen benim yararıma olan şeyler.

Ben bu dini oturup düşündüğümde mantıksız tek bir kısım bulamıyorum. Seninde hayatına mantığın ile yön verdiğine inanıyorum "tanıdığım kadarıyla". Sen bulabiliyor musun mantıksız bir kısım? Senin kafana yatmayan tek bir kısmı varmı, varsa buyur paylaş. Din senin kafanda soru işaretleri yaratmıyorsa neden öyle bir video yu paylaşma gereği duydun?

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Herşeyi olduğu gibi sorgulamadan kabul etmek inanç değil köleliktir. Bence inancı irdelemek, soru sormak, anlamaya çalışmak daha büyük bir iman. Tabi bu bence.

Açıkta kalan birşey, ne kadar araştırdığınla her zaman doğru orantıdadır. Mevcut halinden memnunsan neden irdeliyorsun gibi bir durumda olmak bence doğru değil. Durup dururken neden memnun olmayayım ya da inancımda zedelenme olsun. Ama Hz. Isa bizim kitabımızda da bahsedilen bir peygamber. 25 Aralik'da dogmus, bakire bir annenin kutsal ruh tarafından karna düşürülen çocuğu olarak, çarmığa gerilerek ölmüş, 3 gün sonra dirilmiş. Bu temalı hikayelerin aynısı her kültürde farklı isimlerde onbinlerce sene once anlatılmışsa, burada ben normal olarak düşünürüm nedir diye?

Neden 25 Aralik, neden mucizevi hamilelik, neden 3 gün sonrasında dirilme, neden doğumun habercisi 3 kral. Video bunları kendince bilimsel verilerle açıklamış. Bu bilimsel verilere gözümü kapatarak inanmaya devam etmek iyi bir iman değildir benim gözümde. Araştırıp öğrenmek isterim. Bu yüzden izledim, önerdim.

Zaten Allah'ın varlığı yokluğu gibi bir tartışma değil, din temelli bir sorgulama var. Bugün elimizdeki bilimsel veri ve beynimizin geldiği noktada bunları araştırıp öğrenmemiz gerekir bence. Cem Yılmaz'ın esprisindeki gibi, herkes korkuyor cehennemde yanıcam ne sorcaklar diye, sen neden korkuyorsun ilkel kabileler gelicek, onlar konuya tamamen yabancı, konseptten haberleri yok.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Önce bizim dinimiz "çarmıha gerilmiş ölmüş ve 3 gün sonra dirilmiş" i doğruluyormu ona bakmak gerek. Daha doğrusu bizim dinimiz Hz. İsa için neler söylüyor, hangileri kitapta yazıyor hangileri rivayetler şeklinde sunuluyor.

Seninde dediğin gibi, birileri bi hikaye anlatıyor hatta anlattıkları hikayeye hala inanıyor ve inandırmaya devam ediyorlar.
Benim dinim Hz. İsa'nın varlığını doğruluyor ama onunla birlikte inen dinin müdehale gördüğünü ve kendi amacları uğruna düzenlendiğini söylüyor.

Şimdi birilerinin uydurup inandığı bir dininin seninde dediğin gibi farklı kültürlerde benzer şekillerde işlenerek birilerini köle haline getirmeye çalışmasından daha doğal başka bişey yok.

Sen niye bunlara takılıyorsun ki, gel kendi dininin açıklarına bak. Varmı açık, göster bende bilmek görmek istiyorum varsa.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Kimse yanlış anlamasın ve üzerine alınmasın ama Türkiye'deki müslümanlığı anlamıyorum. Tamamen sürü psikolojisi var; annem müslüman, babam müslüman, ee bende müslümanımdır o zaman mantığı var. Sorgulamak kâfirliktir, Kuranı öyle okuma bakayım cızzzz... gibi dürtülerle zaten psikolojik baskı altına alınmışızdır çoğumuz.

Kafamızı kullanmaya bir mühür vurulmuş olarak büyümeye başlıyoruz. Dünyada şu kadar müslüman var, bu kadar kişi inanıyorsa vardır bir hikmeti mantığıyla müslümanım diyen insan yığınıyız. Müslüman ülkelerin teknoloji ve bilimden geri kalmasının sebebi bence birazda budur, kafamızı kullanma yetisi daha temelden iptal. Buda benim şahsî görüşümdür.

Her önüne gelende kitap yazmaya kalkınca zaten gerçeği ne yanlışı ne anlayamıyorsun. O diyo bu hocanınki doğru, bu diyor şu hocanınki doğru, gerçek?

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
...
Ama Hz. Isa bizim kitabımızda da bahsedilen bir peygamber. 25 Aralik'da dogmus, bakire bir annenin kutsal ruh tarafından karna düşürülen çocuğu olarak, çarmığa gerilerek ölmüş, 3 gün sonra dirilmiş...

Yorumsuz olarak şu cevabı vermek istiyorum;

Kur'an-ı Kerim'de böyle bir şey geçmez. Doğrusu şu'dur ki, Öldürülmediği, havarilerinden birinini ihanet ettiği ve ceza olarak da ona benzetildiği.. Sonrasında da göğe kaldırıldığı rivayet edilir.

Hikayeler kısmın içinse Kur'an-ı Kerim'de cevap bulabilirsin. Geçmiş kavimleri hikayeler şeklinde anlattık ki mealinde de ayetler geçmektedir.

Priapos

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Yapma gözünü seveyim, ben sorumlu olduğum şeyleri yerine getirmemenin verdiği rahatsızlığa rağmen gerçeklere sırtımı çeviremiyorum. Bunu bir mazerete bir "yokluğa" bağlayıp kurtulamıyorum. Bu koca dengeyi nasıl bir tesadüfe bağlayabilir insan?

Archea ya baktık diyelim, archea nerden çıkmış? Bu bakteriler bu organizmalar nasıl peydah olmuş?
Herşeyi, zaten hep varmışa bağlarsak, bunuda evrime bağlarsak sorunlarda ve sorumluluklardan kurtulmuş oluyoruz.. Peki "zaten hep var olan" nasıl var olmuş sorusuna kim cevap verecek?

Şuan burada bunları yazabiliyor olmayı, benim seni anlamamı ve senin beni anlayarak cevap verebilmeni nasıl tesadüfe ve evrime bağlayabilirim?

Birşey nasıl bir şekilde "mantık" dediğimiz bir olguya kavuşabilir bunu geliştirebilir?

Sorduğun sorularının hepsinin cevabı var ki. Ancak o cevabı söylemiyorlar işte :) Hala bu başlığı okuyan insanların %90'ı biyolojik evrimi " maymundan gelme " olarak tabir etmiyor mu? Bunu bu şekilde türk insanına işleyen kötü niyetli insanlar adları gibi biliyor evrimide evrim teorisinide. Peki neden yanlışı anlatıyorlar insana diye bir sorar mısınız kendinize.

Evrim konusu biyoloji biliminin konusudur. Alt bilim dalları tarafından gün geçtikçe desteklenerek gerçeklik kazanmıştır. Öyle ki genetik bilimi yalan söylemez, artık 100 yıl öncesi gibi ahan bunun burnu aynı babası, bu çocuk bundan denmiyor bildiğiniz gibi. Canlı türler üzerindede çok derin genetik çalışmalar yapılıyor. Moleküler düzeyde yaptığımız çalışmalarla birçok konuya açıklık getirebiliyoruz.

Emin olun sizinle 3 saat başbaşa sadece bir internetin olduğu bir odada muhabbet etme fırsatımız olsa evrimin büyük savunucularından biri olarak o odadan ayrılırsınız. Din sömürüsüyle insanlara nelerin nelerin yanlış öğretilmeye çalışıldığını, aklı olan, dürüst din adamlarının evrimi kabul ettiklerini size gösterebilirim.

Kolay gelsin şimdilik.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Tam ayetini bulursam atacağım ama çarmıha gerilip göğe yükseltilmesine atıf Kuran'da da var. Ayrıca doğum tarihi, mucizevi hamilelik, yıldız işareti vb. bir çok detayda doğrulanıyor. Tabi o din değiştirilmiş, yozlaştırılmış gibi savunma içerisindeyiz ama karşılaştırıldığında tarihi bilgiler anlamında çok bir farklılık yok.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Yorumsuz olarak şu cevabı vermek istiyorum;

Kur'an-ı Kerim'de böyle bir şey geçmez. Doğrusu şu'dur ki, Öldürülmediği, havarilerinden birinini ihanet ettiği ve ceza olarak da ona benzetildiği.. Sonrasında da göğe kaldırıldığı rivayet edilir.

Hikayeler kısmın içinse Kur'an-ı Kerim'de cevap bulabilirsin. Geçmiş kavimleri hikayeler şeklinde anlattık ki mealinde de ayetler geçmektedir.

Doğrudur Gneral. Göğe yükseltilmek yerine diriltmek olarak yazdım ben. Ben Allah var yok gibi bir tartışma içinde değilim. Garip geliyor sadece. Kafir diye tabir edilen Mısırlılar'ın ataları duvarlara yazmış onbinlerce yıl önce. Horus, 25 aralıkta doğmuş, bakire çocuğu, mucizevi hamilelik, mucizeler gösteren bir hayat, yanındakilerden birinin ona ihanet etmesi, ölüm ve göğe yükselme. Oradaki gökteki figür güneş, burda Allah. Onlar kafir, biz dindar. Benzer bir döngü kaç defa gerçekleşmiş bu onbinlerce yıllık süreçte.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
O halde birlikte bulalım ilgili ayetleri koyalım ortaya, bende bizim dinimiz bu açıdan ne diyor net bilmiyorum ben bildiklerimin doğruluğu ve mantığıma gerçekten yattığını söylüyorum. Madem benim dinim bu konuda açık veriyor haklıysan hep beraber görelim..

T

trgy

Misafir
Uh konu nerden nereye gelmiş. :p Arkadaşlar isterseniz bu tarz konuları uygun forumlarda tartışın.

E

Ephitet

Misafir
şahsen kainatın sırrını çözebileceklerse bigbang deneyinde çözebileceklerine inanıyorum. Bilim ile dini karıştırmamak lazım çok farklı kavramlar, bence bu tip konuların "saygı" çerçevesinde tartışılmasında sakınca yok, sonuçta herkes fikrini güzel güzel anlatır, münazara yapılır :)

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Uh konu nerden nereye gelmiş. :p Arkadaşlar isterseniz bu tarz konuları uygun forumlarda tartışın.

Aslında bunları aşmalı ve herkesin aklındakini ortaya koymalıyız. Diğer forumlarda aklına yatmayan birşey söylüyorsun, küfürlü cevap geliyo. :)

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Açık var olarak algılamıyorum. Sadece merak ediyorum. Kitaplarda anlatılan mucizevi olayların birebir kopyaları geçmiş Pagan dinlerinde anlatılmış daha önce. Onların kaynağı da kutsal bir kaynak diyelim. 10binlerce sene sonra Hristiyanlık dini yer yüzüne inmiş. Bundan 600 sene sonra bu din yozlaştı diye Müslümanlık gelmiş. Böyle bir inanış var. 600 sene baktığınızda geçmiş hikayeler arası zamana, hiçbirşey. Kaldı ki hristiyanlıktaki yozlaşma daha çok ortaçağda hızlanmıştır Avrupa'da, Vatikan ve Engizisyon Mahkemeleri ile.

Hristiyanlık dininin temelinde olup da yozlaşan, Kuran ile düzeltilen özellikler nelerdir, bunları biliyor muyuz mesela? Dindar Hristiyanlar'ın yaşamının ve kurallarının bizden çok farkı yok.

Sadece arada düşünüyorum cevabı nedir bu soruların diye.

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Cevabı yanlış yerde aradığın aşikar Angelo :) . Samimiyetimle, tüm içtenliğimle söylüyorum: Eğer Türkiye'ye ve mümkünse Samsun'a gelirsen seni bir hafta misafir etmek isterdim.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
"Kainatın sırrı" şuan buradaki herkes için söylüyorum, hayatları boyunca bir sır olarak kalmaya devam edecek.

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
şahsen kainatın sırrını çözebileceklerse bigbang deneyinde çözebileceklerine inanıyorum. Bilim ile dini karıştırmamak lazım çok farklı kavramlar, bence bu tip konuların "saygı" çerçevesinde tartışılmasında sakınca yok, sonuçta herkes fikrini güzel güzel anlatır, münazara yapılır :)

Bilim, din'siz, bir nebze ilerleyebilir.

İlgilendiği konularda zamanının bir numarası olan Uluğ Bey'in veya Koca Sinan dediğimiz hala bizi hayretler içerisinde bırakan Koca Sinan'ın veya hala o haritayı nasıl çizdiği tam olarak çözülemeyen Pir-i Reis'in veya adlarını sayamadığım bir çoğunun dinsiz ya da inançsız olduğunu söylemek çok "değişik" olurdu herhalde. Bunlar dini yaşayan müslümanlardı, sadece bilenler değil.

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Evrimcilere güldüğünü legalpara eden arkadaşlara biraz araştırma ve objektif düşünme öneriyorum.

Tanrı'nın varlığını sorgulamak sonuç getirmeyen birşeydir.Bu insanoğlunun çözemeyeceği bir durum olacak.Angelo'nun da dediği gibi sorgulanması gereken dinlerdir.Müslüman bir ülkede yaşadığımız için islam'ı ele alalım.
İslam'ı kökenine kadar incelediğimizde tamamen safsatalardan oluştuğunu görebiliyoruz.Ayetler hangi olaylara göre gelmiş,hangi durumlar yaşanmış araştırmanız lazım.Çelişkileri ve insan yazması olduğunu net bir şekilde görebilirsiniz.
Önceden müftü olan sonra ateist olan yobazlar veya derin devlet tarafından katledilen Turan Dursun'un "Din bu" adlı kitaplarında ayetleri çok net bir şekilde irdeliyor.(Kitapları okumadım,parça parça araştırdım ele alınanları başka kaynaklardan da)
En güvenilir hadis kaynakları olan Sahih-i Buhari'de doğrulanan bir çok hadis rivayetine de baktığınızda kafanızdaki Peygamber figürüyle nasıl ters düştüğünü göreceksiniz İslam Peygamberi'nin.

Ben Tanrı'nın varlığına inanıyorum.Büyük patlamayı gerçekleştiren bir ön tetikleyici enerji olarak görüyorum.Ancak Tanrı'yı dünyaya müdahele edip insanları kendine yönlendirmeye çalışan egosuna düşkün bir varlık olarak görmüyorum.Dinlerdeki insan yazmasını kanıtlayan ayetleride görünce dinin bir Tanrı işi olmadığını açıkça görebiliyorum.Mucize ayetler olarak gösterilen ayetlerinde aslında mucize olmadığını araştırırsanız görebilirsiniz.İsterseniz mucize ayet olarak örnek verirsiniz,bende yanıtlamaya çalışırım öğrendiklerimle-bildiklerimle elimden geldiğince.Daha kolay olur sizin açınızdan.
Ancak eğer inancınızdan mutluysanız,kafanızda çelişkiler yoksa ve sizi tatmin ediyorsa inanmaya devam edin derim.Mutluluk - Gerçek arasında seçim yapmanız gerekir.Gerçekler,hakikatten acıdır ne yazık ki.

Ayrıca evrim teorisinide çok iyi araştırmanızı öneririm,ondan bundan duyduklarınızla değilde kendiniz bilen insanlardan öğrenin.Ufkunuz genişler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5