İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sitemap Hazırlama (Program+Anlatım)

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
http://www.google.com/webmasters/sitemaps/login

ben sitemapı googleye göstermek için bu adresi kullanıyorum arkadaşlar yanlız merak ettiğim bir konu var atıyorum site mapi yaptım koydum yarın sitemapi güncelledim +50 sayfa daha çıkardı... ve sitemapi ftp mde güncelledim daha sonra girip tekrar googleyi dürtüklemem gerekirmi? yoksa bot siteye göz atarken ilk sitemapi mi arıyor?

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
googleye bir kere tanıttıktan sonra bişi yapmana gerek kalmıyor...

ftp deki sitemap.xml dosyasını istediğin kadar güncelle...

ama sitendeki dosyanın yerini değiştircek olursan girip tekrar sitemap.xml yolunu tanıtman gerekir...

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
her ikisinide hazırlayabilirsin

www.site.com şeklinde ekler anadizine sitemap.xml hazırlarsın

www.site.com/forum şeklinde eklersin ../forum/ klasörünün içine sitemap.xml hazırlarsın...

her ikisinide kullanabilirsin...

hatta tek isimde mesela www.site.com ekler sitemap.xml ve sitemap1.xml şeklinde çoğaltabilirsinde...

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SLiM_BoY' Alıntı:
Var mıdır soruma bir cevap ? :)

ana sayfanda forum linkin varsa eğer nasolsa forumuda sitemape kayıt edicektir dolayısıyla hepsini kayıt edip ana klasöre atman bence edaha mantıklı... ayrıca indxlenmiş siteden kastın full eksiksiz sayfa indexlenmiş bir site ise bunu bilemem ama sitemap gerçekten çok büyük yarar sağlıyor sadece 3 sayfam indexliyken birden binlere çıkardı mesela sitemap.. max bi haftada tepki veriyo... ayrıca forumun var sanırım ve hergün yeni sayfalar ekleniyordur.. sitemapi güncellemen yeni sayfalarında indexlenmesinde yarar sağlar bence...

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
forum siteleri için verdiğim program gerçekten güzel... çünkü binlerce index var webten hazır sitemap sitelerinde tekrar tekrar baştan başlamak gerekiyor... ama burda update ettiğinizde yeni linkleri hafızasına alıyor...

mesela bir forum sitesi için 4 gün full makina açık kaldığını hatırlarım sitemap hazırlamak için... bunu webte gerçekleştirmek çok zor :) sonrasında sürekli güncelleme yapabiliyoruz...

firar'ın dediğide doğru sonuçta ../forum da hazırlayacağın anadizinde sitemap.xml içerisine alınıcak... yani

http://www.site.com/ die ekleyip sitemapını hazırlayıp ftp anadizine koyduğunda doğal olarak ../forum kısmında indexlenicek... ama dediğim gibi birden çok sitemap.xml tanıtılabiliyor googleye...

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Programla daha önceden oluşturulan sitemap'ı güncellemek için program açıldığında sağ alt köşedeki "Update" butonuna basmak yeterli oluyor mu? Ben bastım da herhangi bir hareket göremedim :)

+

Az önce programı açtığımda database'imin 900mb olduğunu ve onu sıkıştırmam gerektiğini söyledi..Aksi takdirde crawler işe yaramayacakmış.. : )

+

sitemap.xml dosyalarını direk root dizinine atmayıp da, http://www.site.com/gfjk69gj/sitemap.xml olarak atıp Google amcaya tanıtsak herhanbi bir sorun olur mu ?

intibah

eksiksiz.com
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
4
Arkadaşlar verifyi bi türlü halledemedim. power nuke kurulu sitemin anadizinine atıyorum verify dossyasını sonra sayfayı açmaya çalıştığımda şu hatayı veriyor:

Sorry, such file doesn't exist...

Dosya yüklü ama açmıyor

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SLiM_BoY' Alıntı:
Programla daha önceden oluşturulan sitemap'ı güncellemek için program açıldığında sağ alt köşedeki "Update" butonuna basmak yeterli oluyor mu? Ben bastım da herhangi bir hareket göremedim :)

+

Az önce programı açtığımda database'imin 900mb olduğunu ve onu sıkıştırmam gerektiğini söyledi..Aksi takdirde crawler işe yaramayacakmış.. : )

+

sitemap.xml dosyalarını direk root dizinine atmayıp da, http://www.site.com/gfjk69gj/sitemap.xml olarak atıp Google amcaya tanıtsak herhanbi bir sorun olur mu ?

update olayını bende çözemedim :) uraşmalarım devam ediyor...

data konusunda sana ancak maşallah diebilirim 900mb uhh sıkıştırma konusunda elbet bi arkadaş bize yardımcı olur...

dediğin şekilde yol gösterebilirsin bir sorun çıkmaz ama şu var google haricindeki diğer arama motorları sitemapından yararlanamaz...
-------------------

Arkadaşlar verifyi bi türlü halledemedim. power nuke kurulu sitemin anadizinine atıyorum verify dossyasını sonra sayfayı açmaya çalıştığımda şu hatayı veriyor:

Sorry, such file doesn't exist...

Dosya yüklü ama açmıyor

eğer googleden aldığın .html ismini doğru bi şekilde anadizine attıysan ve googleye o anadizini tanıttıysan işlemin gerçekleşir... dün bende 505 hatası ile karşılaştım ama ertesi gün girip verify dediğimde işlem olmuştu... sende biraz bekle bakalım olmadı tekrar baştan sırasıyla yaparız...

intibah

eksiksiz.com
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
4
diğer sitelerimde sorun yok power nuke kurulu olan sitede bi türlü verify olmadı. Gönderdiğim html yi açmıyor.

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
keyfinebak.com' Alıntı:
update olayını bende çözemedim :) uraşmalarım devam ediyor...

data konusunda sana ancak maşallah diebilirim 900mb uhh sıkıştırma konusunda elbet bi arkadaş bize yardımcı olur...

dediğin şekilde yol gösterebilirsin bir sorun çıkmaz ama şu var google haricindeki diğer arama motorları sitemapından yararlanamaz...

Programda "Compress database" diye bir bölüm var.Ama onu yapınca 2. seferde hata verdi.Patladı sanırım program :p
Herneyse, yeni bir database ile devam ediyorum işlere : )

D

Dot Net

Misafir
benımde şöyle bir sorunum var.
anasayfada birkaç toplist kodu vardı link değişimi falan için.
onların da tüm altsayfalarını ekledı sitemapa.sitede gördüğü tüm linklerin alt linklerini ekliyo :) öyle ki şu an office.microsoft.com um altsayfalarını ekliyor. ne olcak bu böyle benım 400 sayfam oldu 5000 sayfa daha da gıdıyor :)

emirx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sağolasın bir çok arkadaşımızda yararı dokunmuştur sanırım...

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tavsiye edebileceğiniz başka programlar var mı acaba ? GSiteCrawler artık hata vermeye başladı da :) Database aşırı dolmuş, sıkıştırmaya çalışıyorum ona da hata veriyor..

Acilen kaliteli başka programlar lazım..(Ücretliler de olabilir)

M

maxialem

Misafir
benim bir tavsiyem var kodlar bölümünde arkadaşın birisi vermiş bende onu kendi siteme göre düzenledim bayada güzel çalışıyo tavsiye ederim ugraşmak yok yükle bırak :)

<?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-9" ?>

<urlset xmlns="http://www.google.com/schemas/sitemap/0.84">

baglantınız

<%
Tarih = Year(Date) & "-" & Month(Date) & "-" & Day(Date)
Set rs = Server.CreateObject ("ADODB.RecordSet")
StrSql = "Select * from *** ****i"
rs.Open StrSql, bag, 1, 3

Do while not rs.eof
%>
<url>
<loc>http://www.maxialem.com/profil.asp?uye=<%=rs("kuladi")%></loc>
<lastmod><%=Tarih%></lastmod>
<changefreq>daily</changefreq>
<priority>0.5</priority>
</url>
<%
rs.MoveNext
Loop
rs.Close
%>
<!--#include file="forumdb.asp"-->
<%
Tarih = Year(Date) & "-" & Month(Date) & "-" & Day(Date)
StrSql = "Select * from ******"
rs.Open StrSql, bag_ilet, 1, 3

Do while not rs.eof
%>
<url>
<loc>http://www.maxialem.com/oku.asp?id=<%=rs("id")%></loc>
<priority>0.5</priority>
</url>
<%
rs.MoveNext
Loop
rs.Close
%></urlset>

buda kanıtı istediginizi ekleyip tarata bilirsiniz :)
http://www.maxialem.com/sitemap.asp

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@maxialem, sql kullanıyorsun sanırım..Fakat benim site mdb :(
1-2 kod bulmuştum, onlar da hata verdi..Hiç program kullanan yok mu ?

M

maxialem

Misafir
bendekide mdb sen kodları aynen uygula sayet asp kullanıyosan mdb bulunduguna göre :D devam

<?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-9" ?>

<urlset xmlns="http://www.google.com/schemas/sitemap/0.84">

<%
Function TarihFormatla(ByVal strTarih)
If strTarih = "" Or isDate(strTarih) = False Then Exit Function

blnSaat = True '// Eğer Saatin Gösterilmesini İstemiyorsanız Değeri False Yapın

Saniye = Second(strTarih)
Dakika = Minute(strTarih)
Saat = Hour(strTarih)
Gun = Day(strTarih)
Ay = Month(strTarih)
Yil = Year(strTarih)

'// Biçimlendirmenin Bozulmaması İçin Değerler 2 Karakterden Kısaysa Başlarına 0 Ekleniyor
If Len(ay) < 2 Then ay="0" & ay
If Len(Gun) < 2 Then Gun="0" & Gun
If Len(Saat) < 2 Then Saat="0" & Saat
If Len(Dakika) < 2 Then Dakika="0" & Dakika
If Len(Saniye) < 2 Then Saniye="0" & Saniye

'// Eğer Girilen Tarihte Saat Yoksa Saat Kısmı Kaldırılıyor
If Saniye = "00" And Dakika = "00" And Saat = "00" Then blnSaat = False

TarihFormatla = Yil &"-"& Ay &"-"& Gun
If blnSaat Then TarihFormatla = TarihFormatla

End Function
tarih = TarihFormatla(Now())
%>

<!--#include file="config yada baglantın buraya. ama asp olucak"-->

<%
StrSql = "Select * from forum id"
rs.Open StrSql, bag_ilet, 1, 3

Do while not rs.eof
%>
<url>
<loc>http://www.maxialem.com/oku.asp?id=<%=rs("id")%></loc>
<priority>0.5</priority>
</url>
<%
rs.MoveNext
Loop
rs.Close
%></urlset>

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tekrar teşekkürler, fakat çalıştırmayı denediğimde hatalar alıyorum :)

Arguments are of the wrong type, are out of acceptable range, or are in conflict with one another.

Birini düzeltiyorum, başka bir hata geliyor..Program aramaya devam edeyim : )

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5