İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Webmasterlar siz de destek olun - Türkçemiz "turkche" leşmesin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
yapılan birşey çekemeyen insanlar yüzünden ve sadece saçma sapan yorum yapmak amaç olan insanlar yüzünden bu mesaj artık yoktur. "eğitim şart!"

türkçemizi düzeltmekten önce insanlarımı düzeltmeliyiz.

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
Caesar Pasha kelimesini de kullanmışsın bunu çokmu aradın yahu... yıllardır kullandığım nickimdir bu benim ve kesinlikle bir ingilizce anlam taşıdığı için alınmamıştır tamamiyle kişisel ve özel bir anlamı vardır ama sen şimdi oraya yazarak benim adımıda iyice sarpa sarmış oluyosun... senden o ismi editlemeni rica ediyorum...

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
teşekkürler eşeklik etmişim.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
www.turkcan.org a destek verebilirsiniz.

Ayrıca SEO yapacağım diye bütün Türkçe karakterleri yemişsiniz "sehitler olmez vatan bolunmez "

ustanın dediği gibi "reklam kokan bir hareket" olmuş

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
türkçe karakterler sadece tanimlarda yoktur seo ile alakası yoktur. reklamla ne alakası var bannerı kendinize göre cevirin o şekilde yayınlayın diyoruz.

diyelimki tanımlarda türkçe karakterler olsaydı.

bir insan hem "şerafettin" başlığını, hemde "serafettin" basligini acabilirdi. herneyse hiç birşey söylemiyorum nede destek olun diyorum.

umurunuzda olmadığını bir kez daha anladım. siz googleden para kazanmaya devam edin. türkçe falan umrunuzda olmasın...

15 yasinda bir çocuk bile daha mantıklı birşey yazardı.

Hostmaster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben fazla katkım olmayacağını düşünsem de destekleyeceğim ama şu an yatmak zorundayım. :)

Merlin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Özellikle Walla yazanlara gicik oluyorum. Bu forumda bile bunu kullananlar var. Birde webmaster olacaklar. Binlerce kisi biz ne yazarsak onu okuyorlar

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
:) muhalefet

onu okuyor olur "onu okuyorlar" anlamsızdır senin demene göre "onları okuyorlar" olur... ayar vermek için iyi bilmek gerekir.

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İnce noktalara takılacağımıza, konunun özüne baksak birazda...
Caesar'a düsüncesi icin +rep :p

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
diyelimki tanımlarda türkçe karakterler olsaydı.

bir insan hem "şerafettin" başlığını, hemde "serafettin" basligini acabilirdi.

Ben bunlarin kontrolunu yapabilirsin diye dusunmustum, ileride olur sanirim, iyi calismalar.

Furkan_ed

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Lütfen bu işi yaparken bu resim ve bilgilerin gerçek kaynagini belirtelim. Resim ve bannerler, projeler yazılar http://www.dilimdilim.com/ sitesine aittir. Sadece uzerine site ismi yazılmış ve destekleyen banner eklensin denmiş. Bu işi bile yaparken bari " böyle bir site var türkçemiz için destek olalım webmaster arkadaşlar" desek daha mantıklı gibi geliyor..

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
walla da yazarım falla da yazarım ewet de yazarım.Bunları yazıyorum diyede bana kimse sen Türkçemizi kirletiyorsun diyemez.Çünkü burası internet ortamı.Kaçınızın cümlesi devrik değil, kaçınız anlatım bozukluğu yapmıyorsunuz.Türkçe sadece düzgün kelimelerden mi oluşuyor.Ayrıca bu konu hariç diger son 10 mesajlarınıza bi göz gezdirdim, gördüğüm hepinizin bazı kelimeleri bizim gibi yaptığı....

216

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Eleştiri

Herkesin yazdığımı okudum fakat çoğu kişi yazısında yabancı kelimeler kullanarak, Türkçeye sahip çıkılsın diyor.
Amaç sadece, Türkçe olan kelimelerin yazılışlarının değiştirilmemesi mi?
Yabancı kelimelerin kullanımını maruz mu görüyorsunuz?

Düşüncem

Forum(tartışma alanı)larda ki yazılar için güzel bir düşünce fakat messenger(haberci)larda kullanımı asla düzelmez.

Milattan önceki dönemlerden kalan yapıtlarda, mağaralarda kullanılan dil aslında bir kısaltma dili olduğu Sümerolog(sümerbilimci) Muazzez İlmiye Çığ tarafından, Ceviz Kabuğu programında söylenmişti. Bu yüzden zor çözülüyor.

İnsanoğlu zorlukları zekâsıyla hep kolaylaştırmıştır. Kanallar açmak, köprüler yapmak vb.
Diyeceğim odur ki; anlık konuşmalarda hiçbir şey düzenli değildir. En basitinden not alırken bile kısaltmalar kullanılır.
Dini ikileme girmeyelim ama “Bismillah” en yaygın kullanılan kısaltma değil midir?
Ama bu düşünülüp yazılan bir metin ise bunlar olmamalıdır.

Not

Not kelimesi dâhil program, kanal gibi kelimeler Türkçe mi diye eleştireceksiniz ama toplumun kabullenmesi, kelimenin yayılması ilerlediği zaman pek bir şey yapılamıyor. Bu Türk Dil Kurumu’nun ve insanların suçudur.

Bunun en güzel örneği SMS yerine KMS’yi kullanan KanalTürk televizyonudur.

KİH = Kısa İleti Hizmeti de olabilirdi fakat 92’den bu yana kullanılan ”mesaj” ve “servis” kelimesi yaygın bir kullanıma sahip.

Türkçe kelimelerde ise en büyük suçlu yazılı ve görsel basındır. Kanunlarda olmasına rağmen, yabancı isim ile açılan şirketlere izin veren yetkililerdir.

Sizin dikkati çektiğiniz yazım çarpıklıkları, “Haydi, gençlik!” adı altında yapılan kampanyaların hepsinde var. Bunlar hiç de iyi niyetle düşünülecek şeyler değil.

www.sinanoglu.net de, bu konular hakkında birçok makale ve eylem planları mevcut.

Crash

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ba$ka nerde
no reklam!
Sizde bu kanpanyaya destek verebilirsiniz.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
"no reklam" işin esprisi bir çok fonksiyonda esprili terimler var... entryleri incelerseniz türkçe ye ne kadar çok özen gösterdiğimizi görürsünüz. ben burada benim siteme girip inceleyin demiyorum. hala küçük işler peşindesiniz.

benim sitemin reklamınıda yapın demiyorum. bu bannerı alın kendi sitenizi yazın kendi sitenize koyun arkadaşlar insanlığa faydanız olsun. yapmayın yahu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5