İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yanlış Bir Kapı Çalmışım Dostlarım Kapı açılmış Sonuna Kadar..

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
sen gidip gördünmü? ben gülenin okullarında 2 yıl geçirdimde..
içlerine alamadıklarına neler yaptıklarını bizzat gördüm ..

merak etme bilmediğim bi konuda konuşmuyorum...

içlerine alamadıklarına hiç bir şey yapmıyorlar.
bende fethullah yanlısı olan bir dersanede eğitim aldım. hep dediler gel anlatalım, hoca efendinin kitaplarını verelim. ben hep reddettim bunları, zaman gazetesi verdiler tenefüste elime uçak yaptım, konuşmalarını izlettirmek istediler vaktim yok dedim, abiler seni çalıştırsın dediler özel ders alıyorum dedim. kısaca senin niyetin yoksa hiç bir şey yapmıyorlar. yeri geldiğinde onlar inancımı sordu, yeri geldiğinde ben onlara Said Nurs-i yi ve fethulahı sordum. ama hiç bir zaman ne onlar nede ben hoşgörümüzden taviz vermedik.

söz konusu videonun ilk söz edildiği yer yanlış hatırlamıyorsam ya nokta ya aksiyon dergisiydi. sonradan tv lere taşındı olay abartılarak. sözde soruşturmalar başlatılmıştı ama hiç biri sonuca bağlanmadı. çünkü yasadışı bir olay yoktu. söz konusu yerin dershane olduğu ve sadece erkek öğrencilerin olduğuda belirtilmişti.

Ke[R]eM

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@tr.st, yaşadıklarınızı çarpıtmadan, saptırmadan, doğru bir şekilde anlattığınız için teşekkür ederim.

Konu çok dağılmış, biraz toparlamaya çalışacağım, umarım başarılı olurum. Çünkü konuyu açan arkadaş, Ali Tuncay'ın söylemek istediklerini ön plana çıkartmak istemiş fakat bazı arkadaşlar (belki de kasıtlı olarak) konuyu saptırmışlar.

Ali Tuncay, gerek kendisinin gerekse bu konuya mesaj yazan bazı arkadaşların da belirttiği üzere, 40 yaşına kadar hayatın her türlü pisliğini yaşamış, 40'ından sonra da dine dönmüş birisidir. Kendisini Google'ın video sitesindeki videodan tanıdım ilk olarak. Daha sonra yaptığım araştırmalarla da daha yakından tanıdım. 40'ına kadar serseri dediğimiz kesimin içindeymiş, arkadaşlarıyla her türlü pisliği yapar, komutanıyla karşılıklı esrar çeker vs. yaparmış. Bir gün, o zamanlar İzmir'de bir camide vaaz veren Fethullah Gülen'in bir vaazını dinlemiş ve kafasında birşeyler dank etmiş. Ondan sonra da dine yönelmiş. (Burada, Fethullah Gülen ismini açık bir şekilde yazdım, "bir hoca" da diyebilirdim, fakat benim burada vurgulamak istediğim, Fethullah Gülen'in kişisel düşünceleri/faaliyetleri değil, o zamanlarki konumudur -ki o da, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görevlendirdiği bir imam/Hatip'dir.-)

Videodaki konuşmanın yapıldığı yer, büyük ihtimalle bir lise veya bir dershanedir. Bu cemaatten kişilerin açtığı dershaneler ve okullar mevcut. O dershanelerde veya okullardaki bir konferans salonunda yapılmıştır tahminimce bu sohbet. Bunlar gibi bir çok sohbeti var sanırım Ali Tuncay'ın.

Gelelim eleştirenlere, Ali Tuncay, bu sohbetlerinde vatana, millete, bayrağa, değerlere mi küfrediyor? Şiddete mi özendiriyor, insanları kötü yola mı sevkediyor? Bunları iddia edenler, konuya tamamen artniyetle yaklaşıp, videoyu belki yarımyamalak izlemiş, belki de hiç izlememişlerdir bile. Ali Tuncay, zamanında yaptığı kötü davranışlarını anlatıyor ve bundan pişmanlık duyduğunu belirtiyor. Dine yöneldikten sonra, aslında yaptığı şeylerin ne kadar kötü şeyler olduğunun farkına vardığını söylüyor, yapılmaması gereken şeyleri yaptığını ifade ediyor. Bunun neresi yanlış, bunun neresi kötü Allah aşkına?

Ali Tuncay'ın videodaki sohbetini 3-4 kez izledim Google'dan. Her seferinde keyif aldım, her seferinde biraz daha düşündüm. Diğer arkadaşların da bu tür hislere sahip olması dileklerimle...

Saygılarımla...

x-treme

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
firar' Alıntı:

ben bizzat gidip gördüm, ülke içindekileri ve ülke dışındakileri
özür dilerim ama, samimiyetine inanmıyorum..
Hangi ülkedeki hangi okulda okudun??
Ayrıca okullar & bazı konular hakkında cevabı için http://herkul.org/bamteli/ZIP/turkiye_sevdalilari.zip
Ke[R]eM tam da düşüncelerimi çok güzel anlatmışsın tebrikler..

netistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

yapılanlar kötüyse neden 2 yıl bekledin.?

içlerine alma diye bir yanlış yonledirme de yapıyorsun. bir açıklık getirmek istiyorum.

müslümanın en büyük vazifelerinden birisi tebliğ ve irşaddır. Ve bu vazife "Effarz" yani farzlar üzeri farzdır. Bu vazife yüzyıllardır sevgi ve hoşgörü içerisinde olmuştur ve bunun en büyük delilerinden birisi hala yemen, hindistan, bosna vs ülkelerde cuma vaazlarında abdülhamit han ve osmanlı'ya dualar edilmektedir. osmanlı tebliğ ve irşad yaparken boyle yapmıştır ve gitti yere islamıyetin o hoş sedasını gönüllere işlemiştir. yani demek istiyorumki bu tebliğ ve irşad vazifesinde kine,nefrete, hamasete yer yoktur. kimsenin karşı tarafa zorla allah ve resulunu anlatma lüksü yoktur. efendimizden örnek verecek olursam ; efendimiz tebliğ ve irşad vasivesi için ebu cehil'in kapısına 200 den fazla gitmiştir. ve yine tebliğve irşadiçin gittiği Taif te efendimizi taşlamışlardır,efendimizin ayakkabısı kan dolmuş,
yani gelmek isteğimi nokta şudur.. meselenin arkaplanında ve örnek alınması gereken düstürlar bunlardır. cemaatin insanlara Allah'ı anlatmak için hiçbirzorlama yapmaması gerekir ve de oyle yapılıyor. kimseye zorla Tebliğ ve irşad yapılamaz. Cemaat çok büyüktür. ve milyonlarca kişi vardır ve bunların hepsi farklı farklı kültür, ırk, meziyet, ve uslüplara sahiptirler ve senin muhatap olduğun kişi veya kişiler yanlış yapmış veya yanlış davranmış olabilir. bunu eleştirirken cemaat boyle yapıyor demek çok ağır bir itham ve kul hakkına girer. Cemaat'ın düstürü ve temel taşı Kur'anı Kerim ve hadirlerdir ve yukarıda dediğim gibi tebliğ ve irşad yapması için temel kilometre taşları bellidir. yani senin muhatap olduğun kişilerin yanlışları olabilir herkes insan hataları olabilir.

bence bu konu çok saptırıldı. Basın'da ali tuncay olayından çıkıp nerelere gittiği gibi.. herkes kul hakkının önemini sanırım çok iyi biliyor. bir cemaate yaptığınız iftira ve asılsız ithamların vebali çok büyüktür. Tek tek cemaatteki herkesle helaleşmeniz gerekebilir.
bu arada cemaatin avukatı değilim sadece Tebliğ ve irşad konusunda insanların nasıl davranması gerektiğini islamiyete göre belirtmek istedim. kimseyle tartışmak istemiyorum. saygılar..

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
içlerine alamadıklarına hiç bir şey yapmıyorlar.
bende fethullah yanlısı olan bir dersanede eğitim aldım. hep dediler gel anlatalım, hoca efendinin kitaplarını verelim. ben hep reddettim bunları, zaman gazetesi verdiler tenefüste elime uçak yaptım, konuşmalarını izlettirmek istediler vaktim yok dedim, abiler seni çalıştırsın dediler özel ders alıyorum dedim. kısaca senin niyetin yoksa hiç bir şey yapmıyorlar. yeri geldiğinde onlar inancımı sordu, yeri geldiğinde ben onlara Said Nurs-i yi ve fethulahı sordum. ama hiç bir zaman ne onlar nede ben hoşgörümüzden taviz vermedik.

söz konusu videonun ilk söz edildiği yer yanlış hatırlamıyorsam ya nokta ya aksiyon dergisiydi. sonradan tv lere taşındı olay abartılarak. sözde soruşturmalar başlatılmıştı ama hiç biri sonuca bağlanmadı. çünkü yasadışı bir olay yoktu. söz konusu yerin dershane olduğu ve sadece erkek öğrencilerin olduğuda belirtilmişti.
Siz sadece dersaneye gitmişsiniz. Öğrenci olupta evlerde kalanlar bu baskılar karşısında mecburen söylenenleri yapmak zorunda kalıyorlar. Eski kız arkadaşım kurallarına uymadığı için evden çıkartıldı. Sınıf arkadaşımı yüksek para ödediği için çıkartamadılar.
Okulda okumak ayrı evlerinde yaşamak daha farklı.

Ke[R]eM

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@netistanbul ağzına sağlık.

@disconnect, anlamamakta özellikle mi ısrar ediyorsun yoksa bir problemin mi var?
Cemaat çok büyüktür. ve milyonlarca kişi vardır ve bunların hepsi farklı farklı kültür, ırk, meziyet, ve uslüplara sahiptirler ve senin muhatap olduğun kişi veya kişiler yanlış yapmış veya yanlış davranmış olabilir. bunu eleştirirken cemaat boyle yapıyor demek çok ağır bir itham ve kul hakkına girer. Cemaat'ın düstürü ve temel taşı Kur'anı Kerim ve hadirlerdir ve yukarıda dediğim gibi tebliğ ve irşad yapması için temel kilometre taşları bellidir. yani senin muhatap olduğun kişilerin yanlışları olabilir herkes insan hataları olabilir.

netistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Siz sadece dersaneye gitmişsiniz. Öğrenci olupta evlerde kalanlar bu baskılar karşısında mecburen söylenenleri yapmak zorunda kalıyorlar. Eski kız arkadaşım kurallarına uymadığı için evden çıkartıldı. Sınıf arkadaşımı yüksek para ödediği için çıkartamadılar.

sence bu kadar büyük bir cemaat senin sınıf arkadaşının vereceği 150-200 ytl için
mi sabrediyor kovmamak için yoksa belki doğru yola gelir diye mi fedakarlık ediyorlar.? Müslümanlığı kabul etmiş her müslümanın yukumluluğu vardır. sosyal yaşam ve aynı evde yaşamanın kuralları vardır. bu forumun kuralları olduğu gibi Cemaatte de kurallar olması normaldır. ve bu kurallara riayet etmek evin ve cemaain bekaası için elzemdir. neyse hala anlamamazlıktan geliniyor. güneşi balçık sıvayanmaz. ufak tefek hata ve yanlışlar herkeste olabilir. beşer şaşar misali. ama bu kimseye bu cemaatte boyle diye karalama hakkına haiz değildir.. kolay gelsin

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20

bu dershane veya okul olarak farketmiyor. benim yurtlarında kalan , veya evlerde fazladan eğitim gören arkadaşlarım oldu. sözde evlerde zorla namaz kıldırılıyor diye bir olan dönüyordu. bir arkadaşım 1 haftalık kampa gitti eve. dönünce sordum ne oldu zorla bir şy yaptırdılarmı diye aldığım cevap ilginçti;" namaz kılmamı istediler, kılmayıncada herhangi bir tepki görmedim. sadece televizyon izleme aralarında hocanın vaazlerini izlettirdiler, onu seçme şansımız yoktu."

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
sence bu kadar büyük bir cemaat senin sınıf arkadaşının vereceği 150-200 ytl için
mi sabrediyor kovmamak için yoksa belki doğru yola gelir diye mi fedakarlık ediyorlar.? Müslümanlığı kabul etmiş her müslümanın yukumluluğu vardır. sosyal yaşam ve aynı evde yaşamanın kuralları vardır. bu forumun kuralları olduğu gibi Cemaatte de kurallar olması normaldır. ve bu kurallara riayet etmek evin ve cemaain bekaası için elzemdir. neyse hala anlamamazlıktan geliniyor. güneşi balçık sıvayanmaz. ufak tefek hata ve yanlışlar herkeste olabilir. beşer şaşar misali. ama bu kimseye bu cemaatte boyle diye karalama hakkına haiz değildir.. kolay gelsin
Her yerde işler sizin bildiğiniz gibi yürümüyor malesef. Her yerde güçlü ve büyük değiller. Bazı yerlerde öğrencilerden alınan aidatlar ve ev eşyaları büyük önem taşıyor. Arkadaşım muhafazakar biridir ama kendinisine yasaklar konulmasından hoşlanmadığı için birçok şeye karşı çıkmıştır. Sizden bir üst sınıftaki kişilerin söylediklerine itaat etmeniz gerekir. Bunlara uymadığınızda sorunlarla karşılaşmanız normaldir.
Cemaatler her yerde hep aynı şekilde yönetilmiyor. O yüzden farklı örnekler verilebilir.
Bundan rahatsız olmamak gerekir.

Ke[R]eM

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Askerde komutanın, senin bir üst sınıfındır. Genelkurmay Başkanı ise, en üst sınıftır.
Okulda öğretmenin, senin bir üst sınıfındır. Milli Eğitim Bakanı ise, en üst sınıftır.
Camide imam, senin bir üst sınıfındır. Diyanet İşleri Başkanı ise, en üst sınıftır.
...

Örnekler çoğaltılabilir. Senin bir üst sınıfındaki veya en üst sınıftaki kişilerin sözlerine itaat etmek zorundasın. Hataları olduğunu belirtebilirsin, demokratik bir ortam ise, doğrusunun ne olduğunu söyleyebilirsin. Ama kesin bir dille "ben söylenenleri yapmam, kurallara uymam" diyorsan, o zaman senin bulunman gereken ortam orası değil. Oradan seni göndermeleri/uzaklaştırmaları gayet normal. Gerçi, bu düşünceye sahip kişilerin durumu bambaşka bir tartışma konusu ya, neyse...

Bir/birkaç kişinin yaptığı hatayı -ki ortada hata var mı orası da tartışılır- , o kişilerin mensubu bulunduğu gruba mâl etmek, doğru değildir. Bahsi geçen cemaatin niyetlerini, çalışmalarını, gerek yukarıda mesaj yazmış arkadaşlar, gerekse kurulmuş olan internet siteleri, televizyonlar, gazeteler, dergiler açık bir şekilde yazıyorlar.

Amacınız eleştirmekse -ki hiç sanmıyorum- normal karşılanabilir, ama sizin amacınız, çamur atmaktan ötede gözükmüyor. Hatırlatmak isterim ki, güneş, balçıkla sıvanmaz. Boşuna uğraşmayın yani çamur atmaya çalışmakla. Eleştirecekseniz, o ayrı tabiki.

winsock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

Ben Okullarinda okudum dershanesine gittim yurdunda kaldim evinde kaldim .
sadece soylenenlere gore hareket ediyorsunuz. Bence biraz o evlerdeki havalari teneffus edip daha sonrasinda yorumlar yapin .

Cemaatin birilerinin verdigi paraya gercekten ihtiyaci yok . Senin arkadasin max ayda 100 ytl fazla verir kusura bakma ama oyle buyuk bir cemaat senin arkadasinin parasina tav olmaz.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Askerde komutanın, senin bir üst sınıfındır. Genelkurmay Başkanı ise, en üst sınıftır.
Okulda öğretmenin, senin bir üst sınıfındır. Milli Eğitim Bakanı ise, en üst sınıftır.
Camide imam, senin bir üst sınıfındır. Diyanet İşleri Başkanı ise, en üst sınıftır.
...

Örnekler çoğaltılabilir. Senin bir üst sınıfındaki veya en üst sınıftaki kişilerin sözlerine itaat etmek zorundasın. Hataları olduğunu belirtebilirsin, demokratik bir ortam ise, doğrusunun ne olduğunu söyleyebilirsin. Ama kesin bir dille "ben söylenenleri yapmam, kurallara uymam" diyorsan, o zaman senin bulunman gereken ortam orası değil. Oradan seni göndermeleri/uzaklaştırmaları gayet normal. Gerçi, bu düşünceye sahip kişilerin durumu bambaşka bir tartışma konusu ya, neyse...

Bir/birkaç kişinin yaptığı hatayı -ki ortada hata var mı orası da tartışılır- , o kişilerin mensubu bulunduğu gruba mâl etmek, doğru değildir. Bahsi geçen cemaatin niyetlerini, çalışmalarını, gerek yukarıda mesaj yazmış arkadaşlar, gerekse kurulmuş olan internet siteleri, televizyonlar, gazeteler, dergiler açık bir şekilde yazıyorlar.

Amacınız eleştirmekse -ki hiç sanmıyorum- normal karşılanabilir, ama sizin amacınız, çamur atmaktan ötede gözükmüyor. Hatırlatmak isterim ki, güneş, balçıkla sıvanmaz. Boşuna uğraşmayın yani çamur atmaya çalışmakla. Eleştirecekseniz, o ayrı tabiki.
Ne çamur atması arkadaşım iyimisin sen. Her eleştiriye çamur atıyorsunuz diyerek saldıracaksanız işimiz var demektir.

Ke[R]eM

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Siz eleştirmiyorsunuz. Eleştiri değil sizinki, çamur atmak. Arkadaşının 100 lirasına ihtiyaçları varmış gibi ısrarla konuşuyorsun, yanlış bilgilendirmede bulunuyorsun. 3-4 kişi sana yanlış söylediğini aktarıyor, halen inatla devam ediyorsun.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Siz eleştirmiyorsunuz. Eleştiri değil sizinki, çamur atmak. Arkadaşının 100 lirasına ihtiyaçları varmış gibi ısrarla konuşuyorsun, yanlış bilgilendirmede bulunuyorsun. 3-4 kişi sana yanlış söylediğini aktarıyor, halen inatla devam ediyorsun.
Kusura bakmayın sizinle laf dalaşına girmeyeceğim.
Gördüklerimi aktarıyorum. Hiçbirşey yazamayacak kendi gördüklerimizi anlatamayacaksak bırakalım siz kendi kendinize yazıp çizin.
Kimse beni bu işlere bulaştırmasın. Ben kimseye çamur atmıyorum. Polemik yapacak başkalarını bulunuz.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5