İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Coca cola ve Pepsinin haram olduğu açıklandı

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
Yaw ne kadar saçma haberler yapılıyor, coca cola haram colaturka helal.Basit oyunlar yapıcaklarına adam gibi kola yapsınlarda içelim.Kristal kola bile daha iyi yapıyordu.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
haramını helalini bilmem... coca cola içmiyorum, çünkü 1 yıllık kârını israil ordusuna bağışlıyor ve israil ordusu filistinde o paralarla aldığı kurşunları insanlara karşı kullanıyor. benim o büyük zevkle içtiğim kutu kolam, bir annenin çocuğunu öldürecekse, içmem.

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Kola icmemek saglik konusunda yapmaktan en buyuk hazzi yasadigim ikinci olaydir. Ilki tabiiki sigarayi birakmakti. Haram midir? Sorusuna cevap verecek yetkim yok fakat kiyas yolu basvurulursa, sagliga zarar veren sey mantik olarak dini kurallarinda hos gordugu birsey degildir.:) Yani sagliga zararli seyi ureten Diyanet Isleri Baskanida olsa bu onun dinen kabul gorecegi anlamina gelmez. Binbir cesit meyve suyu, Cay, Ayran, Maden suyu ..vs alternatifler mevcuttur. Ozellikle demlemesini bilenin elinde Cay muhtesemdir ;)

TrusTy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
haramını helalini bilmem... coca cola içmiyorum, çünkü 1 yıllık kârını israil ordusuna bağışlıyor ve israil ordusu filistinde o paralarla aldığı kurşunları insanlara karşı kullanıyor. benim o büyük zevkle içtiğim kutu kolam, bir annenin çocuğunu öldürecekse, içmem.

+1
gercekten aslında haram helal bizim için daha onemli olmalı ama sırf bunu bilmek bile içmemek için bir neden sırf coca cola değil tabi daha bir cok urun var

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3

kimse hangi firmanın bu tür katliamlara yardım ettiğini bilemessin belki aldıgın dizüstü pc firmasıda bunu yapıyordur. Veya aldıgın cd yapan firmada bunu yapaıyor.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Spam neden var? Reklam için, e buda bir spam yani bunları sık sık posta kutumuzda görebiliyoruz, bence bunun tek nedeni ucuz reklam... Öyle yada böyle reklamları yapılıyor, insanlar doğruluğuna yada yanlışlığına zaten karar veriyorlar bir şekilde ve sonucunda bu adamların isimleri hafızalara kazınıyor...

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bana gelen maili aynen yazıyorum arkadaşlar.

Dünyaca Bilinen El Ezher üniversitesi, Coca Cola ve Pepsi'nin haram olduğunu açıkladı.

Mısır'da İslam Dünyasının en etkin eğitim kurumlarından biri olan El Ezher,
Coca Cola ve Pepsi'nin haram olduğunu açıkladı. El Ezher üniversitesine
bağlı Yüksek İslami İşler Meclisi, yaptıkları bir incelemenin ardından Coca
Cola ve Pepsi'nin içilmemesi gerektiğini açıkladı. Her iki içeceğin içinde
domuz etinden bazı maddelerin konulduğunu tespit ettiklerini açıklayan
Meclis, Müslümanları Coca Cola ve Pepsi'yi içmemeye davet etti. Bu tür gazlı
içeceklerin insanlar için zorunlu şeyler olmadığını belirten Meclis, zor
durumlarda "Zarûretler haramı mübâh kılar" kaidesi gereğince domuz, içki ve
ölü etinin dahi sadece ölünmeyecek kadar yenilmesine izin verildiğini
açıkladı. Meclis, böyle bir zorunlu durum olmadığına göre Müslümanların bu
tür ferahlatıcı içeceklerden uzak durmalarını önerdi. Ürdün'de geçen gün
uzun zamandır yapılan araştırma sonucu yapılan açıklamada, Coca Cola ve
Pepsi'nin domuz'dan yapılmış bazı katkı maddeleri içerdiği açıklanmıştı.

Coca Cola ve Pepsi geçtiğimiz hafta Hindistan'da içinde zehirli bulunduğu
gerekçesiyle ülke çapında resmen yasaklanmıştı.

Bizim ülkemizde büyük ihtimalle yasaklanmayacaktır.
BİZDE İÇMEYELİM KARDEŞLERİM. LÜBNAN FİLİSTİNE AFGANİSTANA IRAKA YAPILAN ZULÜMLERİN EN BÜYÜK FİNANSMANLARINDAN OLAN COCA COLA VE PEPSİYİ BUNDAN SONRA İÇMEYELİM KARDEŞLERİM.

Kaynak Sayfalar:
http://www.akhbaralaalam.net/haber_detay.php?haber_id=921
http://www.dunyabulteni.net/haber_detay.php?haber_id=4485

Gerçekten çok ilginç. Zaten yıllardır içmiyordum. Artık yanından bile geçmem

bu tür zola trka tarafından uydurulan maillere itibar etmeyiniz bunlar piyasada rant kazanmak isteyen 3-5 takiyyecinin oyunları

GaLadRe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
17 Ağustos 1999'da yaşanan Marmara Depremi'nin ardından, Coca-Cola depremde yıkılan Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksekokulu'nu yeniden inşa etmek üzere 1 milyon dolar bağışladı.

Bu sadece ülkemize yaptığı desteklerden bir tanesi. Dünyanın her ülkesinde ünicefle beraber özellikle çocukların eğitimine büyük destek sağlıyorlar. Dünyada savaşın devam etmesi cocacolanın zararınadır. Siz bu firmanın yerinde olsaydınız savaş istermiydiniz ?

Alonson

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
17 Ağustos 1999'da yaşanan Marmara Depremi'nin ardından, Coca-Cola depremde yıkılan Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksekokulu'nu yeniden inşa etmek üzere 1 milyon dolar bağışladı.

Bu sadece ülkemize yaptığı desteklerden bir tanesi. Dünyanın her ülkesinde ünicefle beraber özellikle çocukların eğitimine büyük destek sağlıyorlar. Dünyada savaşın devam etmesi cocacolanın zararınadır. Siz bu firmanın yerinde olsaydınız savaş istermiydiniz ?

Eğer doğruysa helal olsun, gidip kola alayım :p

EBilisim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
coca colaya alışan bir insanın ne olursa olsun hangi sebepten olursa olsun colayı bırakabileceğini zannetmiyorum ( mesela ben ) :)

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
ya götürdükleri ?

kimse kimseye zorla bir ürün aldırmıyorki götürdükleri diyorsun sanki mecburi bir ürünmüşte faiş fiyatlarla bizi zarara sokuyor gibi konuştun şimdi.

Şimdi bu firmanın israile yardım etiğini söylüyorlar dogru ama unutmayınki coca cola kurucuları yahudi ve onlarda kendi halkı güvenliği için ordusuna yardım ediyor. Amaki bu ordunun verdiği yanlış karar veya savaş kararlarından firmanın sucu yok bence bir kaç başka veya komutanın egosu yüzünden firmaları böyle konuşmak hata olur.

Ha aslında coca cola istese der savaş girme yoksa para göndermicem diyebilir ama ki bu yardımları sadece tek yahudi firma o degil bilmediğimiz binlerce yahudi firmalar yardım ediyor o yüzden bence farklı düşünün.

Su türkiyede bile bir çok sanatcının pkk yardım ettiği için yargılanıyor. peki bu olaylar oldugu halde bu sanatcıların cd ve albümleri neden satın alıyorlar söyleyin bana. ??? Önce Kendi içimizdeki kişiler bilelelim sonra başka ülkeler bir yana kalsın.

Immunity

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu kadar milliyetçilik yapılmış bir konu var. 2-3 soru sormak istiyorum çünkü okuduğum yine hiçbir konuda bu soruların cevabı ok

1) O kadar milliyetçi bir kesim iseniz; içtiğiniz sigaraların markalarına bir bakın. Acaba kaç taneniz samsun, maltepe, 2000 ya da 2001 içiyor? Herkes yabancı sigara içer, Philip Morris e destek sağlar ondan sonra haramdan helalden bahseder. Filistinden İsrailden bahseder.

2) Elhamdürillah Müslüman'ım ama Aziz Nesin'i çok seviyorum. Ne alaka bu giriş derseniz, Filistin zamanında yaptığı büyük salaklığın cezasını çekiyor. Seve seve verdiler o toprakları. Korkunun ecele faydası yok bu saatten sonra. Bir devletseniz, 50 sene sonrasını düşünmeden işlem yapmamalısınız. (Aziz Nesin amca Müslüman kardeşlerim hakkında söylediği o güzel söz yüzünden yakılıyordu az kalsın.)

3) Konuyu farklı bir yöne çekiyorum belki ama konunun özündeki rezalet tema ile bu dediklerimin hiçbir farkı yok. Haram olan şeyler muhafazakar kesim tarafından hep dile getiriliyor. Mekruh diye (Haram olmayan ama yapılması yine de sakıncalı olan) tüm muhafazakar kesmimiz "nasıl olsa haram değil, allah affetsin yak bi cigara!" diye hergün içtiği sigarayı da bıraksın derim. Bizi kandırırlar bu kampanyalarla ama yüce rabbım yukarıda. BENCE YUTMAZ.

İyi günler.

Gamend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Cola Turka'yı, böyle ucuz bir numara yaptığı için kınıyorum. Madem öyle, daha akıllıca, daha yaratıcı bir karalama kampanyası yapmaları lazımdı. Ama bizim millet saf, bunu da yer. Hatta üstüne cola turka içer. Ama ben içmem! Gider "coca cola"mı içerim. "Kola" içtiğimi anlarım hem.

Yav mantıklı düşünün. Cola Turka'dan başka kim yapar böyle bir şeyi? İslamı kullanıp, rant sağlamaktır bunun adı. Her zaman yaptıkları gibi. Her platformda yaptıkları gibi.

Zaten, vatan-millet, din konularında öyle bir geriliriz ki, ırkçı olasımız gelir hemen. Internet'deki bir ankette Türklere oy vermediğimiz için arkadaş dediklerimiz, arkadaşlığını bitirir. Basit insan işi bu.

Sonradan haram belirlemek için bir merci mi kuruldu Allah tarafından? Kuran'da yazmıyorsa, haram değildir kardeşim. Yoksa şöyle bir durum çıkar ortaya;

Sigaralar:
Winston - Haram
Marlboro - Haram
Tekel 2000 - Sevap
Parliement - Haram
Anadolu - Sevap

İçecekler:
Coca Cola - Haram
Pepsi - Haram
Cola Turka - Sevap (x10 sevap)
Sprite - Haram
Çamlıca - Sevap (helal edilmiştir)

Edit;
Ha, şunu söylemeyi unutmuşum. Coca cola savaşa yataklık ediyor diyorsunuz da, Cola Turka kimlere yardım ediyor bir bilseniz. ;)

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Cola Turka'yı, böyle ucuz bir numara yaptığı için kınıyorum. Madem öyle, daha akıllıca, daha yaratıcı bir karalama kampanyası yapmaları lazımdı. Ama bizim millet saf, bunu da yer. Hatta üstüne cola turka içer. Ama ben içmem! Gider "coca cola"mı içerim. "Kola" içtiğimi anlarım hem.

Yav mantıklı düşünün. Cola Turka'dan başka kim yapar böyle bir şeyi? İslamı kullanıp, rant sağlamaktır bunun adı. Her zaman yaptıkları gibi. Her platformda yaptıkları gibi.

Zaten, vatan-millet, din konularında öyle bir geriliriz ki, ırkçı olasımız gelir hemen. Internet'deki bir ankette Türklere oy vermediğimiz için arkadaş dediklerimiz, arkadaşlığını bitirir. Basit insan işi bu.

Sonradan haram belirlemek için bir merci mi kuruldu Allah tarafından? Kuran'da yazmıyorsa, haram değildir kardeşim. Yoksa şöyle bir durum çıkar ortaya;

Sigaralar:
Winston - Haram
Marlboro - Haram
Tekel 2000 - Sevap
Parliement - Haram
Anadolu - Sevap

İçecekler:
Coca Cola - Haram
Pepsi - Haram
Cola Turka - Sevap (x10 sevap)
Sprite - Haram
Çamlıca - Sevap (helal edilmiştir)

Birileri yanlış düşünmüş, birileride haram-helal mevzusuna girip kar yapmayı düşünmüş olabilir ama "KURANDA YAZMIYORSA HARAM DEĞİLDİR" i anlamadım, kuran diyorki, şunlar şunlar haramdır. Yani "şunları" içerisinde barındıranlarda haramdır. Olaya bu şekilde bakmanı sana yakıştıramadım, kaldıki colanın neyden nasıl yapıldığı cola-turka piyasada yokken bile tartışılıyordu..

Sigara konusunada değinmek istiyorum, bu işin milliyetçiliği cartu curtu yoktur. Sigara zararlıdır, zararlı olan herşeyde HARAMDIR.

Gamend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Birileri yanlış düşünmüş, birileride haram-helal mevzusuna girip kar yapmayı düşünmüş olabilir ama "KURANDA YAZMIYORSA HARAM DEĞİLDİR" i anlamadım, kuran diyorki, şunlar şunlar haramdır. Yani "şunları" içerisinde barındıranlarda haramdır. Olaya bu şekilde bakmanı sana yakıştıramadım, kaldıki colanın neyden nasıl yapıldığı cola-turka piyasada yokken bile tartışılıyordu..

Sigara konusunada değinmek istiyorum, bu işin milliyetçiliği cartu curtu yoktur. Sigara zararlıdır, zararlı olan herşeyde HARAMDIR.

Öncelikle son kısımdan başlayayım, sigara mevzusunda haklısın, ama işin ironik yanı zaten o.

Diğerine gelince, Cola-Turka'nın içinde olmadığını nereden biliyoruz bu haram maddelerin? "Başkasında olunca haram, bizde olunca helal" anlayışından dolayı söyledim, "acaba böyle bir merci mi kuruldu" diye.

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Eger haram fetvasi gelmisse, haramdir; digerine de fetva gelene kadar icilebilir :p

Alexis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
cola turkanın 3 lt lik olanı var, 2.5 coca cola ile aynı fiyata, doya doya, söz midemi deldiğim gün kolayı bıracağım.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5