İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Forumdaki En iyi Php Coder?

GuzeLNet

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Merhaba Arkadaslar İyinette Sizce En iyi Php Codder Kimdir ? Script Konusunda İstenilen Herseyi Yazabilen?

GLadiatoR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Programlama bilgisinden önce bence insanlık olarak iyiliğine bak verdiği sözünü tutanı bulmak zor :)

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
valla ben ne istersem yok o olmaz diyolar :)

coder dediğin olmaz demez arkadaş gerekirse kendi dilini yazar ama yinede yapar :p

altı üstü donanım olmadan sadece yazılımla çay servisi yapan script yazın demiştim ....

biqq

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
lisans tan başkası yalan :)

Ali Uçar..

AkrepList

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
parasını verebildiğiniz her türlü yazılımı / programı / web uygulamasını yazarım.
ama herşeyin bedeli var, ucuza isterseniz yapmam bu kadar basit.

100 milyon dolar ver işletim sistemi de yazayım.

Lisans

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
parasını verebildiğiniz her türlü yazılımı / programı / web uygulamasını yazarım.
ama herşeyin bedeli var, ucuza isterseniz yapmam bu kadar basit.

100 milyon dolar ver işletim sistemi de yazayım.

yazarmısın yazdırırmısın :) yoksa o parayla önce kursamı gidicen :p

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yazarmısın yazdırırmısın :) yoksa o parayla önce kursamı gidicen :p

bildiğim kadarıyla akreplistin iyi bir kod bilgisi var...

ayrıca işletim sistemi yazmak düşündüğün kadar zor birşey değil.. kız arkadaşım bile yazabiliyor ;) sorun ne şekilde kim tarafından ve ne için kullanılıcağı sorusunda

webyazilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Son projeyi 2000$ a yazdım bu forumdan birine. Toplam heralde 5-6 kazandım burdaki arkadaşlardan. İyi miyim bilmem ama kötü bi coder değilim sanırım ki para veriyolar :)

Bir de ben başlık açacağım, bu forumdaki en iyi kod müşterisi diye :)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Bu mesaj ile acaba ben php Codder miyim diye kendimi sorgulamaya başladım. Ama değilim herhalde. Her ne kadar tüm sitelerimi php ile kodluyor olsam da...

neyse, peki webyazilim ve diğer arkadaşlar, iyi bir php Codder nasıl olunur ki ?
Müşterinin tüm isteklerini evet demek yeterli midir ? Tabi bunun sonucunda da o isteklerini yerine getirdiğini varsayıyoruz... Sadece bu bir ölçüt olarak kabul edilebilir mi ?

Mesela ben herşeyi oradan buradan topladığım bilgiler ile biraz da okuyarak, uğraşarak, çaba sarfederek öğrendim. Kendime yetebiliyorum. Ben de kendime bir php coder diyebilir miyim ?

Gamend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Kişiden kişiye değişir bence.

Mesela, benim şu ana kadar tüm istediklerimi yapabilen Ersat var. Bence en iyi o. Ama bir başkası aynı şeyi düşünmüyor olabilir. Dediğim gibi göreceli.

FrontPage

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ne bu şimdi. haydi forumdaki phpciler yarışın konusumu.
işiniz mi yok, kendinize phpcimi arıyorsunuz :)

ruud

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
en iyi bilen en sessiz durandır :) en üşengeç olanıdır :)

bilgi ayrı şey iş yapmak ayrı şey..

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
paran çoksa, sabırlıysan serkanı öneririm

kod yazmak adamda bir saplantı yaw:)

ruud sen ne zaman geldin bakim iyinete :)

M

Merthan

Misafir
Kişiye göre demeyelim de, kişinin projesine göre değişir. Bana göre de en iyi elmasgunes yazar. O'nun dışında farklı platformlardan tanıdığım Haymac ve saho var. Onursql ve MoD abimi de unutmamak lazım :)

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu mesaj ile acaba ben php Codder miyim diye kendimi sorgulamaya başladım. Ama değilim herhalde. Her ne kadar tüm sitelerimi php ile kodluyor olsam da...

neyse, peki webyazilim ve diğer arkadaşlar, iyi bir php Codder nasıl olunur ki ?
Müşterinin tüm isteklerini evet demek yeterli midir ? Tabi bunun sonucunda da o isteklerini yerine getirdiğini varsayıyoruz... Sadece bu bir ölçüt olarak kabul edilebilir mi ?

Mesela ben herşeyi oradan buradan topladığım bilgiler ile biraz da okuyarak, uğraşarak, çaba sarfederek öğrendim. Kendime yetebiliyorum. Ben de kendime bir php coder diyebilir miyim ?

sen kendine php coder diye bilirsin.. ama benim için en iyi kavramını açıklamak gerekirse benim hayat gücümü gerçeğe dönüştürebilmeli yani karşımdaki insana şöyle birşey düşündüm yapabilirmisin dememeliyim şöyle bişiy düşündüm hazır olunca faturayı yolla demeliyim :)

webyazilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

Madem sordun, nacizane kendimce bir cevap vereyim.

İyi bir php coder ( aslında x coder ) şöyle olabilir;

Php'ye özel standartlarından haberdar olması gerekir. ( pear, curl, smarty, soap vs. )

Özelleştirebileceği en az bir framework kullanması gerekir ki hızlı çözüm üretebilsin. ( symfony, cakephp ya da benim gibi kendisi yazar bi tane )

Tipik güvenlik sorunları ( sql injection, cross site scripting ) için çözüm üretebilmesi gerekir. Bu aşamada apache'yi de iyi bilmesi gerekir.

Veritabanından bağımsız kod yazması gerekir ki bu aslında pear ya da kullandığı framework ile mümkünleştirilebilir.

Design pattern mevzusunu anlamış olması ve php5'in çok güzel desteklediği OOP ( nesne yönelimli programlama ) yapısını iyi kullanması gerekir.

Okuduğunu anlayacak ingilizcesi olması gerekir. Çünkü bana hiçbir zaman türkçe kaynaklar yetmedi. Okuduğumuda çok zor anlasamda ingilizcem yetiyor.

Bir kez yazdığını bir daha yazmaması yani zeki düzenli dökümantasyonu düzgün olması gerekir. Modüler kod yazması gerekir. Kodun bir parçası başka bir programda mutlaka işe yaramalıdır.

Php dışında mutlaka html ( html 4 ve xhtml de dahil tabi ) , css (1,2,3) , javascript bilgisinin iyi olması ve nerede php nerede javascript kullanması gerektiğine sağlıklı karar vermesi gerekir.

Farklı programlama dillerini de iyi biliyor olması ufkunu elbette açacaktır. Mesela java bilmesi ( java biliyosan phpyi ne yapıcaksın demeyin çok farklı kulvarlar ) belli zeka düzeyi üstündeki insanların ürettiği kodları anlaması demektir ki hakkaten ufkunu açar.

Çok çok arızalı php coder açar php'yi yazar içine komutunu sonra yeniden derler phpyi olur biter.

Bir php coder'ın en iyi hali ise bence tatmin edilmiş halidir. Yani parayı veren düdüğü çalar. Çok kapitalistsin, bak amatörler daha iyi yazıyor diyenler destek, güncelleme istediklerinde "abi php yi bıraktım cfm öğreniyorum zaten heyecan olsun diye takılmıştım" cevabı ile karşılaşmamalıdır. GNU bu açıdan bakıldığında tam bir geek işidir zaten. Geek işine gelmezse bana ne der kapıyı vurur gider. Bu açıdan bakınca bu yazdıklarımı bilen adam günde 6-7 saat çalışır ve maaş olarak 10 bin ytl ister. Doğru değerlediren işletmeci de ayda en az bir o kadar kazanır, uzun vadede çok çok fazla kazanır.

Son olarak çok şahside olsa söyleyim, kod yazmayı sevmeyen bir adam olması gerekir. Emin olun seven adamdan çok daha iyi biliyor ve çok daha tecrübelidir sevmeyenler. Çünkü yaşayacağı macera pek yoktur :)

Böyle çelişkili gibi görünen bir tarif verdim ama dedim ya kendi görüşüm yaklaşık böyle. Unuttuklarımda var muhakkak...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5