İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google Adsense ile ilgili Sorularınızı Cevaplıyorum

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Son mesajımda edit butonunu göremediğimden tekrar yazıyorum.

Soru 2 : Download.com daki bilgileri programları sitemize koymak ( referans göstererek) telif hakkı ihlali sayılır mı adsense için ? Benim sitemin hiti arttığında download.com kendisinden resimleri falan çektiğimi de çaktığında şikayette bulunur mu ?:)

Şikayete gerek kalmaz, hotlink koyarak seni engeller :) kaynak belirttikçe alıntı yapılabilir ancak yurt dışı bizden çok farklı.Örnek olarak alıntı yapılırken bilmem kaç kelime alacaksın der.Google açısından bakınca banlamaz ama zaten google kopya içeriği asla sevmez :)

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Şimdi bir siteye giriyorum. Bakıyorum adamın 90.000 makalesi var. Otomatik 90.000 makaleyi kendi database ime ekliyorum.. Ama indexleme konularında yine pek bir faydası olmuyor bana. Farklı farklı sitelerden farklı farklı bilgiler almak daha mantıklı. Ama bu kez de telif hakkı konusunda site sayısı çok artmış risk de artmış oluyor.

Şimdi bir şekilde benim tek tek elimle veya toplu halde farketmez binlerce makale/bilgi eklemem gerekiyor siteme.. Tabi bu bilgileri de doğru seçmem gerekiyor. Yüzlerce sitede "dolaşmayan" bilgileri cımbızla çekmem gerekiyor. Çektim diyelim.. Kendim birşeyler üretsem ingilizceye çevirsem ürettiğim bilgiler binlerce sayfa yapmaz. Yapmadan da para kazanılmaz. Türkçe kitapları ingilizceye çevirtsem telif hakkı yine karşıma çıkar.. Sizler sitenize bilgi eklerken telif hakkı konusunda neler yapıyor neler düşünüyorsunuz ?

Bir diğer sorum şöyle : Kullanacağım scriptde bir sayfadan bilgi kopyalarken linkler ve resimleri de olduğu gibi kopyalıyor. Resimlerin kaynağını da o siteden alıyor. Download.com u geçtik.. Peki yüzlerce siteden bilgi alırken bilgileri resimsiz mi almalıyım? Resimli alırsam adsense konusunda yine riski "artırmış" olur muyum ? Çünkü resimli aldığım zaman aldığım site beni daha kolay farkeder.

EDİT: Kaynak belirterek alınabilir ama yurt dışı farklı demişsin. Yurt içi farzedelim. Yurt içindeki herhangi bir siteden kaynak göstererek istediğimi alabilir miyim ? Bazı sitelerin altında kaynak gösterilse bile izinsiz kopyalanamaz alınamaz yazıyor.?

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Çok geniş bir soru ama kabaca cevaplayım.

Öncelik olarak zaten yapmak istediğin direkt olarak çöp site.. Sana yararı olmayacağı gibi, ilk açtığında hit, ardından çöküşü getirecektir.Bunun örneği olarak, birden açılan aynı dbli hikaye siteleri, download sitelerini gösterebiliriz.İlk açıldıklarında işe yarar sonrasnda çökerler.. Ama zaten yüksek hitli ve pr li siteniz vrasa işte o zaman bu işe yarar bence.. Resimlerden yada makaleden çok sorun yaşayacağınızı sanmam .

Ama bir örnek ;

wp-autoblog ile bloglardan yazı çekiyordum en az 40 kişi beni googleye şikayt etti..

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Oluşturacağım sitenin tamamen bir çöp site olacağını zannetmiyorum. Çünkü her ne kadar download.com u örnek göstersem de genel anlamda herkesin çok sık ziyaret etmediği farklı sitelerden bilgi almak istiyorum. Örneğin A makalesini bir siteden aldım diyelim. Bu A makalesini benim dışımda en fazla 1-2 kişi daha sitesinde kullanmış olacak. Zaten işin zor kısmı da bu tür makaleleri bulmak. Bu da çöp olacaksa yapılabilecek çok fazla birşey yok. Çünkü binlerce sayfalık yazıyı bulabilmek için ancak türkçe dergi ve kitapları ingilizceye çevirmek gerekiyor. Tek bir kitabın aynısını kullanmak da daha büyük bir telif hakkı sorunu olacaktır. Senin son verdiğin örnekteki olayın başıma gelmesinden çekindiğim için bu tarz sorular soruyorum. Yine de yapılabilecek en iyi şeyleri yapıp işe bir yerden başlamak gerekiyor. Neyse düşündükçe aklıma daha güzel fikirler geliyor :)

KenaNeoN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bugün ads e kabul edilmişim.Ama hiç bi bilgim yok :(

sorularım:
içerik olarak adsense kurulumu yaptım.Kodu siteme koydum.Ama kodlar çok değişik çıktı ve sitem müzik içerikli olmasına rağmen başka şeyler çıkıyor.Neden acaba :eek: ?

KenaNeoN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ayrıca kodlaar çok büyük çıktı.Bu forumdaki text reklam gibi kutu şeklinde çıkması gerekmiyor mu ?

BLooDLeSS

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sitenle alakalı reklamlar çıkması için bi müddet bekle,ayrıca reklam büyüklüklerini Adsense Kurulumu yaparken kendin belirliyorsun.

KenaNeoN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
onları belirledim ama kutu kutu çıkması gerekmiyor mu? ya da birinin üzerinde en az 3 reklam yazısı ?
çoğu sitede öyle çünkü

KenaNeoN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
anladım.Teşekkürler arkadaşlar.
Sorum oldukça yazarım buraya :eek:

KenaNeoN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
siteme Arama için AdSense ekledim.Ama bunu nerden takip edeceğim
Raporlarda karşısında veri yok diyor

ayrıca bunda banlanma riski olmaz değil mi? İçerik için adsenseye göre ?

maviska

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kusura bakmayin saçma bir soru olabilir ama...google adsense uzun zamandır var bende...şimdiden sadece ciddi bunula ilgilenmeye başladım, çok şey okudum en çok para kazandıran anahtar kelimelerin hakkında. tek şey anlamadım şu kelimeleri nereye yerleştirmem lazım?

adelweiss

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bende yeni üyeyim ve ilk mesajım.
adsense'i bu kadar konuşan insanları ve bir o kadar bilgili kişileri görünce bende üye oldum=).
bir soruda benden: şimdi baştan sona okudum birkaç arkadaşın yazdıklarıyla benzer bir soru olabilir.
1 - mesela örnek veriyorum mesela çinde yetişen ginseng die bir bitki var ama türkiyede bunun hakkında bilgi bulamadım diyelim.gidip oradan çince siteden çeviri yapıp türkçeye çevirsem yazılanları alıntı yapmadan siteme koysam bu adsense için bir sorun olurmu.(birebir aynı metin ama farklı dillerde)(türkçe bir bilgiyi ingilizceye çevirip koysam birebir olarak bu sorun teşkil edermi.buda olmadı diyelim metni çevirdim ancak birebir olmaması için farklı bir yerleşimle verdim bilgileri yada ayırdım bu sorun olurmu?)bunları yapabilirmiyim?

kozmopolis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyi günler araba oyunu sitem var ve yaklasık 5 ay önce adense tarafından banlandım sebeb olarak reklam tıklanmasının geri dönüşümü yok diyor.Site arabalarla alakalı oldugu için reklamlar da araba ile ilgili oluyor sonuçta oyun oynayan insanlardan araba satın alması veya kiralaması beklenmez yani demek istediğim hitap edilen kitle ile reklamlar alakasız ne yapmalıyım tekrar banlanmamak için yardımcı olursanız sevinirim

maviska

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyi günler araba oyunu sitem var ve yaklasık 5 ay önce adense tarafından banlandım sebeb olarak reklam tıklanmasının geri dönüşümü yok diyor.Site arabalarla alakalı oldugu için reklamlar da araba ile ilgili oluyor sonuçta oyun oynayan insanlardan araba satın alması veya kiralaması beklenmez yani demek istediğim hitap edilen kitle ile reklamlar alakasız ne yapmalıyım tekrar banlanmamak için yardımcı olursanız sevinirim

işte bende buna sinirleniyorum, sitelere girenler alışveriş yapmadığı için suçumuz ne? bu işte para kazananlar birde cevap verseler ama neeeeerde...

Bronzzzz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaslar adsenseye 1 defa basvurdum kbl etmediler adresten dolayi, ondan sonra bir daha basvurdum yaklasik 10 gunden beri beklemedeyim hala bi cvp yok..
ayrica 2 mail adresi ile basvurmusum yanlislikla problem olurmu.. ne yapmam gerek :(

donjuanyasin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
biri bu sorumu okuyup bana cevap verse çok sevinirdim =)

-dizi içerikli blogumda gelecek bölümler hakkında ki videosu olmayan içinde dizi bölümü ile ilgili keyword(örneğin tatli bela fadime 35.bölüm,tatli bela fadime 35.bölüm izle indir,vsvsvs.) bulunan yazılarımdan dolayı benim spam ve kural ihlali yaptığımı ve google adsense ye şikayet edeceğini söyleyerek tehtid eden bir kişi var.
Bu sebepten dolayı adsense hesabım kapatılır mı?

Priapos

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
kusura bakmayin saçma bir soru olabilir ama...google adsense uzun zamandır var bende...şimdiden sadece ciddi bunula ilgilenmeye başladım, çok şey okudum en çok para kazandıran anahtar kelimelerin hakkında. tek şey anlamadım şu kelimeleri nereye yerleştirmem lazım?
Anahtar kelime kavramı biryerlere kelimeler yerleştirmek değildir. Sitenizin içeriği ile ilgilidir. İçerik harici kelime yerleştirirseniz banlanırsınız.
bende yeni üyeyim ve ilk mesajım.
adsense'i bu kadar konuşan insanları ve bir o kadar bilgili kişileri görünce bende üye oldum=).
bir soruda benden: şimdi baştan sona okudum birkaç arkadaşın yazdıklarıyla benzer bir soru olabilir.
1 - mesela örnek veriyorum mesela çinde yetişen ginseng die bir bitki var ama türkiyede bunun hakkında bilgi bulamadım diyelim.gidip oradan çince siteden çeviri yapıp türkçeye çevirsem yazılanları alıntı yapmadan siteme koysam bu adsense için bir sorun olurmu.(birebir aynı metin ama farklı dillerde)(türkçe bir bilgiyi ingilizceye çevirip koysam birebir olarak bu sorun teşkil edermi.buda olmadı diyelim metni çevirdim ancak birebir olmaması için farklı bir yerleşimle verdim bilgileri yada ayırdım bu sorun olurmu?)bunları yapabilirmiyim?
Yapabilirsiniz hiç sorun olmaz, ancak google opt. açısından içeriği girer girmez google'a ping atın , ilk sizde olduğu belli olsun.

Bunun sebebi site içeriğiniz ile ilgili reklam olmamasından ya da sayfanızdaki kelime yoğunluğunun içeriğiniz ile alakasız olmasındandır... Kelime yoğunluğu ile oynayarak reklamları içeriğiniz ile alakalı hale getirmeye çalışın, eğer olmazsa google destek sayfasından " Reklamlarım içeriğimle alakasız " butonu üzerinden destek bildiriminde bulunun. Hayırlı kazançlar.

arkadaslar adsenseye 1 defa basvurdum kbl etmediler adresten dolayi, ondan sonra bir daha basvurdum yaklasik 10 gunden beri beklemedeyim hala bi cvp yok..
ayrica 2 mail adresi ile basvurmusum yanlislikla problem olurmu.. ne yapmam gerek :(
Birinden biri kabul edilirse onu kullanırsınız. malesef beklemekten başka çare yok.

biri bu sorumu okuyup bana cevap verse çok sevinirdim =)

-dizi içerikli blogumda gelecek bölümler hakkında ki videosu olmayan içinde dizi bölümü ile ilgili keyword(örneğin tatli bela fadime 35.bölüm,tatli bela fadime 35.bölüm izle indir,vsvsvs.) bulunan yazılarımdan dolayı benim spam ve kural ihlali yaptığımı ve google adsense ye şikayet edeceğini söyleyerek tehtid eden bir kişi var.
Bu sebepten dolayı adsense hesabım kapatılır mı?

Evet kural ihlali sayılır, o sayfalara makale sayılabilecek ( köşe yazısı vs... ) eklerseniz ve keyword'leri azaltırsanız sorun kalmayacaktır... Bu arada dizi siteleri yasaklandı(telif hakkı nedeniyle)

kolay gelsin.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5