İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google gerçekten bu kadar büyük mü ?

T

TeknoTR.Net

Misafir
googlenin adsense anlaşma şartlarını tamamen okuyup kabul eden kaç site sahibi var ki

FK88

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aklıma takılan soru işaretlerine değerli arkadaşlarımdan güzel mesajlar geldiğini görüyorum...

ve şu sonucu elde ediyorum ki;

- Sağlam proje yap, sen ilk önce projen için bir ter dök bakalım, internet dünyasına bir "değer" kat...
- Sağlam projeden kasıt bütçesi çok olan proje değil tabii ki, kastettiğim; gönül verilen her proje bence sağlam projedir...
- Bu sağlam projenin bir parçası olarak SEO gereklerini de tabii ki kullan, optimizasyonunu yap, "doğru" adımları sitende uygula...
- Siteni güzide ortamlarda duyur, pazarla, ona biraz zaman tanı...
- PR filan için link değişimidir..vs. uğraşma, istemeye istemeye sitene asla link ekleme, sitende link vermenin sitene "değer" katacağını düşündüğün sitelere link ver, kimseye kölelik yapma...
- Ve zaten bu proje elle tutulur bir projeyse, bu adımlardan sonra bir yere gelir...
- Bir yere gelen bu sitende iyi gelir elde etmek için AdSense'den ve bilimum sponsorlardan yararlan ve kodlarını optimize ettiğin kadar, sitenin reklamlarını da optimize et, yani siteni reklama boğma, etkili reklam yap...
- Böylece tek bir sponsora "bağımlı" kalma...

not: bu "bağlılık" la "bağımlılık" sanırım birbirine karıştırılıyor... Google'a bağlı kalmanın bir zararı zaten olamaz, "bağımlı" olmak ruhsal ve maddi bir takım zararlara neden olabilir diye düşünüyorum.

Evet Google gerçekten çok büyük, ama topic in başlığında sorulduğu gibi, gerçekten bu* kadar büyük değil...

*bizi kölesi edecek kadar.

GLadiatoR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Google büyüklüğünü zaten ıspatladı ve kural dışı hareket yapmadığında ödemeni tıkır tıkır alıyorsun daha yüksek oran verenler var fakat sağlam mı değiller mi ve bu tarz şeyler için yabancı dil bilip piyasayı takip etmek lazım ayrıca türkçe içerikli reklam kabul ediliyor mu vs. bunlar bakılmalı. Ben bazen kafelerden internete giriyorm ve ya iş yerlerinden hatta okullardan açılış sayfanın google.com.tr olduğunu bir çok yerde gördüm insanlar artık google ı açılış sayfası yapmış ve arama cubuguna yazıyorlar www.xxx.com diye. Internet = Süperonline diye bir sloganı vardı süperonline nin o artık bence internet = google...

H

hedehot

Misafir
google gibi güveni versin TÜRK firmasi olsun tık basina verebilecegi ortalama fiyati versin googleden az veya cok sorun degil google ile alakamı keser o site ile calısırım ama TÜRKİYE'de bu güveni verecek bir firma kendi şahsıma hala görmedim ben.

örnek : 15 gün oldu reklamz tık ücretleri hakkında bilgi almak icin email yolladım bilgi almak icin ama hala bir cevap alamadım.

örnek : googleye 2 gün önce email attım bilgi istedim 48 saat geçmeden bir bayan tarafından cevaplandı emailim (email ise html olarak yapsan 2 sayfadan fazla cıkar 12pt ile)

bu durumda reklamz googleden daha büyük bir firmami ki bana 15 günde 1 emailime cevap veremiyor, yada ilgisiz kalıyor ?

V

veppa

Misafir
Cok guzel bir konu.
1. Cogu kisinin amaci para kazanmak, hizli kazanmak, fazla ugrasmadan kazanmak. Bunlarin amaclarin cogu icin google bir cozum olabiliyor. Ama google tekel degil karsisinda yahoo var. Onunda adsense gibi hizmeti var, bazi sitelerde goruyorum. mesela www.cssbeauty.com sitesindeki reklamlar veyada www.adbrite.com .
2. Aslinda google web standartlarina gore senin sitenin pr sini belirlemekte referans noktalarinin bir tanesi, dolaysiyla siteni google e gore adapte etmek ayni zamanda web standartlarina uymak da diyebiliriz, ve bu cogu webmasterin yapmasi gereken seydir. Google bir nevi seni motive etmis oluyor. :)
3. Hic reklamsiz projeler de var. Onlar genelde google ve pr icin fazla onem vermezler sadece gelen ziyaretciyi memnun etmeye bakarlar. Ve asil amaclari siteyi 4-5 ay sonra buyuk sirketlere satmak oluyor. Mesela gecen ay www.kiko.com eBayden satildi. 250 000 $, www.tucows.com satin aldi. Elemanlar 6 ay boyunca siteyi gelistirdiler ve sonunda yuklu miktar kazandilar. del.icio.us yahooya 20 milyon $ satildi, www.Flickr.com tam olarak bilmiyom galiba 40 milyon $ satildi. Bunlarin hepsinin amaci insanlara yararli olmak ilk basta. ve kullanici kitlesini buyutmek. veyada cok absurd ama orijnal fikirler para kazanabiliyor. mesela milliondollarhomepage.com 5-6 ayda 1 milyon dolar 21 yasindaki yeni universite kazanmis bir ogrenci kazandi. Bunlarin hicbiri google ve reklamlarina bagimli dediller, fakat bazilarinin odenegi ve developer grubu var. ama bazilarida 1 veya 2 kisilik projeler.

yani bir nlp cinin dedigi gibi "Kazanciniz insanliga olan katkiyla ayni orantidadir". yukaridaki projelerin temli ona bagli.

Bence bizim sorunumuz para yetmezligi baska birsey degil. yani hic calismadan 1-2 sene gecinebilecek elemanlar aramizda az gibi. Veyada oyle kisiler olsada boyle buyuk dusunceler kafalarinda yok gibi. neden cunku 1-2 sene gecinecek paralari varya ilerisini kim duzunuyor zaten? Birde boyle birseye girisiyorsaniz kaybetmeyede hazirlikli olmak gerekiyor. Ornegin www.blogger.com google satin almadan once calisanlarina 3-4 ay maas odeyemeyen bir proje idi. Son anda google kurtardi. O olmasaydi yahoo alirdi. Aralarinda acayip pazar payi yarismasi var bu aralar. Ornegin myspace.com sitesinin 2009 yilina kadar olan reklamlarini ihaleye veriyor. google ve yahoo ihaleye katiliyor. google 900 milyon $ ihaleyi kazaniyor. www.Myspace.com ise 100 milyon kayitli kullanicisi var ve norlamde senede reklamlarindan 200 milyon $ kazaniyor. yani her kullanicidan 2$ kazaniyor.

veyada turkiyeden ornek verecek olursam 3 sene once is arama sitesine bakmistim bir ilanin fiyati 100-150 $ civarindaydi. ve bu site gunde 100-200 ilan aliyordu. Al sana saglam google alternatifi. Eminim oyle bir siye yapmak cogu developer icin 3-4 haftasini alir. ondan onrasi gercekten digerlerinden avantajli olmasina kaliyor, kullaniciya yapilan kolaylik acisindan.

Sonuc: Goggle hicbirimiz icin tek gelir kaynagi olmamali. Ona bagli 3-5 sitemiz olabilir (gecinmek icin, beni sahsen gecindirmiyor ayda 10$ ancak oluyor :) ). sitelerimizi herzaman web standartlarina uygun yapmaliyiz. Onun haricinde orijinal projelerin pesinden kosmaliyiz. Hatta fikrinizi cok iyi bir sekilde anlatabilirseniz, yerel yatirimcilardan biraz odenekte alabilirsiniz. Alan arkadaslari biliyorum. birde son olarak istikrarlilik gerekiyor o kadar. :)

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
google bağımlılığı hepimizin söylediği gibi başka bir sponsor (diğer bir değişle para kaynağı) olmaması...

evet, sağlam projeler tabiki sonuca ulaşır. belki google için yapacağın siteden 10 kat fazla kazanırsın ama, bugüne kadar türkiyedeki böyle sağlam projelere imza atabilmiş kaç tane birey var. bu tarz işlere girmek için bir ekip, bir ofis gerekiyor.

bir ofis, bir marka gerekiyor çünkü bu proje bittiğinde eğer google'a bağımlı kalmak istemiyorsan, masraflarını karşılamak ve kar etmek için türkiyedeki büyük firmalardan reklam alman gerekiyor. örneğin, sen ahmet olarak gidip nokia'dan reklam alamazsın. ama ufak çaplı bile olsa bir şirketsen, bir ofisin varsa, nokia tr ile resmi bir görüşme yapıldıktan sonra olabilir.

günümüz için sağlam proje ile iş yapabilmenin tek çıkar yolu yukarıda yazdığımdır. ki bence, bundan bir 5-6 yıl sonra firmalar internetten reklamın çok daha ucuz, net, kesin ve daha faydalı olduğunu anladığında, büyük küçük bütün projeler, bütün siteler kazanacaktır.

ama şu anki vaziyette ama google ama başka bir sponsor, mutlaka bir boyunduruğa girmek zorunda kalıyoruz ne yazık ki.

YoXa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar tüm web siteleri google emicemize ister istemez gebe oluyor.Niye ;
arkadaşlar şuan benim sitemin 100 tekili varsa bu tamamen google emicem den geliyor.E şimdi ben hitimi artırıp para kazanmak için ne yapacagım ? tabiki google emicemin isteklerini yapıp ona güzel süslü görünüp bana hit yollamasını saglıcam.Google emicem beni banlarsa benim halim yaman olur bu bir gerçek arkadaşlar google emicemize GEBEYİZ .2 * 2 = 4 bu böyle bişey arkadaşlar

FK88

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Cok guzel bir konu.
1. Cogu kisinin amaci para kazanmak, hizli kazanmak, fazla ugrasmadan kazanmak. Bunlarin amaclarin cogu icin google bir cozum olabiliyor. Ama google tekel degil karsisinda yahoo var. Onunda adsense gibi hizmeti var, bazi sitelerde goruyorum. mesela www.cssbeauty.com sitesindeki reklamlar veyada www.adbrite.com .
2. Aslinda google web standartlarina gore senin sitenin pr sini belirlemekte referans noktalarinin bir tanesi, dolaysiyla siteni google e gore adapte etmek ayni zamanda web standartlarina uymak da diyebiliriz, ve bu cogu webmasterin yapmasi gereken seydir. Google bir nevi seni motive etmis oluyor. :)
3. Hic reklamsiz projeler de var. Onlar genelde google ve pr icin fazla onem vermezler sadece gelen ziyaretciyi memnun etmeye bakarlar. Ve asil amaclari siteyi 4-5 ay sonra buyuk sirketlere satmak oluyor. Mesela gecen ay www.kiko.com eBayden satildi. 250 000 $, www.tucows.com satin aldi. Elemanlar 6 ay boyunca siteyi gelistirdiler ve sonunda yuklu miktar kazandilar. del.icio.us yahooya 20 milyon $ satildi, www.Flickr.com tam olarak bilmiyom galiba 40 milyon $ satildi. Bunlarin hepsinin amaci insanlara yararli olmak ilk basta. ve kullanici kitlesini buyutmek. veyada cok absurd ama orijnal fikirler para kazanabiliyor. mesela milliondollarhomepage.com 5-6 ayda 1 milyon dolar 21 yasindaki yeni universite kazanmis bir ogrenci kazandi. Bunlarin hicbiri google ve reklamlarina bagimli dediller, fakat bazilarinin odenegi ve developer grubu var. ama bazilarida 1 veya 2 kisilik projeler.

yani bir nlp cinin dedigi gibi "Kazanciniz insanliga olan katkiyla ayni orantidadir". yukaridaki projelerin temli ona bagli.

Bence bizim sorunumuz para yetmezligi baska birsey degil. yani hic calismadan 1-2 sene gecinebilecek elemanlar aramizda az gibi. Veyada oyle kisiler olsada boyle buyuk dusunceler kafalarinda yok gibi. neden cunku 1-2 sene gecinecek paralari varya ilerisini kim duzunuyor zaten? Birde boyle birseye girisiyorsaniz kaybetmeyede hazirlikli olmak gerekiyor. Ornegin www.blogger.com google satin almadan once calisanlarina 3-4 ay maas odeyemeyen bir proje idi. Son anda google kurtardi. O olmasaydi yahoo alirdi. Aralarinda acayip pazar payi yarismasi var bu aralar. Ornegin myspace.com sitesinin 2009 yilina kadar olan reklamlarini ihaleye veriyor. google ve yahoo ihaleye katiliyor. google 900 milyon $ ihaleyi kazaniyor. www.Myspace.com ise 100 milyon kayitli kullanicisi var ve norlamde senede reklamlarindan 200 milyon $ kazaniyor. yani her kullanicidan 2$ kazaniyor.

veyada turkiyeden ornek verecek olursam 3 sene once is arama sitesine bakmistim bir ilanin fiyati 100-150 $ civarindaydi. ve bu site gunde 100-200 ilan aliyordu. Al sana saglam google alternatifi. Eminim oyle bir siye yapmak cogu developer icin 3-4 haftasini alir. ondan onrasi gercekten digerlerinden avantajli olmasina kaliyor, kullaniciya yapilan kolaylik acisindan.

Sonuc: Goggle hicbirimiz icin tek gelir kaynagi olmamali. Ona bagli 3-5 sitemiz olabilir (gecinmek icin, beni sahsen gecindirmiyor ayda 10$ ancak oluyor :) ). sitelerimizi herzaman web standartlarina uygun yapmaliyiz. Onun haricinde orijinal projelerin pesinden kosmaliyiz. Hatta fikrinizi cok iyi bir sekilde anlatabilirseniz, yerel yatirimcilardan biraz odenekte alabilirsiniz. Alan arkadaslari biliyorum. birde son olarak istikrarlilik gerekiyor o kadar. :)

Bravo veppa. Çok güzel analizler... Üstelik bu forumda ilk mesajın bu sanırım, bu daha da güzel...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5