İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İyinet e-dergi Türkiye'nin webmaster dergisi!

E

Erturk

Misafir
Webmaster'lar kapak yapmasın anasını satıyım! :D

Bence sende boş boş konuşma dostum. Konuşacaksan da yazdığın cümleleri biraz daha özenle kur.

Arkadaşlar sağlam bir kapak yapılsın, güzel müzel diye gaza getirmeyin milleti. Daha iyisi olmalı, bariz belli.

Dergi için 2 satır katkın olup olmadığını dahi bilmiyorum lakin birçok insan bu iş için hiç birşey talep etmeden elinden geleni yapıyor. Şahsen benden hiçkimse tasarım yapmamı filan talep etmedi. Gecenin bir yarısı içimden gelerek 10 dakikada çıkan tasarım ancak bu kadar. Fikir sunmak elbette iyidir lakin şahsen üslubunu pek beğenmedim. Emr-i vaki konuşmak yerine "Şurası burası orası iyi olmamış. Biraz daha geliştirilebilir vs vs" gibi birşeyler söylemeni beklerdim.

Not : Yorum yapıyorum çünkü "KAPAKLAR" diye bir tabir kullanıyorsun ve LAR eki içerisinde benim yaptıgım tasarımda var. "Benim tasarımım güzel. Bu kullanılsın" diye bir talebim ve legalparam yok. Eğer elinden geliyorsa sende birşeyler karalayabilirsin.

bilteksis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
20
konu tartışma ortamına doğru gidiyor. Bu yüzden :D:D:D

ajdar_a_meydan_dayagi.jpg

Bu da dergi kapağında kullanılabilir :D:D

Dergimiz ne zaman çıkıyor acaba "Lanet"

Lanet

1
İyinet Üyesi
Reaction score
97
Ertürk'ün yaptığı kapağı kullanacağız. Yakında bir konu daha açacağım makalelerle alakalı ve makaleleri toplayıp, sayfayı hazırlayıp yayınlayacağım. En fazla 1 hafta süresi var derginin çıkması için.

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Bence sende boş boş konuşma dostum. Konuşacaksan da yazdığın cümleleri biraz daha özenle kur.

Dergi için 2 satır katkın olup olmadığını dahi bilmiyorum lakin birçok insan bu iş için hiç birşey talep etmeden elinden geleni yapıyor. Şahsen benden hiçkimse tasarım yapmamı filan talep etmedi. Gecenin bir yarısı içimden gelerek 10 dakikada çıkan tasarım ancak bu kadar. Fikir sunmak elbette iyidir lakin şahsen üslubunu pek beğenmedim. Emr-i vaki konuşmak yerine "Şurası burası orası iyi olmamış. Biraz daha geliştirilebilir vs vs" gibi birşeyler söylemeni beklerdim.

Not : Yorum yapıyorum çünkü "KAPAKLAR" diye bir tabir kullanıyorsun ve LAR eki içerisinde benim yaptıgım tasarımda var. "Benim tasarımım güzel. Bu kullanılsın" diye bir talebim ve legalparam yok. Eğer elinden geliyorsa sende birşeyler karalayabilirsin.

Arkadaşım amacım seni kırmak değildi, kırıldıysan kusura bakma ve şunu da bil, kırılabileceğini düşünmedim çünkü o tarz bir yazı yazmadım.

Dergiye tek bir satır bile katkım yok, çünkü benden istenmedi, kaldı ki ben kodmuş falan çok anlamam, editör arandığında konulara şöyle bir baktım ve katkı yapabileceğim bir şey görmedim.

Sen grafik tasarımcısı mısın bilmiyorum ama olup olmaman bir şeyi değiştirmiyor, kapak ortada. Bu kapak kullanılacakmış, o da olsun sorun değil, ben fikrimi söyledim.

"Şahsen benden hiçkimse tasarım yapmamı filan talep etmedi. Gecenin bir yarısı içimden gelerek 10 dakikada çıkan tasarım ancak bu kadar. " Demişsin. Sanırım benim bunun üstüne bir şey söylememe gerek bile yok. Gecenin bir yarısı 10 dakikada yaptığın "tasarımı" dergiye layık görmüşsen bu senin dergiye bakışını gösterir. Demek ki ben senden daha çok ciddiye almışım dergiyi. Belki de hata etmişim.

Ben yayın dünyasındayım ve yüzlerce kitap kapağının, onlarca dergi kapağının hazırlık sürecinde bulundum, bunlara katkılarım da oldu. Grafik tasarımcısı değilim, olsam kendim hazırlardım zaten eleştirmek yerine. Fakat iyi ve kötü kapaktan anlarım ve bu kapak kötüdür. Nokta.

İyi ve kötü yanlarını söyleyecekmişim de bilmem ne... Sevgili arkadaşım, senin 10 dakikada hazırladığın bu kapakta eleştiriye değer bir şey gözükmemektedir, oturup da 10 dakikalık kapağına yarım saatlik inceleme ve yazı yazmam. temel eksiklikleri olan bir kapak. Kapak olduğunu da düşünmüyorum ayrıca.

Koca sitede bir tane bile işe yarar grafik tasarımcısı yoksa ona üzülürüm işte, üzüldüm de. Sen de bu işi hobi olarak bırak veya kendini geliştir, zor değil.

Selametle.

E

Erturk

Misafir
:)

Sanırım sen beni bu işe yeni başlayan arkadaşlar ile karıştırıyorsun dostum? Tasarım ve Yazılım benim hobim değil %80 oranında geçim kaynağım. Ha tasarım kötü olabilir ama "10 dakikalık tasarımı dergiye layık görüyorsan zaten yorum yapmam" lafın biraz ağır geldi. İnsanoğlu 10 dakikada bir ömür besleyeceği bir çocuk yapıyor. Sen bana kalkmışsın ne diyorsun. Tekrar söylüyorum, ne bana kimse "Tasarım yaparmısın" dedi nede ben "Bu kullanılsın" demedim. Daha derginin içeriğinden ve kapak konularından bile haberim yoktu. Öylesine hazırladım anlayacağın. Onca kitabın yayın evresinde bulunmuşsun. Peki bu süreçte kapak hazırlayan grafiğe etrafındakilerden hiç birisi "Hımmm şurasını şöyle yapalım usta" gibi bir kelime kullanmadı mı ? Gercekten söyleneni çok iyi anlayan ve işinin piri olan tasarımcılarla çalışmışsın demekki.. Benimde bu derecede bir legalparam yok.

Herneryse tartışma yaratmanın da bir anlamı yok. Kusura bakma dostum sert çıkışım için.

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Dostum ben de üslubumdan ötürü kusura bakma deirm, normal üslubum da böyle ve farkındayım ki yazı dilinde yanlış anlaşılıyor. Gerçek hayatta jest, mimikler, ses tonu falan derken insanlar pek kırılmıyorlar, kelimelere takılmıyorlar.

Ölene kadar öğreniyoruz. Benim sana önerim tasarımın temel ilkelerini tekrar gözden geçirmen olur ve ardından da başarılı çalışmaları incelemen. Bunları yapıp pratikle de desteklersen kısa sürede gelişim göstereceğinden eminim. Bu sayede gelecek kapaklar çok daha güzel olabilir.

Selametle,

E

Erturk

Misafir
Dostum istersen işimle alakalı öğütleri bir tarafa bırak artık. Beğenirsin yada beğenmezsin, buna tek bir laf söylemem. Ki özenilerek yapılmadığını defalarca söylüyorum. Nihayetinde bu bir kapak ve istekler doğrultusunda değiştirilip geliştirilebilir.

Bak mesela aşağıdakide bir kapak. Üstelik büyük bir derginin. Bizim onlar kadar içeriğimiz yok. Türkiyenin sayılı dergilerinden birisi ve sence güzel mi ?

mayis_chip.jpg

daRius

0
İyinet Üyesi
Reaction score
19
Bir çok yabancı sitelerde dergilerin dahi dersleri mevcut; Yazıların nerede yer alacağından, resimlerin nasıl kullanılacağına. Benim uğraş verdiğim şey 3 5 dakika ile uğraşıp "Lanet" adlı yetkilinin ilk örneğine benzetmek ve isteği doğrultusunda ilerlemekti ve dediğiniz gibi sayılı dergilerinden biri ancak belki bu kurallara uyuyorlardır belkide görsel resimlerle daha ilgi çekeceğini düşünüyorlardır düşündüğüm kadarıyla(derslerine girdim 5 dakika..) Ancak kapak önsöz değilde bence içerik önemli...

Lanet

1
İyinet Üyesi
Reaction score
97
daRius söylediklerinde haklısın, sana saygisizlik olarak algiladiysan sözlerimi özür dilerim. Gerçekten hiçkimseyi kırmak değil buradaki yorumlarımda amacım, tam tersine kazanmayı tercih ederim.
Kapak konusuna gelince Ertürk'ün yaptığı tasarım daha hoş geliyor göze ha derseniz oylama yapalım, oylama yaparız. Çoğunluk ne derse o olur.

Bu konu hakkında daha fazla lütfen tartışılmasın. Her arkadaş bilgisini lütfen kendisine saklasın tasarım konusunda en azından bu konuda. Düzeltilmesini istediğiniz şeyleri söyleyin ama burada sadece gönül işiyle yapan arkadaşlara hakaret etmeyin, buna izin vermem.

Karluk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
52
Dostum Chip'i falan boş ver, sen kendi kapağına bak önce. Görünüş olarak benzeyebilir ama teknoloji dergileri aşağı yukarı bu tarzda kapaklardadır. Farklara dikkat edememişsin. Kısa kısa sadece birkaç eksikliğinden (bana göre) bahsedeceğim.

Yeni Iphone4 yazısında inceleme'ye vurgu yapmışsın, ürüne yapmalıydın, tartışmasız. Orada ürün resmi ayırt edici değil, Iphone 4 için. Kaldı ki bu bir webmaster dergisiyse sanırım bu konuya kapakta bu kadar vurgu yapılmaz.

Yeni Webmaster ifadesi manasız. O ne la? Ne demek? Vurgu var ama sonuç yok, mesaj yok.

Sol alttaki başlıklar nokta işaretiyle bitiyor. Neden?

HTML ve CSS için daha dikkat çekici görseller kullanılmalıydı.

Kapakta webmaster için görsel falan olabilirdi.

Her şeyden önemlisi kapakta uyumsuz bir renk cümbüşü var ki en büyük sorun bu.

Kapak kareye yakın, zaten alan da buna göre kullanılmış ki dergi dikdörtgenleri sebepsiz değildir. Onu da bir düşün.

Arı iPhone'un arkasında. İlk kapakta iyinet yazısıyla örtüştürülse bence daha iyiydi.

Font seçimleri kötü.

...diye gider hatalar. Tabii bence hata bunlar.

Hakaret falan diye de abartmayın olayı. Kapak kötü dedik herkes tukaka etti beni be. Ne deseydim, süper olmuş mu demeliydim?

EK: Sonuçta daha az içeriğin olmasına, yani işin aslında daha kolay olmasına rağmen kapağı yapamamışsın. Bunun için kızmana gerek yok. Yapamaya yapamaya yapıyorsun ama yapamadığını göremezsen asla yapacak hâle gelemezsin. Chip'in kapağında daha çok öğe var ama sendeki gibi cümbüş yok, onunki daha kolay seçiliyor, insanı yormuyor seninki kadar da. Sonuçta evet, o kapak bir teknoloji dergisi için idare edecek bir kapak ama seninki değil.

E

Erturk

Misafir
Ne kapakmış ya :) "Son hali budur." diye bir ibare kullandıgımı hatırlamıyorum. Elimde PNG si mevcut ve 3 dakikada herşey baştan sona değişebilir. Amaç birşeyler karalamaktı ve güzel oldugunuda hiç legalpara etmedim.

Neyse dostum. Haklısın sen.

daRius

0
İyinet Üyesi
Reaction score
19
Dergi düz beyaz sayfa üzerine mi gidecek yoksa oyun vb dergileri gibi tüm sayfalar canlı mı olacak ? Ertürkle beraber kabul ederse canlılık katabiliriz diye düşünüyorum. Yanısıra kullanıcıya illaki o dergi'yi açtırtmalı/ indirtmeliyiz. İyinet hit almış konularını almak %20 dergiye hit kazandırır, çünkü online olarak veya okunmamış konularda zaten başlıkları inceliyoruz. Bilinmedik birşeyler olmalı, seo ipuçları, iyinet bünyesinde oluşturulmuş psd çalışmaları(buton index vs), derslerde olabilir yanısıra son çıkan pc ürünleri gibi gibi...

Lansewebtr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
kapağın şablonu bu mu ? yani sadece yazılar mı değişicek !? ( Beğenmedim gibi anlaşılmasın fevkaladenin fevkinde bana göre )

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5