İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Üzücü bir durum forum.iyinet.com'da

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
bence öncelikli olarak bu tarz başlıkların açılması engellenmeli. iyinet forum tarzındaki portalların gidişatına balta vurabilecek en büyük sebep, "bitti bitiyor" "yardım eden kalmadı" vb. içerik içeren konulardır. çünkü bu konular, pskolojik olarak herkesi forumun bu yönde gittiğine inandırır. böyle olmasada veya durum bu kadar vahim olmasada.

ama madem açıldı, fikirlerimi bende belirteyim.

sorun iyinet forumları'nın değil, sorun türk webmaster forumlarınındır. yıllarca, bilenler bildiklerini paylaştı. ne değişti? binlerce kopya site yapıldı.

birisi, bir sponsor paylaştı, birileri hileyle çok para kazanmayı denedi, türkiye hesapları iptal edildi.

php/asp konusunda sorular soruldu, cevaplar alındı. sorusuna cevap alanlar hiçbirşey bilmeden forumlardan yardımla yaptığı sistemleri müşterilerine ben yaptım diyerek para kazandı.

site satışı için başlık açıldı, "aa demek bu içerik para kazanıyor" diye aynı siteden yüzlerce başkaları tarafındanda yapıldı.

fakat sorun şudur ki, bütün bunlar baştan beri olan şeyler değildi. sonradan türeyen durumlar.

bundanda şu sonuç çıkıyor, son dönemlerde web ile ilgilenen kişiler, kalitesiz kişilerdir. vurgun yapma peşindedirler ve bu sebeple diğer insanları paylaşımdan soğuturlar.

işin özü, sorunu ne iyinet'e yıkmak, ne yarışmaya yıkmak nede sorunun iyinet forumları ile alakalı olduğunu söylemek doğru değildir.

yapılması gereken yapılırsa, forumda ki üyelerin yarısından fazlasının hesabının iptal edilmesi gerekir, ki bunun yapılmasıda imkansızdır.

bu durumdan şunu anlıyoruz ki, webmaster forumlarının kaderi buymuş. iyinet forumları'da öyle yada böyle varlığını sürdürecektir. sürdürmelidir.

türkiye'deki, dünyadaki, sektördeki gelişmelerde iyinet ve diğer tüm webmaster forumlarının gidişatını etkilyecek, bugün etkilediği gibi.

X

Xman

Misafir
Ben forumda bir problem görmüyorum, bi sıkıntım olursa yardım alabiliyorum, benim bildiğim konulardada yardımımı esirgemiyorum hatta wordpress konusunda bilgisi olmayanlara ücretsiz kurulum seo tema eklenti vb kurulum yardımıda sağlıyorum.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
çok güzel ifade etmişsin.
Aylardır nitelikli üye lazım derken kastım buydu.
Kader forumların değil aslında. Kader webmasterların. Çünkü webmaster olgusu her zaman entrikalar ceviren, bilgi çalabilen bir insan grubu olarak yorumlandı. Yıllardır bu işin içinde olmama rağmen bir tek yere bile ben webmasterım diye cv göndermemişimdir. Sebebide webmasterların küçük görüldüğüdür. Zaten kendim bile bu sıfatı hiç bir zaman kabullenmem.
Neden küçük görülmesinki ?
Cms portal
Yıllık 50liraya hosting
Tanesi 10 liradan 2 bot
birde 15 liraya domain
Al sana site al sana webmaster...
İyinette 7 bin kişi arasında kaç işi kendini portalını yazdı ? Kaç kişi kurdugu cms üzerinden full edit yapabildi. Yahu daha kurduğu forumda kategori açamayan binlerce adam var. Arka planı değişteremeyen, font rengini değiştiremeyen adam dolu. Sql sorgularından, değişkenlerden vs. bahsetmiyorum bile.
Google da arama yapıyorsunuz. Karşınıza liste çıkıyor. İlk sıradaki site bile çoğu zaman kapanmış oluyor. Neden ? Çünkü burasıda dahil olmak üzere herkes şu kadar kazanıyorum bu kadar kazanıyorum diye atıp tuttu yıllarca. Bunu duyan gören yağmacılarda karga gibi tünedi doğal olarak. Bir ara oluşan pembe tablolarında sebebi buydu işte.
Bir kaç ay önce buna benzer bir konuda yine belirttim.
"belkide hitler layık olduğu yere geldi, aslında hakkı buydu." gibi bir cümle kurmuştum. İşte tamda bu noktada iş yine oraya bağlıyor kendini.
Kendinize sorun...
Kaç kişi bu işte çalışıyor ?
Kaç kişi bir ajansın interaktif bölümünde tasarım yapıyor ya da script kodluyor ?
Ya da kaç kişi bir ofis tuttuda ordan yürütüyor işlerini ?
Kaç kişi ?
Hemen hemen hiç!
Sorsan, biri muhasabecidir, diğeri depocu, öbürü internet cafede çalışan ya da sahibi vs.vs.
Sonuç olarak binlerce kişi webmaster demenin wp üzerinde şiir sitesi açmak, hazır arayüz üzerinde bir kaç değişiklik yapmak sandı ve sonuçta bu oldu.
Dahada iyi oldu aslında. Buna güvenerek işini bırakan, netten para gelir bana diyerek okulunu asan bir sürü karacahilede iyi bir ders olmuş oldu. Dahada binlerce kişi yakında yine eski işlerine dönecek, okullarına daha çok asılacak. Çünkü anladılarki kazın ayağı öyle değilmiş ;)

Bu yüzdende iyinet forumuna benim tek tavsiyem yeni bir yapılanmadır. Ama bunu yavaş yavaş enjekte etmek gerekli, birden bir değişiklik aksi sonuçta doğurabilir.

Malatya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben de üzülerek şunu ekleyeyim. Özellikle de "çantada keklik" sorular soranlar, cevaplarını aldıktan sonra, teşekkür bile etmeden, hadi yazmalarını boşverdim bunu gerekli bile görmeden siteden ayrılıyorlar.Yine de ben siteye her girişimde elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum.Ama insanlar artık birbirine yardım etmiyor dendiğinde de şaşırmıyorum.Ben aradığım konuda yardımcı olan birini google aracılığıyla dahi bulursam, foruma ya da bloga üye olup o kişiye teşekkür ediyorum, minnetimi belirtiyorum.Belki de benim yaptığım yanlış bilemiyorum.

Çok katkım olduğundan, herkese yardım ettiğimden de değil de, başlığı görünce üzüldüm gerçekten.

dreamz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
bence öncelikli olarak bu tarz başlıkların açılması engellenmeli. .

Kesinlikle katılıyorum,2004ten beri dönem dönem okurum yok forum nereye koşuyor,yok forum ne hale geldi.Foruma birşey olmuyor,bence siz aradığınızı bulamıyorsunuz.Herkes kendi taktiğini paylaşcak,yeni bulduğu ekmek kazanabilceği stratejiyi anlatcak değil ki zaten de öyle.Demode olmadan kimse paylaşmıyor,zaten niye ekmek yediğin taktik-strateji paylaşılsın ki.

Lisans

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bir fikir daha belirtmek istiyorum burada herkes kendi isteğini dile getirmiş konu ile alakası kalmamamış, bu tarz bir konu ceviz.net'tede bilimum webmaster forumlarındada konuşuluyor. daha öncede konuşuldu sonuçsuz kaldı yine konuşuluyor sonuçsuz kalacak.
Zamanında insanlar istekliydi foruma gelir yardım eder yardım alır ticaret yapar arkadaşlık kurardı. Site çok güzel üye almaktaydı ki hatta üyelrin çokluğu günlük atılan mesajların fazlalığı sebebiyle üyelerle başa çıkılamıyodu. Herşey güzel giderken nasılsa üye bol mantığıyla (çok komik sebeplerde belkide) birisi banlandı, sonra birisi sonra birisi sonra bir diğeri. Baktılar yine üye gelmeye devam ediyor ama mesajlaşma, yardımlaşma, ticaret azalmış. Sebebini aramak için konu açtılar sonuçsuz kaldı yine açtılar yine kaldı yine açsanız yine kalacak. Anlayamadığınız, gelen üyeler banlanan üyeler banlanmış üye küsmüş, isteği kırılmış üyedir. Bir forumu(platformu) forum yapan üyeleridir bunu anlayamadınız. Bakınız ceviz.net, kendi içinde başlayan ayırılıklara son zamanlarda üst üste gelen boş boş banlanmalar eklenenince profesyonellerin yerini php'ye merak saran ilk/orta okul öğrenciler, bakınız r10 profesyonellerin yerini vbulletin kurup webmaster oldum sanan ilk/orta okul öğrenciler aldı. banlanma korkusuyla banlananlar yada yeni üyeler çifter çifter üyelik almaya başladı. Boş boş veritabanı şişti forum durgun kaldı ve kalmaya devam edecek. Ticarette azaldı, interneti 3 seneden beri kullanan birisiyim. 3 sene önce r10'da ceviz.net'de iyinet'de gayet güzel ticaretin paylaşımın olduğu yerlerdi. o zamanlar bu kadar kaliteli platformlarda yoktu, üyeler teker teker kaybedilince bu tür platformlar çoğalmaya başladı ve artık gözdeliğini yitirdiler kaliteli yerler.

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
Bir fikir daha belirtmek istiyorum burada herkes kendi isteğini dile getirmiş konu ile alakası kalmamamış, bu tarz bir konu ceviz.net'tede bilimum webmaster forumlarındada konuşuluyor. daha öncede konuşuldu sonuçsuz kaldı yine konuşuluyor sonuçsuz kalacak.
Zamanında insanlar istekliydi foruma gelir yardım eder yardım alır ticaret yapar arkadaşlık kurardı. Site çok güzel üye almaktaydı ki hatta üyelrin çokluğu günlük atılan mesajların fazlalığı sebebiyle üyelerle başa çıkılamıyodu. Herşey güzel giderken nasılsa üye bol mantığıyla (çok komik sebeplerde belkide) birisi banlandı, sonra birisi sonra birisi sonra bir diğeri. Baktılar yine üye gelmeye devam ediyor ama mesajlaşma, yardımlaşma, ticaret azalmış. Sebebini aramak için konu açtılar sonuçsuz kaldı yine açtılar yine kaldı yine açsanız yine kalacak. Anlayamadığınız, gelen üyeler banlanan üyeler banlanmış üye küsmüş, isteği kırılmış üyedir. Bir forumu(platformu) forum yapan üyeleridir bunu anlayamadınız. Bakınız ceviz.net, kendi içinde başlayan ayırılıklara son zamanlarda üst üste gelen boş boş banlanmalar eklenenince profesyonellerin yerini php'ye merak saran ilk/orta okul öğrenciler, bakınız r10 profesyonellerin yerini vbulletin kurup webmaster oldum sanan ilk/orta okul öğrenciler aldı. banlanma korkusuyla banlananlar yada yeni üyeler çifter çifter üyelik almaya başladı. Boş boş veritabanı şişti forum durgun kaldı ve kalmaya devam edecek. Ticarette azaldı, interneti 3 seneden beri kullanan birisiyim. 3 sene önce r10'da ceviz.net'de iyinet'de gayet güzel ticaretin paylaşımın olduğu yerlerdi. o zamanlar bu kadar kaliteli platformlarda yoktu, üyeler teker teker kaybedilince bu tür platformlar çoğalmaya başladı ve artık gözdeliğini yitirdiler kaliteli yerler.
http://forum.iyinet.com/734228-post31.html ilk 4-5 satırı seni özetliyor

wwwxxxyyy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Son zamanlarda webmaster forumlarında en çok sorulan sorular seo ile ilgili. Bu da webasterlerin daha çok ilk sırada çıkma gibi bir çabaları olduğunu gösteriyor. İlk sırada çıkınca ne oluyor?? Düşünce şu; İlk sırada çıkarsam googkle reklamlarından daha çok para kazanırım. Peki millet avanak mı ki kendisi ilk sırada çıkacakken bu bilgiyi sana versin?

Sorun sosoyolojik.Amaç daha çok şey öğrenmek değil, daha çok para kazanmak, böyle olunca da tabii ki kimse bilgilerini paylaşmıyor.

Zaman zaman okuyorum 6 ayda 100 dolar olmamış da vs.vs. Yahu kardeşim altı ayda yüz dolar olmadıysa senin adsensende ne işin var??? Ne diye adsensenin hammalığını yapıyorsun. Her zaman söylerim; "Adsense çıktı web bozuldu".....

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Son günlerdeki milletin yardımsever bazlı gaza gelmişliğini gözden gelemiycem. Düzelme adına toplumsal bir bilinç başlamış gibi :)

bigdump

0
Yasakli Uye
İyinet Üyesi
Reaction score
2
bahane çok ?

peki olaya şu yönden baksak

ben geçen bi arkadaşa yardım ediyorum stanbox yerine stanboz yazmışım z-x yanyana 2 tuş yanlışlıkla basmışım işte

ama 3-5 kişi sorulan soru ile değilde benim stanboz yazım la ilgileniyorlar ?

eğer bişi biliyosan alternatif bişi soyle ama bilmiyor san sus ?

ben bu duruma çok uyuz oldum artık sadece uzaktan bakıyorum ?

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
bahane çok ?

peki olaya şu yönden baksak

ben geçen bi arkadaşa yardım ediyorum stanbox yerine stanboz yazmışım z-x yanyana 2 tuş yanlışlıkla basmışım işte

ama 3-5 kişi sorulan soru ile değilde benim stanboz yazım la ilgileniyorlar ?

eğer bişi biliyosan alternatif bişi soyle ama bilmiyor san sus ?

ben bu duruma çok uyuz oldum artık sadece uzaktan bakıyorum ?

Ayip etmisler dogrusu, hepimiz hata yapiyoruz, insanlik hali.

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sandbox'u hatayla sitenboz diye yazmak için bankaların harfleri karıştıran akıllı klavyelerinden kullanmak lazım normal klavyeyle bayağı zor.

bigdump

0
Yasakli Uye
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Sandbox'u hatayla sitenboz diye yazmak için bankaların harfleri karıştıran akıllı klavyelerinden kullanmak lazım normal klavyeyle bayağı zor.

yanlış yazmak için karışık bi klavyee ihtiyaç var diyosun

sen burada muhalefet yapmaktan başka hiç bir şey yapmıyorsun ?

sen hayatında hiç mi yanlış yazmadın ???

yada dünyadaki yanlış yazan herkez karışık bi kalavyemi kullanıyor ?

yada ben lamerim tekiyim ?

ama sonuç olarak ben orada birilerie yardım ediyorum senin gibisi çıkıp konuyu başka yerlere sapıttırıyor ????????????????????????????????

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Demegoloci yapiyorsun sayın damp ben sizi dinled.. sn. Kırca lütfen

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Budur ya, konuya bak nereden nereye :) Sonuç ortada, sorun kullanıcı tarafında! Devam devam size yakıştığı gibi davranın.

X

Xman

Misafir
Ne kadar uzadı bu konu böyle, ortada üzücü bir durum falan yok iyinet bildiğimiz gibi tam gaz devam ediyor, sadece iyineti başka yerler gibi görmek isteyenlerin 2-3 günde bir açtığı klasik başlıklardan birisi buda.

Gur.Kem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Budur ya, konuya bak nereden nereye :) Sonuç ortada, sorun kullanıcı tarafında! Devam devam size yakıştığı gibi davranın.

Ne demek bu şimdi ? Resmen kullanıcıyı aşağılıyorsunuz. Ne kullanıcısı ? Hiç mi okumadınız 18 sayfa yorumu !..

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Kimseyi aşağıladığım yok. Kime ne yakışıyorsa onu yapmaya devam etsin diyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5